Jak w domu i wokół niego poskromić komary? Oto skuteczne sposoby

Sposobów na komary w domach i wokół nich jest wiele. Nie wszystkie jednak okazują się wystarczająco skuteczne. Radzimy, które wybrać.
  • Komar

    Komar

    creandi.pl

Moskitiery i odkomarzanie to stosunkowo nowe i efektywne rozwiązania, które sprawdzą się w mieszkaniach lub na prywatnych posesjach.

Komary na dobre zagościły w naszych mieszkaniach, ogrodach czy ogródkach działkowych. Walka z uporczywymi insektami zazwyczaj koncentruje się wokół różnego rodzaju kremów, spray'ów i żelów, które mają na celu odstraszanie szkodników. Można również postawić na bardziej naturalne sposoby. Popularne staje się korzystanie z różnego typu olejków eterycznych, odstraszających nie tylko komary, lecz również inne owady. Najbardziej popularne są olejki goździkowe, paczulowe, lawendowe, eukaliptusowe lub z trawy cytrynowej. Te ostatnie odpychają także muchy i meszki.

Zobacz też: Czy domowe sposoby na komary faktycznie działają

Stosowanie kosmetyków i korzystanie z domowych sposobów jest jednak rozwiązaniem, o skuteczności którego zdania są podzielone. Gdy zależy nam na zabezpieczeniu większej powierzchni, warto sięgnąć po trwalsze i efektywniejsze środki.

MOSKITIERY SPRAWDZA SIĘ W MIESZKANIU

W przypadku ochrony mieszkań dość skutecznym „odstraszaczem" komarów okazują się moskitiery. – Są to siateczki, które montuje się po zewnętrznej stronie okna. Oczka siatki mają przekrój około 0,8 milimetra, komary nie mają więc możliwości się przez nie przebić. Moskitiery wykonuje się z materiałów aluminiowych. Jest to raczej inwestycja na lata, ponieważ sprzęt jest odporny na warunki atmosferyczne, można go zniszczyć jedynie przez uszkodzenia mechaniczne – mówi Szymon Stolarz, właściciel firmy Insekt Stop, która specjalizuje się w walce z komarami i działa na terenie całej Polski.

Cena moskitiery jest różna w zależności od wielkości okna. – Koszt sprzętu w naszej firmie wynosi 200 złotych za metr kwadratowy – mówi Szymon Stolarz.

ODKOMARZANIE DOBRE DLA DZIAŁKOWICZÓW

Twardy orzech do zgryzienia mają natomiast działkowicze i właściciele posesji, którzy chcą ochronić teren wokół domu przed komarami. Coraz popularniejsze staje się odkomarzanie, czyli zastosowanie zabiegu, który długotrwale odstraszy uciążliwe owady. Rodzajów i sposobów odkomarzania jest wiele. Przede wszystkim należy się zdecydować, czy zabieg ma mieć charakter okazjonalny, czy też będzie to rozwiązanie na dłuższą metę. – W pierwszym przypadku efekt odkomarzania utrzymuje się około tygodnia, w drugim może trwać nawet miesiąc lub dwa. Różnica wynika stąd, że przy odkomarzaniu trwałym do stosowanej substancji dodajemy preparat żywiczny, który przedłuża działanie. Należy jednak pamiętać, że nie ma gwarancji długości trwania takiego zabiegu, ponieważ duży wpływ ma ilość opadów. Im więcej deszczy, tym krócej utrzymuje się efekt – wyjaśnia właściciel firmy Insekt Stop.

Zobacz też: Moskitiera - prosty sposób na walkę z komarami

W przypadku ochrony działek lub ogródków przy posesji, stosuje się odkomarzanie z wykorzystaniem zimnej mgły. Polega ono na rozprowadzaniu preparatu chemicznego na powierzchni całej działki. Taki zabieg przeprowadzana się rano lub wieczorem, czyli wtedy, gdy komarów jest najwięcej. Trwa on około godziny. Jak twierdzi Szymon Stolarz, odkomarzanie jest rozwiązaniem bezpiecznym zarówno dla roślinności, jak i dla człowieka. – Warto jednak zachować podstawowe środki bezpieczeństwa i nie pojawiać się w zasięgu mgły wcześniej, niż 3–5 godzin po zabiegu – informuje pan Szymon.

Odkomarzanie jest zabiegiem, który wymaga zatrudnienia firmy, nie można go przeprowadzić samemu. – Osoby prywatne nie mogą zdobyć takich środków na rynku, gdyż zawierają one substancje trujące, a także wymagają odpowiedniego sprzętu. Odkomarzanie na własną rękę byłoby niebezpieczne i zagrażało zdrowiu – przestrzega właściciel firmy Insekt Stop.

Koszt takiego zabiegu jest różny w zależności od rodzaju oprysku. – W przypadku rozwiązania okolicznościowego, na działce o powierzchni 10 arów, cena zabiegu wyniosłaby 450 złotych. Oprysk długoterminowy na takiej samej powierzchni to 750 złotych – mówi Szymon Stolarz.

Autor: Izabela Mortas
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

niki, 31.07.2013, 08:20
Rzeczywiście świetna reklama, tylko szkoda, że nie kieleckiej firmy tylko śląskiej. Może chociaż Echo zaczęłoby wspierać rodzimą działalność?...
antoni_golonko, 31.07.2013, 12:40
Moskitery skuteczne, ale uwaga! zatrzymują ok 90% powietrza!
ODRADZAM.
Jak mówi Szymon Stolarz 200 za metr, niech sam się kisi.
Insekt Stop informuje i przestrzega, "Osoby prywatne nie mogą zdobyć takich środków na rynku, gdyż zawierają one substancje trujące"- mogą, chodzi o DEET, środek wynaleziony w 1946 w US.
Do dej pory nikt nie zastąpił równie skutecznym, każdy się opiera na w/w , w aerozolach stężenie owej trucizny wynosi 15-30%
kuba, 31.07.2013, 19:20
korzystałem z ich usług i w przeciwieństwie do rodzimych firm ich zabieg działał pyzatym maja oddział w Kielcach
Piotr Hernas , 08.08.2013, 23:21
Fajny środek na komary to Blusap. Jest skuteczny i nie wywołuje uczuleń.
Krystian Marzec, 02.04.2015, 11:04
Opaski, spray, plastry do wyboru do koloru. Super są, must have na działkę czy na ryby!!
Marek Kot, 19.03.2019, 11:21