Mycie okien. Mity na temat tej nielubianej czynności

Tagi:
Z myciem okien jest jak z deszczową pogodą na urlopie: możesz go nie lubić, ale i tak musisz to przetrwać. Czynność tę najczęściej odkładamy na później. Przychodzi więc moment, w którym sięgamy po szmatkę, płyn i rozpoczynamy walkę z brudem na oknach.
  • Mycie okien

    Często zdarza się nam powielać schematy, które zasłyszymy od mam, babć czy koleżanek. Skoro wszyscy tak robią, to może i ja spróbuję? Jednak często popularne sposoby na temat mycia okien, okazują się grą nie wartą świeczki.

    Vileda

Większość z nas słyszała lub czytała wiele porad na temat mycia okien  – ocet, polerowanie szyb okiennych gazetą, inwestowanie w drogie płyny do mycia okien... Czy wiesz, że to wszystko to mit?

Ocet zamiast płynu do mycia szyb

Ocet spożywczy ma dużo więcej zastosowań niż wskazuje jego nazwa. W przypadku mycia okien, istnieje przekonanie, że z powodzeniem ocet może zastąpić płyn do mycia szyb. I po części to prawda – ocet dobrze poradzi sobie z brudem, jednak specyficzna, nieprzyjemna woń może długo unosić się w pomieszczeniu.

Przeczytaj równieżDomowe triki z wykorzystaniem octu

A co do samej skuteczności: nawet najtańsze produkty usuną zanieczyszczenia tak samo jak ocet. Czy jest zatem sens drażnienia zmysłu węchu takimi zapachami?

Gazeta lekiem na smugi na szybach okiennych

Gazeta ma nam pomóc w polerowaniu. I rzeczywiście – kiedyś pełniła swoją funkcję wręcz znakomicie. Jednak dzisiaj ciężko jest dostać gazetę wykonaną z papieru gorszej jakości. A jak się okazuje, tylko takim możemy idealnie wypolerować szybę. Kolejny problem, jaki możemy napotkać polerując szyby okienne gazetą, to drobne mikorysy, które widoczne są głównie pod światło. 

Woda + płyn do mycia naczyń i wszystko lśni

Nie jedna pani domu stosuje ten trik. Do wody dodaje odrobiny płynu do mycia naczyń lub uniwersalnego środka czyszczącego. Powstaje wtedy mieszanka, która, co prawda, poradzi sobie nawet z uporczywym brudem, ale pozostawi niemiłą niespodziankę w postaci smug na szybach. Smugi te niestety są dość trudne do usunięcia nawet wówczas, gdy kolejnym krokiem będzie zastosowanie płynu do szyb.

Polecamy PORADNIK: Mycie i konserwacja okien

Drogi płyn do mycia okien to klucz do sukcesu

Wydawać by się mogło, że inwestowanie w drogie środki rozwiąże problem zanieczyszczeń jak i smug. To tylko pozory. Nawet najdroższy płyn do mycia szyb nie jest gwarantem ich idealnie czystej powierzchni. Co więcej – często skład najtańszych i najdroższych płynów jest porównywalny, a najbardziej widoczną różnicą jest cena. Jeżeli producent epatuje hasłem „mycie bez smug", nie wierzmy ślepo w te zapewnianie – czysta, miękka szmatka lub ręcznik papierowy nadal będą niezbędnymi akcesoriami, by szyby błyszczały.

Ściereczki są niezbędne do mycia okien

Ściereczka do ram, kolejna do usuwania największych zabrudzeń, do szyb i do polerowania. Są tacy, którzy uważają, że do umycia jednego okna potrzeba całej gamy szmatek o różnej strukturze i właściwościach. Prawda jest taka, że jest to nieco archaiczny produkt. Dzięki nowoczesnym produktom okna możemy myć wykorzystują elektryczną ściągaczkę do szyb, która zastąpi kilka ściereczek.
– Ściągaczka to przydatna rzecz. Szybko dostrzegły to zarówno panie domu, jak i producenci. Takie urządzenie nie tylko zasysa wodę i brud, ale jednocześnie eliminuje problem nieestetycznych smug. Cały proces mycia można zamknąć w dwóch etapach: spryskania powierzchni płynem, przetarcia szmatką i użycia ściągaczki. Wybierając urządzenie warto popatrzeć na takie parametry, jak: ciężar (im lżejsze urządzenie, tym lepiej), wydajność, żywotność baterii – radzi Piotr Piecha, ekspert marki Vileda. 

Autor: redakcja.regiodom
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

archaiczne babcine sposoby mycia szyb okiennych powinny być stosowane w skansenie wsi kieleckiej a nie w naszych nowoczesnych oknach
ja od kilkunastu lat nie używam wody do mycia samych szyb - tylko dobrej jakości płynem spryskuję powierzchnie szklane i bardzo dobrej jakości ściągaczką usuwam ten płyn wraz z brudem ; efekt murowany - warto wydać 20 pln na płyn do mycia z drobinkami srebra
oczywiście ramy okien myję wodą z dodatkiem jakiegoś płynu do mycia
odrębnym tematem jest materiał z jakiego wykonywane są dzisiejsze szyby okienne,z pewnością mają one dużą domieszkę plastyku
a na koniec spodziewana dygresja - nasze szyby w oknach są czyste do pierwszego kontaktu z kroplami deszczu na zewnątrz i do pierwszego kontaktu z parą wodną wewnątrz pomieszczenia
nowak-kowalska, 20.07.2016, 08:28
serio? ktos jeszcze używa kliku ściereczek? ja już dawno w wasserman utrafiłam bardzo fajną akumulatorową myjkę i okna się nią myje raz dwa bez zbędnych smug, babrania się, chlapania więc w tyle samo czasu co kiedyś poświęcałam na umycie jednego okna teraz mam umyte wszystkie w mieszkaniu i to na błysk :)
Alina, 26.10.2016, 19:15
Ja polecam płyn alchemica.
grażyna, 02.11.2016, 20:48
używam jednej ściereczki z mikrofibry i dobrego płynu Sotin
BAŚKA, 24.11.2016, 13:38
Komentarz został usunięty.