Pająki w domu - jak je zwalczyć

To mit, że pająki pojawiają się jedynie w domach na wsi, tych pod lasem albo niedaleko wody. Tak samo spotkać je można w mieszkaniach w blokach, nawet wieżowcach. Podpowiadamy, jak wyprosić pajęczaki z domu.
  • Pająk w domu

    Nikt nie lubi pająków we własnym domu, nawet gdy są małe i niegroźne. Czy są skuteczne sposoby na pozbycie się pająków z mieszkania?

    JamesDeMers (Pixabay.com)
  • Odstraszacz pająków

    Takie na przykład urządzenie emituje co pewien czas dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Dźwięki te są nieprzyjemne dla pająków.

    BioMetrixx

Nasze babcie mawiały, że szczęśliwy dom to taki, w którym są pająki, bo one do szczęścia lgną. Może i lgną, ale i tak pająki to niemile widziani goście w naszych czterech ścianach. Najczęściej lokatorzy spotykają u siebie pająki kątniki (mają gruby odwłok i są długie na około 1 cm, nie licząc odnóży). Kosarze to natomiast te z długimi, chudymi nogami i małym „tułowiem".

Okres rozrodczy pajęczaków

Właśnie teraz jest sprzyjający pajęczakom okres. Późnym latem zakładają niemalże hurtowo pajęczyny. To ich „domy". Młode pająki wyklują się za około pół roku, wczesną wiosną. A tygodniowe pająki potrafią snuć już nawet metrowe nici pajęczyny. Wtedy będą poszukiwały partnerów, choćby w naszych mieszkaniach. I na tych nieproszonych gości są sposoby.

 Dowiedz się: Jak wytępić myszy w domu

– Pająki, podobnie do much i innych owadów, też zakładają w naszych mieszkaniach siedliska – mówi Zygmunt Jeszka, współwłaściciel Zakładu Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji w Toruniu. – Siedliska pajęczaków, w odróżnieniu jednak od owadów, powstają nawet w domach, w których jest czysto. Co więcej, nie tylko w środowisku wilgotnym, ale też suchym.

Ekspert zaznacza, że trudno pozbyć się pająków, ale jest to możliwe. – Są sposoby na tymczasowe wyproszenie pajęczaków z domu, ale pająki mogą powracać – podkreśla Jeszka.

Czystość w domu to podstawa w walce z pająkami

Trzeba przede wszystkim dbać o czystość w domu. Resztki jedzenia, różne okruszki i kurz to warunki sprzyjające rozmnażaniu się pajęczaków.

 Radzimy równieżJak pozbyć się much z domu 

– To dlatego, że pająk żywi się innymi owadami, więc trzeba zadbać o to, żeby nie było innych owadów, np. much, muszek owocówek czy pluskiew i prusaków. Jeśli nie będzie innych owadów w domu, pająk nie będzie miał pożywienia, bo nic nie schwyta w pajęczynę. Tym samym nie będzie występował w mieszkaniu.

Preparaty owadobójcze na pająki

Istnieją preparaty owadobójcze, które można stosować na pająki. – W rzeczywistości większość tych środków nie działa na pająki czy inne pajęczaki. Skuteczne są specjalne preparaty mające zazwyczaj duże stężenie. Takich sprawdzonych produktów nie dostanie się w handlu detalicznym. Środki te są oferowane w firmach, które trudnią się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją.

Preparaty chemiczne są zazwyczaj w spryskiwaczach. Dają efekt przeważnie na kilka tygodni. Po tym czasie zwykle pająki znowu pojawiają się w mieszkaniu.

 Poczytaj też: Jak pozbyć się rybików cukrowych z łazienki 

Nie tylko środki chemiczne działają na pająki. Również domowe sposoby mogą spowodować, że pajęczaki wyprowadzą się z naszych mieszkań.

Likwidowanie pajęczyn

Niektórzy myślą, że wystarczy samo usuwanie pajęczyn. To błąd. To nadaremna robota. Można wieczorem pościągać pajęczyny, a rano widać nowe.

Moskitiera

Niektórzy uważają także, że moskitiera pomaga. Pewnie, że tak, bo dzięki niej pająki nie dostaną się przez okna. Przez niedomknięte drzwi jednak wejdą. Zresztą: nie wszystkim podoba się siatka na oknach, przez którą przedostaje się mniej promieni słonecznych.

Kasztany i żołędzie

Teraz, jesienią, pomocne mogą być kasztany i żołędzie. Warto je rozłożyć np. na parapecie albo w kątach lub innych zakamarkach, w których „lubią" powstawać pajęczyny. Kasztany i żołędzie mają zapach odstraszający pajęczaki.

Sok z cytryny

Cytryna też może być sposobem skutecznym w walce z pająkami i innymi pajęczakami. Należy pokroić cytrynę w plasterki i „posmarować" nimi choćby futryny, framugi i progi. Śladów nie powinno być. Powinien być zapach, którego nienawidzą pająki.

Mięta

Pająki nie znoszą zapachu mięty. Dlatego, by je odstraszyć, warto stosować olejek miętowy pieprzowej rozcieńczony z wodą. Takim roztworem spryskujemy szczególnie miejsca, w których pojawiają się pająki. Dodatkowo odstraszacz ten pozostawi miłą woń we wnętrzach. Podobne działanie ma roztwór octu i wody, choć jego zapach nie jest już tak przyjemny. Opryskiwanie powinniśmy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. 

Z kotem łatwiej zwalczać pająki

To fakt, że kot poradzi sobie z pająkami. Wyłapie je, pobawi się nimi, a potem szybko... zje i po kłopocie.

Pająki mieszkające w kartonach

Nie powinno się przechowywać rzeczy czy drobiazgów w papierowych pojemnikach czy kartonach. Kartony to dobra pożywka dla owadów, a owady – dla pająków. Tam, gdzie są kartony, często pojawiają się też pajęczaki. Lepszym rozwiązaniem na przechowywanie rzeczy są plastikowe pojemniki.

Odstraszacze pająków

Istnieją urządzenia, które odstraszają ultradźwiękami. Odstraszacze te włącza się do kontaktów. Urządzenia działają na określonej przestrzeni (np. w jednym pomieszczeniu jeden odstraszacz). Modele starszego typu miały wpływać negatywnie na zwierzęta domowe: koty lub psy. Te nowszego rodzaju nie są już szkodliwe dla czworonogów. Wystarczają z reguły na 3–4 miesiące. Są jednak takie, które działają przez dwa lata. 

 Warto wiedzieć: Jakie insekty żyją w naszych domach i jak się ich pozbyć

Autor: Katarzyna Piojda
29komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (29)

To musiała napisać kobieta :). Nie do kontaktu się podłącza tylko do GNIAZDKA!
wewewe, 30.06.2015, 23:23
Aleś ty mądry! Nie musiała pisać kobieta, ale ktoś to napisał również dla kobiet, nie rozumiesz?
Jan, ale nie ten, 18.07.2015, 11:57
przecież się podpisała.
Jasnowidz- psycholog
momo, 24.07.2015, 23:11
a ty kurwa jestes gorol z sosnowca
ja zosia, 09.09.2016, 00:35
a ty ku...a jestes gorol z sosnowca
ja zosia, 09.09.2016, 00:36
Koty niestety, mało pomagają w ich zwalczaniu. Mam dwa, a codziennie wchodzą mi duże, paskudne, czarne pająki. Jak sama ich nie zatłukę, to nic innego nie zadziała. Nawet muchozol, po którym tylko lekko nogi podkurczą, a potem i tak łażą... Brrrr...
Toja, 23.10.2015, 10:20
Najbardziej podoba mi się metoda z kotem.
MAŁGORZATA ROHNKA, 26.10.2015, 15:33
A ja przeciwnie,mieszkam w bloku,kurzu trzeba byłoby szukać przez lupę ponieważ żona na punkcie czystości ma wręcz fioła,ale od kilku lat mamy
w łazience lokatora, którego tknąć żona nie pozwoli;to pająk ma swój domek pod narożną listewką i tak sobie w nocy i czasem w dzień wychodzi wcale się nas nie bojąc.
Jest bezkonkurencyjny w łapaniu rybików,które pojawiają się w nocy wychodząc spod wanny i niech nikt mi ciemy nie wciska,że rybiki i pająki są tam gdzie jest kurz albo brud.
Piter, 27.02.2016, 00:04
omg, przecież taki pająk nigdy wszystkich rybików nie wyłapie... złapie kilka, a reszte zostawia na pozniej, bo musi coś jeść.
Co za głupota.
pająki sa tam gdzie mają pożywienie a rybiki gdzie wilgoć.
Łatwo je wyłapać na miód, wszystkie sie przykleja
nela, 25.01.2018, 19:19
A ja mam psa:o) czy on też będzie je łapać?, jeśli na działce mója psina wałkuje żaby to pająki łapką przygniecie :o))
Andzia, 19.03.2016, 10:00
wziąć łyżkę wpuścić na nią pająka i wypuścić
Kubuś, 20.05.2016, 19:46
Jakby były takie pająki które mieszczą się na łyżkę to mnie by tu nie było i mysle ze nie tylko ja mam taki problem. Tylko ja w pracy mam takie pająki obok jest jezioro i las :(
pokahontaz, 06.11.2016, 04:31
wjem że pająki są gupje jak huj uwjeż mji
Michalak, 07.10.2017, 14:15
wjem że pająki są gupje jak uwjeż mji
Michalak, 07.10.2017, 14:16
Michalak, 07.10.2017, 14:16
w domu łapie komary, muchy i inne podobne stwory za co jestem mu bardzo wdzięczny. Natomiast w ogródku podziwiam piękne konstrukcje pajęczynowe i ich majstersztyk w podwieszaniu tych konstrukcji.
XYZ, 30.08.2016, 15:12
Dajcie spokój pająkom, to miłe i pożyteczne stworzenia.
Nazwisko, 11.09.2016, 11:04
Ale jak na łóżko wlezie to już przyjemnie nie jest
Warchoł, 12.04.2017, 23:01
Przeciw pajęczakom używam lepy identyczne tj na muchy jak sie przyklei nigdzie juz nie ucieknie;)
cynograf, 14.09.2016, 23:30
wystarczy pies z obrożą przeciw kleszczom( obroża firmy bayer za ok 100 zł, która wystarcza na rok)w domu i poprzednie "zużyte" obroże powieszone w piwnicy. Wszystkie pająki same się wyniosą
jo, 20.12.2016, 14:45
Obroża firmy Bayer wystarcza na pół roku ..to ważne! Pozdrawiam
Sianio, 16.05.2017, 14:54
wystarczy pies z obrożą przeciw kleszczom( obroża firmy bayer za ok 100 zł, która wystarcza na rok)w domu i poprzednie "zużyte" obroże powieszone w piwnicy. Wszystkie pająki same się wyniosą
jo, 20.12.2016, 14:46
Z pająkami człowiek może żyć w znakomitej symbiozie. Oczywiście jak się ich namnoży zbyt wiele to też nie dobrze (bardziej ze względów estetycznych), ale nawet wtedy nie stanowią zagrożenia, nie żyjemy wszak w Australii. Pająk mieszka w zacienionych miejscach, rzadko zapędza się na otwarte przestrzenie podłogi bo czuje ciągłe drgania naszych kroków i zdecydowanie woli nie wchodzić nam w drogę. Ja osobiście nie znoszę znacznie bardziej komarów i much, w okresie letnim wlatujących stadami podczas wieczornego wietrzenia. Faktem jest, że będzie ich wlatywało znacznie mniej jeśli w domu są pająki. Polecam ten artykuł na stronie producenta aspiryny ale również m.in. środków owadobójczych czyli firmy bayer: http://www.bayergarden.pl/Dom-i-jego-otoczenie/Zwalczanie-szkodnikow-dom... . Niech zabobonny lęk nie przysłoni nam ewidentnych korzyści. A dla tych przesranych: codziennie śpicie w pościeli w której mieszkają setki tysięcy pajęczaków, mecie je również w ubraniu kiedy właśnie czytacie to zdanie... może na skórze w okolicach oczu i włosów :)
Spiderman, 09.03.2017, 09:46
widzicie pająka spryskajcie je zimowym płynem do szyb lub płynem do mycia szyb owad nie ma szans zostanie po nim tylko pjęczyna
marcinek 82, 26.06.2017, 23:18
widzicie pająka spryskajcie je zimowym płynem do szyb lub płynem do mycia szyb owad nie ma szans zostanie po nim tylko pajęczyna
marcinek 82, 26.06.2017, 23:19
Proszę nie powielać tej powszechnej pomyłki: kosarze nie włażą do domów ani nie są pająkami, te z chudymi odnóżami, które są najbardziej popularnymi domowymi pająkami to nasoszniki.
Pająkalska, 04.08.2017, 11:57
Ja to ich miałam chyba setki w tym roku .Na dwór wyjść się nie dało.Coś obrzydliwego ,Wkurzyłam się juz i nie zamierzam więcej ich tolerować.Wezwałam firmę ,w pół godziny popadały.Polecam www.edddrobak.pl
Agata, 05.08.2017, 18:08
Niestety największy problem z pająkami mam w domku letniskowym w którym zazwyczaj przebywam od wiosny do jesieni, ale już sobie z tym poradziłam. Na samym początku pryskam mieszkanie środkiem diablo forte i tak co 2 miesiące powtarzam zabieg jeżeli znów się pojawiają.
Irena, 31.08.2017, 15:02
Paskudztwa, nie widze w nich żadnego pożytku,
nie wiem jak można trzymać je w domu, przecież kilka pająków nie wyłapie wszystkich much i komarów, chyba trzeba byłoby mieć całe stado. Zwisające pajęczyny i pająk w każdym kącie na pewno pięknie wyglądają...
Trzeba zapobiegać wlatywaniu różnych owadów, dbać o czystość i samemu je likwidować (są przeróżne sposoby), bo pająki na pewno wszystkich nie wyłapią.
Mi szwagier z żoną zostawili mieszkanie całe w pająkach, nie wiem jak oni z nimi żyli. Po prostu były wszędzie, w każdym zakamarku i okropne stare grube pajęczyny. Walczę z nimi od kliku miesięcy, wypryskałam już dwie butelki preparatu przeciw pająkom i praktycznie już się nie pojawiają.
nela, 25.01.2018, 19:53

Polecamy