Remont w domu. Jak pozbyć się kurzu, pyłu i trwałych zabrudzeń

W wakacje wiele osób decyduje się na remont mieszkania. Opisujemy sposoby na pozbycie się kurzu, pyłu i mocnych zabrudzeń, których nie da się uniknąć podczas robót.
  • Sprzątanie po remoncie

    Dzięki zaplanowaniu czynności i wyborze dobrej jakości mechanicznych środków czyszczących, sprzątanie może być szybkie i skuteczne.

    Vileda

Sprzątanie zajmie mniej czasu i pracy, a remont bardziej będzie się nam kojarzyć nie z ciężką pracą i nerwami, tylko z pięknym efektem końcowym, jeśli i podczas robót i po ich zakończeniu zadbamy o porządki.

Poczytaj: Mycie i konserwacja okien 

Szlifowanie, tynkowanie i malowanie stanowią główne prace. Wiadomo, że meble i wszystkie przedmioty pokrywają się pyłem, podłogi plamami po farbie i tynku, mamy brudne okna i drzwi. Jak poradzić sobie z tym wszystkim? Przedstawiamy kilka sprawdzonych zasad.

Sprzątanie „od góry do dołu"

Porządki zaczynamy od czyszczenia najwyższych poziomów mieszkania, tzn. od sufitu, potem przechodzimy do mycia lamp, ścian, mebli i okien. Jako ostatnie zmywamy podłogi. Gdy w czasie remontu powstaje pył, wodę „wprowadzamy" dopiero, gdy wcześniej usunęliśmy kurz. Inaczej pył zamieni się w błoto trudne do zmycia. Sprzęt i środki czyszczące dobieramy do poszczególnych prac. Gruz usuniemy przemysłowym odkurzaczem, a pył i drobniejsze odłamki - specjalną szczotką. Można już kupić akcesoria wyposażone jednocześnie we włosie i w gąbkę, które zapobiegają wzbijaniu się kurzu w powietrze.

Szczotka do zadań specjalnych

Do zamiatania drewnianych podłóg najlepsze są szczotki. Zwracajmy uwagę na ich miękkość włosia, unikniemy zadrapań i zarysowań. Jeśli szczotka ma kształt główki niczym trapez, dotrze do każdego kąta. Są też w szczotce „zderzaki", których cel to ochrona ścian i mebli przed obiciami.

Po remoncie trzeba zadbać o okna, parapety, futryny drzwi lub listwy przypodłogowe. Mogą się zabrudzić nawet przy zastosowaniu warstw ochronnych. Jeżeli to plamy z farb na bazie wodnej, wystarczy wyczyścić framugę wilgotną ściereczką. Doprowadzenie do odpowiedniego stanu powierzchni mebli możliwe jest nawet na sucho. Pomocna jest mikroaktywna ścierka, która usunie pył.

Mop dobry na kurz

Pamiętajmy o zakamarkach – klamkach, drzwiach, włącznikach światła i kontaktach. Kurz osiada wszędzie. Przyda się mop. Tym płaskim zmyjemy podłogę, ściany i sufit. Wybierajmy produkty, których nakładki wykonane są z mikroaktywnych włókien. Drążek teleskopowy pozwoli natomiast dotrzeć do miejsc, do których rzadko sięgamy, ale także odciąży nasz kręgosłup.

Zobacz harmonogram: Plan remontu domu 

Są i inne rodzaje mopa. - Do usuwania uporczywego brudu z podłogi, np. zaschniętych plam po farbie czy tynku, używajmy mopów paskowych - mówi Grażyna Szabuniewicz, brand manager w firmie Vileda. - Udogodnieniem są także specjalistyczne systemy czyszczące, wyposażone w tzw. „wyciskacze", które umożliwiają wyżymanie mopa bez konieczności moczenia rąk. Są to rozwiązania skuteczne, praktyczne, przyjemne dla skóry rąk oraz gwarantujące nam szybkie sprzątanie. 

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Vileda
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Podpowiem, że aby pozbyć się kurzu po remoncie, bez smug, należy pierwsze dwa razy umyć powierzchnię wodą z mydłem. Do gorącej wody wrzucić kostkę mydła, odczekać ok. 10 minut, wyjąć mydło i zmywać. Po dwóch, góra trzech razach nie ma smug kurzowych.
JaAśka, 04.07.2013, 17:32
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
ciekawy art polecam doczytac http://forum.muratordom.pl/showthread.php?161109-Remont-jakie-narzedzia
A., 16.10.2013, 12:26
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Mycie powierzchni po remoncie to uciążliwa rzecz. Niecierpię tego. Nie cierpię sprzątania i kurzu, który nawet po miesiącu potrafi osiadać na wszelich sprzętach. Przy ostatnim remoncie kupiłam na allegro drzwi foliowe protecdoor, które w 99% wyeliminowały mi roblem pyłu. Kosztowały chyba koło trzydziestukilku złotych. W pozostałych pomieszczeniach było czysto, nic się nie kurzyło. Samo sprzątanie już po remoncie było więc łatwiejsze. Polecam, bo to była fajna sprawa.
Ola, 05.05.2015, 21:52
Komentarz został usunięty.
Ja wolę używać specjalnych środków, sprząta się szybko i praca jakoś idzie nawet jak ktoś tego bardzo nie lubi także koniecznie sprawdźcie arsen24.pl
otototo, 04.12.2018, 11:22
Też mogę polecić Arsen - solidny sklep :)
Adam R., 24.02.2019, 19:46