Moskitiera - skuteczna bariera na owady i pyłki

Komary, muchy, meszki, pająki i wszelkiej maści owady to codzienne sąsiedztwo ludzi. Im bliżej terenów zalesionych i wody, tym większe prawdopodobieństwo ich występowania w znacznej ilości.
 • Moskitiera okienna

  MS więcej niż OKNA
 • Moskitiera przesuwna

  Moskitiera przesuwna poprawi komfort korzystania z tarasu i pozwoli bez przeszkód cieszyć się piękną pogodą bez ryzyka, że dom opanują owady.

  Awilux
 • Dokuczliwe owady bywaja plagą nawet w miastach

  Tam gdzie "wojna totalna" z komarami została przegrana pozostaje tylko zabezpieczyć własne mieszkanie przed intruzami.

  Tymon Markowski
 • Moskitiery ramkowe

  Ramki mogą być wykonane z aluminium, drewna lub tworzywa sztucznego. Przy czym pierwsze z rozwiązań jest najtrwalsze.

  MS więcej niż OKNA

Obecność owadów potrafi skutecznie zepsuć nie tylko urlop, ale jest dokuczliwa także w życiu codziennym. Teraz, gdy za oknem jest ciepło i wilgotno owadów jest naprawdę sporo. Wlatują do mieszkań przez wszystkie możliwe otwory, a przewietrzenie mieszkania czy domu wieczorem, przy zapalonym świetle lub choćby włączonym telewizorze to zaproszenie dla much i komarów, które w nocy szybko dadzą znać o sobie. Zamiast biegać z „łapką" i szukać owadów po pokojach znacznie prościej jest uniemożliwić im wstęp do mieszkania.

Warto zobaczyć: Nakładki na parapety jako szybka i tania metamorfoza parapetu 

Służą do tego różnego rodzaju siatki i moskitiery, które mimo względnie niskich cen nie są zbyt popularne w naszym kraju. Wpływ na to ma nasz klimat – moskitiery przydają się głównie w sezonie wiosenno-letnim, a ewentualne ukąszenie komara czy pająka nie ma wpływu na zdrowie czy życie mieszkańców, tak jak dzieje się to w krajach afrykańskich czy Ameryce Południowej.

Jako, że moskitiery w naszym klimacie wykorzystuje się sezonowo, warto wybrać takie, które są bardzo funkcjonalne, można je równie szybko zamontować, co zdemontować na jesień i przezimować w garażu czy piwnicy. Najpopularniejsze moskitiery to tzw. moskitiery ramkowe – na aluminiowej, rzadziej drewnianej lub plastikowej ramce rozpostarta jest siatka. Przy czym ramki wykonane z tworzywa lub drewna stosunkowo szybko wichrują się i niszczą pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury. Dlatego, jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto wybrać ramki aluminiowe.

Ramkę albo przytwierdza się haczykami do okna albo wpycha od zewnątrz w otwór okienny (wtedy jednak okna nie da się już zamknąć, takie rozwiązania stosowane są najczęściej w domkach letniskowych). Na rynku spotyka się również moskitiery, które przyczepiane są do okien za pomocą rzepów. Mają tę zaletę w porównaniu do moskitier ramkowych, że można siatką wypełnić tylko wybrany fragment okna. Do osób, które nie mają ochoty na coroczne instalowanie i demontowanie moskitier, skierowana jest oferta siatek harmonijkowych i roletowych, które – podobnie jak rolety – można zwijać i rozwijać zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Dowiedz się więcej: Rodzaje i sposób montażu moskitier okiennych i drzwiowych

Warto zwrócić uwagę na to, czy moskitierę można montować na zewnętrznej stronie ościeżnicy, przez co nie będzie blokować okna otwieranego do wewnątrz i umożliwi jego otwieranie i zamykanie bez konieczności jej demontażu.

By obniżyć koszty, można zamówić/kupić moskitiery tylko na te okna, które są najczęściej otwierane, by przewietrzyć pomieszczenia albo te, które są stale uchylone. Do takich należy oczywiście okno balkonowe. Z racji rozmiarów w tym wypadku nie sprawdzi się raczej moskitiera ramkowa, producenci jednak oferują specjalne moskitiery balkonowe, które instaluje się na zawiasach. Okno balkonowe może być wtedy przez cały czas otwarte na oścież, ale cały otwór zakrywają drugie drzwi, złożone z moskitiery. Odpowiednią siatkę, może być to wersja mocniejsza wykonana z aluminium, można również założyć na niewielkie okienko piwniczne, zwłaszcza tam, gdzie piwnicach jest wilgotno. Przez taką siatkę nie przecisną się owady, ale będzie ona stanowiła również przeszkodę np. dla kotów, które chciałyby dostać się do środka.

Przeczytaj równieżKomarzyca to roślina, która odstrasza komary

Ciekawym pomysłem wydaje się być moskitiera antyalergiczna. Oprócz insektów „nie wpuszcza" do pomieszczenia również alergennych pyłków traw, brzozy czy pokrzywy, a producenci zapewniają o ich wysokiej skuteczności (szczególnie przy większych pyłkach). Jeśli ktoś cierpi na alergię, może rozważyć zakup takiej moskitiery tym bardziej, że sposób montażu nie odbiega od montażu zwykłych moskitier, a cena jest tylko nieznacznie wyższa. 

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy