Myszy i szczury w domu lub mieszkaniu – jak je wytępić

Jak pozbyć się myszy i szczurów, czyli gryzoni, które wkradają się do piwnicy, spiżarni, kuchni, pokoi? Nasz poradnik polecamy tym, których nocne chrobotanie czy szkody wyrządzone przez te gryzonie przyprawiają o ciarki i nie pozwalają normalnie funkcjonować.
 • Pułapka żywołowna

  Pułapka żywołowna na myszy służy do humanitarnej walki z gryzoniami. Łapie się w nią szkodnika, by następnie wywieźć go z dala od domostwa.

  3dman_eu (Pixabay.com)
 • Pułapka lepowa

  Pułapka lepowa wygląda, jak otwierany płaski karton albo opakowanie od płyt CD.

  Sakarat
 • Myszołapka

  Tradycyjna drewniana myszołapka to najpopularniejszy sposób walki z myszami i szczurami.

  Lucifer
 • Myszołapka metalowa

  Przynętą może być kawałek chleba posmarowany smalcem albo margaryną czy innym tłuszczem, plasterek kiełbasy lub sera.

  Bros
 • Odstraszacz dźwiękowy

  Odstraszacz dźwiękowy emituje dźwięki zadające gryzoniom ból i szkodliwie działające na ich system nerwowy.

  Conrad
 • Trutka na szczury

  Trutka na szczury w postaci granulatu.

  Ratimor
 • Stacja deratyzacyjna

  W pewnym momencie stacja deratyzacyjna się zamyka i gryzonie zostają zatrzaśnięte.

  pryskaj.pl

Jesień sprzyja, niestety, wzmożonemu pojawianiu się myszy w domach. Gryzonie te wkradają się jednak nie tylko do domów na wsi czy tych położonych blisko pól i łąk. Podobny problem z myszami mogą mieć również mieszkańcy blokowiska w miastach. Jeśli jesień jest ciepła, pojawia się dużo myszy. Przyda się w domu kot albo pies łowny. Każdy kot (no, prawie każdy) poradzi sobie z myszą. Jeśli chodzi o psa, to najszybciej ją złapie terier, cocker spaniel albo – co może wydać się dziwne – jamnik. Nie trzeba jednak mieć w domu zwierzęcia, żeby pozbyć się myszy. Przeczytaj o innych pomysłach na odstraszacze gryzoni oraz o dostępnych pułapkach na myszy .

 Warto przeczytać: Jak zwalczyć pająki w domu

Rośliny działające jak odstraszacz myszy i szczurów

Istnieją rośliny odstraszające myszy (gryzonie tych zapachów nie cierpią). To m.in. czosnek, korona cesarska, nostrzyk i wilczomlecz. Myszy nienawidzą też zapachu dzikiej mięty, oleandru, dzikiego rumianku czy świeżych, zielonych liści pomidorów. Warto te rośliny ułożyć przy wejściach, w zakamarkach, wszędzie tam, gdzie mogą wejść gryzonie.

 Zobacz też: Jak wytępić myszy w domu 

Skutecznym sposobem walki z myszami w domu może także okazać się cytryna. Trzeba przekroić ją na pół i położyć w szafce lub w kącie. Im bardziej spleśniała, tym lepiej, bo odstraszy gryzonie. Szczury nie lubią zapachu kota. Uciekają również z miejsc, w których czuć smary i oleje. Podobnie odstraszająco działają zapachy-zawieszki i kostki do muszli klozetowej.

Pułapka na myszy mechaniczna

Pułapki na myszy, potrzaski albo tzw. gilotynki też warto wypróbować. Pułapka na myszy, czyli myszołapka, to zazwyczaj urządzenie z drewna wykonane z zamocowaną do niego sprężyną. Hak na przynętę jest umiejscowiony na ruchomej kładce. Tą przynętą może być kawałek chleba posmarowany smalcem albo margaryną czy innym tłuszczem, plasterek kiełbasy lub sera. Gdy mysz próbuje wziąć przynętę, myszołapka się zatrzaskuje. Nie rozgniata całego gryzonia. Zabija go, łamiąc mu kręgosłup.


Pułapka na myszy
Myszy są nosicielami bardzo wielu chorób i to poważnych, dlatego należy zacząć walkę z nimi od razu, gdy zauważymy ich obecność w domu. W klasycznej pułapce (widocznej na zdjęciu) zwabiona mysz podchodzi do przynęty i poruszając ją zwalnia sprężynę, która błyskawicznie zatrzaskuje metalową, prostokątną ramkę.Fot. Skitterphoto (Pixabay.com)

Klatki na gryzonie

Niektórzy wolą stosować pułapki tzw. żywołowne, wyglądające, jak klatki. Jak nazwa wskazuje, gryzoń zostaje uwięziony, ale nie zostaje zabity. Taka pułapka to tunel wykonany z siatki, który z obu stron jest zakończony klapkami. Jedna klapka jest uchylna, ruchoma. To właśnie tę klapkę trzeba podnieść, włożyć do tunelu wabik (przynętę), zaczepić ją o haczyk znajdujący się w środku i przysunąć pułapkę do nory lub innego miejsca, gdzie gnieżdżą się myszy albo szczury. Zwabione gryzonie wejdą do pułapki, a gdy dotkną pokarmu, klapka się szybko zamknie. Tym samym myszy i szczury będą miały odciętą drogę ucieczki. Można też kupić myszołapki dwustronne, gdzie obie klapki są uchylne, więc gryzonie mają dwie drogi dostępu do środka. Szczurołapka działa na jednakowej zasadzie, co myszołapka, ale z reguły jest większa (bo szczury są większe od myszy).

Zobacz również: Jak walczyć z muszkami owocówkami 

Pułapka na myszy lepowa

Wygląda, niczym otwierany płaski karton albo opakowanie od płyt CD. Podłoże kartonu z wierzchniej strony jest pokryte nietoksycznym dla człowieka lepem. Ten lep to specjalny mocny i niewysychający klej. Zwabiony gryzoń, gdy dotknie takiego podłoża, już się z pułapki nie wydostanie. Tyle, że taki rodzaj pułapki nie sprawdza się w zakurzonych i zawilgoconych, nasłonecznionych miejscach.

Stacje deratyzacyjne

To tzw. karmniki, najczęściej wykonane ze wzmocnionego tworzywa sztucznego. Umieszczona jest w nich przynęta. Ta wabi gryzonie, które wchodzą specjalnymi otworkami do stacji deratyzacyjnej. Gdy jeden wejdzie i zaczyna jeść, inne, nie przeczuwając niebezpieczeństwa, także wchodzą. Karmnik bowiem „zachęca" do wspólnego spożywania zachęty, czyli paszy (ewentualnie przynęty w kostkach) dla myszy lub szczurów. W pewnym momencie stacja się zamyka i w ruch idzie gilotynka. Karmnik otwiera się przy pomocy specjalnego klucza.

Dowiedz się: Jak wytępić szczury w bloku

Trutka na myszy i szczury

Są to środki chemiczne, zazwyczaj preparaty w formie granulatu, rzadziej pasty. Mają w składzie m.in. bromadiolon albo benzoesan denatonium. Wykłada się je na plastikowe albo tekturowe tacki w kątach, zakamarkach, wejściach, przy rurach czy obok śmietnika, najlepiej w kilku miejscach w domu czy mieszkaniu. Gryzonie jedzą ten pokarm. Zwykle po zażyciu pierwszej porcji myszy i szczury już odczuwają duszności, więc uciekają na zewnątrz, na otwarte przestrzenie, gdzie powietrza jest więcej. Preparat przeważnie uśmierca je w ciągu 4-8 dni, przez co inne myszy i szczury, bez podejrzenia, nadal trujący środek zażywają. Należy uzupełniać zjedzony pokarm o nowe porcje.

Elektroniczny odstraszacz na myszy

Szkodniki można też zwalczyć przy zastosowaniu elektroniki. Sklepy oferują elektroniczne odstraszacze na myszy i szczury. Urządzenie takie wytwarza dźwięki o częstotliwości z reguły od 25 do 65 kHz, powodując, że gryzonie unikają tych miejsc, ponieważ dźwięki powodują ból i negatywnie oddziałują na ich układ nerwowy. Sprzęt automatycznie zmienia częstotliwość dźwięku, a tym samym uniemożliwia myszom i szczurom przyzwyczajenie się do hałasu.

 Warto wiedzieć: Usuwamy domowe szkodniki 

Odstraszacze obejmują zasięgiem nawet 500 metrów kwadratowych. Szkodniki wyprowadzają się z domu najczęściej w ciągu 14 dni od momentu włączenia odstraszacza. Producenci urządzeń zapewniają, że dźwięki odstraszaczy nie wpływają ujemnie na zdrowie i samopoczucie ludzi oraz większości zwierząt domowych, w tym koty czy psy. 

Autor: Katarzyna Piojda
30komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (30)

To zatrudnijcie flecistę może je wam wyprowadzi z tej metropolii.
Chyba wy w tej Bydgoszczy , 28.09.2014, 22:28
Najskuteczniejsza jest deratyzacja http://deratyzacjakrakow.pl/ . To najszybsze rozwiązanie.
Bartek, 29.09.2014, 15:17
Komentarz został usunięty.
te lepy to porażka nie kupujcie jedynie na myszy
xxx, 21.11.2014, 19:14
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Może kota przygarniecie? Taki biedak ze schroniska wyłapie wszystkie gryzonie.
BAŚKA, 24.11.2016, 13:32
nie mam myszy odkąd nie mam kota. kot znosił mi do domu żywe myszy i szczury
emka, 05.09.2020, 23:29
Kupiliśmy mieszkanie w Krakowie. Szczur pojawił się dosłownie po tygodniu nie wiedzieć czemu. Próbowaliśmy wszystkie ale ta sprytna bestia nie dała się złapać. Dopiero mąż się zdenerwował i zamówił pułapkę żywołowną na http://rmax.com.pl/ To poskutkowało bardzo szybko :)
Ewa Zawadzka, 12.04.2017, 11:28
Z doświadczenia wiem, że najskuteczniejsza jest deratyzacja. Już nie raz to przerabiałem, nie tylko w swoim domu. Wystarczy zamówić firmę DDD usługi i mamy problem z głowy.
ajtek875, 09.05.2017, 09:18
Ja na hodowlanym.pl w okolicy jesieni gdy najbardziej ładują się do domu te szkodniki kupuje trutkę RAT KILLER PERFEKT i spokój jest. Radze tylko w jakiś stacjach to wystawić jeśli ktoś ma psa lub kota, żeby się nie zatruł przypadkiem
Franciszek Pol, 28.08.2017, 22:19
W przypadku plagi szczurów deratyzacja na pewno ma sens. Często jednak jest tak że w kamienicy czy piwnicy w bloku pojawia się jeden stary cwany szczur. U mojej babci tak było, niszczył wszystkie zapasy... zdecydowaliśmy się złapać go humanitarnie w klatę (nasza byłą akurat firmy rmax, bo mają duży wybór i przystępne ceny).
Natalia Karolczyk, 02.11.2017, 13:25
Ja miałam podobny problem. Mąż się w końcu zdenerwował bo nic nie działało. Nakupował tych gadżetów do prądu, które ponoć odstraszają gryzonie ale one nadają się jedynie do 'ozdoby', nic nie działają. Zadzwonił po firmę [url]http://www.inso-tech.com.pl/[/url] która skutecznie pozbyła się problemu. Teraz przynajmniej możemy spać spokojnie. Fachowcy z tej firmy są naprawdę świetni i niezastąpieni :)
kasias, 21.11.2017, 15:19
ja czytałam gdzieś, ze odstraszacze nie działają jeśli myszy już są. To tylko odstrasza osobniki nowe. Z doświadczenia wiem, że odstraszacz działa ale też tylko do czasu. Miałam myszy w domu i latały wszędzie tylko nie w pomieszczeniu gdzie odstraszacz był podłączony. Jest to więc tylko pomoc doraźna i nie stuprocentowa
eve.dallas, 20.06.2020, 15:10
Warto zabezpieczyć posiadłość, sprawdzić w jakich okolicach się najczęściej pojawiają i znaleźć to miejsce, które umożliwia dostanie im się z zewnątrz. Czasem może być to nawet samochód (serio.). Jeśli macie problem ze schwytaniem, polecam użyć dobrze pachnącego sera (czipsy serowe też), włożyć je do klatki i poczekać noc/dwie. Dobre klatki-pułapki znalazłem na stronie r-max - dobrze wykonane, można spokojnie zamawiać online.
Karol, 27.11.2017, 14:15
szczur przeniósł trutkę (zatrute ziarna i balaskI) w inne miejsce. czy ktoś się spotkał z takim zachowaniem.
ala, 28.12.2017, 08:25
Paweł, 17.10.2018, 12:50
Co zrobiliscie z dalsza trescia mojego wpisu?!!!
Paweł, 17.10.2018, 13:15
Komentarz został usunięty.
Dostała się własnie do mojego domu jedna mysz, jest to tak wstrętny gryzoń, ponad tydzień je trutkę i nic z nią nie jest, z pułapki wyjadła trutkę i nawet się nie złapała, a wczoraj zjadła na pułapce klejowej trutkę i dziś tylko futro po niej zobaczyłam na kleju, wyrwała się i uciekła..
Gosia, 13.03.2018, 12:44
Paweł, 17.10.2018, 13:13
Mieliśmy z żoną myszy na działce. Zalęgły się w piwnicy, odkąd pozbyliśmy się kotów, niestety zaczęły pojawiać się myszy. Dopiero skutecznie usunęła je firma, akurat ja wybrałem DDD usługi w Warszawie, bo mamy działkę niedaleko Wwy :) Polecam
Kamiska, 07.05.2018, 14:13
Komentarz został usunięty.
W garażu w 100% pomógł lakier w sprayu do włosów. Zagazowałem za regał i już po kilku minutach mysz biegała jak zwariowana. Oddaliłem się i obserwowałem wejście do garażu, wybiegła po około 20minutach. Drzwi zostawiłem tylko lekko uchylone, aby garaż po spryskaniu nie wietrzył się. Teraz profilaktycznie pryskam lekko w zakamarki co kilka dni w okresie inwazji mysz pod koniec lata. Po myszach ani śladu. Pułapka stoi zastawiona a ja nie mam problemu z wynoszeniem złapanego paskudztwa !!!!!!!!!
pmarcin, 27.08.2018, 18:45
Ja, gdy miałem problem z gryzoniami w starym budynku gospodarczym nie używanym od lat, to od razu zamówiłem firmę DDD, którzy mi to wytępili. W Małopolsce i na Śląsku działa dobra firma DDD, to Efekt DDD efektddd.pl. Dobrzy fachowcy, szybko przyjeżdżają, dysponują środkami nie zagrażającymi naturze i wszytko robią dyskretnie. Kontakt:
Dawid Markowski
ul. Olszyny 47
34-120 Andrychów
tel. 600 443 462
fax. 33 870 56 81
e-mail: efektddd@gmail.com
efekt.ddd@wp.pl
Zbigniew, 25.09.2018, 14:34
Ileż ja walczyłem z tymi gryzoniami..u mnie akurat nie pojawiły się w domu tylko w biurze, więc wyobraźcie sobie co się działo. Pomogła mi firma DDD usługi, wszystko poszło sprawnie i szybko, po szczurach ani śladu.
Marcin Perzyna, 24.01.2019, 15:08
Ja zamówiłem drużynę G domu już nie ma, szczurów też
antoni ćwiara, 20.10.2019, 18:08
Dlaczego dziwne że jamnik złapie mysz ? Przecie jamnik to pies myśliwski ale autor chyba tego nie wie.
Gucio, 25.09.2019, 19:50
Problem większy miałem z kunami jak mi poddasz niszczyły, myślałem, że się tego nie pozbędę. Udało się pozbyć tych szkodników i to mało inwazyjną metodą, a dokładnie porozwieszałem woreczki zapachowe kunagone 4 sztuki na poddaszu i od miesiąca już ich nie ma.
tomaszewski111, 14.10.2019, 14:28
szczur zjad mi 3 pulaki,2kilo arowkowej 10-15 gram trucizny i dalej kurwa zyje! Co zrobic?
damian, 29.10.2019, 17:29
CHUJOWY PECH! SZCZUR MI ZJAD KREDENS!
damian, 29.10.2019, 17:31
szczur zjad mi 3 pulaki,2kilo arowkowej 10-15 gram trucizny i dalej kurwa zyje! Co zrobic?
damian, 29.10.2019, 17:31
Ja się od półtora roku bawię ze szczurami... ech... skrobią w ścianach, czasem jakiś przemknie. A myszy mi w ogrodzie harcują. Koty są leniwe, niby coś złapią, ale niewiele to daje. Dotąd stosowałam pułapki, jakieś środki chemiczne i trochę szkodników ubyło, jednak nie wszystkie. Koleżanka mi poleciła preparaty Protect Home, bo u niej na działce się sprawdziły, więc w tym miesiącu zamówię
Olkaa, 30.10.2019, 13:41
Wszystkie zaprezentowane pułapki można kupić teraz w jednym miejscu, bez wychodzenia z domu https://dezder.com.pl/pulapki,c117,pl.html
dez der, 07.04.2020, 21:40
Szczury to nie problem deratyzacja i po problemie, ale złapać kunę i się jej pozbyć do wyzwanie jak są pod ochroną. Dlatego jedyne co mogłem zrobić to powiesić zapachowe woreczki kunagone na poddaszu i całe szczęście pomogło i cała rodzina kun się wyprowadziła.
Jasiniak, 27.10.2020, 10:41