Odśnieżając chodnik, unikniesz mandatu

Nawet 500 złotych grzywny może dostać właściciel nieruchomości, jeśli nie odśnieży chodnika przed domem. A czasem o tym "zapomina".
  • Odśnieżanie chodnika

    To właściciel nieruchomości ma obowiązek odśnieżenia i skucia lodu z chodników przy nieruchomości. Nie za oczyszczanie chodnika, a za wyrzucanie śniegu na drogę można liczyć się z mandatem do 1500 zł.

    Daniel Dreyer/archiwum Gazety Pomorskiej

Lada dzień zacznie się... sezon odśnieżania. Zgodnie z prawem, to właściciel nieruchomości ma obowiązek odśnieżenia i skucia lodu z chodników przy nieruchomości.

Można otrzymać do 5 tys. zł za zalegający śnieg

Gdy właściciel nie zrobi tego, może dostać mandat. Karę nakładają przeważnie strażnicy miejscy. Grzywna wynosi najczęściej 100 zł, ale maksymalna wysokość to 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu oznacza finał sprawy w sądzie. Ten może wymierzyć karę nawet 5000 złotych.

Poczytaj też: Sprawdź, czy nie musisz odśnieżyć dachu 

Natomiast za wyrzucanie śniegu na drogę można liczyć się z mandatem do 1500 zł. Gdy do tego wyrzucony na drogę śnieg stanie się przyczyną wypadku, sprawca może odpowiadać jak za przestępstwo, co – w skrajnym przypadku – oznacza więzienie.

Kto powinien odśnieżyć chodnik przed blokiem wielorodzinnym

Mieszkańcy domów wielorodzinnych mają lepiej. Tutaj obowiązek odśnieżania spoczywa na zarządcy nieruchomości – o ile ten został powołany. Pozbyciem się śniegu zajmie się spółdzielnia albo wspólnota. Jeśli zarządcy brak (np. w mieszkaniach bezczynszowych), za odśnieżanie odpowiadają sami właściciele mieszkań. Mogą jednak skorzystać z usług firmy. To rozwiązanie pozwala uniknąć odpowiedzialności cywilnej właściciela nieruchomości, gdy ktoś się pośliźnie i zrobi sobie krzywdę, idąc chodnikiem przed naszym domem. Za nieszczęśliwy wypadek, do którego przyczyniło się nieodśnieżenie chodnika, odpowiada właściciel posesji.

Warto przeczytać: Ubezpieczenie OC w naszym życiu domowym 

Warto ubezpieczyć dom

Nawet najdokładniejsze odśnieżanie nie daje pewności, że ktoś nie złamie ręki czy nogi. Właściciel może wykupić ubezpieczenie OC nieruchomości. Może ono pokryć ewentualne roszczenia osoby poszkodowanej, gdy ta doznała uszczerbku, idąc chodnikiem przed ubezpieczonym domem. Koszt polisy nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych w skali roku. Czasem takie ubezpieczenie jest dodawane do innej polisy, którą wykupujemy w ramach ubezpieczenia domu.

Lepiej...: Odśnież chodnik przed domem 

Kto musi odśnieżyć płatny parking?

W niektórych sytuacjach właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika przed swoją posesją. Choćby wtedy, gdy na chodniku jest płatny postój samochodów. Jeśli gmina pobiera opłaty za parkowanie, sama musi uprzątnąć śnieg. Podobnie jest w przypadku, gdy przed domem mamy przystanek autobusowy lub tramwajowy. Przedsiębiorstwo komunikacyjne ma obowiązek odśnieżania. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada jednak, że właściciel działki musi odśnieżyć chodnik, o ile leży on bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Gdy więc między granicą działki, a chodnikiem jest miejski pas zieleni, to gmina odpowiada za odśnieżanie. 

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Home Broker
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

W Koszalinie Straż Miejska jak do tej pory to nie zwracała uwagi na nieodśnieżone chodniki, a tak naprawdę to ich wcale nie widać na ulicach, tylko czekają na telefony od mieszkańców i wtedy być może interweniują.
czytelnik, 31.10.2012, 10:37
A jak się mają przepisy dotyczące odśnieżania przed domami jednorodzinnymi. Bo ja mi wiadomo jeżeli chodnik oddzielony jest pasem zieleni od granicy działki to należy to do zarządcy chodnika.
Zbyszek Mydłowski z rodziną, 31.10.2012, 20:28
Jeśli właściciel systematycznie odśnieża miejski chodnik
przy swojej posesji to komu ma wystawić mandat za "wrzucanie" śniegu z jezdni
przez odśnieżające ulicę pługi ?
Jan Kowalski, 02.11.2012, 11:32
Dobrze, że wspomniano o pasie zieleni. Nawet 10 cm trawnika między twoja posesją, a chodnikiem zwalnia cię z obowiązku odśnieżania. Odśnieżanie należy wtedy do zarządcy drogi. Na nas próbowano 3 lata temu wymusić odśnieżanie, ale pokazaliśmy zapis o pasie zieleni i strażnik odpuścił.
właściciel domu, 06.11.2012, 08:39
Proszę o informację na kim ciąży obowiązek odśnieżania ścieżek rowerowych ktore stanowią część chodnika?
pesymista, 06.11.2012, 12:45
Nie widzę żeby napisali że chodnik ma być cały odśnieżony więc będę odśnieżał na szerokość łopaty
sma, 07.11.2012, 09:00
Paweł, 07.11.2012, 09:32
Szanowni Państwo .Krzykiem na różnych forach obrzucacie właścicieli posesji za nieodśnieżone chodniki .Nawet jeśli usunie się śnieg -nie ważne czy musisz dojechać do pracy 120 km ,a żona akurat zajmuje się niemowlakiem -Ty musisz odśnieżać ,bo jakaś moherowa menda (tak napada Cie w markecie i robi awanturę o kawałek chodnika ,bo akurat menda upatrzyła sobie Ciebie) .Musisz zaopatrzyć się w piach i sól .Musisz ,choć płacisz podatek od pier....nej nieruchomości ,która jest twoją własnością .Nieruchomość ,nie chodnik. Nie krzyczcie ,gdy śnieg pada i już przysypało to co właściciel odśnieżył ,nikt nie żyje po to ,by dla miasta robić darmochę .
Wstałem dziś o 3.30 ,odsunąłem śnieg z chodnika ,zanim ludzie udepczą .Ciągle pada.Znów jakaś menda zadzwoni na 986. Niestety ,nie stać mnie na wynajęcie firmy . Istnieją mendy ,które celowo ,,łamią ,,nogi i wymuszają w ten sposób odszkodowania .Bandycki przepis ,bandycki haracz i wymuszenie .Miasto wymusza na mnie pracę za darmo ,czasem nawet dwie ,trzy godziny dziennie .HARACZ,kpina ,hańba .Żadna własność !!! Banda
Właściciel posesji , 25.01.2013, 07:03