Obecność małych lokatorów nie jest pożądana z wielu względów: przenoszą choroby, mogą kąsać, brudzić, niszczyć ubrania albo... pałaszować nawet nasze jedzenie! Zadomawiają się w kuchennych szafkach, pod listwami łazience, w szczelinach w ścianach.
Wszelkie szkodniki uwielbiają miejsca ciemne, nie wietrzone, dość wysoką temperaturę ok. 20°C i święty spokój. Podstawą ich zwalczania jest więc zapobieganie pojawieniu się.
Warto wiedzieć: Jak zwalczać pluskwy domowe
Jakie robaki żyją w naszych domach
Szkodniki mogą mieszkać w naszej łazience, kuchni, a nawet w sypialni. Specjalista ds. dezynsekcji Piotr Szeląg, prof. Marek Kozłowski z Katedry Entomologii Stosowanej SGGW w Warszawie, właściciel sklepu ze środkami owadobójczymi Janusz Gierusz oraz hodowca owadów Jakub Urbański opowiadają, jakie insekty najczęściej możemy spotkać w naszych domach i jak z nimi walczyć.
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Porządek i suchość pomieszczeń, częste odkurzanie, zalepianie szpar, wietrzenie, regularne przeglądanie zapasów i pozbywanie się zepsutych produktów to najlepsza broń w walce ze szkodnikami.
Ale kiedy już się pojawią, trzeba szybko się ich pozbyć. Jak więc radzić sobie z tymi z pozoru niegroźnymi, ale uciążliwymi stworzeniami? Sklepowe półki aż uginają się od specjalnych past, proszków, granulek, płynów, aerozoli. Jednak nie tylko one są skuteczne. Nic bowiem nie równa się z domowymi sposobami, sprawdzonymi przez nasze babki i prababki, przekazywanym i pokolenia na pokolenie. Dziś przedstawiamy całą listę przetestowanych metod na pozbycie się i krótką charakterystykę tych małych, ale czasami jakże uciążliwych stworzeń.
Mrówki w domu
- Gniazda mrówek zniszczymy skutecznie, zalewając je wrzątkiem lub wodą z octem. Można się też ich pozbyć, zostawiając w miejscach ich częstych wędrówek pół cytryny do czasu aż ta spleśnieje.
- Skutecznie działają też gorące fusy po kawie wylane bezpośrednio do gniazda mrówek.
- Mrówki nie lubią także aromatu niektórych ziół, na przykład mięty lub ruty zwyczajnej. Trzeba więc rozłożyć woreczki z ziołami tam, gdzie występują szkodniki.
- Latem z plagą tych owadów w ogrodzie lub na działce można walczyć rozkładając przy miejscach ich występowania świeże liście pomidorów.
- Sprawdzonym sposobem jest też pasta przygotowana z żółtka i kwasu bornego. Mieszamy oba składniki i wykładamy pastę w miejscach mrówczych wędrówek, a one podczas przemieszczania się, wniosą do gniazda truciznę. Mikstura ta niszczy jaja owadów.
Zobacz też: Pożyteczne rośliny w ogrodzie – zwalczają szkodniki i użyźniają glebę
Karaluchy
- Są plagą mieszkań w miastach, szczególnie w sąsiedztwie restauracji, barów, zsypów. Żyją one w suterenach, piwnicach, tam gdzie jest ciepło, wilgotno i ciemno.
- Można je spotkać w miejscach przechowywania świeżych warzyw.
- Często nie pomaga ich tępienie, bo ciągle przychodzą nowe wszelkimi otworami. Należy więc zatkać szpary, nie trzymać resztek żywności, zabezpieczyć dostęp do wody, bez której żyć nie mogą.
- Kiedy już zadomowią się w mieszkaniu, bardzo ciężko jest się ich pozbyć.
- Do tępienia stosuje się różne trutki, np. mieszaninę boraksu z kwasem salicylowym z dodatkiem cukru. Skuteczniej działa jednak gazowanie mieszkania dwusiarczkiem węgla.
- Środkiem chemicznym do tępienia karaluchów jest pasta „Global".
- Karaluchy są bardzo odporne na wszelkie trucizny stosowane przez człowieka. Walka z nimi jest ciężka, a pozbycie się ich z mieszkania to sukces.
Rybiki cukrowe
- To małe, srebrne, bezskrzydłe owady. Lubią miejsca ciepłe, ciemne i wilgotne. Na miejsce swojego występowania wybierają zwykle łazienki i kuchnie. Umieszczają się pod listwami, kafelkami, tapetami i podłogą.
- Nie przenoszą niebezpiecznych dla człowieka chorób.
- Rybiki żywią się cukrem, mąką, kaszą, otrębami, małymi martwymi owadami, a także bardzo często... klejem do tapet, podłóg i kafli.
- Domowym sposobem na ich likwidację jest higiena i doprowadzenie do obniżenie temperatury w mieszkaniu, żeby panujący w nim klimat nie przypominał subtropiku.
- Wszystkie szpary i dziury powinny być zalepione gipsem lub silikonem, miejsca zawilgocone - wysuszone. Im mniej zakamarków i miejsc zaciemnionych, im chłodniejsze i bardziej suche powietrze – tym mniej szans na rozmnażanie się szkodników.
- Dobrze działają też domowe sposoby ich zwalczania – rozkładanie na noc kawałków grubej tektury posmarowanej sztucznym miodem w miejscach często odwiedzanych przez te owady. Rano taką tekturkę oblepioną rybikami należy wrzucić do pieca albo zalać w wiadrze wrzącą wodą. Można też rozsypać mieszaninę cukru pudru z boraksem.
- Można je zwalczyć również środkami owadobójczymi przeznaczonymi dla owadów biegających
Radzimy również: Jak pozbyć się z łazienki rybików cukrowych
Mole
- Na mole, które niszczą ubrania, skuteczne są... lawenda i gazety. Szkodniki bardzo nie lubią zapachu farby drukarskiej. Dlatego zimowe wełniane ubrania warto owinąć właśnie gazetami.
- Mole nie lubią też zapachu suchej skórki cytryny oraz aromatu lawendy.
- Przeciw molom, które ukrywają się między książkami, skuteczne będą małe torebki lub poduszeczki wypełnione suszoną lawendą, cynamonem lub goździkami, dobrze działają też specjalne pachnące zawieszki do powieszenia przy półkach.
- Między ubrania i bieliznę warto wkładać kostki mydła toaletowego, odświeżacze zapachowe przeznaczone do szaf lub kadzidełka o zapachu drewna sandałowego, paczuli, pomarańczy, lawendy itp.
- Przed molami mącznymi, czyli takimi, które żerują w jedzeniu, najlepiej chroni szkło. Dlatego wszystkie produkty sypkie (mąkę, płatki owsiane, kaszę, cukier itp.) zaraz po zakupie najlepiej przesypać do szklanych pojemników. Zapobiegnie to dostaniu się szkodników do środka (nie pokonają bariery, jaką tworzy szkło). Mole nie lubią intensywnych zapachów, więc w szafce, w której trzymamy produkty żywnościowe, warto rozłożyć też liście laurowe.
Myszy
- Głodne myszy potrafią zaatakować nie tylko każdy rodzaj żywności, ale nawet garderobę: nylonową bluzkę czy książki na regałach.
- Myszy są wrażliwe na zapachy i wielu z nich wyraźnie nie lubią. Rozkładając w szafach na ubranie i bieliznę saszetki z lawendą czy lawendowe mydełka, zrazimy te szkodniki do wizyt i zainteresowania zawartością szaf.
- Nie lubią one również zapachu dzikiej mięty i świeżych zielonych liści pomidorów. W kredensie czy szafce można kłaść na talerzyku cząstkę przekrojonej cytryny. Im bardziej będzie spleśniała, tym skuteczniej odstraszy gryzonie.
- Dobrze jest zalepić gipsem szpary i szczeliny w ścianach i listwach podłogowych, oblepić miejsca, gdzie rury c.o. przechodzą przez sufit czy podłogę. Sprawdźmy też futryny okien i drzwi balkonowych oraz drzwi wejściowych, czyli zablokujmy gryzoniom dojście do mieszkania.
- W miejscach najczęściej odwiedzanych przez gryzonie ustawiajmy zwyczajne, tradycyjne pułapki z kawałkiem słoniny, przypieczonej nad ogniem skórki od chleba czy nawet paroma ziarnkami nasion słonecznika
Pamiętaj! Po każdej złapanej myszy pułapkę trzeba dokładnie wyszorować, a nawet sparzyć wrzątkiem albo opalić nad płomieniem i dopiero kłaść świeżą przynętę (gryzonie mają bardzo wyczulony węch, dlatego na pułapce nie może pozostać nawet ślad po poprzednio złapanej myszy)
- Znalezione w szafce lub na podłodze zdechłe myszy czy odchody należy natychmiast wymieść i spalić w piecu. Wyrzucając je do śmietnika, możemy przyczynić się do zatrucia ptaków czy domowych zwierząt.
- Stosując środki chemiczne przeciw gryzoniom nie wolno zapominać o całkowitym zabezpieczeniu żywności!
Czytaj też: Jak wytępić myszy w domu? Sposobów jest kilka