Mycie grobów na zamówienie – ile kosztuje i jaki zakres usług obejmuje

Usługę sprzątania grobów swoich bliskich może zamówić każdy, choć najczęściej robią to osoby, które mają problemy z e zdrowiem lub zabiegane. Podajemy przykładowe stawki za mycie grobów na zamówienie. Zobacz, jakie usługi niestandardowe świadczą firmy sprzątające groby.
  • Sprzątanie grobów

    Sprzątanie grobów należy do obowiązków rodziny. Gdy ta jednak nie ma czasu, sił lub możliwości, bo mieszka daleko, może wykupić taką usługę.

    Andrzej Wiśniewski (Polska Press)

Październik to co roku zwiększony ruch w firmach sprzątających. Dzieje się tak za sprawą zbliżającego się Święta Zmarłych (1 listopada). Przed tym dniem rodziny robią porządki na mogiłach swoich bliskich. Jeżeli krewni czy przyjaciele nie są w stanie pofatygować się na cmentarz i posprzątać, mają szansę skorzystać z usług serwisu sprzątającego. Podajemy stawki. Jak się okazuje, ceny w niektórych firmach wynoszą obecnie jeszcze raz lub dwa razy tyle, w porównaniu z tymi, jakie obowiązywały choćby w 2016 roku.

Uwaga! Podawane przez nas ceny to stawki proponowane, sugerowane. Każda firma sprzątająca ustala odrębnie swój cennik.

Co ważne – po wykonaniu usługi prawie każdy serwis zapewnia dokumentację fotograficzną, a zatem klient dostanie (najczęściej na swojego e-maila) zdjęcie nagrobka przed realizacją usługi i po niej. Gdy z kolei nagrobek jest bardzo zaniedbany, cena usługi zwykle wzrasta o mniej więcej 10–25 procent.

Przeczytaj: Jakie kwiaty kupić na groby i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze 

Mycie nagrobków

Pojedyncza usługa obejmuje usunięcie starych kwiatów i wypalonych zniczy, pozbieranie liści z nagrobka, zamiecenie piasku i usunięcie pozostałych zanieczyszczeń (np. śladów po wosku ze znicza) z mogiły, następnie umycie nagrobka wodą z detergentem. Gdy jest to grób pojedynczy, usługa kosztuje około 45 złotych. W przypadku grobu podwójnego, może wynieść 55 złotych. Jeżeli natomiast jest to grobowiec (leżą w nim przynajmniej trzy osoby), będzie do zapłaty jakieś 70 złotych.

Mycie nagrobków i sprzątanie wokół

To usługa, jak powyżej opisana, lecz poszerzona o pozbieranie liści oraz pozostałych nieczystości wokół nagrobka i zagrabienie ścieżek wokół pomnika. W przypadku pojedynczego grobu zamawiający zapłaci 55 złotych, podwójnego – 70 złotych, jeżeli zaś to grób zbiorowy, to przyjdzie zapłacić 95 złotych

Mycie nagrobków, sprzątanie wokół, położenie zniczy i kwiatów

W tej opcji usługa mycia pomnika i sprzątania wokół niego poszerzona jest o zakup zniczy oraz wiązanki. Przyjmujemy, że na pojedynczym grobie pracownik firmy sprzątającej postawi dwa znicze średniej wielkości i jedną doniczkę z chryzantemami. Analogicznie: gdy będzie to grób dwuosobowy, będą cztery znicze i dwie doniczki. Za pojedynczy grób należy zapłacić 85 złotych, za podwójny – 120 złotych, za grobowiec – 155 złotych.

Warto zobaczyćNajpiękniejsze chryzantemy na Wszystkich Świętych 

Usługi dodatkowe świadczone przez firmy sprzątające

Serwisy sprzątające nagrobki oferują usługi dodatkowe. Standardowe mycie nie obejmuje polerowania, więc jeśli klient zdecyduje się na pastowanie i polerowanie pojedynczego nagrobka, zapłaci dodatkowo 45 złotych (trzeba doliczyć mycie, o którym piszemy wyżej, lecz wtedy firma zwykle nieco obniża cenę mycia); za podwójny grób – 55 złotych, a za grobowiec – 65 złotych ekstra. Na odchwaszczenie (z użyciem chemikaliów) terenu wokół nagrobka trzeba wydać średnio 40 złotych. Renowacja liter (gdy się starły) to wydatek rzędu 5 złotych za każdą literę. Kolejna usługa stanowi sprzątanie po pogrzebie, obejmujące usunięcie starych wieńców i zniczy. W przypadku pojedynczego grobu usługa kosztuje 50 złotych.


Nagrobek na Święto zmarłych
Decydując się na usługę wysprzątania grobu z myciem klient może liczyć na to, że firma sprzątająca usunie wypalone znicze i zwiędłe kwiaty, a następnie zamiecie nagrobek i umyje go odpowiednim środkiem (w zależności od materiału, z którego wykonany jest pomnik). Serwis może zadbać również o porządek wokół grobu i po wykonaniu prac zapalić znicz.Fot. Szymon Starnawski (Polska Press) 

Dowiedz sięJak ozdobić nagrobki bliskich, by nie było kiczowato. Jakie znicze wybrać?

Możliwe jest też... odszukanie grobu na zamówienie. To przykładowo w sytuacji, gdy rodzina zmarłego mieszka daleko i od lat nie była na cmentarzu, na jakim on spoczywa, i teraz nie pamięta, w którym miejscu dokładnie został on pochowany. Za samo odnalezienie mogiły trzeba będzie zapłacić znowu 50 złotych. Następna niestandardowa usługa dotyczy zamówienia mszy za zmarłego w parafii, wskazanej przez klienta. Samo pofatygowanie się do księdza, kosztuje 20 złotych. Należy tutaj uwzględnić jeszcze datek składany jako ofiara na nabożeństwo. Montaż ławeczki koło nagrobka kosztuje minimum 60 złotych, a doliczyć jeszcze trzeba koszt zakupu samej ławeczki.

Sprzątanie grobów w ramach abonamentu

Taniej będzie w pakiecie. Rodzina zmarłego może wybrać choćby abonament miesięczny, obejmujący wizytę pracownika firmy sprzątającej raz na 10 dni, czyli trzy razy w ciągu miesiąca. Za grób pojedynczy (usługa obejmuje jedno mycie nagrobka i trzy razy sprzątanie wokół niego) będzie do zapłaty 150 złotych, za podwójny – 180, za grobowiec – 210. Firmy oferują ponadto abonamenty roczne – pracownik przychodzi na cmentarz raz na miesiąc (terminy są do uzgodnienia z firmą, nie musi być to za każdym razem ten sam dzień miesiąca). Za grób pojedynczy należy zapłacić 450 złotych, za podwójny – 600, za mogiłę zbiorową – 750 złotych. 

Przeczytaj również: Jak samemu umyć groby

Autor: Katarzyna Piojda
18komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (18)

ile kosztuje wypolerowaniw grobu z lastrika specjalna maszyna
Anna, 14.10.2016, 21:47
Profesjonalnie zajmuję się kamieniarstwem i patrząc na ten tekst, nasuwa mi się tylko jedno stwierdzenie: kpina.
Autor tej reklamy chyba nie wie co oznacza polerowanie i szlifowanie kamiennego nagrobka. No chyba, że widział ciocię Stasię, szlifującą pomnik szmatką. Impregncja za 5złotych? to chyba olejem słonecznikowym (bo ten też zaimpregnuje) Kpina...zamieszczanie takich artykułów to czysta kpina
Kamienny, 15.10.2016, 09:59
prosze podac prawdziwna cene jestem zainteresowana
Anna, 15.10.2016, 10:24
Skoro Pan prowadzi kamieniarski, to nie powinien Pan porównywać cen swoich usług do tego, co oferują firmy sprzątające. Produkcja nagrobków a ich sprzątanie to dwie różne rzeczy. Swoją drogą: gdzie w artykule jest mowa o szlifowaniu? Jakoś nie widzę.
Antykrytykant, 15.10.2016, 17:24
ile w kielcach kosztuje wypolerowanie berla na blysk?
Kamil, 15.10.2016, 20:41
SZUKAM PRZEDE WSZYTKIM IKONKI KONTAKT I NIE WIDZE--JAK MOZE ISTNIEC FIRMA BEZ KONTAKTOW??? POSZLA TY W P..DZIEEC !
JOE , 16.10.2016, 00:06
My na szczęście nie mamy nagrobków wymagających aż tak pracochłonnego czyszczenia. Wystarczy jak zamawiamy z pocztakwiatowa.pl/wszystkich-swietych I poza czyszczeniem, mamy też kwiaty i znicze w cenie. Nie wychodzi nas drogo, a opłaca się tym bardziej, że nasze rodziny są pochowane w dużej od siebie odległości i raz odwiedzamy jedne cmentarze, raz drugie.
Robert, 27.10.2016, 11:09
Mocno zabrudzone lastryka można zlecić firmie http://esprzataniegrobow.pl . Myją wszystkie nagrobki i można też zamówić złożenie wiązanki i zapalenie zniczy.
Kowalska, 31.12.2017, 00:04
do kamienia polerowanego, granitu mam sprawdzony płyn Czysty Pomnik efektlotosu naturalny, bez chemii super przetestujcie sami!
Konopka Irena, 04.10.2018, 21:15
Płacić komuś za mycie grobu? To już przesada!
Zwykły płyn do mycia naczyn, woda i gąbka wystarczą. Mycie nowych nagrobków nie przysparza najmniejszych problemów. Problemy to byly kiedys z lastriko Odkąd zmieniłam nagrobek (firma kamieniarska Kowalczyk ze Skierniewic), nie mam najmniejszych problemów z utrzymaniem nagrobka w czystości.
Axioom, 28.11.2018, 16:45
A co w tym dziwnego . Moja mama dobiegł 70 tki i już nie może sprzątać grobów babci czy innych członków rodziny . Ja i moje rodzeństwo mieszkamy od lat za granica . Normalna rzeczą jest ze kiedyś mamy zabraknie wiec kto miałby się opiekować tymi wszystkimi grobami ? Uważam ze to fajna sprawa zwłaszcza dla osób mieszkających za granica bo to oni głównie korzystają z takich usług
Renata , 04.02.2019, 13:00
polecamy opiekę nad grobami / sprzątanie nagrobków / florystykę
www.swiatelkopamieci.pl
Rafał, 29.01.2019, 18:04
Całoroczna opieka nad grobami, sprzątanie i mycie nagrobków, florystyka. Świadczymy nasze usługi na wszystkich poznańskich cmentarzach, ale także na terenie całego woj. poznańskiego. Szczegóły na:
www.swiatelkopamieci.pl
Rafał, 06.02.2019, 07:53
Jak się ma nagrobek granitowy to nie ma problemu z utrzymaniem czystości. Nagrobki można kupić w rozsądnych cenach np. w zakładzie kamieniarskim Kowalczyk w Skierniewicach.
LAgertha, 29.04.2019, 12:47
Nie wiem czy przez 3 lata aż tak się artykuł zdezaktualizował, ale generalnie to ceny są z sufitu, to znaczy śmiesznie niskie podano, chyba harcerze tyle biorą a nie profesjonalne firmy, bo nie muszą pracowników, zusów i innych takich opłacać. Nie rozumiem też tego rozbijania że osobno mycie osobno sprzątanie, normalnie to jest jedna usługa - posprzątanie z umyciem i kosztuje tak z grubsza zależnie od regionu 100zł za mały grób 120 za większy. Podanie że znicze za 2zł to już śmiech na sali, normalnie więcej kosztuje zaniesienie tego i zapalenie na czas niż sam znicz, firma stosuje marże 100% właśnie ze względu na pracochłonność a nie jakiś zarobek na towarze. Łatwo sprawdzić u takich którzy mają ceny ustalone na stronie np tu: http://sprzataniegrobow.radom.pl tam nawet jest sklep internetowy, że zamawiasz usługe i masz zagwarantowane ceny bez proszenia sie przez telefon
Jan Kowalski, 05.10.2019, 07:46
w Krakowie radzę unikać tej firmy :http://sprzataniegrobowkrakow.pl/kontakt.html
Mariusz, 01.11.2019, 08:22
Polecamy nasze usługi - Trójmiasto, Bydgoszcz, Warszawa, Wrocław, Kraków, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Szczecin.
Cena mycia grobu ze sprzątaniem 85 zł granit i marmur, 100 zł lastriko za pojedynczy grób. Groby z lastriko są szczotkowane ręcznie, dlatego jest drożej.
Zamówić można na stronie
cmentarium.pl.
Również na telefonie. Solidnie wykonamy usługę i prześlemy zdjęcia z wykonania pracy na @.
Cmentarium.pl, 26.02.2020, 18:57
Porządkowaniem grobów zajmujemy się od kilkunastu lat i cennik mamy dopracowany ani za drogi ani za tani ale akceptowalny przez większość klientów. Wszyscy wiemy, że tanio zwykle znaczy "byle jak". Dlatego my dopracowaliśmy cennik do wkładanej pracy a nie odwrotnie. Zapraszam na moją stronę https://sprzataniegrobow.waw.pl i zapoznanie się co możemy dla ciebie zrobić.
Krzysztof, 25.06.2020, 09:09