Prawidłowa segregacja śmieci: gdzie szukać informacji na jej temat

Informacji nt. prawidłowego segregowania śmieci należy szukać w urzędach gmin, m.in. na ich stronach internetowych - przypomina resort środowiska. Według danych ministerstwa, wynikających z tzw. deklaracji śmieciowych, Polacy chcą segregować odpady.
  • Segregacja śmieci

    Od 1 lipca 2013 roku zmienia się prawo dotyczące odpadów wytwarzanych w domu. Zacznie się opłacać ich segregacja – w niektórych gminach za wywóz śmieci posegregowanych zapłacimy nawet dwukrotnie mniej niż zmieszanych.

    IKEA

Pierwszego lipca tego roku zacznie obowiązywać nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Zgodnie z prawem, samorządy przejmą obowiązek odbierania śmieci od mieszkańców i ich zagospodarowywania. Dotychczas zdecydowana większość odpadów trafiała na wysypiska śmieci. W założeniach, nowy system ma sprawić, iż duża część śmieci będzie podlegała odzyskowi i ponownemu wykorzystaniu.

Opłaci się segregacja śmieci

Nowe przepisy gwarantują osobom, które zadeklarują segregację odpadów, niższe - średnio jest to o ok. 50 proc. - rachunki za ich odbiór. To najczęściej powoduje, że znaczna część osób chce sortować śmieci.

Warto wiedzieć: Jak uporać się z segregowaniem śmieci w domu

Resort środowiska przypomina na swojej stronie internetowej, że gminy od 1 stycznia mają obowiązek informowania swoich mieszkańców, jak nowy system śmieciowy będzie wyglądał na ich terenie. – Samorządy powinny informować mieszkańców, m.in. o tym, jak segregować odpady, na jakie frakcje dzielić poszczególne śmieci, do jakich pojemników je wrzucać – podkreśliło ministerstwo.

Resort poinformował, że na projekty edukacyjne i szkolenia samorządowców z zakresu nowej polityki śmieciowej przeznaczył ponad 17 mln zł. Zorganizowano ponad tysiąc szkoleń czy seminariów, w których uczestniczyło ok. 100 tys. osób. W sierpniu 2012 roku rozpoczęła się także ogólnopolska kampania społeczna informująca o zmianach przepisów obowiązujących od 1 lipca.

– W tym roku, aby wesprzeć gminy w obowiązku informowania mieszkańców o nowym systemie, ministerstwo przygotowało i przekazało im za darmo, w wersji elektronicznej, plakaty i ulotki zawierające cele i korzyści zmienianej ustawy (...) Gminy mogą uzupełniać je o własne informacje skierowane do lokalnej społeczności – zaznaczył resort. Materiały dostępne są również na stronie Ministerstwa Środowiska.

Narzekamy na brak informacji o gospodarowaniu śmieciami

Według sondażu przeprowadzonego w marcu przez TNS Polska, 63 proc. Polaków uważa, że gminy nie prowadzą działań promocyjnych i edukacyjnych w sprawie gospodarowania odpadami. Z badania wynika także, że zdecydowana większość Polaków wie, do jakich pojemników powinny trafiać konkretne śmieci.

W Polsce (dane na 2011 rok) blisko 71 proc. odpadów komunalnych, w stosunku do całości zebranych, jest składowanych na wysypiskach. Dla porównania nasi zachodni sąsiedzi składują zaledwie ok. 0,5 proc. śmieci - to najmniej w całej Europie. Najwięcej odpadów składowanych jest w Bułgarii 94 proc. i w Rumunii - prawie 97 proc., najmniej we wspomnianych Niemczech, Holandii (0,83 proc.) czy w Szwecji (0,87 proc.).

Ciekawe informacje na temat opłat za odpady: Opłata za wywóz śmieci w Polsce i Niemczech. Porównanie stawek 

Recykling w Polsce mało popularny

W Polsce 11 proc. odpadów komunalnych podlega recyklingowi. Podobnie wygląda to w innych krajach Europy: Portugalii, Łotwie czy Cyprze. Liderami recyklingu są Niemcy ze wskaźnikiem 45 proc., Irlandia – 37 proc. i Belgia – ponad 36 proc. Polska jest na szarym końcu, jeśli chodzi o spalanie śmieci. W ten sposób unieszkodliwianych jest zaledwie 1 proc. odpadów. Liderami podobnie jak wcześniej są Niemcy (ok. 54 proc.), Szwecja (51 proc.) i Belgia 42 (proc.).

Gminy są zobowiązane, aby do końca 2020 r. stopień recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o odpadach opakowaniowych, która ma usprawnić recykling odpadów w naszym kraju. Zgodnie z prawem unijnym do 2014 roku musimy uzyskać poziom recyklingu i odzysku dla wszystkich opakowań na poziomie odpowiednio 55 i 60 proc. Recykling opakowań szklanych oraz z papieru i tektury ma być na poziomie 60 proc., metalowych - 50 proc., opakowań z tworzyw sztucznych - 22,5 proc. i opakowań z drewna - 15 proc.

Autor: PAP
14komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (14)

Nie można porównywać segregacji śmieci z Niemcami. Polska to kraj idiotów i śmieci będzie naliczać od metra powierzchni mieszkania a nie jak wszędzie od ludzi. Skandal !!!!!!!!!!!!!!
bufor, 14.05.2013, 17:49
A czy już stworzą kapusiów śmieciowych.
Czup, 14.05.2013, 22:25
Co ma sposób naliczania opłaty do samej segregacji? Tworzysz sztuczne problemy.
MAWI, 14.05.2013, 23:51
A bo z tą segregacją to jest nie do końca tak jak byc powinno. To firma zbierająca i odprowadzająca do recyklingu posegregowane odpady powinna jeszcze nam dopłacać. Przecież te firmy mają na tym gigantyczne zyski. Złom, plastiki, papier i szkło ODSPRZEDAJĄ innym podmiotom. My także płacimy aby to od nas odebrali. Czyli dwa razy dostają kasę za to samo!
a, 15.05.2013, 08:01
Najlepiej wyrzucać śmieci koło ratusza.
kosz, 15.05.2013, 09:26
"Od 1 lipca br. zacznie się opłacać segregacja śmieci". Komu? Jakby dopieprzyli po 100 zł od 4 osobowej rodziny to trąbiliby przez rok świetlny o opłacalności. Co za przewrotność i obłuda.
Z, 15.05.2013, 10:36
to rozbój w biały dzień !! ceny są 2x wyższe. Ja sam będę zawoził segregowane surowce i sprzedawał - zwróci mi się koszt bandyckiej opłaty.
Z Odpadów Bio - mam kompostownik
szkło i słoiki żona wykorzystuje do zrobienia przetworów na zimę
papier i makulaturę palę - nadmiar makulatury - sprzedaję
metal - sprzedam do skupu złomu
To dlaczego mam płacić 200% drożej ??
Moim jedynym odpadem jest kupa i siku, cała reszta to surowiec do ponownego wykorzystania.
Opłaty są bandyckie a nie istnieje żadna firma zajmująca się recyklingiem ... jeśli się mylę to powiedzcie kto do tej pory skupuje śmiecie segregowane w Głogowie Małopolskim i ile za to dostaje?
WK*** WIONY, 15.05.2013, 11:25
Jakiś redaktorek pisze że będzie taniej jak posegregujemy.Wyjaśnię na swoim przykładzie i kalkulacji.W Giżycku płaciłem za śmiecie 51zł za kwartał czyli 17 zł za miesiąc,a mieszkam z żoną.Teraz od lipca będę segregować czyli paprać się w brudach i zapłacę 12 zł razy 2 osoby to daje 24 zł za miesiąc.Panie redaktorku weź przelicz i wskaż mi oszczędności.Jeśli nie będę segregować to zapłacę 2 x 14=28 zł za miesiąc,a do tej pory 17 zł.Gdzie jest prawda.
Mario, 15.05.2013, 11:35
Za czasów PRL-u piwo,mleko,wódkę itd kupowaliśmy w opakowaniach zwrotnych.Teraz mądra Unia pozwoliła na sprzedaż tych nazwijmy płynów w opakowaniach bezzwrotnych.Butelki idą do kosza i mamy to co mamy.Lepiej dać nową butelkę a starą zwiększyć procent śmieci.Taki stan rzeczy wymyślili tęgie głowy.W szkołach nowe książki,a stare należy na wysypisko bo jest zmiana jednego czy dwóch tematów,które wcale nie są mądrzejsze od poprzednich,ale drukarnie chcą zarobić,bo jakiś pociotek jest właścicielem tejże drukarni.Za moich czasów książki były odsprzedawane na koniec roku szkolnego.Pamiętam elementarz dla 1-szej klasy pana Falskiego co służył naście lat.A teraz szukamy sami nie wiemy czego.Kto wymyślił reklamówki na zakupy?Wymyślił zachód ten co teraz niby dba o segregację śmieci.Taki recykling niech zasrany zachód wsadzi sobie w.../nie napiszę z grzeczności/
Mario, 15.05.2013, 11:54
W gminie Świebodzin jest 10 zł od osoby śmieci bez segregowania i 9,50 zł za segregowane,więc to nie jest 50% i poza tym trzeba kupić samodzielnie 3 pojemniki jak sortujesz, jest to bardzo niekorzystne dla nas.
Świebodzinianka, 15.05.2013, 13:39
Ani gminy ani ministerstwo nie dają konkretnych wytycznych na temat segregacji. Pewne wskazówki można znaleźć na stronie http://gdziesmieci.pl
Ale w zasadzie to gmina powinna edukować swoich mieszkańców, skoro później będzie ich karać za błędy.
Segregacja, 22.05.2013, 12:00
Ustawa błędnie podaje sposób selektywnej zbiórki, a gminy go powielają. Powoduje to że sortownie i kompostownie pracują nieprawidłowo. Dopiero kary unijne otrzeźwią.
Oskar, 10.06.2013, 07:46
Ustawa błędnie podaje sposób selektywnej zbiórki, a gminy go powielają. Powoduje to że sortownie i kompostownie pracują nieprawidłowo. Dopiero kary unijne otrzeźwią.
Oskar, 10.06.2013, 07:47
Nowy system selektywnej zbiórki został udostępniony na stronie https://subikon.pl
Subikon, 10.08.2013, 19:20

Polecamy