Nie bez powodu płyn do mycia naczyń często jest cytrynowy. Nie tylko o jego zapach chodzi. Ten owoc likwiduje brzydki zapach i usuwa brud, dlatego też jest wykorzystywany w chemii gospodarczej. Ekstrakt z cytryny pomaga pozbyć się opornego tłuszczu. W przypadku, gdy tłuszczu jest wyjątkowo dużo, do wody z dodatkiem soku z cytryny można dodać łyżeczkę soli kuchennej. Cytryna powoduje też, że naczynia błyszczą i nie widać na nich śladów po palcach.
Ekologiczne sprzątanie mieszkania z pomocą cytryny
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Cytryna dobra na zabrudzenia
Ten żółty owoc pomoże też w pozbyciu się pozostałości i śladów na kuchennej tarce, desce do krojenia czy maszynce do mielenia mięsa. Przetarcie zabrudzonych części urządzeń pozwoli wyeliminować przebarwienia. Gdy są to maszynki i urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej czy chromu, będą błyszczeć. Trzeba je tylko przetrzeć plastrem cytryny, spłukać letnią wodą, a na koniec wytrzeć szmatką lub papierowym ręcznikiem do sucha.
A to wiedziałeś?: Do czego można stosować sól w domu
Cytryna w lodówce i mikrofalówce
Wiadomo, że lodówka „pochłania" zapachy. Te od warzyw, owoców, kiełbas przechowywanych w lodówce mieszają się z innymi produktami spożywczymi. Można tę mieszankę zapachów zlikwidować, jeżeli obierzemy cytrynę ze skórki i tę skórkę położymy w lodówce. Inne rozwiązanie: połówkę cytryny zostawić w lodówce. Owoc będzie pochłaniać zapachy niczym gąbka wodę. Niektórzy uważają, że to lepszy środek niż gotowe pochłaniacze zapachu przeznaczone do lodówki.
Podobnie ten cytrus działa w kuchence mikrofalowej. Pokrojoną cytrynę trzeba wstawić do mikrofali na kilka minut i włączyć sprzęt na najwyższe obroty.
Koniec z brzydkimi zapachami
Chcesz pozbyć się brzydkiego zapachu z pojemników? Wlej do nich letniej wody z sokiem z wyciśniętej cytryny i odczekaj przynajmniej pół godziny. Wodę wylejesz, pojemnik wypłuczesz i po brzydkim zapachu nie będzie śladu. Cytrusy również konserwują plastik. Zabezpieczają go przed promieniami UV.
Sok z cytryna połączony z solą poradzi sobie z pleśnią, która lubi pojawić się na fugach z silikonu. Aby przygotować specyfik trzeba wymieszać sól i sokiem z cytryny w takich proporcjach, by otrzymać konsystencję pasty. Czystą gąbką zwilżamy miejsca z pleśnią i nakładamy na nie pastę. Po około 2 godzinach wycieramy wszystko gąbką.
Ładny zapach w całym domu
Skórki z cytryny (albo innych owoców cytrusowych) nie trzeba wyrzucać. W mieszkaniu będzie świeżo pachniało, gdy na grzejnikach (najlepiej, żeby były letnie) położymy skórki. Zapach rozniesie się szybko po całym pomieszczeniu.
Cytryna na lśniącą armaturę
Baterie w zlewie kuchennym i łazienkowe będą błyszczały, gdy przemyjemy je wodą z dodatkiem soku z cytryny. Ta bowiem szybko likwiduje osad i kamień. Wystarczy kilka razy przetrzeć elementy, a będą wyglądały, jakby były długo polerowane. Cytryna czyści w ten sam sposób srebrną biżuterię. Pomocna jest również jako środek do mycia szyb.
Cytryna kontra plamy
Mówi się, że cytryna likwiduje przebarwienia cery. W walce z plamami na sprzętach domowego użytku też jest skuteczna. Trzeba jednak uważać, bo ciemne tkaniny może przy okazji rozjaśnić. Wywabi plamy (też te stare) po atramencie czy długopisie na meblach ze skóry czy na ubraniach. Ten żółty owoc usunie albo przynajmniej rozjaśni plamy po herbacie czy kawie powstałe na obrusie.
Ciekawe: Domowe triki z wykorzystaniem octu
A teraz plamy z rdzy: należy zamoczyć poplamiony kawałek w roztworze letniej wody z dodatkiem kilku kropel z wyciśniętej cytryny, odczekać przynajmniej pół godziny i przetrzeć ten kawałek solą. Potem trzeba jeszcze tkaninę normalnie wyprać. Po rdzy nie powinno być śladu, a przynajmniej plamy powinny być mniej widoczne. Gdy na ubraniach pojawiły się ślady po żelazku, cytryna znowu okazuje się pomocna. Ślady te trzeba przetrzeć plasterkiem cytryny. Powinny być bledsze. Spodnie czy bluzki brudne od trawy też warto zamoczyć na godzinę w letniej wodzie z dodatkiem cytrynowego soku.
Można też wykonać domowym sposobem pastę z cytryny. To znaczy: sok z wyciśniętej całej cytryny zmieszać z łyżką (albo 1,5 łyżki) proszku do pieczenia. Roztwór działa dwutorowo, ponieważ cytryna ma odczyn kwaśny, a proszek do pieczenia – zasadowy. Taka mieszanka zwalczy m.in. ślady po pleśni.
Pająki i myszy nie lubią zapachu cytryny
Ci nieproszeni goście przestaną nawiedzać nasze domy, jeżeli będziemy mieli... cytrynę. Kto pokroi ją w plasterki i posmaruje nimi progi, futryny i inne zakamarki, raczej więcej już nie zobaczy pająków, ponieważ te nienawidzą zapachu cytryny. Myszy natomiast odstrasza zapach psującej się cytryny. Najskuteczniejsza jest taka, na której pojawiła się pleśń.
Polecamy poradnik: Jak zwalczyć pająki w domu