Jak wyczyścić sprzęt AGD. Poradnik

Kuchenny sprzętu AGD ma bezpośredni kontakt z żywnością i łatwo się brudzi. Radzimy, jak szybko i skutecznie wyczyścić kuchenne urządzenia, aby prezentowały się nienagannie.
  • Ściereczka z mikrofibry

    Na jakość i „miękkość” mikrofibry wpływa wiele czynników. Wbrew przypuszczeniom, nie jest powiedziane, że włókna wykonane z nici naturalnych są lepsze. Flanela lub bawełna, w których wykorzystuje się naturalne nici, splot jest tak ciasny, że tkaniny te mogą zarysować delikatną powierzchnię.

    Vileda

Podczas przygotowywania posiłków okap czy płyta grzewcza często się brudzą. Przeczytaj porady dzięki którym utrzymanie kuchennych urządzeń w czystości będzie zadziwiająco łatwe.

Mikrofibra to ściereczka niezwykła

Wydawać by się mogło, że efektywne sprzątanie możliwe jest tylko dzięki użyciu różnych akcesoriów i silnych preparatów chemicznych. Niestety materiały, z których wykonany jest sprzęt AGD, często należy traktować delikatnie. Szczególnie dotyczy to stali nierdzewnej oraz urządzeń o wysokim połysku – ich powierzchnia jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju zarysowania i zacieki.

– Do czyszczenia sprzętu gospodarstwa domowego najlepszym wyborem będzie ściereczka z mikrofibry, która skutecznie usunie zabrudzenia, nie pozostawiając smug, bez konieczności użycia detergentów. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale ekologiczne i bezpieczne dla alergików – mówi Piotr Piecha, ekspert marki Vileda. Aby wyczyścić sprzęt kuchenny, wystarczy tylko woda, którą ściereczki z mikrofibrą bardzo dobrze pochłaniają. Nie pozostawiają przy tym nieestetycznych smug. Można więc z ich pomocą wyczyścić i osuszyć także szklane elementy kuchenki mikrofalowej czy piekarnika. – Użycie ściereczki z mikrofibry nie spowoduje zarysowania czy zmatowienia powierzchni, dzięki czemu urządzenia zachowają charakterystyczny połysk i efektowny wygląd – dodaje ekspert.

Usuwamy uciążliwy brud w kuchni

Wyjątkowo uporczywy tłuszcz, który gromadzi się we wnętrzu piekarnika czy kuchenki mikrofalowej, łatwo usuniemy wykorzystując roztwór na bazie octu i cytryny. Wystarczy wstawić miskę z miksturą na kilka minut do kuchenki mikrofalowej lub piecyka, a parująca pod wpływem ciepła woda z octem i cytryną, osiadając na ściankach urządzenia, rozpuści brud. Następnie, aby pozbyć się zanieczyszczeń, wilgotną ściereczką należy dokładnie wytrzeć wnętrze.

Warto przeczytać: Domowe triki z wykorzystaniem octu

Natomiast w przypadku czyszczenia elementów wykonanych ze stali inox możemy wykorzystać dostępne na rynku specjalne preparaty przeznaczone do tego typu materiałów. Środki te tworzą cienką powłokę ochronną, która zapobiega przywieraniu zanieczyszczeń. Nie tylko więc czyszczą, ale konserwują i zabezpieczają stal.

W trosce o okap kuchenny

Ze względu na bliskie sąsiedztwo kuchenki i okapu to na nim właśnie w dużej mierze gromadzą się opary i tłuszcz. – Bardzo ważne jest regularne i dokładne czyszczenie okapu, ponieważ od tego w dużej mierze zależy jego prawidłowe działanie i wydajność – mówi Kamil Machura, manager ds. handlu w firmie Ciarko. Najwięcej oparów powstaje gdy przygotowujemy dania na płycie gazowej (oprócz plam z jedzenia dochodzą jeszcze cząstki spalanego gazu). 

Przeczytaj: Zastosowanie soku z cytryny do porządków w domu

– Czyszcząc okap należy pamiętać, żeby używać tylko delikatnych tkanin i łagodnych detergentów. Bez względu na rodzaj tworzywa, z którego wykonany jest okap, do mycia nie wolno stosować środków ścierających takich jak popularne mleczka czyszczące. Po zakończeniu prac warto natłuścić jego powierzchnię specjalnym preparatem czy np. oliwką. Dzięki temu uzyskamy efektowny połysk – dodaje ekspert.

 


Okap Caso Ciarko
Bardzo często okap kuchenny wymieniamy jako jeden z najbardziej uciążliwych do czyszczenia sprzętów AGD. Powodem tego może być rodzaj brudu z jakim się musimy zmagać - zatłuszczenia, do których przykleja się kurz.Fot. Ciarko

 

Z dobrym filtrem oczyścisz atmosferę

Co więcej, w przypadku okapów należy stale dbać o stan filtrów – Ma to wpływ na skuteczność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, ale także na bezpieczne użytkowanie sprzętu, ponieważ filtry nasączone tłuszczami stają się łatwopalne. Tradycyjne filtry aluminiowe odświeżymy za pomocą wody i ściereczki, np. z mikrofibry czy irchy, lub w zmywarce w temperaturze mycia do 50 stopni Celsjusza i przy niskiej zawartości soli – radzi Kamil Machura. W przypadku pozostałych filtrów: węglowych, akrylowych i włókninowych, po zużyciu niezbędna jest ich wymiana, ponieważ nie nadają się do czyszczenia czy regeneracji. 

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Z okapem zawsze miałam problem. Dużo czasu zajmowało mi mycie tłustego brudu i przyklejonego kurzu. Nawet mycie w zmywarce nie było dla mnie satysfakcjinujące. Dostałam kiedyś próbkę płynu Sotin US2000. Od tego czasu nie mam już kłotpotów z okapem, ani innymi tlustymi brudami w kuchni. Płyn kupuję w dużej, ekonomicznej, litrowej butelce.
Krystyna, 04.03.2016, 08:05

Polecamy