Nietoperz w domu. Co zrobić, kiedy się pojawi?

Nietoperz w domu to dosyć niespotykana sytuacja. Jednak może się zdarzyć, zwłaszcza wtedy gdy zwierzęta poszukują miejsca na zimowy sen.
 • Nietoperz

  Nietoperz w domu może być dużym problemem. Jednak pamiętajmy, że lepiej ich nie ruszać, zwłaszcza w czasie hibernacji.

  jochemy Pixabay.com

Nietoperz to bardzo pożyteczne zwierzę i niegroźne dla człowieka. Chyba że sami go zmusimy do ataku, na przykład próbując go złapać. Przeciętny nietoperz w jedną noc może zjeść, aż 2000 komarów. Przede wszystkim jest pod ścisłą ochroną, więc w żadnym wypadku nie możemy zrobić mu krzywdy.

W jakim miejscu możemy spotkać nietoperza w warunkach domowych?

Ze względu na postępującą urbanizację coraz więcej zwierząt m.in. nietoperzy zbliża się do ludzi. W związku z tym za legowiska wybierają sobie miejsca blisko człowieka, takie jak:

 • dziuple w drzewach;
 • budki lęgowe i karmniki;
 • stropodachy, strychy;
 • okapem dachu;
 • w kominach;
 • studnie;
 • bunkry, schronienia, kanały;
 • piwnice;
 • szczeliny i otwory w budynkach;
 • pod parapetami, okiennice.

Kiedy możemy spotkać nietoperza?

Jest kilka przypadków, kiedy to możemy natrafić na nietoperza w naszym domu:

 • późną jesienią i wczesną zimą nietoperze nie mają co jeść. Zaczynają poszukiwać miejsca do zimowego snu, czyli hibernacji. Najczęściej wybierają piwnice, strychy, studnie. Trzeba być ostrożnym w przypadku znalezienia śpiącego nietoperza, gdyż jego wybudzenia powoduje duży ubytek energii i zmniejsza jego szanse na przetrwanie zimy. W tym okresie ssak jest najbardziej bezbronny.
 • wiosna-lato to okres, w którym samice nietoperzy rodzą małe i je wychowują. Gromadzą się w tzw. kolonie rozrodcze. Ponieważ coraz mniej jest naturalnych miejsc, w których nietoperze w spokoju mogą urodzić i zająć się wychowaniem potomstwa wybierają miejsca blisko ludzi. Wówczas możemy je spotkać w niewielkich szczelinach i otworach, na strychu lub w piwnicy.

Polecamy: Domek dla nietoperza. Jak go zbudować 

 • latem, kiedy to nietoperze są najbardziej aktywne może się zdarzyć, że wleci nam do mieszkania czy domu. Zazwyczaj dotyczy to młodych osobników - niedoświadczonych. Nietoperze uczą się na błędach, rzadko zdarza się, aby jeden nietoperz wpadł dwa razy do mieszkania.
 • w okresie letnio-jesiennym najczęściej możemy spotkać leśne osobniki, które podobnie jak niektóre ptaki podejmują dalekie wędrówki. W ciągu dnia chowają się przed drapieżnikami w takich miejscach jak: klatki schodowe, skrzynki z licznikami, w wywietrznikach czy okiennicach.

Nietoperz w domu. Co zrobić, gdy wpadnie do mieszania?

Jeżeli zobaczymy śpiącego nietoperza na strychu lub w piwnicy, lepiej go nie dotykać – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Pozwólmy mu spać w spokoju. Wybudzony nietoperz ma małą szansę na przeżycie. Radzimy także zostawić ssaki w naszym domu, gdy są one w okresie rozrodczym.

W przypadku, kiedy nietoperz wleci nam do mieszkania lub domu, to przede wszystkim zachowajmy spokój. Zgaśmy światło, zamknijmy drzwi od pokoju i otwórzmy szeroko okna. Poczekajmy, aż sam wyleci.

Polecamy również poradnik: Co zrobić, gdy nietoperz zamieszkał na strychu 

Jeśli osobnik wleciał nam do mieszkania, siedzi na ścianie i nie chce odlecieć, zawsze jest lepiej zadzwonić po odpowiednie osoby, które pomogą nam pozbyć się osobnika. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to bardzo spokojnie nakryjmy go jakimś pojemnikiem i od spodu włóżmy gazetę i wypuśćmy. Pamiętajmy, żeby jednak nie robić tego przed zachodem słońca. Jeśli zauważymy go w ciągu dnia, to skontaktujmy się z odpowiednimi osobami, które zajmą się zwierzęciem.

Nigdy nie bierzmy nietoperza gołymi rękami. Jeśli już to przez skórzane rękawice. Jeżeli zostaniesz ugryziony lub podrapany, skontaktuj się natychmiast z lekarzem.

Jeżeli w naszym domu znajdziemy rannego lub martwego nietoperza, zadzwońmy do weterynarza. Tutaj raczej straż pożarna nie pomoże.

Warto wiedzieć: Jak zwalczać pluskwy domowe 

Nie bójmy się nietoperzy

Nietoperze to zwierzęta, które raczej nie zagrażają naszemu życiu. Są pod ochroną, więc jeżeli znajdziemy je w domu to albo zostawmy je w spokoju, albo zadzwońmy po fachowców, którzy w profesjonalny sposób się nimi zajmą. 

Autor: Katarzyna Dębek
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Spotkanie azjatyckiej rudawki wielkiej nam nie grozi...
Hanna Szarafińska, 28.10.2019, 18:31