Skrzynka na listy – wymagania i przepisy, które musi spełniać. Na co zwrócić uwagę kupując skrzynkę na listy?

Kto choć raz czekał na ważny list paczkę, ten wie, ile tak prosta z pozoru usługa może dostarczyć nam nerwów i rozczarowania. Często bowiem okazuje się, że przesyłka została pozostawiona do odbioru na poczcie, bo jej rozmiar nie pozwalał na wsunięcie do skrzynki.
 • Skrzynka na listy

  Od stycznia 2013 roku w znowelizowanej ustawie Prawo pocztowe zapisany jest obowiązek posiadania i umieszczenia skrzynki pocztowej. Spoczywa on na właścicielu lub współwłaścicielu nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny.

  Tadeusz Galica
 • Skrzynka pocztowa

  Elegancka biała skrzynka z pięknym motywem kwiatowym.

  Piotr Durka
 • Skrzynka pocztowa

  Skrzynka na listy może być ozdobą naszej posesji.

  Tadeusz Galica
 • Skrzynka pocztowa

  Skrzynka pocztowa powinna również pomieścić przesyłkę w formacie C4 (koperta o wymiarach 23 cm x 32,4 cm) i łącznej grubości 6 cm

  Piotr Durka
 • Skrzynki pocztowe

  Skrzynka na listy z gazetnikiem.

  Piotr Durka
 • Skrzynka na listy

  Bez zgody wspólnoty bądź zarządu, w bloku nie można wieszać skrzynek na własną rękę.

  Piotr Durka
 • Skrzynka pocztowa

  Skrzynka musi być w miejscu łatwo dostępnym dla listonosza.

  Piotr Durka
 • Skrzynka na listy

  Jeżeli właściciel posesji nie posiada skrzynki pocztowej, może otrzymać karę pieniężną.

  Piotr Durka
 • Skrzynka pocztowa

  Taka kara może wynieść od 50 zł do 10 tys. zł.

  Piotr Durka
 • Skrzynka na listy

  Skrzynka na listy powinna być zrobiona z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych.

  Piotr Durka
 • Skrzynka pocztowa

  Nie można oczywiście zapomnieć o elementach estetycznych.

  Piotr Durka
 • Skrzynka na listy

  Skrzynka na listy nie musi być sztampowa. Wariacja kolorów jest mile widziana.

  Piotr Durka
 • Skrzynka pocztowa

  Jeśli chcemy, żeby nasza skrzynka na listy była inna, niż naszego sąsiada, można robić skrzynkę na zamówienie. Na ogrodzeniu zawiśnie prawdziwe arcydzieło.

  Piotr Durka
 • Skrzynka na listy

  Skrzynka na listy na zamówienie odzwierciedla charakter jej właściciela.

  Piotr Durka
 • Skrzynka na listy

  Skrzynka stylizowana na vintage.

  Piotr Durka

Zanim za niedostarczenie przesyłki obwinisz listonosza, sprawdź, czy twoja skrzynka pocztowa spełnia wszystkie wymogi.

Uwaga! Właściciel nieruchomości ma obowiązek posiadania skrzynki pocztowej i umieszczenia jej w dostępnym miejscu. Za jego niedopełnienie w ustawie Prawo pocztowe określona jest kara pieniężna. Wynosi ona od 50 złotych do 10 tysięcy złotych. Decyzję o jej wysokości podejmuje prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, biorąc pod uwagę szkodliwość czynu. 

Skrzynka na listy – wymogi

Aby skrzynka na listy spełniała wszelkie wymogi i zabezpieczała nasze przesyłki przed zniszczeniami powinna być wykonana z materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Musi zostać umieszczona w miejscu o łatwym dostępnie dla operatora i odbiorcy.

Przeczytaj też: Brak tabliczki z numerem na domu może kosztować 250 złotych 

Zgodnie z przepisami skrzynka powinna być wykonana z materiału, który zapewni ochronę przed kradzieżą oraz zagwarantuje poufność umieszczanych w niej przesyłek oraz być zamykana na klucz.

Skrzynka pocztowa powinna również pomieścić przesyłkę w formacie C4 (koperta o wymiarach 23 cm x 32,4 cm) i łącznej grubości 6 cm. Im większa skrzynka tym mniejsze ryzyko, że zamiast przesyłki dostaniemy awizo i przesyłka zostanie odesłana do punktu odbioru. Skrzynki o wspomnianych wymiarach spełniają wymogi Unii Europejskiej oraz rozporządzenia MAiC z dnia 3 kwietnia 2014 roku. 


Wymiary skrzynki na listy
Skrzynka na listy musi mieć otwór wrzutowy o odpowiednich rozmiarach. Nie mniej niż 32,5 cm i nie więcej niż 40 cm w przypadku skrzynek, w których przesyłki umieszczane są dłuższą krawędzią przesyłki. Natomiast skrzynka, w  której przesyłki listowe umieszczane są krótszą krawędzią, otwór musi mieć nie mniej niż 23 cm i nie więcej niż 28 cm.Fot. adreypopov (123RF) 

Tadeusz Galica, znany w całym Zakopanem, sympatyczny listonosz, apeluje o przymocowywanie skrzynek na bramach oraz klatkach schodowych starych kamienic, których to braki są wciąż zmorą dostarczających listy. Ważne, aby każda skrytka była również widocznie podpisana numerem lokalu lub nazwiskiem. Jeśli budynek zamieszkuje więcej niż jedna rodzina, oznakowane skrzynki powinny znajdować się przy każdym z wejść.

Jak powinna wyglądać skrzynka na listy?

Nie ma reguł i wymogów, jak powinny wyglądać skrzynki na listy. Oczywiście w bloku, bez wyraźnej potrzeby i zgody wspólnoty/zarządu nie można wieszać swoich własnych skrytek, ale już w obrębie własnej działki panuje wszelka dowolność wzorów i kolorów. I tak właśnie we wspomnianym wcześniej Zakopanem możemy podziwiać cały wachlarz pięknych, ręcznie rzeźbionych i artystycznie wykonanych skrzynek. Zachowanie górskiej atmosfery to prawdziwa gratka dla zwiedzających miasto turystów.

Wybierając skrzynkę na listy warto kierować się nie tylko wymogami technicznymi, ale także zwrócić uwagę na funkcjonalność oraz ładną formę i zdobnictwo, które staną się dekoracją naszej bramy lub drzwi. Jeśli lubisz zamawiać wszelkie gazetki reklamowe albo prenumeratę do domu, wybierz wersję z tzw. gazetnikiem, czyli tubą, do której zmieszczą się czasopisma.

Z punktu widzenia listonosza i osoby, która oczekuje na ważną przesyłkę ciekawe wydają się skrzynki z wbudowanym domofonem, dzięki czemu operator poczty może błyskawicznie poinformować o przesyłce albo upewnić się, że na pewno nikogo nie ma i pozostawić awizo. 

Autor: Nina Romanek
0komentarzy