Jak wyczyścić brudne ściany z różnych rodzajów zabrudzeń

Niedawno pomalowałeś ściany farbą, a już na powierzchni widać tłuste plamy i inne zabrudzenia. Radzimy, w jaki sposób zlikwidować te wątpliwej urody ozdoby na ścianach.
  • Brudne ściany

    O tym, czy łatwo będzie nam usunąć brud ze ścian, będzie w sporej mierze decydował rodzaj farby, którą te ściany zostały pomalowane.

    Śnieżka

Wystarczy jedna plama, żeby popsuć wygląd całej ściany. A nic bardziej nie denerwuje, jak dopiero co pomalowana powierzchnia, na której właśnie pojawiły się ślady po palcach, kredkach, szmince, kawie czy oleju.

ZobaczNietypowe zastosowanie coli w domowych porządkach

Jaka farba jest na ścianie

Sporo zależy od rodzaju farby, którą została pokryta ściana. Najlepszym rozwiązaniem są farby odporne na zmywanie i ścieranie. Są to farby już niekoniecznie z wyższej półki cenowej, lecz na pewno z wyższej półki jakościowej. Tego rodzaju farby wykazują podwyższoną odporność na zmywanie na mokro i szorowanie. Podczas czyszczenia takiej pomalowanej ściany, pigment nie będzie schodził, więc nie powstaną tzw. puste place. Ponadto to często farby plamoodporne – nie absorbują ani plam (np. po tłuszczu), ani nie przyciągają kurzu czy innych zabrudzeń. Takie powinny być m.in. farby lateksowe, akrylowe. Wówczas ślady i plamy ze ścian można usunąć za pomocą gąbki, zwilżonej wodą z płynem do mycia naczyń, ewentualnie mydła (a czasami wystarczy samą wodą). Wystarczy je przemyć (w przypadku delikatniejszej, mniej rzucającej się w oczy plamy) bądź wyszorować (jeśli zabrudzenie jest większe i bardziej wyraziste), a będzie po sprawie. Ściana odzyska swój nieskazitelny wygląd.

Plamy bez tłuszczu

Gorzej jest wtedy, gdy ścianę pokrywa zwykła farba, niezbyt odporna na mycie, a co dopiero na szorowanie. Odbicia od podeszwy butów, ślady po ołówkach, zwykłych kredkach, odbijania piłki, ślady po przesuwaniu mebli czy inne plamy, które nie są tłuste, można spróbować wymazać. Dosłownie wymazać, bo wykorzystać do tego celu zwykłą gumkę do mazania. Można także wyczyścić je chusteczką nawilżającą – taką, jaką stosuje się do pielęgnacji niemowląt. Nie wolno szorować ściany, tylko ją myć, od góry do dołu, a nie ruchami okrężnymi.

Dowiedz się: Jak ekologicznie sprzątać mieszkanie, czyli porządki bez detergentów

Przydatna jest magiczna gąbka. To specjalna gąbka, która ma poradzić sobie z trudnymi plamami. Trzeba ją zmoczyć w wodzie, wycisnąć i potrzeć nią brud. Gąbka zużywa się podczas usuwania plam, podobnie jak gumka do ścierania ołówka.

Tłuste zabrudzenia

Tłuste ślady po palcach, cieście, kawie czy oleju to już trudniejsza sprawa. Im jednak świeższa plama, a tym samym szybsza nasza reakcja, tym większe prawdopodobieństwo, że brud da się przechytrzyć. Gdy dopiero co pojawiły się na ścianie np. krople kawy albo herbaty, warto je zlikwidować gąbką lub ścierką zwilżoną wrzątkiem. Gorąco powinno wchłonąć zabrudzenie. Jeżeli się nie udało usunąć plamy, można spróbować gąbką (jej miękką stroną, a nigdy nie szorstką), zwilżoną wodą z dodatkiem wspomnianego płynu do mycia naczyń lub mydła (może być szare mydło). Gąbką należy myć ścianę, pocierając nią delikatnie i przesuwając gąbkę z góry do dołu.

Inny sposób to najpierw bibuła albo papierowy ręcznik, którym, przyciskając, jakby zbierzemy tłuszcz ze świeżej plamy, a potem znowu gąbka, ale tym razem taka, którą zanurzymy w mące ziemniaczanej. Po paru godzinach należy zebrać pozostałość po mące z powierzchni ściany, czyli jakby strzepać z niej resztki mąki. Niektórzy nową plamę po tłuszczu traktują także bibułą czy ręcznikiem papierowym, ale potem talkiem, ponieważ ma on także wyciągnąć brud ze ściany. Ten sposób ma szansę sprawdzić się jedynie wtedy, gdy plamy są świeże, a więc gdy od razu po zabrudzeniu, przystępujemy do jego usuwania. Są i tacy, którzy na plamę wyciskają odrobinę pianki do golenia, a po około dwóch godzinach ją zbierają ze ściany. Inni natomiast spryskują pobrudzone tłuszczem miejsce płynem w sprayu do mycia szyb i luster. Ten ostatni powinien poskutkować nawet w przypadku starszych plam.

Polecamy takżeJak pozbyć się trudnych plam w domu 

Środki specjalnego przeznaczenia

W sprzedaży dostępne są również mydło malarskie. To preparat, który należy rozprowadzić na powierzchni plamy. Przed użyciem mydła malarskiego, trzeba je rozpuścić w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie, a po umyciu ściany należy ją jeszcze przemyć czystą letnią wodą. Mydło malarskie można kupić w sklepie z chemią budowlaną lub niekiedy w drogerii. Na podobnej zasadzie działa płyn malarski. Tyle, że ten, zanim przystąpimy do usuwania brudu na ścianie, musi zostać rozcieńczony z zimną, ewentualnie letnią wodą, a po umyciu ściany, także trzeba ponownie ją umyć, tym razem czystą wodą. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Mósk każdy ma inaczej gazy przemiany materii gromadziłyby się w bańce mózgowej i ludzie zaczęliby lewitować. Tyle,że mało kto z niego korzysta poza elementarnymi rzeczami, które jak udowodnił pies Pawłowa mogą go zastąpić odruchy- solidarny w tyłek i wszyscy błagają o demokrację kapitalistyczną. W kapitalizmie podobno ostatnio Japończykom zlecono opracowanie skrócenia życia ledom. Za długo świecą i nie ma takich zysków mimo niebotycznych cen, choć produkcja jest groszowa. To jak z tym praniem nieśmiertelnej farby ? hahahahaha
tępy suweren czyli plebs-niewolnik, 25.02.2018, 13:52