Proszki, płyny, żele, kapsułki, pasty i orzechy do prania - porównanie

Przed laty najpopularniejsze były proszki do prania. Dzisiaj mamy do wyboru proszki, płyny, żele, kapsułki, nawet perły, pasty i orzechy do prania. Piszemy, które środki czym się charakteryzują.
  • Pranie odzieży

    Można prać ręcznie lub w pralce, różnymi detergentami, ale skutek ma być jednakowy: nieskazitelnie czyste, pachnące świeżością pranie.

    Magdalena Kmita-Kulesza

Pranie praniu nierówne. Sposób prania też jest różnorodny. I nie chodzi tutaj o to, czy pierzemy w pralce, czy ręcznie, ze wstępnym namaczaniem, czy bez, oraz jak długo pierzemy i jaki program do prania wybraliśmy. Środki do prania także są rozmaite. Przyglądamy się tym tradycyjnym i tym, które dopiero od niedawna są na rynku. Wszystkie stosować można zarówno do prania w pralkach, jak i do prania ręcznego, do białego i do kolorów.

Proszki do prania

Tradycyjny, a do tego nadal jeden z najpopularniejszych środków piorących, chętnie stosowany głównie przez nasze babcie i mamy. Proszki powinny poradzić sobie z mocnym brudem i silnymi plamami. Pozostawiają na rzeczach intensywny zapach. Wadą proszków do prania bywają ślady na ubraniach po nierozpuszczonych granulkach. Proszek może uszkodzić delikatne tkaniny. Zwykle trzeba, razem z proszkiem, również zastosować płyn do płukania.

Przeczytaj również: Historia prania – jak z plamami radziły sobie nasze prababcie 

Płyny do prania

Te z reguły są bardziej delikatne, niż proszki, dla pranego materiału, łagodniej się z nim obchodzą. Płyn do prania będzie dokładniej wypłukiwał się z tkanin, nie pozostawiając na ich powierzchni żadnych smug i nalotów. Z tego względu, że są dosyć delikatne, mogą natomiast nie poradzić sobie z uporczywymi plamami czy innymi mocnymi zabrudzeniami.

Żele do prania

Podobne do płynów i posiadające wszystkie ich zalety, ale gęstsze. Żele do prania to swoiste połączenie proszku i płynu do prania. Skuteczne, jak proszek, a delikatne, niczym płyn. Żeby wzmocnić efekt, przed praniem warto nanieść odrobinę żelu na plamę. Dzięki temu, że żele są skoncentrowane, zazwyczaj wystarczają na dłużej, niż płyny, chociaż nie jest to zasadą. To zależy od składu danego żelu.

Kapsułki (inaczej: kostki lub perły) do prania

Wystarczy wrzucić kapsułkę do bębna pralki (lub – jeśli będziemy prać ręcznie – do miski z wodą). Kapsułka się rozpuści i wypierze nasze pranie. Stopniowo uwalnia składniki podczas prania. Niektórzy producenci oferują kapsułki typu 3 w 1, czyli: środek piorący razem z płynem do płukania i wybielaczem. Jedna kapsułka odpowiada zatem za pranie, płukanie oraz odplamianie. Minus taki, że jedna kapsułka wystarcza na jedno pranie.

Polecamy także: Kapsułki czy proszek do prania - porównanie 

Pasty do prania

Gdy odzież jest wyjątkowo mocno zabrudzona, choćby ubrania robocze, można sięgnąć po pastę do prania. Jej skład jest wzbogacony m.in. o naturalne mydło, co gwarantuje skuteczną likwidację opornych plam. Miejsca silne zabrudzone można najpierw posmarować pastą (jak robimy w przypadku odplamiaczy) w formie koncentratu, a potem normalnie wyprać rzecz.

Polecamy poradnik: Zafarbowane ubrania, czyli jak sobie z nimi poradzić 

Orzechy piorące

Inaczej: orzechy pralnicze. U nas jeszcze niezbyt popularny, za to naturalny, ekologiczny środek do prania. Kraje pochodzenia orzechów do prania to m.in. Indie oraz Nepal. Orzechy rosną na drzewach, a zbierane są zazwyczaj jesienią. Łupiny orzechów posiadają saponinę, która wykazuje takie właściwości, jak mydło. Kilka łupin orzechów piorących należy wrzucić do bawełnianego woreczka (najczęściej jest on dołączony do opakowania z orzechami) i go związać. Pranie da lepszy efekt, gdy orzechy w woreczku jeszcze pokruszymy, np. tłuczkiem do mięsa lub rozwałkujemy (działanie saponin będzie miało lepszy skutek). Następnie należy włożyć woreczek bezpośrednio do bębna pralki. Zanurzone w wodzie orzechy wytwarzają pianę, niczym pozostałe środki do prania. Dla materiałów orzechy są łagodne, więc mogą nie usunąć mocnych plam. Orzechy tego rodzaju nadają się nie tylko do prania. To także środek do mycia włosów i skóry. 

Warto wiedzieć: Jak pozbyć się srebrzyków z łazienki 

Autor: Sławomir Bobbe
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

It's anything bad, just a little goofy. That is your edge over others within market which no
courses. Finally, as the result of her persistence, he did.
Merely grasping the writer's idea is insufficient. My web page 22 live rifle uk
YP, 28.03.2019, 02:18
Howdy! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work! My weblog: minecraft
SZ, 28.03.2019, 12:08
Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I've really enjoyed surfing around your weblog posts.
After all I will be subscribing to your rss feed
and I hope you write once more very soon! My web-site ... minecraft
EI, 25.04.2019, 05:00
A person definitely religiously submit your
site to all of the search applications. The best part of this book is that
that these pointers actually function. SEO is the acronym for it is very. My webpage; roulette ruby mobile arena
YQ, 28.04.2019, 17:12
Test create interesting profile hving a good description and details that simply reate to others. Is it your favorite shows camera also known as a digital model?
So, that's going to be a huge part of this valuable. My blog ocean king arcade game tips
OE, 13.07.2019, 12:47
For my home I like thee two liter size bottle. What a gift it needs to be then, to instill love
for reading in your gir or boy. Personally I reinvent each painting acter
i paint; is actually my goal. My weblog; remote joker tv-123
KN, 24.07.2019, 00:48
If you read any book on HTML they'll tell you that tthe [head] tag is additional.
About twenty of us were blindfolded and produced a maze
in the woods. Spell Check: Sometimes, people incorrectly spell the caption what ocean king of the hill their listing.
UD, 04.08.2019, 17:40
Instead drink undoubtedly 8 portions off water jusst a
day.Most importantly, exercise. Some like get a the power hedge clippers.
Exercising provides many many and tones the core. My webpage ... live22 free credit no deposit
UX, 06.08.2019, 07:38