Suszenie ubrań w domu to błąd. Gdzie suszyć pranie, aby było to bezpieczne dla zdrowia?

Suszenie ubrań w domu to dla wielu mieszkańców bloków jedyne rozwiązanie, zwłaszcza jesienią i zimą. Jak się okazuje, czyniąc w ten sposób, zagrażamy swojemu zdrowiu. Zatem gdzie i jak suszyć pranie w domu? Podpowiadamy
  • Suszenie ubrań w mieszkaniu

    Vileda

Sezon jesienno – zimowy, brak balkonu czy suszarni w budynku może być dużym problemem w kwestii suszenia prania. Jednak to nie jedyne utrudnienie, większą udręką jest nieodpowiednia wentylacja, niewietrzenie mieszkań, co może doprowadzić nie tylko do brzydkiego zapachu z ubrań, ale do dolegliwości zdrowotnych i wielu chorób.

Dlaczego suszenie prania w mieszkaniu jest groźne?

Suszenie prania w domu ma ogromny wpływ na zwiększenie się poziomu wilgotności w pomieszczeniach, nawet o 30 procent. A takie warunki są idealne do rozwoju grzybów i pleśni zwłaszcza jesienią i zimą, podczas których kaloryfery grzeją, a my rzadziej wietrzymy mieszkania. W ten sposób sami tworzymy idealny mikroklimat dla roztoczy i pleśni. Odczuć to mogą przede wszystkim dzieci, astmatycy i alergicy. Jeśli zauważyliście u siebie ostatnio problemy z oddychaniem, kaszel, ból głowy i częste infekcje, to może to być przyczyną suszenia prania w domu i dużą wilgocią. Szczególnie powinny uważać osoby, które mają słaby układ odpornościowy, bo wówczas zwykły kaszel może zamienić się w zapalenie płuc! Aby sprawdzić poziom wilgoci w mieszkaniu, warto zaopatrzyć się w higrometr.

Zobacz wideo: Jak suszyć i prasować ubrania 

Gdzie suszyć pranie? Łazienka, pokój?

Niestety żadne z tych pomieszczeń nie jest idealnym miejscem do suszenia prania ze względu na nasze zdrowie. Łazienka zazwyczaj jest niewielkim pomieszczeniem, gdzie znajduje się duży kaloryfer, a przepływ powietrza jest niewielki. Warto też zapamiętać, że pokojowe kaloryfery też nie są najlepszym miejscem na suszenie ubrań, bo wtedy jeszcze więcej wilgoci trafia do pomieszczenia! Warto zainteresować się czy w twoim bloku lub budynku jest suszarnia. Zazwyczaj znajduje się w piwnicy, gdzie są rury od instalacji grzewczych, które wydają z siebie mnóstwo ciepła. Plusem takiego miejsca jest z pewnością to, że pranie nam wyschnie bardzo szybko, bez utraty zapachu proszku i płynu, oszczędność miejsca i przede wszystkim nie ma żadnego wpływu na poziom wilgoci w naszym mieszkaniu. Niestety jest to pomieszczenie ogólnodostępne i wiele osób chce z niego skorzystać, wówczas nie ma szans, aby suszyć pranie tam codziennie lub wtedy kiedy tego potrzebujemy, bo może być zajęte przez innych mieszkańców bloku.

Polecamy poradnik: Jak suszyć pranie w mieszkaniu. Poradnik 

Jak suszyć pranie?

Jeżeli suszenie prania jest tak niebezpieczne dla zdrowia, to jak to robić? Idealnym rozwiązaniem jest zakup suszarki bębnowej lub przy braku miejsca pralko-suszarki. Te urządzenia mają także swoje plusy i minusy, ale najważniejsze jest to, że nie wpływają na zwiększenie się poziomu wilgoci w mieszkaniu, a co za tym idzie rozwojowi grzybów, roztoczy i pleśni. Jeżeli budżet nam na to nie pozwala, a jednak chcemy zminimalizować ryzyko infekcji, chorób alergicznych i innych dolegliwości zastanówmy się nad suszarką elektryczną, która nie rozwiązuje problemu wilgoci, ale z pewnością przyspieszy proces suszenia ubrań. Jeżeli jednak żadne z tych rozwiązań nie wchodzi w grę i jesteśmy zmuszeni do suszenia prania w mieszkaniu, zadbajmy o dobrą wentylację, wietrzmy mieszkanie, monitorujmy poziom wilgoci, zaopatrzmy się w oczyszczacz powietrza. 

Autor: Katarzyna Dębek
1komentarzy