Szczur – jak się go pozbyć. Co może zrobić lokator, co administracja, a co firma deratyzacyjna

Niektórzy na sam widok szczura dostają dreszczy i uciekają. Drudzy panikują, bo wprawdzie nie boją się gryzonia, ale nie wiedzą, jak wyeliminować szkodnika. Radzimy, co może zrobić z tym problemem prywatny mieszkaniec, a w jaki sposób interweniuje administracja.
  • Szczur

    Szczur potrafi wgryźć się w ścianę. Zanieczyszcza jedzenie, przenosi choroby.

    Mariusz Kapała

Szczur to zwierzę synantropijne, musi żyć w pobliżu człowieka, bo taka jego natura. To dlatego ciągnie do domów i budynków gospodarczych. Tyle, że człowiek go nie chce, przede wszystkim ze względu na szkody wyrządzane przez szkodnika i choroby, jakie przenosi.

Polecamy poradnik: Jak pozbyć się srebrzyków (rybików cukrowych) z łazienki 

Szkody wyrządzone przez szczura

Szczury wyjadają jedzenie, które potem jeszcze zabrudzają swoimi odchodami. Przegryzają kable (i wtedy np. nie ma prądu), uszkadzają rury wodociągowe (co z kolei grozi zalaniem). Potrafią zniszczyć elewację budynku. Te gryzonie przenoszą choroby. Jedna z nich to szczurza gorączka, choroba zakaźna, której człowiek może się nabawić, gdy ugryzie go zarażony szczur. Na ciele człowieka wyskakuje wysypka, występuje wysoka gorączka, może dojść do zapalenia stawów. Nawet kąpiel w jeziorze, gdzie woda jest zainfekowana przez szczurze odchody, może powodować chorobę.

Jak szczur dostaje się do domu

Szczur do domu czy bloku może przedostać się rurami kanalizacyjnymi, oknami albo normalnie, drzwiami. Gdy szczur znajdzie się w budynku, może stać się agresywny dla domowników. Będzie to dla niego stresująca sytuacja, ponieważ on do tej pory nie znał takich warunków. Zacznie gryźć, nie tylko wspomniane przewody, lecz także atakować człowieka.

Dowiedz sięJak wytępić myszy w domu 

Działania administracji

Spółdzielnia, administracja czy wspólnota mieszkaniowa muszą podjąć kroki, aby rozwiązać problem dotyczący występowania szczurów w budynkach. Działania, wykonywane przez administratorów czy właścicieli nieruchomości, są z reguły podobne. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wynikającymi z regulaminu utrzymania czystości i porządku, deratyzację przeprowadzamy dwa razy do roku wiosną, w dniach 1–31 marca, i jesienią, od 1 października do 30 listopada – informuje Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy. – Niemniej, jeżeli otrzymujemy od mieszkańców zgłoszenia o pojawianiu się gryzoni, reagujemy natychmiast i deratyzacja zostaje powtarzana. Usługa wykonywana jest na zlecenie, przez specjalistyczne firmy zewnętrzne.

Jak wytępić szczury? To możesz sam zrobić, żeby zlikwidować gryzonie

Na rynku istnieją wyspecjalizowane firmy zajmujące się m.in. deratyzacją. Mają swoje sposoby na pozbycie się szkodnika, ale najpierw można samemu próbować zwalczyć szczura. Przeciętny Kowalski w swoim domu może wyłożyć trutkę na szczura albo położyć pułapkę, w którą wpadnie szczur, ewentualnie zainwestować w lep, który rozkłada się na podłodze i gdy nadejdzie szczur, to złapie się na ten lep (to również tzw. pułapki klejowe). Można ponadto kupić do domu urządzenie do walki ze szczurami. Jest to elektromagnetyczny odstraszacz szczurów. Emituje on dźwięki, które drażnią szczura. Na szczęście dźwięków tych nie słyszy człowiek. Urządzenie to zaburza wrażliwe zmysły szkodników, przez co szczury odczuwają niepokój i tracą orientację.

Usługi firmy deratyzacyjnej

Zawodowi fachowcy posiadają o wiele więcej sposobów, niż wspomniany statystyczny Kowalski, na rozprawienie się z gryzoniami np. w piwnicach czy budynkach gospodarczych i pomieszczeniach mieszkalnych. Najpierw swoimi metodami ustalą skalę problemu, a więc oszacują liczebność szczurów i według tych danych wybiorą metodę walki ze szkodnikami. Firmy często wykorzystują do likwidacji szczurów truciznę np. w granulkach, którą wysypują w wybranych miejscach budynku lub pomieszczenia. Działanie granulatu jest opóźnione w czasie. Zjedzenie trucizny przez szczura powoduje u niego obniżenie krzepliwości krwi. To prowadzi do krwotoku wewnętrznego u zwierzęcia.

Przeczytaj też: Myszy i szczury w domu lub mieszkaniu 

Fachowcy z branży stosują specjalne wyposażenie do walki ze szczurami, choćby karmniki deratyzacyjne, czyli pudełka na trutkę albo – jeśli trutka jest w płynie – to poidła. Te pojemniki są przeznaczone do bezpiecznego dozowania trucizny. Eksperci stosują ponadto wabiki w formie granulatu na szczury, rozstawiają żywołapki (podobne do klatek), pułapki zatrzaskowe, lepy z silnym klejem. Mają do dyspozycji chwytaki służące do zbierania martwych już szczurów. Firmy nie tylko zwalczą gryzonie, ale także posprzątają je po zakończeniu deratyzacji. 

Autor: Katarzyna Piojda
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

my mieliśmy w domku letniskowym w piwnicy. Ale to firmy specjalne się zamawia do tego. Akurat my wzięliśmy DDD usługi, bardzo szybko usunęli gniazdo i nie ma problemu ;)
olekwolczyk2, 25.07.2018, 13:49
dzięki za polecenie tej firmy DDD usługi naprawdę szybko rozwiązali także i nasz kłopot! :)
janiszewska22, 28.08.2018, 13:35
Mieliśmy dwa szczury w piwnicy! Aż do tej pory mam dreszcze jk o tym piszę, ale na szczęście już po problemie! Dzięki za polecenie DDD usługi!
aleksandrakopy2, 01.10.2018, 10:12
ja mam myszy... W piwnicy w domku letniskowym. Przyznam szczerze, że jestem załamana, bo raz je wytepiłam i wróciły.. Spróbuje skorzystać z DDD usługi skoro polecacie, dzięki
juliette, 31.10.2018, 10:56
ja miałam kiedyś w piwnicy:( Teraz znowu zaczęły się zalęgać. Wprawdzie to trochę z mojej winy, bo rzadko przyjeżdżam do tego domku letniskowego. Dlatego dzięki za polecenie ddd usługi, wreszcie po problemie już;) Specjaliści doskonale sobie poradzili;)
haniaa, 03.12.2018, 09:11
do walki ze szczurami mogę polecić piankę http://www.hodowlany.pl/i2567_Racumin_Foam_500ml__piana_do_zwalczania_sz...
u mnie okazała się skuteczniejsza niż zwykłe trutki
Wiśniewski, 22.12.2018, 09:33
tragedia!!! U mnie są właśnie w domku letniskowym. Chyba wezmę firmę też DDD usługi, szybko zrobili? Bo jestme z Warszawy, a firm jest bardzo dużo.,
ewelina, 02.01.2019, 15:27
Dzięki za polecenie DDD usługi, poradzili sobie bez problemu ze szczurami, które zalęgły się w piwnicy u mojej mamy, w końcu może spać spokojnie.
Mariusz Strzałkowski, 24.01.2019, 15:23
Ja, gdy miałem problem z gryzoniami w starym budynku gospodarczym nie używanym od lat, to od razu zamówiłem firmę DDD, którzy mi to wytępili. W Małopolsce i na Śląsku działa taka dobra firma, to Efekt DDD efektddd.pl. Dobrzy fachowcy, szybko przyjeżdżają, dysponują środkami nie zagrażającymi naturze i wszytko robią dyskretnie. Kontakt:
Dawid Markowski
ul. Olszyny 47
34-120 Andrychów
tel. 600 443 462
fax. 33 870 56 81
e-mail: efektddd@gmail.com
efekt.ddd@wp.pl
Zbigniew, 22.05.2019, 12:01