Jak utrzymać porządek w łazience

Porządki w łazience to walka z zaciekami od wody, plamami z mydła, osadzającym się kamieniem, nieprzyjemnymi zapachami z toalety. Poznaj kilka sposobów, by łazienka była higienicznie czysta dłużej niż tylko po gruntownym sprzątaniu.
  • Sprzątanie łazienki

    Sprzątanie łazienki nie musi być ani trudne, ani czasochłonne. Wystarczy znać podstawowe zasady i być systematycznym. Dzięki temu nasza łazienka będzie lśnić blaskiem i pięknie pachnieć nie tylko tuż po generalnych porządkach.

    123RF

Utrzymanie łazienki w idealnym porządku to niełatwe zadanie. Są jednak sprawdzone sposoby na błyszczące płytki, lśniącą armaturę bez brzydkich osadów i zacieków.  oraz świeży zapach świadczący, że w łazience jest czysto i higienicznie. Wbrew pozorom osiągniecie tego efektu nie musi być ani trudne, ani czasochłonne. Wystarczy tylko kilka sprawdzonych sposobów.

Radzimy: Jak sprzątać dom bez użycia detergentów

 Walka z kurzem w łazience

Gdy chcesz, aby łazienka była czysta przez dłuższy czas od sprzątnięcia, przecieraj półki i armaturę raz dziennie. Wykorzystuj do tego jednorazowy ręczniczek nasączony spray'em do mebli typu multisurface. Tę czynność najlepiej wykonać po porannej toalecie, zbierając w ten sposób cały, nowo nagromadzony kurz. Gwarantujemy, że nie poświęcisz na to więcej niż 3–4 minuty, a pożądany efekt czystej łazienki uzyskasz na 100 procent.

Baterie bez zacieków

Chromowane baterie łazienkowe są wyjątkowo podatne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, szczególnie zacieki od wody. Gdy powstaną, trudno je usunąć w taki sposób, by nie ryzykować uszkodzenia delikatnej powłoki baterii. Dlatego najprostszym sposobem jest przecieranie tych elementów bezpośrednio po kąpieli, zanim zdążą wyschnąć. Tym sposobem nie powstaną zacieki, a baterie będą błyszczące i schludne. To praca na dosłownie kilka sekund.


Usuwanie kamienia z baterii
Sok z cytryny bez problemu poradzi sobie z kamieniem na łazienkowej baterii.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

PolecamySprawdzony sposób na usunięcie kamienia z baterii w łazience 

Pozbywamy się osadu z ceramiki łazienkowej

Mydlany nalot w umywalce czy wannie nie powstanie, gdy każdorazowo po użyciu wytrzesz je do sucha. Niestety to czasochłonna czynność, którą rzadko kto ma ochotę wykonywać. Sposobem na walkę z nalotami, które pojawią się na armaturze, może więc być mieszanka octu z wodą nakładana na zanieczyszczone powierzchnie za pomocą miękkiej gąbki.

Przeczytaj również: Wykorzystanie octu w domowych porządkach 

Gdy osady są wyjątkowo oporne i ocet ich nie rusza, możesz skorzystać ze specjalnego odkamieniacza, spryskując nim brudną powierzchnię. Preparat zmywasz po ok. 20 minutach od jego aplikacji. Plamy schodzą bez konieczności szorowania.

Zadbaj o higienę toalety

Toaleta to skupisko wielu chorobotwórczych bakterii oraz zarazków. By nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania się, koniecznie uczul domowników, by opuszczali deskę klozetową jeszcze przed spłukaniem wody. W ten sposób zapobiegną wydostawaniu się tzw. chmury bakteryjnej, która osadzając się na różnych powierzchniach (np. na szczoteczkach do zębów i ręcznikach) może stanowić źródło zachorowań. Warto też pamiętać o stosowaniu kostek do WC. Chronią muszlę klozetową przed osadami, na których występują największe skupiska bakterii.


Dekoracyjna kostka toaletowa
W toalecie warto zamontować dekoracyjną kostkę toaletową. Dostępne są na przykład kostki w opakowaniach o fantazyjnym wzornictwie i różnych kolorach.Fot. mk

Świeży zapach w łazience

Piękny zapach w łazience świadczy o tym, że pomieszczenie jest czyste i higieniczne. O długotrwale pachnącą atmosferę zadbasz, stosując automatyczne odświeżacze powietrza lub tańszą alternatywę w postaci patyczków zapachowych umieszczanych w dekoracyjnych wazonikach. Świeżość i czystość zapewnią także kostki toaletowe, które będą uwalniać zapach przy każdym spłukaniu toalety. Kostki toaletowe zapewniają długotrwały i intensywny zapach oraz czyszczą i chronią toaletę przed uporczywymi osadami.

Radzimy: Jak pozbyć się kamienia i osadów z mydła w łazience  

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Brait
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Utrzymanie łazienki w nienagannym stanie, to jest trudne wyzwanie. Jeżeli piszesz "wytrzyj codziennie, to zamie tylko chwilkę", to ja podejrzewam, że w swoim domu nie sprzątasz. robi to za ciebie mama, albo żona. Takich chwilek trzeba mieć nieskończenie wiele, żeby ogarnąć cały dom i rodzinę. Od pewnego czasu używam droższych płynów do sprzątania, tych z wyższej półki. Niedostępnych w marketach, najczęściej tylko w sklepach internetowych. Mój czas jest cenny i sprzątać chcę szybko i sprawnie. Raz, z dobrze. teraz testuję firm Alchemika. Kupiłam sobie cały zestaw, na razie użyłam do prysznica i armatury. Myślę, że jakościom nie ustępuje takim renomowany firmom jak Sotin, a jest tańsza.
Monia40, 03.09.2015, 17:04
Ja używam Sotin, Alchemiki nie znam
Wioletta, 15.09.2015, 16:02
cyli jednym słowem chcesz mieć czysto - sprzątaj codziennie, jeszcze lepiej kilka razy dziennie badamm!!!!
bromba, 26.09.2015, 08:13
Też uzywam lepszych płynów. Nie mam czasu na szorowanie i odmaczanie. Chcę przetrzeć, spłukać i już
Jolanta, 04.03.2016, 08:20
Komentarz został usunięty.
Żeby było dłużej czysto- trzeba częściej sprzątać
Kinga, 07.12.2017, 19:27
Żeby było dłużej czysto- trzeba częściej sprzątać ... Hmmm... Nie wiedziałam ;) Co do baterii- na każdej zbiera się tak samo osad wapienny i z mydła- tylko na chromowanych jest bardziej widoczny. No i chmura bakteryjna ... chociażby na klamce jest więcej bakterii niż w toalecie i wszyscy żyjemy. Generalnie artykuł co najmniej ''odkrywczy''
Kinga, 07.12.2017, 19:29