Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną. Dlaczego należy robić to regularnie? 

Kratka wentylacyjna najczęściej występuje w kuchni i w łazience. Jej podstawowym zadaniem jest oczyszczanie pomieszczenia, czyli pochłanianie zużytego powietrza. Bardzo ważną sprawą jest ich prawidłowe działanie i utrzymywanie ich w czystości.
 • Kratka wentylacyjna w kuchni

  W takim miejscu jak kuchnia kratka wentylacyjna jest szczególnie narażona na zabrudzenia.

  Rustic Vegan Unsplash.com
 • Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną. Dlaczego należy robić to regularnie? 

  Utrzymanie czystej kratki wentylacyjnej nie jest trudne. Wystarczy płyn do mycia naczyń i woda.

  Katarzyna Dębek

Kratki wentylacyjne instalowane są w otworach na ścianach. W mieszkaniach w blokach możemy je znaleźć w kuchni i łazience, w domu montowane są także w kotłowniach i piwnicach. Dobrze wykonana wentylacja w mieszkaniu usuwa zapachy, parę wodną, alergeny i dwutlenek węgla.

Polecamy: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian 

Czysta kratka ma wpływ na samopoczucie

Zanieczyszczona kratka to źle działająca cyrkulacja powietrza, co może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nieprawidłowo działająca wentylacja może doprowadzić do zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu, która jest odpowiedzialna za rozwój pleśni. A to może doprowadzić do częstego bólu głowy, zmęczenia, podrażnienia gardła, oczu, nosa oraz częstych infekcji dróg oddechowych, a w dłuższej perspektywie do astmy.

Oznaki źle działającej wentylacji to:

 • zaparowane szyby w oknach,
 • skraplająca się woda w oknach zimą,
 • wilgoć w domu,
 • brzydki zapach stęchlizny.

Jak czyścić kratkę wentylacyjną?

Zakurzona i zatłuszczona kratka nie wygląda zbyt dobrze. Oprócz tego zaczyna źle działać i nie spełniać swoich podstawowych funkcji. Dlatego raz na jakiś czas powinniśmy ją dokładnie przeczyścić.

Warto przy każdorazowym odkurzaniu mieszkania najnormalniej w świecie ją odkurzyć – to sprawdzi się zwłaszcza w łazience. W kuchni jest to trudniejsze ze względu na to, że osiada na niej tłuszcz. Co zrobić, jednak gdy nie mamy systematyczności i nasza kratka wentylacyjna jest bardzo zakurzona i oblepiona tłuszczem? Jest na to kilka sposobów.

Sposób czyszczenia kratek zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane. Niestety te plastikowe, które najczęściej występują w naszych domach, są trudniejsze do umycia.

Pierwszy krok, jaki powinniśmy zrobić to demontaż kratki. Następnie należy włożyć ją do miski z wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Płyn do mycia naczyń powinien sobie poradzić z takimi zabrudzeniami, ze względu na jego właściwości odtłuszczające. Po upływie minimum pół godziny zwykła gąbka nasączona płynem powinna sobie poradzić i doczyścić zabrudzenia. Kratka wentylacyjna jest dosyć trudna do wyczyszczenia ze względu na ilość zakamarków. W tym celu można użyć zwykłego pędzla do malowania ścian (o odpowiedniej wielkości) lub patyczka do uszu. Drugim sposobem na wyczyszczenie kratki jest namoczenie jej w gorącej wodzie i położenie na obu stronach tabletki do zmywarki. Po około 30 minutach, kiedy tabletki do zmywarki rozpuszczą się, można zabrać się za szorowanie. Kratka będzie wyglądała jak nowa.

To warto wiedzieć: Czym grozi zatkana kratka wentylacyjna? Skutkiem może być nie tylko wilgoć 

Często bywa tak, że plastikowe kratki ulegają odbarwieniu. Niestety takich zabrudzeń nie można usunąć. Nie zaleca się także czyszczenia plastiku silnymi detergentami, które mogą go zniszczyć. W takim wypadku najlepiej wymienić ją na nową.

Drugim rodzajem kratek, jakie występują to kratki metalowe – znacznie łatwiejsze w czyszczeniu i pielęgnacji. Stal nierdzewna jest odporna na mocne detergenty, dlatego można je z powodzeniem umyć w zmywarce. Tylko pamiętajmy, aby dokładnie ją wytrzeć do sucha przed montażem. W ten sposób, który jest łatwy i szybki doprowadzimy naszą kratkę wentylacyjną do pierwotnego stanu. 

Autor: Katarzyna Dębek
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Dzięki wam moja kratktka po wielu latach jest nareszcie czysta. Dziękuję, dziękuję. Pomysł z płynem - nigdy bym na to nie wpadł. Jeszcze raz po stokroć dziękuję.
Piotrek , 10.01.2020, 03:58
Czyszczenie nie pomoże jeżeli jest cofka! Tzn. złe powietrze jest z powrotem wrzucane do kuchni lub łazienki. Szczególnie tak działa wentylacja na ostatnim IV piętrze u mnie. Na interwencje administracja nie reaguje!
Ateusz, 10.01.2020, 08:34
Ateusz kup cas*****ie zawór zwrotny wentylacji tylko ten cienkiej sztywnej folii około 14 zł i będziesz miał spokój. Ja tak zrobiłem, obsadziłem na piance.
Piotrek , 10.01.2020, 13:29
spryskać plynem meglio splukać pod kranem gorącą wodą.
kleo, 11.01.2020, 14:44
w sprawach sprzątania jesteś w XIX wieku.
kleo, 11.01.2020, 14:45