Usuwamy domowe szkodniki. Jakie insekty żyją w naszych domach (WIDEO)

Czasem w naszych mieszkaniach zadomawiają się drobne, ale niezwykle uciążliwe żyjątka, które wyrządzają szkody w gospodarstwie domowym lub przenoszą niebezpieczne choroby. Jak się ich pozbyć domowymi sposobami?
 • Rybik cukrowy

  Rybiki cukrowe są małe i zwinne, dlatego trudno je złapać. Najczęściej widujemy je w łazienkach, ponieważ lubią ciepłe, wilgotne i ciemne miejsca.

  Hans (Pixabay.com)
 • Karaluch

  beeki (Pixabay.com)
 • Mrówki

  Mrówki omijają miejsca, gdzie leżą świeże liście pomidorów. Połóżmy je na trasach ich wędrówek, a wyniosą się z naszego domu.

  sxc.hu

Obecność małych lokatorów nie jest pożądana z wielu względów: przenoszą choroby, mogą kąsać, brudzić, niszczyć ubrania albo... pałaszować nawet nasze jedzenie! Zadomawiają się w kuchennych szafkach, pod listwami łazience, w szczelinach w ścianach.

Wszelkie szkodniki uwielbiają miejsca ciemne, nie wietrzone, dość wysoką temperaturę ok. 20°C i święty spokój. Podstawą ich zwalczania jest więc zapobieganie pojawieniu się.

Warto wiedzieć: Jak zwalczać pluskwy domowe

Jakie robaki żyją w naszych domach

Szkodniki mogą mieszkać w naszej łazience, kuchni, a nawet w sypialni. Specjalista ds. dezynsekcji Piotr Szeląg, prof. Marek Kozłowski z Katedry Entomologii Stosowanej SGGW w Warszawie, właściciel sklepu ze środkami owadobójczymi Janusz Gierusz oraz hodowca owadów Jakub Urbański opowiadają, jakie insekty najczęściej możemy spotkać w naszych domach i jak z nimi walczyć. 

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Porządek i suchość pomieszczeń, częste odkurzanie, zalepianie szpar, wietrzenie, regularne przeglądanie zapasów i pozbywanie się zepsutych produktów to najlepsza broń w walce ze szkodnikami.

Ale kiedy już się pojawią, trzeba szybko się ich pozbyć. Jak więc radzić sobie z tymi z pozoru niegroźnymi, ale uciążliwymi stworzeniami? Sklepowe półki aż uginają się od specjalnych past, proszków, granulek, płynów, aerozoli. Jednak nie tylko one są skuteczne. Nic bowiem nie równa się z domowymi sposobami, sprawdzonymi przez nasze babki i prababki, przekazywanym i pokolenia na pokolenie. Dziś przedstawiamy całą listę przetestowanych metod na pozbycie się i krótką charakterystykę tych małych, ale czasami jakże uciążliwych stworzeń.

Mrówki w domu

 • Gniazda mrówek zniszczymy skutecznie, zalewając je wrzątkiem lub wodą z octem. Można się też ich pozbyć, zostawiając w miejscach ich częstych wędrówek pół cytryny do czasu aż ta spleśnieje.
 • Skutecznie działają też gorące fusy po kawie wylane bezpośrednio do gniazda mrówek.
 • Mrówki nie lubią także aromatu niektórych ziół, na przykład mięty lub ruty zwyczajnej. Trzeba więc rozłożyć woreczki z ziołami tam, gdzie występują szkodniki. 
 • Latem z plagą tych owadów w ogrodzie lub na działce można walczyć rozkładając przy miejscach ich występowania świeże liście pomidorów. 
 • Sprawdzonym sposobem jest też pasta przygotowana z żółtka i kwasu bornego. Mieszamy oba składniki i wykładamy pastę w miejscach mrówczych wędrówek, a one podczas przemieszczania się, wniosą do gniazda truciznę. Mikstura ta niszczy jaja owadów.

Zobacz też: Pożyteczne rośliny w ogrodzie – zwalczają szkodniki i użyźniają glebę 

Karaluchy

 • Są plagą mieszkań w miastach, szczególnie w sąsiedztwie restauracji, barów, zsypów. Żyją one w suterenach, piwnicach, tam gdzie jest ciepło, wilgotno i ciemno. 
 • Można je spotkać w miejscach przechowywania świeżych warzyw. 
 • Często nie pomaga ich tępienie, bo ciągle przychodzą nowe wszelkimi otworami. Należy więc zatkać szpary, nie trzymać resztek żywności, zabezpieczyć dostęp do wody, bez której żyć nie mogą. 
 • Kiedy już zadomowią się w mieszkaniu, bardzo ciężko jest się ich pozbyć. 
 • Do tępienia stosuje się różne trutki, np. mieszaninę boraksu z kwasem salicylowym z dodatkiem cukru. Skuteczniej działa jednak gazowanie mieszkania dwusiarczkiem węgla. 
 • Środkiem chemicznym do tępienia karaluchów jest pasta „Global". 
 • Karaluchy są bardzo odporne na wszelkie trucizny stosowane przez człowieka. Walka z nimi jest ciężka, a pozbycie się ich z mieszkania to sukces.

Rybiki cukrowe

 • To małe, srebrne, bezskrzydłe owady. Lubią miejsca ciepłe, ciemne i wilgotne. Na miejsce swojego występowania wybierają zwykle łazienki i kuchnie. Umieszczają się pod listwami, kafelkami, tapetami i podłogą. 
 • Nie przenoszą niebezpiecznych dla człowieka chorób. 
 • Rybiki żywią się cukrem, mąką, kaszą, otrębami, małymi martwymi owadami, a także bardzo często... klejem do tapet, podłóg i kafli. 
 • Domowym sposobem na ich likwidację jest higiena i doprowadzenie do obniżenie temperatury w mieszkaniu, żeby panujący w nim klimat nie przypominał subtropiku. 
 • Wszystkie szpary i dziury powinny być zalepione gipsem lub silikonem, miejsca zawilgocone - wysuszone. Im mniej zakamarków i miejsc zaciemnionych, im chłodniejsze i bardziej suche powietrze – tym mniej szans na rozmnażanie się szkodników. 
 • Dobrze działają też domowe sposoby ich zwalczania – rozkładanie na noc kawałków grubej tektury posmarowanej sztucznym miodem w miejscach często odwiedzanych przez te owady. Rano taką tekturkę oblepioną rybikami należy wrzucić do pieca albo zalać w wiadrze wrzącą wodą. Można też rozsypać mieszaninę cukru pudru z boraksem. 
 • Można je zwalczyć również środkami owadobójczymi przeznaczonymi dla owadów biegających

Radzimy równieżJak pozbyć się z łazienki rybików cukrowych 

Mole

 • Na mole, które niszczą ubrania, skuteczne są... lawenda i gazety. Szkodniki bardzo nie lubią zapachu farby drukarskiej. Dlatego zimowe wełniane ubrania warto owinąć właśnie gazetami. 
 • Mole nie lubią też zapachu suchej skórki cytryny oraz aromatu lawendy. 
 • Przeciw molom, które ukrywają się między książkami, skuteczne będą małe torebki lub poduszeczki wypełnione suszoną lawendą, cynamonem lub goździkami, dobrze działają też specjalne pachnące zawieszki do powieszenia przy półkach. 
 • Między ubrania i bieliznę warto wkładać kostki mydła toaletowego, odświeżacze zapachowe przeznaczone do szaf lub kadzidełka o zapachu drewna sandałowego, paczuli, pomarańczy, lawendy itp. 
 • Przed molami mącznymi, czyli takimi, które żerują w jedzeniu, najlepiej chroni szkło. Dlatego wszystkie produkty sypkie (mąkę, płatki owsiane, kaszę, cukier itp.) zaraz po zakupie najlepiej przesypać do szklanych pojemników. Zapobiegnie to dostaniu się szkodników do środka (nie pokonają bariery, jaką tworzy szkło). Mole nie lubią intensywnych zapachów, więc w szafce, w której trzymamy produkty żywnościowe, warto rozłożyć też liście laurowe.

Myszy

 • Głodne myszy potrafią zaatakować nie tylko każdy rodzaj żywności, ale nawet garderobę: nylonową bluzkę czy książki na regałach. 
 • Myszy są wrażliwe na zapachy i wielu z nich wyraźnie nie lubią. Rozkładając w szafach na ubranie i bieliznę saszetki z lawendą czy lawendowe mydełka, zrazimy te szkodniki do wizyt i zainteresowania zawartością szaf. 
 • Nie lubią one również zapachu dzikiej mięty i świeżych zielonych liści pomidorów. W kredensie czy szafce można kłaść na talerzyku cząstkę przekrojonej cytryny. Im bardziej będzie spleśniała, tym skuteczniej odstraszy gryzonie. 
 • Dobrze jest zalepić gipsem szpary i szczeliny w ścianach i listwach podłogowych, oblepić miejsca, gdzie rury c.o. przechodzą przez sufit czy podłogę. Sprawdźmy też futryny okien i drzwi balkonowych oraz drzwi wejściowych, czyli zablokujmy gryzoniom dojście do mieszkania. 
 • W miejscach najczęściej odwiedzanych przez gryzonie ustawiajmy zwyczajne, tradycyjne pułapki z kawałkiem słoniny, przypieczonej nad ogniem skórki od chleba czy nawet paroma ziarnkami nasion słonecznika 

Pamiętaj! Po każdej złapanej myszy pułapkę trzeba dokładnie wyszorować, a nawet sparzyć wrzątkiem albo opalić nad płomieniem i dopiero kłaść świeżą przynętę (gryzonie mają bardzo wyczulony węch, dlatego na pułapce nie może pozostać nawet ślad po poprzednio złapanej myszy)

 • Znalezione w szafce lub na podłodze zdechłe myszy czy odchody należy natychmiast wymieść i spalić w piecu. Wyrzucając je do śmietnika, możemy przyczynić się do zatrucia ptaków czy domowych zwierząt.
 • Stosując środki chemiczne przeciw gryzoniom nie wolno zapominać o całkowitym zabezpieczeniu żywności! 

Czytaj też: Jak wytępić myszy w domu? Sposobów jest kilka 

Autor: Ilona Burkowska
42komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (42)

Stosujcie tylko markowe trucizny najlepiej gazowe preparaty : Baygon, Raid itp i regularnie. Wszelkie przynęty w rodzaju piwa na zmiłuj się to tylko więcej robactwa. Popularne ostatnio kuchnie bez drzwi to błąd. Zamknięta kuchnia zwiększa stężenie gazu i skuteczniej niszczy prusaki. Rabale mogą przyjść wentylacją lub otwartym oknem w lecie, więc wskazane jest zamykanier okien na noc w lecie(niestety) i cienkiej siateczki na otwór wentylacyjny. Robale można przynieść z zewnątrz np, w kopertach kupionych na poczcie na Starówce. Walka z prusakami może trwać nawet 5 lat, bo chwilami jest złudzenie , że już ich nie ma. Akcję należy rozpocząć natychmiast jak tylko zauważycie karaczana i regularnie. Zamykajcie produkty, nie zostawiajcie nieumytych resztek, śmieci zawiązujcie w worki. Nie zapomnijcie umyć rąk po akcji , bo to są trujące specyfiki chemiczne na robale !!!!
a, 06.10.2012, 12:07
5 lat ? dla profesjonalnego zakładu DDD zajmie to miesiąc.
3grosze, 12.10.2012, 13:36
Zgadzam się, nie ma co samemu brać się za takie sprawy, DDD usługi skutecznie i szybko pozbyło się niechcianych insektów z mojego domku letniskowego.
Ania Kwiatkowska, 24.01.2019, 15:29
U mnie z prusakami firma Ddd Usługi rozprawili się w 2 tygodnie. I przez ostatnie 4 misiące mam spokój.
Arek, 13.01.2014, 09:53
u mnie prusaki , 18.02.2014, 07:54
Popieraioja kolege , ja walcze z prusakami preparatem FRITOX-em "w Polsce chyba niedostepny " , w aerozolu skutecznie zabija to dziadostwo , juz po kilku sekundach leza kolami do gory...I zeczywiscie nie warto tracic pieniedzy na te tansze .Pozdro..
ucho od sledzia, 13.04.2016, 00:54
Ciekawe, kto ma piec w domu? Poza tym jak się wyłoży miód na jedne owady skuszą się inne w posatci mrówek. Te porady są trochę jak z XIX wieku. Ale na rybiki cukrowe działą dobrze metoda opisana. Ja nie wykładałem żadnego miodu, po prostu wycieram podłogi do sucha i otwieram drzwi i i ich liczba u mnie spadła.
Marcin P, 06.10.2012, 13:38
Na rybiki najlepsza jest trutka globol: http://owadobojca.pl/trutka-srebrzyki-expel-p-351.html?cPath=102_43
Anna , 07.10.2012, 01:04
Kto ma w domu piec? Myślę, że w co drugim domku jednorodzinnym się go stosuje w celu ogrzania. Węgiel gdzieś trzeba wsypać!
Maro, 05.11.2012, 09:28
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thank you My blog post: quest bars cheap (tinyurl.com)
JO, 22.11.2019, 04:05
Na Raid szkoda kasy na inne polskie gówniane preparaty też, jak chcecie coś skutecznego to albo kredki na faraonki albo trutka w strzykawkach na prusaki wszystko od ruskich, o wiele taniej i o wiele większa efektywność.
Artur K, 06.10.2012, 23:27
ta ruska strzykawka na prusaki została wycofana z obiegu w UE ponieważ zawierała substance rakotwórcze
mfoap, 19.03.2013, 19:17
i nie robic meliniarni z mieszkania. zmywac gary, prac, czyscic szafy i za szafkami. niestety wiekszosc ludzi w mieszkaniach ma chlew z resztkami jedzenia wszedzie. wiec co sie dziwic ze sie wprowadzaja dzicy lokatorzy skoro jedzenia maja pod dostatkiem na podlogach , pod szafkami.
lukas, 10.10.2012, 18:22
Z prusakami nie ma problemu, wystarczy zlecić robotę profesjonalistą DDD i za parę złoty mamy spokój.
Domowymi sposobami lub marketowymi środkami nic wskóramy.
3grosze, 12.10.2012, 13:32
A fascinating discussion is definitely worth comment.
I believe that you need to write more about this subject, it may
not be a taboo matter but generally people don't discuss these subjects.
To the next! Kind regards!! My web-site; Conversion Monster Huge Payouts!!
ME, 17.01.2019, 20:57
Słuchajcie, ja naprawdę długo walczyłam z tym robactwem, ale w końcu się poddałam, dotarło do mnie, że sama sobie nie poradzę. Skorzystałam z pomocy firmy Green Style, która zajmuje się zwalczaniem tego paskudztwa, za pomocą ozonowania. Jeśli ktoś ma taki problem, a jest z okolic Warszawy, polecam ich http://www.komarzyska.pl/ bo naprawdę szkoda czasu i nerwów na walkę z wiatrakami..
drenki, 07.02.2013, 03:27
Wypróbowałam i działa http://www.ekorodzice.pl/sposob-na-karaluchy-i-prusaki,51,92,158.html
kasa, 20.03.2013, 10:36
Komentarz został usunięty.
emil, 20.03.2013, 20:33
Z swojej strony mogę polecic ten środek www.konieckaralucha.cba.pl , mnie udało się pozbyć prusaków(rusów)
waldek, 06.07.2013, 12:10
ngela, 28.08.2013, 18:29
Komentarz został usunięty.
Z swojej strony mogę polecic ten środek www.konieckaralucha.cba.pl, mnie udało się szybko pozbyć prusaków(rusów)
waldek, 06.07.2013, 12:11
It's actually a great and useful piece of information. I am glad that you just
shared this helpful info with us. Please keep us up
to date like this. Thanks for sharing. My web blog ... Daily Cash Siphon Biz Op Up To $352.18!!
EK, 18.01.2019, 04:28
you possess a fantastic blog here! would you like to develop invite posts on my small weblog?
houston junk car buyer http://ow.ly/S7ig50x1rrO
houston junk car buyer, 06.11.2019, 14:22
Hello, all the time i used to check blog posts here early in the daylight,
since i love to gain knowledge plenty of fish dating site more and more.
JD, 12.11.2019, 10:31
Próbowałam już wszystkich sposobów na własną rękę i nic... w końcu pozbyłam się tego okropieństwa z pomocą specjalistycznej firmy, jeden oprysk i karaluchów nie widziałam już 7miesięcy. Namiar do firmy, która mi pomogła: www.mikrobiolog.pl
Dębowska Krystyna, 02.12.2013, 22:38
Hi. I have checked your regiodom.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is
the reason that you don't rank hi in google. But you can fix
this issue fast. There is a tool that creates content like human, just search in google: miftolo's tools My web-site :: DarleneBig
YW, 02.08.2019, 10:14
u mnie prusaki , 18.02.2014, 08:16
witam mialem problem z karaluchami w domu z 2 lata niemoglem sobie poradzic,walczylem z nimi sam w koncu dostalem adres od znajomego do specjalisty przyjechal i pomogl narazie 6 miesiac spokoj...jak komus sie przyda dam adres www.dddwierzchowski.48ns.pl
leszek, 28.09.2014, 21:27
Komentarz został usunięty.
Polecam środek o nazwie powder killer na karaluchy, który kupiłem na
www.e-karaluch.pl , działa super :)
Bartosz, 17.11.2016, 11:07
U nas walka z prusakami, domowymi sposobami, trwała 3 miesiące i w końcu poddaliśmy się i zamówiliśmy ekipę ddd usługi. Oni rozprawili się z nimi w dwa dni. Ale to był wyjątkowo trudny przypadek.
yeti, 22.02.2017, 09:47
Gdzie mieliście te prusaki? W sensie jakie było źródło?
kmilos2233, 05.07.2017, 08:30
Przyjechały razem z nowym łóżkiem ze sklepu, a że zgubiłem paragon to nie miałem jak go reklamować. Na szczęście udało się ich pozbyć.
yeti, 07.07.2017, 12:02
Nie zazdroszczę. U nas panowie z ddd usługi walczyli z karaluchami w całym bloku :/
marcinkoszykarz, 07.08.2017, 09:36
Ile kosztuje taka usługa w tej firmie?
skmlkwmd, 03.01.2018, 13:10
Walczyłam z tymi insektami dośc długo.Nic nie pomagało,chyba się uodporniły
Zadzwoniłam do profesjonalisty i teraz mam spokój. Moge polecić firmę ,jestem zadowolna z szybkości zniknięcia szkodników z mojego domu. www.edddrobak.pl
Boska, 23.07.2017, 09:50
Nie ma lepszej - skuteczniejszej opcji w zwalczaniu karaluchów niż solidna dezynsekcja! Walka na własną rękę jest długotrwała i często mało skuteczna.
W razie problemów zdaję się zawsze na fachowców: Pogromcy Karaluchów Dezynsekcja Poznań http://pogromcy-karaluchow.pl/
Anu, 27.07.2017, 10:10
Walka z prusakami był nie równa i nie poradziłam sobie z nimi bez pomocy firmy specjalistycznej. Zdecydowanie pomogła mi firma anty-szkodnik.pl , fachowo i skutecznie poradzili sobie z problemem.
asia, 01.08.2017, 13:00
Na problem ze szkodnikami, które bardzo ciężko samemu wytępić najlepszym rozwiązaniem jest firma DDD. Tutaj masz firmę Efekt DDD http://efektddd.pl/ , która działa na terenie Małopolski i Śląska. Pan Dawid Markowski robi profesjonalną dezynsekcje z zachowaniem BHP. Ja też miałem ten problem, ze szkodnikami i wiem, że lepiej zamówić firmę, która ma sprzęt i sprawdzone działania.
Paweł Lechendro, 22.04.2018, 12:43
Komentarz został usunięty.
Szukam czegoś na małe ledwo widoczne według mnie mrówki, insekty wielkości końca szpilki. Nie wiem co to jest, może ktoś wie. Co do karaluchów jest jeden sposób, wytrułem te zarazę w ciagu okolo 2 tygodni. Preparat ze stanów 100% skuteczność "Advion Cockroach Gel bait" Działa od pierwszego dnia. Na pluskwy "Protector C" zabija jaja jak i żywe pluskwy.
Tomasz, 11.11.2018, 10:05
Sir Elton John is my favourite piano musician of all time. Elton fans, let's unite at https://www.facebook.com/Elton-John-Tour-Tickets-Concerts-219000645159063/! Full list of Elton's Concerts in the USA and Canada!
Georgejouby, 17.01.2019, 00:25
Interested in HARD ROCK? How about KISS? The band is on a tour in 2019 all across Canada and USA. Visit http://www.3artfood.bg/gb/news/6072/ to know more about KISS tour in 2019.
KimesdarHorn, 12.02.2019, 12:31
Nam pomogła firma Ratapest. Męczyliśmy się z nimi prawie pół roku. W końcu zamówiliśmy profesjonalną firmę i problem z głowy. dam namiary. https://ratapest.pl/
mieszkanka katowic , 28.12.2019, 22:41