Szare mydło - jak je wykorzystać w domu nie tylko do mycia się

W latach 80-tych szare mydło było popularne, bo bo było tanie. Nadal nie jest drogie, a wykorzystać je można w domu, nie tylko do mycia i prania. Piszemy, do czego przyda się szare mydło.
  • Szare mydło w domowych porząkach

    Szare mydło stanowi konkurencję dla zwykłych mydeł.

    theresaharris10 (Pixabay.com)

Szare mydło wygląda, nie ma co ukrywać, gorzej niż jego konkurencja. Zwykłe mydła nie mają jednak tylu właściwości, co szare mydło. Już nasze babcie je doceniły, stosując ten szary kosmetyk do prania. Nie bez powodu zyskał on miano mydła wielofunkcyjnego. Piszemy, dlaczego warto sięgnąć po szare mydło.

Szare mydło do przemywania ran

Składniki szarego mydła działają antybakteryjnie, odkażająco i wysuszająco. Pomagają szybciej zabliźniać się ranom (nawet tym po operacjach) oraz likwidują zaczerwienienia. Ten specyfik łagodzi też ugryzienia po owadach. Aby zabieg był skuteczny, należy przemywać rany z użyciem szarego mydła kilka razy w ciągu dnia.

Warto przeczytać: Jak mróz zwalcza roztocze kurzu domowego

Stłuczenia

Okłady z szarym mydłem pomogą nam ulżyć, gdy boli stłuczona ręka czy noga. Najlepiej jest jednak wymoczyć obolałe miejsce w ciepłej wodzie z szarym mydłem. Zabieg pozwoli na zmniejszenie obrzęku. Gdy skręciliśmy kostkę, ból będzie mniejszy, jeśli wymoczymy nogę w wodzie z szarym mydłem.

Szare mydło w walce z trądzikiem i wysypką

Kto boryka się z niedoskonałościami na twarzy, niech spróbuje zamienić nieskuteczne do tej pory środki myjące na szare mydło. Ono oczyszcza i w naturalny sposób dezynfekuje cerę. Gdy na ciele pojawia się wysypka (np. po ukąszeniu owadów lub tzw. uczuleniowa), warto również przemywać zmienione miejsca szarym mydłem. Plamki staną się mniej widoczne i – co ważniejsze – szybciej znikną.

Tłuste włosy

Szare mydło może spełniać rolę szamponu. To propozycja przede wszystkim dla osób borykających się z przetłuszczającymi się włosami. Zbyt częste mycie nim włosów spowoduje natomiast kolejny problem: włosy staną się suche, szorstkie w dotyku. Szare mydło wysuszy też skórę głowy.

Higiena intymna z użyciem szarego mydła

Niejeden ginekolog zaleci kobiecie mycie miejsc intymnych szarym mydłem. Ono zapobiega rozwojowi grzybicy oraz innych infekcji. Gdy w sklepach nie było płynów do higieny intymnej, nasze mamy stosowały właśnie szare mydło do podmywania. Ze względu na właściwości antybakteryjnie i odkażające lekarze polecają stosowanie szarego mydła kobietom po porodzie naturalnym, do higieny intymnej w okresie połogu.

Przeczytaj: Naturalne sposoby na pozbycie się kamienia w łazience i kuchni

Ciuszki dziecięce

Proszki czy płyny do prania ciuszków są z reguły drogie. Można je zastąpić tańszym o wiele szarym mydłem, które nie uczula delikatnej skóry malucha i nie powoduje podrażnień. Trzeba zetrzeć ćwierć albo nawet pół kostki mydła na tarce, rozpuścić w ciepłej wodzie i stosować tak, jak standardowy płyn do prania odzieży dziecięcej.

Wywabianie plam i wybielanie

Plamy na tkaninach powinny zniknąć, gdy zamoczymy brudne rzeczy w wodzie z szarym mydłem. Kosmetyk ten jest także naturalnym wybielaczem. Warto wypróbować chociaż wyprać w nim białe zabrudzone skarpetki. Odzyskają pierwotny kolor. Tłuste plamy na ścianach też można potraktować kosmetykiem w szarym kolorze.

Polecamy: Jak wywabić plamy z obrusu 

Tapicerka skórzana

Chodzi przede wszystkim o skórzaną tapicerkę, ale też o kurtki skórzane. Będą odświeżone, jeśli przetrzemy je letnią wodą z dodatkiem startego szarego mydła. Na koniec trzeba przetrzeć szmatką zwilżoną czystą wodą, żeby nie było zacieków.

Rośliny doniczkowe i ogrodowe

Przędziorki, mszyce i wełniaki pojawiające się na roślinach można zwalczyć za pomocą oprysku z szarym mydłem w składzie. Należy w litrze wody rozpuścić ćwierć kostki i tym ekologicznym roztworem opryskiwać zaatakowane przez szkodniki rośliny. Zabieg najlepiej powtarzać codziennie lub co 2 dni przez 7–10 dni. 

Przeczytaj poradnik: Sposoby na mszyce i przędziorki. Jak pozbyć się tych szkodników 

Nie każde szare mydło jest naprawdę szare

Tradycyjnie określenie "szare mydło" dotyczyło mydeł produkowanych z wykorzystaniem związków potasu (były to tzw. mydła potasowe). Jednak obecnie nazwę tę stosuje się także do mydeł sodowych, w których ograniczono dodatki np. zapachowe czy koloryzujące. Jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstw tradycyjnego szarego mydła - najlepiej poszukać mydła potasowego. Zwróćmy uwagę na skład, w którym powinno się pojawić słowo "potassium" (np. potassium palmate - palmitynian potasu, potassium linoleate - linolan potasu, potassium olivate - oliwian potasu). Jednak i szare mydła sodowe mają sporo zalet.

Autor: Sławomir Bobbe
1komentarzy