Smog - cichy i powolny zabójca. Jak z nim walczyć w domu?

Jest przyczyną kłopotów z krążeniem i sercem, wini się go za alergie, astmę i choroby płuc, a także za rozmaite nowotwory. Smog – bo o nim mowa – staje się rzeczywistością wielu polskich miast.
  • Węgiel daje ciepło, ale dymi i truje

    Domy opalane węglem to polska codzienność. Takie wybór ogrzewania decyduje o tym, że zjawisko smogu pojawia się w polskich miastach coraz częściej.

    Sławomir Kowalski

W sposób szczególnie dokuczliwy smog daje znać o sobie jesienią i zimą. Wtedy do tradycyjnych trucicieli – fabryk, wyziewów komunikacji publicznej i prywatnego transportu, dołączają wszyscy ci, którzy ogrzewają swoje mieszkania węglem i drewnem. To właśnie samochody, przemysł i domowe paleniska odpowiedzialne są w największej mierze za powstawanie smogu i wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Szczególnie trudna sytuacja panuje na osiedlach, które położone są w nieckach albo otoczone wysoką zabudową, przez co nawet wiejące wiatry nie są w stanie „wymieść" szkodliwych pyłów daleko od domów i mieszkań. Choć smog nie jest u nas tak dokuczliwy jak na przykład w azjatyckich miastach-molochach, to daje się we znaki, a dozwolone poziomy zanieczyszczeń w miastach są wielokrotnie przekraczane.

Czym jest i skąd bierze się smog?

Źródło: naszemiasto.pl/x-news 

Warto przeczytać: Krótka historia smogu

W domu nie znaczy - bezpiecznie

Gdy pyły w powietrzu stają się uciążliwe, specjaliści radzą ograniczyć wychodzenie na zewnątrz i pozostawianie w domach – zwłaszcza osobom starszym, małym dzieciom i alergikom. W wielu wypadkach na niewiele się to zdaje – wystarczy otworzyć okno i spróbować przewietrzyć mieszkanie, by wpuścić do domu potężną dawkę smogu. Jak sobie z nim radzić, skoro całkowite zamknięcie okien, uszczelnienie wywietrzników jest nie tylko niemożliwe, ale i niewskazane? W tym wypadku potwierdza się teza znana z medycyny, która mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Smog i wnikanie pyłów do domu radykalnie ogranicza zieleń. Więc jeśli jest możliwość posadzenia drzew i krzewów przed posesją, należy to bezwzględnie uczynić. Zieleń nie tylko ograniczy hałas dochodzący z ulicy, będzie cieszyć oczy i produkować tlen, ale również ograniczać przedostawanie się pyłów do pomieszczeń. Nawet jeśli mieszka się bloku, warto namówić sąsiadów i przekonać wspólnotę czy spółdzielnię mieszkaniową do nowych nasadzeń zieleni. Dobrze zabezpieczony drzewami i krzewami budynek przyjmuje nawet o połowę mniej pyłów niż wtedy, gdy nie otaczają go rośliny.

Rośliny walczą ze smogiem

Nie zawsze jednak nasadzenia drzew będą możliwe, a wtedy warto poradzić się ogrodników, którzy wskażą, jakie rośliny radzą sobie ze smogiem. Niektóre z nich są wręcz do tego stworzone. Wybór jest dość szeroki, ale szczególnie dobrze sprawdza się w tej roli wężownica (sansewieria), która nie dość, że ładnie wygląda i jest niezwykle łatwa w utrzymaniu, to produkuje tlen nocą, ułatwiając zasypianie. Kilka takich „przeciwsmogowych" roślin spowoduje zauważalną różnicę w jakości powietrza w domu. Kosztują niewiele, łatwo je rozsadzić, więc jest to zdecydowanie najtańsza i najprostsza metoda walki ze skutkami smogu we własnym mieszkaniu.

 Polecamy poradnikRośliny domowe oczyszczające powietrze 

Filtry mechaniczne i osobiste

Jeśli to nie wystarczy warto sięgnąć po bardziej radykalne środki. Pewnym rozwiązaniem mogą być maseczki antysmogowe, które „lansują" w Polsce turyści z Azji. O ile tam spotykane są bardzo często i używane na ulicach czy w metrze – w Polsce wywołują raczej uśmiech politowania. Zupełnie niesłusznie, bo maseczki takie idealnie przepuszczają powietrze, ale zatrzymują do 90 procent pyłów, alergenów i zanieczyszczeń z powietrza. Jeśli ktoś nie chce ich nosić na ulicy, w domu nie musi obawiać się zdziwionych spojrzeń. Kosztują kilkanaście złotych za sztukę.
Wersją „mini" maseczki są filtry typu NOSK – zakładane wewnątrz nosa, praktycznie niewidoczne. Filtry te zapobiegają przedostawaniu się do organizmu roztoczy, pyłków, kurzu, alergenów i innych lotnych cząsteczek. Można je używać zarówno w domu jak i na ulicy. Zestaw kilku filtrów – można je czyścić pod bieżącą wodą – kosztuje kilkadziesiąt złotych.

 Dowiedz sięJak zadbać o powietrze w domu w sezonie grzewczym 

Na rynku dostępny jest również szeroki wybór urządzeń filtrujących powietrze w mieszkaniu. Takie maszyny do uzdatniania powietrza mogą działać na różnych zasadach, jednak w wypadku smogu najlepsze będą te zawierające filtry HEPA, które potrafią zatrzymać 99,9 procent zanieczyszczeń znajdujących się w domowym powietrzu. Jeśli dodatkowo oczyszczacz powietrza ma wbudowaną funkcję jonizatora i traktuje zarazki promieniami UV – tym lepiej. Urządzenia takie kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od funkcji które spełniają, wielkości powierzchni którą mają oczyszczać czy marki producenta. Wydatek taki warto jednak ponieść zwłaszcza, gdy mieszka się w miastach narażonych na smog nie tylko w okresie zimowym, ale przez cały rok. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć, gdy spojrzy się na to, jak wyglądają filtry we włączonych urządzeniach po kilkunastu dniach „służby". Świadomość, że to, co zostaje odessane z powietrza i zostało na filtrach było wcześniej wdychane przez domowników, utwierdzi ich w przekonaniu o dobrze wydanych pieniądzach.

Autor: Sławomir Bobbe
49komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (49)

Wszyscy uczepili się, że smog jest z węgla spalanego w domowych piecach. Czemu nikt nie wspomni ,ze samochody emitują spaliny, kominy fabryczne. Ale trzeba głośno krzyczeć, że smog powstaje ze spalanego węgla w prywatnych domach, i tak nastawia się wszystkich żeby przejść na ogrzewanie gazowe, tylko za jaką cenę? Mamy gaz drogi jak zresztą wszystko. Samochody emitują wiele związków chemicznych, ciężkich, ale tego nie mówi się głośno, ktoś korzysta z tej propagandy o opalaniu gazem, paranoja. Wystarczy popatrzeć jak są korki w godzinach szczytu i wyciągnąć wnioski kto emituje i wytwarza smog, który nas truje sam ołów i tak można by bez końca pisać i pisać,
szkoda, że Tesla nie urodził się teraz.
anowi751, 30.12.2015, 14:52
Ty debil...u. Życzę ci żebyś dostał nowotworu płuc z przerzutami od swego niesprawnego pieca wyrzucającego odory z rury. Pewnie jeszcze palisz śmieciami?
Robert, 31.12.2015, 18:52
to...W R A C A ...KARMA mlotq polaczq zakompleksiony...idz do kosciola moze znajdziesz swoja sciezke w zyciu mlotq polaczq...kmiocie sloikowy
jezeli..., 21.01.2017, 22:26
Ktore paliwo ma dzis ołów?? ,Co za debilizm!
Piece powodują smog
dupa, 03.01.2017, 09:43
Szkoda słów, radzę nauczyć się myśleć. Poniżej strona z prawie idealną "ripostą" :-)
http://kkpf.nazwa.pl/rafal/wordpress/?p=154
Ijon_Tichy, 28.01.2017, 10:45
mieszkam w piastowie ,który otoczony jest trasami szybkiego ruchu : A2, poznańską ,obwodnicą z ursusa i al. jerozolimskimi. gdy wieje wiatr z zachodu całe osiedle jest w smogu ze spalin samochodowych. rekord to ponad 200 pm. 2.5 na m3 .jest to benzopiren z spalonego paliwa,benzyny kilka krotnie razy bardziej trujący ,rakotwórczy od spalonego taniego węgla. nie podaje się jego trujących właściwości głośno ,bo to problem polityczny i gospodarczy. to ,że on truje miliony polaków jest to efekt złych projektów wytyczonych tras,obwodnic szybkiego ruchu w pobliżu dużych miast ,które trzeba by było wiele odcinków autostrad,obwodnic wyłączyć z ruchu w odległości co najmniej kilku km od miast i zmienić ich trasy . jak wzrośnie świadomość polaków to zacznie się kosztowna zmiana tras wylotowych,przelotowych w pobliżu miast,osiedli ludzkich .
andrew adamski , 16.02.2017, 21:43
Komentarz został usunięty.
... Na ktorej stacji da sie kupic benzyne olowiowa ? Bo samochodow innych niz na bezolowiowke to nie mozna kupic juz chyba od 20-30 lat... Najbardziej to szkodzi spalanie smieci, kaloszy itp w piecach oraz ich nieumiejetna obsluga, prawidlowo obslugiwany piec weglowy bedzie emitowac wielokrotnie mniej pylow niz taki ktory sie dusi, ma za niska temperature spalania itd.
Blobik, 17.02.2017, 11:17
Nie uczepili się tylko badania pokazują że największymi trucicielami powietrza są produkty spalania z domostw właśnie a dopiero potem spaliny z samochodów, dlatego zaleca się ocieplać domy. Od siebie mogę dodać, żeby zwracać uwagę na jakość styropianu czy ma dobre parametry i rekomendację ITB, bo styropiany są różne i nie wszystkie izolują skutecznie
Konrek, 30.03.2018, 17:28
auta , auta z 1 osoba w środku - czemu 1 rodzina ma 4 auta ? kiedy smog wzrasta ?w godzinach szczytu - od tramwajów, elektrycznych autobusów ? podziękujcie majchrowi za zabudowanie korytarzy powietrznych Krakowa ( kasa od deweloperów ważniejsza od zdrowia ludzi ) a gdzie nasadzenia drzew ?krzewów? na to nie ma , ale na premie jest , a jakże !
krakus, 22.01.2017, 00:19
Każde auto z silnikiem benzynowym posiadające katalizator i wtrysk paliwa czyli KAŻDE po 1994 roku spełniające EURO 4 OCZYSZCZA POWIETRZE ZE SMOGU IDIOCI! Katalizator i spalanie w silniku benzynowym jest tak czyste że jeśli takie auto zassie wasz SMOG to wypuści CZYSTSZE SPALINY!!! DWA - DRUGI PUNKT:
Każdy cymbał co ma piec zasypowy niech ZACZNIE PALIĆ OD GÓRY! Podpalacie od spodu i ogień z temperaturą powodują że węgiel/drewno suchodestyluje i wam paliwo spiernicza w komin! Podpalając od GÓRY opał spowodujecie że wszelkie wyziewy z suchej destylacji się SPALĄ! Mniej paliwa zużyjecie! Mniej zanieczyścicie powietrze! Zaoszczędzicie przy okazji kasę! Ale propaganda każe KUPOWAĆ!!! KUPIĆ FILTR! KUPIĆ NOWY PIEC! Wystarczy zacząć ROZPALAĆ OD GÓRY!
Mistry, 22.01.2017, 13:05
Mieszkalem w 50 000,- miescie gdzie naprzeciwko naszego domu / 4 kondygnacje) Sasiad palil w piecu kaflowym ogrzewajac meiszkanie kawalki OPON samochodowych przyciete na wymiar poreczny do paleniska i choc pod domem parkowal Mercedesa-Benca sprowadzonego z Niemeic to w ten sposb oszczedzal na kosztach ogrzewania czujac sie calkeim slusznie totalnie BEZKARNY gdyz choc domy byly polozone o 30 metrow od glownej ulicy miasta i do centrum bylo ok. 600.- metrow to NIKT nei byl w stanie skutecznie zlikwidowac te praktyki jako, ze wszystkie sluzby jakie byly angazowane po skargach Mieszkancow najpierw wdawaly sie w FILOZOFOWANIE. Wyprowadzilem sie a mieszkanie zostalo sprzedane gdyz znajac sprawnosc panstwa polskiego doskonale rozumialem, ze nie poradzi sobie z takimi problemami i wyprowadzilem sie o 1350,- km dalej do sasiedniego panstwa. Dlatego tak mnie smieszy jak Politycy z Polski biora sie za pouczanie Innych i wzmacnianie wschodniej flanki. Nie musze juz chodzic do Cyrku czy Kabaretu.
Bartlomiej, 22.01.2017, 23:32
Najlepszy sposób na przewietrzenie miasta w którym mieszkasz, to otworzenie wszystkich okien w swoim mieszkaniu.
Januszz4, 23.01.2017, 22:22
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Na pewno nie otwierać okien bo w domu powietrze jest czystsze o ok. 30%. Reszta rad od alergologa tutaj http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Alergolog-radzi-jak-chronic-s...
Krawczyk, 31.01.2017, 14:57
Ja już dawno miałem oczyszczacz, ta moda na smog teraz to ciekawa sprawa bo problem był od dawna. Ja polecam viktor stadler, ma 3 filtry i jest cichy
Maciek Zed, 22.02.2017, 20:56
Też go mam i muszę przyznać, że na prawdę świetnie się sprawuje. wiadomo, że mieszkanie w sporym mieście to nie jest najzdrowsze wyjście, ale przynajmniej viktor trochę to ratuje i poprawia jakość powietrza na prawdę bardzo fajnie
Kara, 18.04.2017, 19:48
Ogrzewam pelletem bo to ekologiczny opał a przy tym o dobrych parametrach cieplnych i cenach podobnych do innych paliw stałych.
Piter, 18.11.2017, 13:31
Dla mnie to spora uciążliwość zwłaszcza że jestem alergikiem. Moment oddechu mam w domu ponieważ posiadam filtr powietrza Philipiaka, który mi w tym pomaga. Na polu nie mam co siedzieć a powinno być odwrotnie.
Lech, 18.11.2017, 15:41
Czy jest on głośny? szukam takiego którego nie będzie wogóle słychać.
Olkan, 19.11.2017, 14:14
Moja droga, Air Purifier to urządzenie bezgłośne. Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK
Marta Kowalewska, 23.11.2017, 19:40
A ten filtr to w jakiej jest cenie?
mirka, 27.11.2017, 19:37
Mirko, cena filtr powietrza Air Purifier 9009I to 4700 zł. Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK
Marta Kowalewska, 02.12.2017, 18:42
Bez oczyszczacza ani rusz teraz przy takiej pogodzie, również posiadam ich i jestem mega zadowolona.
Iwona, 28.12.2017, 16:17
Smog to zmora naszych czasów. Duże miasta toną w smogowej mgle. Koszmar. Bez dobrego filtra oczyszczającego powietrze z pyłów, grzybów, bakterii, pleśni , trudno oddychać.
Melzofi, 19.11.2017, 17:47
Tragedia z tym smogiem. Najgorzej wpływa to na dzieci. Całe życie maja przed sobą a wchodzą w nie już z zagrożeniem życia.
Melitreli, 23.11.2017, 16:57
wiadomo, że spaliny mają duży wpływ. Wielkie miasto są zapełnione samochodami z 1 pasażerem, bo wszyscy stali się wygodniccy :P A powiem się dziwią skąd jest smog. Powinna być tylko komunikacja miejska i problem z głowy :P Ale wiadomo to nierealne, więc trzeba wziąć się za realne rozwiązania : dużo kwiatków w domu, maska na twarz jak aplikacja pokazuje mega duże przekroczenie norm, zamontowanie ramek filtrujących (ja zamówiłąm z fakro). No i serio, weźcie się przesiądzcie do autobusów, tramwajów i metra. Piona!
Kasia D, 28.11.2017, 19:17
No tak ale jak uniknąć takiego smogu. Pozostaje tylko kupno dobrego filtra powietrza do domu. Bo nawet porządnie mieszkania wywietrzyć nie można , przecież okna nie można otworzyć.
Orinoko, 29.11.2017, 10:31
zgadzam się długo rozpatrywałam zakup jakiegoś oczyszczacza, obstawiłam mieszkanie podobno antysmogową roślinnością, ale oprócz estetycznych walorów nie jestem pewna, czy to wystarczało, ostatecznie zamiast elektronicznych oczyszczaczy zainwestowałam w antysmogowe ramki filtrujące fakro, nie przepuszczają też alergenów i kurzu, więc dodatowo mam mniej sprzątania, a córka alergiczka swobodniej może oddychać o każdej porze roku.
eliza, 10.12.2017, 17:41
Komentarz został usunięty.
Witam! Jest to certyfikat FSC - który oznacza, że pellet jest uzyskiwany z legalnych źródeł. Andrzej Wysocki
eRzecznik marek Lava i Olimp - pelletu firmy Stelmet
erzecznikstelmet, 11.12.2017, 19:34
W dom to tylko nie otwierać okien , nie palić papierosów, oczyszczać powietrze dobrym filtrem oczyszczającym.
Orka, 30.12.2017, 09:27
Komentarz został usunięty.
Ok, dobry filtr powietrza warto mieć, ale trzeba pamiętać że działa on na skutek a nie przyczynę. Dlatego ja ogrzewam pelletem bo nie truje a cena takiego paliwa jest przystępna. Kupuję go online z epellety.pl
Piotr, 04.01.2018, 12:50
Jak głośny jest taki oczyszczacz?
Mariusz, 28.01.2018, 18:22
Witam! Mariusz, filtr Powietrza Air Purifier jest bardzo cichym urządzeniem. Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK
Marta Kowalewska, 01.02.2018, 19:40
Komentarz został usunięty.
My jeszcze rok temu tak uznaliśmy, że nic się nie dzieje itp, ale teraz zdecydowaliśmy się na kupno odświeżacza Milla home i zdecydowanie powietrze w domu się poprawiło, a też jest łatwy w obsłudze więc nie zabiera to jakoś dużo czasu ;)
Liska2, 06.03.2018, 21:18
Przy występowaniu problemu smogu nie zapominajmy o termoizolacji, ale tylko dobrym styropianem. Sprawdzajcie raporty GUNB, wielu producentów styropianu oszukuje na jakości zwłaszcza teraz gdy termoizolacja stała się jeszcze bardziej powszechna z uwagi na zanieczyszczenie powietrza
Szczepan, 08.04.2018, 23:06
Tylko oczyszczacz. Kupiliśmy niedawno nowy od stadler form, bo wypuścili jakiś czas temu model roger i czuć różnicę od razu jak się wchodzi do domu. Ma genialne filtry, wyłapuje wszystkie świeństwa.
Karpek, 10.04.2018, 15:11
o, ten roger little? zastanawiam się nad nim, bo już kilka razy widziałam opinie o nim.
Bożena, 22.05.2018, 14:21
Komentarz został usunięty.
Ze smogiem trzeba walczyć cały rok a nie szukać rozwiązań w sezonie grzewczym. Najprostszym krokiem jest przerzucić się na rower i ocieplić dom. Teraz jest najlepszy moment na termoizolację, ale trzeba to robić dobrej jakości materiałami rekomendowanymi przez ITB, bo inaczej ocieplenie nie przyniesie spodziewanych rezultatów.
marek c, 22.07.2018, 20:22
Najlepszym sposobem na smog w dłuższej perspektywie jest ocieplenie budynków, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.
chimichanga, 09.09.2018, 18:26
Z tym smogiem to jakaś  ściema, papierosy są zapewne o wiele groźniejsze dla płuc i jakoś nagonki na fajki nie ma.
zs27, 19.10.2018, 09:08
Prawda jest taka, że nic nie poprawi sytacji dopuki domy i kamienice są w większości nie lub żle ocieplone. Pierwszym krokiem miasta powinno być dofinansowanie ociepleń domów matariałami certyfikowanymi przez ITB.
Melmo, 10.11.2018, 14:23
Ja mam w domu mnóstwo roślin zielonych , które pochłaniają zanieczyszczenia.Dodatkowo w tym roku zainstalowaliśmy w oknach ramki Fakro, które nie przepuszczają smogu do środka
Karolina, 28.11.2018, 20:26
A takie ramki Fakro można bez problemu samemu zamontować? I jak z trwałością?
Michał, 30.11.2018, 13:02
Wybierając styropian zwracajcie uwagę na jego jakość. Wielu producentów, nawet tych znanych i powszechnie uznanych za przodowników rynku nie spełnia standardów jakości! Wystarczy zobaczyć wyniki kontroli publikowane na stronach GUNB
stefano, 01.04.2019, 21:55