Nieprzyjemny zapach z lodówki - jak się go pozbyć

Nie ma nic gorszego w kuchni, jak nieprzyjemna woń wydobywająca się z lodówki. Tymczasem po świętach w naszej lodówce mamy najczęściej niezły misz masz zapachów. Zobacz, jak się ich pozbyć.
  • Uporządkowana lodówka

    Lodówka dobrze uporządkowana, czyli z wieloma szufladami i przegródkami, też ma swój udział z eliminowaniu brzydkich zapachów z jej środka. Pamiętajmy również, by wędliny i kiełbasy trzymać w opakowaniach lub pojemnikach, które nie pozwolą na rozprzestrzenianie się zapachu.

    fuzzbones (123RF)

Walkę z brzydkim zapachem z lodówki warto zacząć od usunięcia jego przyczyny. Do kosza powinny trafić wszystkie nieświeże wędliny i kiełbasy, serki pleśniowe, na których pleśń nie wiadomo, czy jest naturalna czy nabyta, pootwierane słoiki z resztkami jedzenia, przekrojone cebule czy stare owoce. 

Warto wiedzieć: Jakie zapachy we wnętrzu leczą, a jakie szkodzą 

Po takim przeglądzie zawartości lodówki warto ją opróżnić i dokładnie umyć, szczególną uwagę zwracając na miejsca trudno dostępne – zwłaszcza uszczelki, okolice pod zamrażalnikiem czy te za pojemnikami na owoce. Należy również umyć półki i pojemniki. Jeśli nasza lodówka jest starego typu i ma pojemnik na wodę, też należy go opróżnić i wyczyścić. Należy również regularnie czyścić otwór odpływowy we wnętrzu lodówki. Gdy zapchają go resztki pokarmu, w lodówce pojawi się woda. Wtedy wystarczy wyjąć z otworu plastikową zatyczkę, wyczyścić ją i umieścić z powrotem na miejscu. 

Jak myć lodówkę, żeby ją umyć

Woda do umycia lodówki powinna być letnia. Jeśli lubimy naturalne, ekologiczne środki czystości, to możemy wzmocnić wodę octem lub sodą oczyszczoną. Jeżeli użyjemy wody z octem, nie musimy nic spłukiwać, ponieważ woń octu wywietrzeje. Ale uwaga, jeśli mamy nowoczesną lodówkę, to przed użyciem octu przeczytajmy instrukcję. Jeżeli wnętrze sprzętu pokryte jest specjalną powłoką antybakteryjną, producent zaznaczy, że zabrania się używania octu do mycia lodówki. Wtedy wnętrze lodówki przecieramy szmatką namoczoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. 

Sprzęt można też myć za pomocą specjalnych, chemicznych preparatów. Te ułatwiają doprowadzenie lodówki do sanitarnego porządku. Choć eksperci od technologii żywienia uważają, że do skutecznego umycia lodówki wystarczy użyć ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Poczytaj też: Wady i zalety lodówek do zabudowy 

Do tak przygotowanej lodówki – po jej wyschnięciu – wrócić mogą produkty spożywcze. Na tym etapie warto je jednak odpowiednio posegregować. Do tego wszystkie artykuły, które mają nieprzyjemną woń, albo które mogą się skrzyżować zapachowo z innymi produktami, należy wsadzić do szczelnie zamkniętych pojemników. Dotyczy to zwłaszcza serów pleśniowych, ryb, wędlin i sałatek z dodatkiem jajek.

"Wyciągnij" brzydki zapach z lodówki

Zapobiegawczo, albo gdy umycie lodówki niewiele zmieniło i nieprzyjemny zapach dalej dochodzi z naszej lodówki, można zastosować inne domowe sposoby "wyciągania" zapachów z chłodziarki. Najłatwiej będą mieli miłośnicy... kotów, którzy od swego pupila pożyczyć mogą trochę świeżego kociego żwirku. Ten bowiem doskonale chłonie zapachy.

Kawa i cytryna kontra nieprzyjemny zapach

W tej roli bardzo dobrze sprawdza się też rozsypana na półmisku mielona kawa, która równie dobrze ściąga zapachy. Wystarczy raz na jakiś czas umieścić nową porcję kawy w lodówce, by mieć spokój z nieprzyjemną wonią z chłodziarki. Zużytą kawę oczywiście wyrzucamy, nie nadaje się już do dalszego spożycia. W roli pochłaniacza dobrze czuje się również cytryna – można przekroić ją i wsadzić na tydzień do lodówki, ale można również obrać owoc  i w lodówce zostawić tylko skórkę. W pochłanianiu brzydkich zapachów z lodówki dobrze spisuje się również połówka jabłka, a także wspomniana wcześniej soda (nasypana na talerzyk i wstawiona do lodówki).

Preparat pochłaniający zapachy

Na rynku dostępne są również specjalne preparaty pochłaniające zapachy, a także "jajka" zapachowe, które umieszcza się w lodówce. Kosztują około 8 złotych za sztukę i wystarczają na około 4 miesiące. W ich środku znajdują się granulki węgla drzewnego. To następny pomysł na skuteczną walkę ze smrodem z lodówki.

Zobacz: Jak zwalczyć robaki w mące, kaszy, ryżu i cukrze

Jeśli zostało nam parę brykietów, których nie wykorzystaliśmy latem do grillowania, można je teraz wykorzystać jako pochłaniacze zapachów. Wystarczy jedną, dwie kostki brykietu owinąć w gazetę i schować na tyłach lodówki. Dziwne, ale efekt gwarantowany. Niektórzy stosują też boraks (czteroboran sodu), który – chociaż to naturalny i ekologiczny związek mineralny – posiada taką siłę, że spokojnie poradzi sobie z zapachami z lodówki, a do tego ma szerokie zastosowanie domowe przy wywabianiu innych nieprzyjemnych woni.

Na walkę z nieprzyjemnym zapachem z lodówki jest tyle sposobów i są one na tyle tanie, że każdy użytkownik powinien wybrać coś dla siebie. Nie ma żadnego powodu i usprawiedliwienia dla tolerowania nieprzyjemnej woni z lodówki, do której zaglądanie powinno być przyjemnością, a nie tylko przykrą koniecznością. 

Dowiedz się: Jak przechowywać jedzenie, które zostało po świętach 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Super rady! Mam z tym problem, odkąd odmroziło mi się mięso i okazało się zepsute. Wykorzystałam patent z kawą i cytryną, który w końcu pomógł mi się uprorać z problemem. https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/nieprzyjemny-zapach-z-lodowki-jak-sie... - tu też są fajne rady! Dzięki za tekst!
Kiniusia99, 31.07.2019, 12:57