Nietypowe zastosowanie tabletek do zmywarki. Przydadzą się nie tylko w kuchni

Tabletki do zmywarki wykonują brudną robotę, i to dosłownie, gdy tego nie widzisz. One jednak nie tylko pomagają doprowadzić naczynia do porządku. Piszemy o mniej spotykanych rolach tabletek do zmywarki.
  • Tabletki do zmywarki

    sapphir1 Pixabay.com
  • Tabletki do zmywarki

    Tabletki do zmywarki nie tylko skutecznie myją naczynia. Mogą również m.in. zlikwidować brud w piekarniku czy przywrócić białym tkaninom pierwotny kolor.

    PhotoMIX-Company (Pixabay.com)

Tabletki do zmywarki większości z nas kojarzą się tylko ze zmywaniem naczyń. To żadne odkrycie. Odkryć można natomiast nietypowe wykorzystanie tych tabletek do innych celów. Podajemy, gdzie jeszcze w naszym domu skuteczne są tabletki do zmywarki i jak mogą przydać się w życiu codziennym.

Tabletka do zmywarki w pralce

Jeśli kołnierzyk białej koszuli zrobił się nieestetyczny, żółty, można spróbować przywrócić mu poprzedni kolor, wkładając do pralki, przed praniem, tabletkę do zmywarki. Ona bowiem powinna wybielić tkaniny, które straciły barwę w ten sposób, ale też przez zafarbowanie.

Praktyczne poradyNietypowe zastosowania sody oczyszczonej w domu 

Dzięki zastosowaniu tabletki do zmywarki można też wyczyścić wnętrze pralki. Trzeba włożyć jedną, a najlepiej dwie tabletki do bębna i nastawić pustą pralkę na program prania. Środek pralki będzie czysty, nie będzie kamienia, a z bębna zacznie wydobywać się świeży zapach.

Tabletka do zmywarki w walce z plamami

Zdarza się, że odplamiacz czy wybielacz nie są skuteczne w walce z plamami na tkaninach. Można wtedy spróbować skuteczności tabletki do zmywania naczyń w zmywarce. Na plamę (choćby od kawy lub wina) trzeba polać trochę wody i wcierać w to miejsce tabletkę. Po kilkunastu minutach należy jeszcze raz potrzeć materiał i już normalnie wyprać. Po plamie nie powinno być śladu.

Tabletka do zmywarki w zlewozmywaku

Gdy tłuszcz, zaschnięte resztki oraz innego rodzaju brud nie zamierzają zniknąć z patelni czy garnka pod wpływem zwykłego płynu do mycia naczyń, warto nalać do zlewu ciepłej wody, włożyć tabletkę do zmywarki i wtedy wstawić do wody zabrudzone naczynia. Tabletka rozpuści się w wodzie i będzie można o wiele łatwiej doczyścić talerze czy miski. Jeżeli na szklankach będzie osad od herbaty, kawy, czy nawet od samej wody, to za sprawą wspomnianej tabletki on tak samo zniknie.

Warto wiedzieć: Jak usuwać plamy z tapicerki

Tabletka do zmywarki do sztućców

Jeżeli widelce, noże, łyżki i łyżeczki straciły blask, warto im go przywrócić. Można w tym celu użyć specjalnego nabłyszczacza, a można wybrać inny sposób: wykorzystać tabletkę do zmywarki. Należy napełnić zlew ciepłą wodą i wrzucić do niej tabletkę. Gdy się rozpuści, trzeba włożyć sztućce. Parę minut później wystarczy przetrzeć je gąbką i osuszyć.

Tabletka do zmywarki w piekarniku

Gdy ściany i spód piekarnika aż lepią się od tłuszczu, tradycyjny płyn do mycia może znowu sobie nie dać rady. To dlatego i w tym przypadku dobrze jest przypomnieć sobie o tabletce do zmywarki. Trzeba ją rozpuścić w gorącej wodzie i szmatką albo gąbką w niej nawilżoną wyczyścić piekarnik. Tabletka powinna rozwiązać problem. Należy jednak odczekać przynajmniej godzinę i wtedy doczyścić piekarnik do końca. Podobnie można umyć przypalone blachy czy tortownice. W tym przypadku jednak warto najpierw rozpuścić w foremce tabletkę w gorącej wodzie i zostawić ją tak na około 2 godziny.

Przeczytaj poradnik: Domowe sposoby na czysty piekarnik 

Tabletka do zmywarki na ścianie

Chwila naszej nieuwagi i maluch już rysuje po ścianie w pokoju czy innym pomieszczeniu. Nie zawsze jest łatwo usunąć ślady po kredce lub pisakach. Bywa, że z brudem schodzi też farba. Można spróbować uratować ściany, sięgając po tabletkę do zmywania naczyń w zmywarce. Należy rozpuścić ją w miseczce ciepłej wody i wilgotną gąbką przetrzeć zabrudzoną powierzchnię.

Polecamy takżeDomowe triki z wykorzystaniem octu 

Tabletka do zmywarki w koszu na śmieci

To, że do domowego pojemnika na śmieci, stojącego przeważnie w kuchni, wkładamy worek, a dopiero do niego wrzucamy odpadki, nie gwarantuje, że sam kosz na śmieci będzie czysty. Widać to po tym, gdy wyjmiemy worek ze śmieciami. Dostrzeżemy zacieki, czasem nawet pleśń, no i specyficzny brzydki zapach. Ciepła, albo i gorąca, woda, pomogą wyczyścić kubeł na śmieci. Należy nalać wody do pojemnika na śmieci i rozpuścić w niej tabletkę. Po przynajmniej kilkunastu minutach (najlepiej odczekać godzinę) wodę trzeba wylać i przepłukać kubeł. Będzie czysty i zdezynfekowany.

Tabletki do zmywarki w toalecie

Gdy na ścianach muszli klozetowej pojawił się osad oraz zacieki, można je zlikwidować za pomocą tabletki do zmywarki. Trzeba rozpuścić tabletkę w wodzie w muszli i parę minut odczekać, a potem umyć szczotką ścianki i dno, a następnie spłukać. Będzie czyste i zdezynfekowane. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

To co zwykle jest do wszystkiego nie jest według mnie skuteczne. Dlatego kupuje specjalne ekologiczne tabletki biozym i stosuje je tylko do zmywarki. W składzie nie mają fosforanów, które powodują nieprzyjemny zapach i są szkodliwe dla środowiska. A enzymy zawarte w tabletce dobrze rozpuszczają resztki jedzenia.
EmiliaRrr, 18.03.2021, 12:54