Jak zerwać starą tapetę? Sposoby na usunięcie okleiny ze ścian

Tapetowanie to wspaniały pomysł na ukrycie mankamentów ścian i ozdobienie wnętrza. Niestety, zwykle kiedy przychodzi czas na zmianę okleiny, okazuje się, że ona wcale nie chce się z nami pożegnać. Radzimy, jak pozbyć się starej tapety ze ściany.
  • Usuwanie starej tapety ze ściany

    Gdy stara tapeta już się znudzi, a nowe trendy wnętrzarskie zachęcają do zmian, warto usunąć okładzinę i zmienić ją na nową lub w inny sposób wykończyć ściany.

    paha_l (123RF)

Zanim przystąpisz do zdzierania tapet ze ścian, sprawdź, z jakim typem tapety masz do czynienia. Oto kilka wskazówek, dzięki którym usuwanie starych tapet nie będzie niczym trudnym.

Usuwanie tapet to bez wątpienia brudna robota, dlatego zanim przystąpisz do pracy wynieś możliwie najwięcej rzeczy z remontowanego pomieszczenia. Następnie, ciężkie meble i podłogę przykryj folią malarską. Pamiętaj również o zabezpieczeniu kontaktów i odcięciu prądu na czas prac.

Co przyda się do usuwania tapet?

Przy usuwaniu tapet pomocne będą: nóż introligatorski, gąbka, szpachelka, specjalny płyn, a także wiadro z wodą, szczotka do szorowania i papier ścierny. Jeśli ściana ma jakieś ubytki, przyda się również masa szpachlowa, która je zakryje.

 Polecamy poradnik: Sposoby na wyrównanie ścian w mieszkaniu 

Najprościej zdziera się tapetę na mokro. Należy wówczas namoczyć ścianę za pomocą wałka i rozcieńczonego płynu do usuwania tapet, a następnie odczekać chwilę podaną na opakowaniu według zaleceń producenta. Sprawdza się to w przypadku tapet grubszych, gdzie skoncentrowany produkt dobrze wnika w okleinę i zawarty pod nią klej. Jeśli tapeta jest doskonale przytwierdzona, ponacinaj ją w kilku miejscach, aby pozwolić na przeniknięcie preparatu do środka. Po odczekaniu, zrywaj powoli pod kątem, zaczynając od rogu ściany. Nie spiesz się, aby nie uszkodzić tynku.

Usuwanie różnych typów tapet

Na papierowe, delikatne tapety oraz tapety typu raufaza podziała zwykły roztwór pół na pół wody z 10% octem spirytusowym. Przygotowaną wówczas mieszankę aplikuje się za pomocą gąbki albo spryskiwacza.

Mocne tapety winylowe i z włókna szklanego najlepiej usuwać w dwóch etapach. Na początku zerwij zewnętrzną część tapety, pociągając za któryś róg. Gdy pozostanie już tylko powierzchnia pokryta klejem, warto skorzystać ze specjalnego wałka z kolcami, który robi małe dziurki, umożliwiając przepływ płynu do usuwania oklein. Gdy fragmenty tapety lub kleju nie będą chciały się oderwać, przyda się szpachelka, którą podważysz i zeskrobiesz resztki.

Jeśli przy usuwaniu tapety flizelinowej, warstwa flizeliny zostanie na ścianie, możesz wykorzystać ją jako podkład pod nową tapetę. 

Tapetę można usuwać również za pomocą parownicy albo domowego sposobu – mokrego koca prasowanego na ścianie. Ta wersja jednak lepiej się sprawdzi w ostateczności, np. gdy chemiczne środki nie są wskazane (np. remontujemy pokój niemowlęcia).

Ostatni etap prac to dokładne oczyszczenie ścian. Za pomocą szpachelki i papieru ściernego pozbądź się wszelkich pozostałości poprzedniej tapety. Umyj także ściany ciepłą wodą, szorując jednocześnie twardą szczotką. Ubytki zaszpachluj i wyrównaj papierem ściernym. Następnie zagruntuj ścianę. Tak przygotowane podłoże możesz znów wytapetować albo pomalować. 

 PrzeczytajMalować czy tapetować? Rodzaje tapet i farb oraz ich możliwości 

Jeśli starą tapetę chcesz zamienić na nową, zobacz, jakie tapety są teraz modne

Ewa Mierzejewska, eksperta od urządzania wnętrz uważa, że tapety nigdy nie wyszły z mody, tylko w Polsce nadal są trochę niedocenianym elementem dekoracyjnym. Jej zdaniem tapety to dobry pomysł na wystrój modnego mieszkania.


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Autor: Nina Romanek
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Co do tego, jakie tapety są teraz modne, to według mnie lepiej kierować się po prostu własnym gustem. Wybór w sklepach takich jak Wallcolors jest bardzo duży, więc bez problemu można wybrać dla siebie coś idealnego.
Monika, 03.12.2018, 13:34