O oszczędzaniu gazu. Praktyczne sposoby na oszczędność w domowym budżecie

Oszczędzanie to nie tylko gromadzenie kapitału. Czasem spore wydatki - zupełnie niepotrzebnie - ponosimy na codzienne koszty utrzymania domu. Dziś sprawdzamy, jak ograniczyć wydatki na gaz.
  • Jak zaoszczędzić na gazie?

    archiwum/fot. mconnors (morguefile.com)

Któż z nas nie chciałby mieć więcej pieniędzy... Chyba każdy. Dlatego aby niepotrzebnie nie wydawać ciężko zarobionych złotówek, zacznijmy rozsądnie gospodarować domowym budżetem i przyjrzyjmy się wysokości rachunków. Oszczędzanie nie jest proste, ale możliwe. Wystarczy pamiętać o tym, że każda minuta niepotrzebnie lecącej wody, włączonego światła czy gazu, to nasze pieniądze. Dlatego myślmy o oszczędzaniu w kategoriach: nie płacę za to, z czego nie korzystam.

Zobacz: O oszczędzaniu wody. Praktyczne sposoby na oszczędność w domowym budżecie 

Dziś przedstawiamy najprostsze i najpopularniejsze sposoby na oszczędzanie gazu:

* Posiłki gotujmy w małej ilości wody i używajmy przykrywek do garnków - to skróci czas gotowania i zużycie gazu.

* Dopasujmy też wielkość garnka do wielkości palnika. Jeśli mały garnuszek postawimy na największym palniku tak, że płomienie będą wychodziły poza średnicę garnka, woda wcale nie zagotuje się szybciej. A z pewnością zużyjemy więcej paliwa.

* Gotując wodę na herbatę czy kawę wstawiajmy tyle płynu, ile akurat potrzebujemy. Nie trzeba zagotowywać pełnego czajnika, gdy chcemy zaparzyć jedną filiżankę. To zwyczajna strata energii.

* W piekarniku gazowym podczas pieczenia rzadko otwierajmy drzwiczki piekarnika, aby uniknąć strat ciepła.

* Jeśli to możliwe, używajmy garnków ze stali szlachetnej. Fakt - są droższe, ale wydatek może szybko się zwrócić. Gotując w nich zużyjemy mniej energii niż w przypadku „zwykłych" garnków emaliowanych.

* Dbajmy o czystość garnków i patelni. Myjmy dno garnków, bo brud na nich ogranicza nawet o 50 procent przewodzenie ciepła potrzebnego do gotowania. I koniecznie zadbajmy o odkamienienie czajnika - zalegający w nim osad również osłabia przewodzenie ciepła. Wystarczy wsypać do czajnika odkamieniacz lub zagotować w nim roztwór wody z octem.

* Gotujmy na parze - takie posiłki są nie tylko smaczne, a przy tym zdrowe. Dodatkową korzyścią jest to, że naczynia do gotowania na parze są wielopoziomowe, więc w tym samym czasie, używając jednego palnika, czasami można przygotować cały posiłek.

* Pamiętajmy o fachowym oczyszczaniu piecyka gazowego raz na pół roku. Brudne urządzenie zużywa nawet o 40 procent gazu więcej.

Ilona Burkowska 

Autor: Ilona Burkowska
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

oszczędzanie gazu podczas gotowania to jak oszczedzanie wody podczas picia. Podajcie redaktorzyny sposób na oszczedzanie gazu do C.O. i CWU.
spindoctor, 14.04.2014, 12:37
Przy C.O. warto ustalić temperaturę na np.19 stopni i takiej się trzymać. Ewentualnie za dnia 20, w nocy 18. Nie dopuszczać do wychłodzenia murów. Czyli np. grzejemy tylko w nocy. Przez to rachunki są wyższe bo do chodzi do znacznego wychłodzenia ścian, więc na ich nagrzanie idzie o wiele więcej energii. Łatwiej jest utrzymać już raz uzyskaną temperaturę niż nagrzać na nowo.
pin, 14.04.2014, 12:59
U mnie zależy od miesiąca, ale jak gotuje mniej to butla mi wystarcza spokojnie na ponad miesiąc, ale to zależy. Najgorzej u mnie jest zawsze z wymianą - butle są nie poręczne, nie wygodne i mam zawsze problem z zaworem. Mogliby coś wymyślić żeby ułatwić jakoś wymianę
Rubinn, 01.06.2015, 16:08
Najprostszym sposobem na tani gaz jest niska cena paliwa. Możemy ją osiągnąć np. poprzez zmianę sprzedawcy. Nie zawsze jednak nasze decyzje są dla nas optymalne. Przy zmianie sprzedawcy warto gruntownie zbadać rynek, w poszukiwaniu najnowszej oferty. Ciekawym rozwiązaniem są grupowe zakupy prądu, dostępne za pomocą platformy Ogarniamprad. Zbiera ona wszystkich zainteresowanych udziałem w aukcji grupowej z udziałem sprzedawcy w grupę. Grupa w oczach sprzedawców jest lepszym klientem niż każdy w pojedynkę, gdyż jej wolumen jest dużo większy, a tym samym łatwiej o uzyskanie konkurencyjnej oferty cenowej.
Ogarniacz, 31.07.2015, 20:07
ja polecam zmienic dostawce gazu. czesto mowi sie o zmianie dystrybutorow energii elektrcznej, ale nalezy pamietac, ze mozemy rowniez zmienic dostawce gazu. ja polecam firme Axpo, glownie dlatego, ze u nich mozemy skorzystac z oferty na prad i na gaz. zmiana dostawcy obu mediow moze zapewnic nam jeszcz wieksze oszczednosci.
Kefir, 24.02.2017, 19:46
dobrze też jest znaleźć wiarygodnego dostawcę gazu. Mieć podpisaną umowę z uczciwym sprzedawcą to naprawdę coś i można dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ja mogę polecić firmę Axpo, z której to właśnie usług korzystam. Różnice w rachunkach w porównaniu do poprzedniego dostawcy widać gołym okiem. Są one rzeczywiście niższe. To samo tyczy się rachunków za energie elektryczną. Muszę też dodać, iż obsługa klienta jest bardzo miła i rzeczowa; a sama zmiana dostawcy przebiegła bezproblemowo.
malinowski, 13.05.2018, 11:22