Nietypowe zastosowania sody oczyszczonej w domu

Większość z nas wie, że soda spulchnia ciasto i pomaga na zgagę. Część z nas wykorzystuje sodę do czyszczenia fug. Jednak soda oczyszczona ma dużo więcej zastosowań. Z jej pomocą można doprowadzić dom do porządku.
  • Zastosowanie sody oczyszczonej

    Fasola lub groch ugotują się szybciej, gdy dodamy do wody sody oczyszczonej. A to nie jedyne kulinarne zastosowanie sody oczyszczonej. Ta pospolita przyprawa poprawia na przykład smak ryb. Trzeba przygotować roztwór z litra wody i dwóch łyżek sody. Rybę moczmy w nim przez minimum pół godziny, a następnie płuczemy i suszymy. Dopiero z tak przygotowanej ryby przyrządzamy danie.

    evitaochel (Pixabay.com)

Środki czyszczące, piorące i wybielające powszechnie stosowane w domu mogą być dla nas szkodliwe. Tymczasem w domowych porządkach pomoże soda oczyszczona. Jest ona idealna do czyszczenia fug między kafelkami. Można stosować ją samą, ale lepsze efekty przyniesie wymieszanie jej z octem spirytusowym. 

Soda ma właściwości czyszczące, ale jej użycie nie grozi nam poparzeniem skóry i zatruciem oparami. Soda oczyszczona ułatwia też gotowanie. Na przykład przyspiesza przygotowywanie potraw mięsnych i sprawia, że gotowany kalafior nie wydziela przykrej woni. 

Zobacz wideo o nietypowych domowych zastosowaniach sody oczyszczonej


Źródło: Agencja TVN/x-news 

 Kolejne zastosowanie sody: Do czyszczenia srebrnych sztućców

Za pomocą sody usuniesz spaleniznę z garnka. Wystarczy, że na dno garnka nalejesz wody, zagotujesz ją, a po jej wyłączeniu dodasz pół szklanki sody oczyszczonej. Garnek z roztworem pozostaw na noc. Rano po wylaniu wody i wypłukaniu garnka twoim oczom ukaże się jego czyste dno. 

 Warto przeczytać: Domowe triki z wykorzystaniem octu 

Autor: redakcja.regiodom
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

soda oczyszczona w połączeniu z kilkoma kroplami wody utlenionej uratuje twoje uzębienie jeżeli masz problemy z paradontozą.
xyz, 05.03.2015, 19:36
Jutro sprawdzę co jest z tym kalafiorem. Zapach w czasie gotowania rzeczywiście jest dosyć specyficzny. Tylko czy soda nie zmieni smaku kalafiora?
Monia40, 03.09.2015, 17:07
Soda bardzo przydaje się do sprzątania! Często zastępuje mi niektóre płyny do czyszczenia łazienki czy kuchni. Kupuję zawsze większy zapas w Swojskiej Piwniczce.
karola99, 31.05.2017, 15:31
Antyperspirant działający nawet 48 godzin: 1/4 łyżeczki sody + 8 kropli wody utlenionej wymieszać i natrzeć czyste pachy, likwiduje również przykrą woń stóp oraz jest wyśmienitą pastą do zębów. Wybiela i leczy krwawiące dziąsła. Wszystkie dezodoranty i inne pachnidła można wyrzucić do kosza.
Beretka, 15.09.2017, 09:47