Pralka – dlaczego się psuje i jej najczęstsze awarie? Jak naprawić pralkę?

Pralka ma swoją żywotność, jak każde urządzenie elektryczne ulega awariom. Oto 5 błędów, które robimy naszym pralkom oraz najczęstsze awarie występujące w tym urządzeniu. Podpowiadamy także jak naprawić pralkę samemu i czy jest to możliwe?
 • Czyszczenie i konserwacja pralki to gwarancja jej dłuższego działania

  RODNAE Productions
 • W przypadku awarii podzespołów pralki warto wezwać specjalistę

  mohamed_hassan Pixabay.com
 • Awaria pralki może być skomplikowana, więc czasami nie warto podejmować się samemu jej naprawy

  Maria_Domnina Pixabay.com
 • Warto stosować woreczki do prania, zwłaszcza w przypadku biustonoszy

  LauraTara Pixabay.com
 • Kamień na grzałce to prawdziwa zmora pralek

  IgorShubin Pixabay.com
 • Jeśli awarii ulegnie programator warto wezwać fachowca

  RODNAE Productions Pexels.com

Nowoczesne urządzenia nie są tak trwałe, jak te starsze. Producentom sprzętu RTV i AGD zależy na częstszym kupowaniu produktów. Z pewnością większość z was zauważyła, że te pralki w waszych rodzinnych domach ulegały rzadszym awariom, a naprawa pralki nie była tak skomplikowana, że nie można było tego samemu zrobić. Dlatego warto wiedzieć, jak można przyczynić się do tego, aby nasz sprzęt posłużył nam na dłużej niż 5 lat. Przecież tego oczekujemy, od produktu, który kosztował kilka tysięcy, aby działał znacznie dłużej.

Warto przeczytać: Soda oczyszczona, ocet i cola. Niezwykłe zastosowanie zwykłych rzeczy! 

Oczywiście nie jest tylko winą producenta, że jego pralka zepsuła się, bo wówczas szybko zniechęcilibyśmy się do tej marki, często bywa tak, że my sami jesteśmy temu winni, źle ją eksploatując.

Pralka jak każde urządzenie może się zepsuć, w związku z tym prezentujemy, co najczęściej ulega awarii i jak sobie z tym poradzić i naprawić pralkę.

5 najczęstszych błędów, jakie popełniamy przy używaniu pralki

Awaria pralki to nic miłego, zwłaszcza wtedy kiedy w domu jest kilka osób. Można ustrzec się przed taką niemiłą niespodzianką, zmieniając swoje złe nawyki, przez które skracamy żywotność naszych sprzętów.

 • Wrzucanie do pralki ubrań bez sprawdzania kieszeni. Pewnie każdemu się zdarzyło kiedyś wyprać ubrania, w których znajdowały się chusteczki higieniczne, klucze, czy inne niewielkie przedmioty. W ten sposób możemy naprawdę zniszczyć urządzenie, zwłaszcza wtedy kiedy robimy to notorycznie. Wówczas naprawa pralki może być nieopłacalna, zwłaszcza wtedy kiedy przez bęben trafią do wnętrza urządzenia.
 • Nie używanie zmiękczacza wody. Twarda woda w kranach to zmora. Kamień osadza się na bateriach zlewozmywakowych, prysznicach, ale i także na urządzeniach takich jak zmywarka czy pralka. Ponieważ kamień osadza się na wewnętrznych częściach pralki i nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, nie zwracamy na niego uwagi. Dopiero kiedy urządzenie ulega awarii i przychodzi serwisant, aby naprawić pralkę, możemy zauważyć, jak się on osadza na podzespołach urządzenia. Warto więc przed instalacją pralki dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi oraz poziomem twardości wody. Aby uniknąć problemów, można założyć specjalny filtr zmiękczający wodę lub używać środków zapobiegającemu osadzaniu się kamienia.
 • Brak regularnego czyszczenia pralki. W pralce jest wiele elementów, które należy myć. W takich miejscach jak uszczelka przy bębnie, w komorze na płyn i proszek, czy w filtrze gromadzą się zabrudzenia. Warto wiedzieć, że zbity proszek, czy zapchany filtr to najczęstsze powody awarii pralki.
 • Złe ustawienie pralki. Gdy do domu przyjedzie nowa pralka, warto pamiętać o ważnych detalach, takich jak zdjęcie blokady oraz odpowiednie jej ustawienie. Powinno być to stabilne podłoże, a samo urządzenie należy odpowiednio wypoziomować. Gdy tego nie zrobimy, przy praniu i wirowaniu pralka będzie się bardziej bujała, a wewnętrzne jej elementy szybciej zużywały.
 • Zbyt częste pranie. Brak czasu, pośpiech i nawał pracy nie pozwała nam na systematyczne pranie ubrań w pralce. Jednak dla samego urządzenia lepiej jest jeśli będziemy to robić co drugi dzień, niż w jeden weekend będziemy nadrabiać braki z całego tygodnia i włączać pralkę kilka razy. Jedno pranie za drugim bez dania czasu pralce na odsapnięcie może skrócić jej żywotność.

Polecamy: Filtr w pralce czyść co pół roku. Jak czyścić filtr? (WIDEO) 

Najczęstsze awarie pralki

 • bęben w pralce nie kręci się – przyczyną może być awaria silnika lub uszkodzenie paska klinowego;
 • pralka nie pobiera wody – odpowiedzialny może być za to zagięty, przyciśnięty lub odłączony wąż doprowadzający, niedomknięte drzwiczki lub uszkodzony elektrozawór;
 • głośna praca pralki – może być spowodowana poluzowaniem się śrub bębna lub złym wypoziomowaniem jej, lub ewentualnie uszkodzeniem łożysk bądź amortyzatorów;
 • awaria programatora – w tym celu konieczne jest wezwanie serwisanta;
 • zapchany filtr – objawia się wylewaniem wody. Taką usterkę z powodzeniem możemy naprawić samodzielnie;
 • uszkodzenie pompy, które także objawia się wylewaniem wody, najlepiej naprawić poprzez wezwanie fachowca, który się tym zajmie;
 • zablokowanie bębna poprzez ciało obce – często zdarza się zwłaszcza przy pralkach ładowanych od góry, że wpadnie tam jakaś rzecz. Jeśli jest ona w zasięgu ręki, można samemu ją usunąć, w innych przypadkach należy wezwać specjalistę;
 • kamień w pralce – może uszkodzić wewnętrzne elementy w urządzeniu, jednak stosowanie specjalnych środków zmiękczających sprawi, że wydłużymy żywotność pralki;

Jak unikać awarii pralki?

Przede wszystkim podłączyć do gniazda z uziemieniem. Raz na jakiś czas wykonać tzw. puste pranie z dodatkiem octu, kwasku cytrynowego lub sody. Regularnie czyścić filtr i pojemnik na detergenty oraz wkładać tyle prania do bębna ile ma ładowność pralki.

To Cię zainteresuje: Grzyb w pralce – jak się go pozbyć i jak wyczyścić pralkę 

Naprawa pralki – samodzielnie czy z fachowcem?

W kilku przypadkach naprawa pralki nie wymaga pomocy fachowca. Jednak zdarza się tak, że samodzielne prace naprawcze nie są możliwe, wówczas należy wezwać wykwalifikowanego serwisanta. Nowoczesne urządzenia zazwyczaj przy awarii pokazują na programatorze błąd. Wówczas warto sięgnąć po instrukcję obsługi i zobaczyć co on oznacza. W ten sposób można zaoszczędzić pieniądze i nie wzywać serwisanta do błahostki, jaką jest zapchany filtr czy brak poboru wody poprzez zagięcie się węża.
Samemu można także sprawdzić, dlaczego pralka głośno chodzi, czego przyczyną może być złe wypoziomowanie jej. Jeżeli utkwiła nam jakaś rzecz w pralce, można spróbować usunąć ją samemu. Wówczas wyciągamy uszczelkę i przy odrobinie szczęścia pozbywamy się zalegającej rzeczy!
Inne awarie związane z niedziałającym programatorem, zużyciem łożysk, usterką pompy czy paska klinowego warto wezwać osobę, która na tym się zna i naprawi problem. 

Polecamy praktyczne rady: Jak prać kurtkę puchową, a jak z membraną? 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy