Jak usunąć klej po naklejkach z różnych powierzchni. Domowe sposoby i gotowe środki

Bardzo często po usunięciu naklejki czy taśmy pozostaje warstwa kleju. Podpowiadamy, jak i czym usunąć klej z naklejek z różnych domowych powierzchni.
 • Naklejki do usunięcia

  Po usunięciu naklejek czy taśm klejących często pozostają ślady kleju. Z czasem stają się one coraz bardziej widoczne, bo pokrywają się kurzem i brudem.

  Feight (Pixabay.com)
 • Naklejki na ścianie

  Usuwanie naklejek, taśm i resztek kleju po nich bywa utrapieniem. Ale wiele środków pomoże je usunąć bez śladu.

  Katarzyna Laszczak
 • Słoik jako wazon

  Słoiki, szklanki, kieliszki itp. możemy namoczyć w ciepłej wodzie z płynem do naczyń i zmyć naklejki.

  Sweetlouise (Pixabay.com)
 • Oliwa

  Resztki kleju po naklejce lub taśmie skutecznie usuwają tłuszcze spożywcze oleje, oliwa, masło. Ale możemy też sięgnąć po kosmetyki, np. oliwkę dla dzieci.

  HomeMaker (Pixabay.com)
 • Alkohol

  Do usuwania resztek kleju bardzo dobrze nadaje się też spirytus (spożywczy i kosmetyczny), ocet czy denaturat. Pamiętajmy jednak, że mocny alkohol może uszkodzić oczyszczaną powierzchnię.

  Sadikalam (Pixabay.com)
 • Zmywacz do paznokci

  Z resztkami kleju bardzo dobrze radzą sobie rozpuszczalniki. Z domowych środków możemy zastosować zmywacz do paznokci. Tylko nie używajmy go na lakierowanych powierzchniach.

  Ivabalk (Pixabay.com)

Różnego rodzaju naklejki i etykiety pojawiają się na wielu produktach. Naklejki z ceną, informacjami o produkcie, nazwą producenta. Nie mówiąc już o nalepkach, którymi dzieci często ozdabiają meble, futryny czy inne dostępne domowe powierzchnie. Klej też często pozostaje po taśmach klejących czy foliach ochronnych.

Wydawałoby się, że usunięcie naklejki to żadna filozofia i że powinno się ją dać łatwo zerwać. W praktyce często zostają nam fragmenty naklejek (najczęściej papierowych), a już na pewno – zostaną ślady kleju, który z czasem pokryje się brudem i zaschnie.

Sprawdź też: Czym czyścić fugi z pleśni i brudu? Polecamy sprawdzone, domowe środki

Jak sobie poradzić z klejem po naklejkach itp.? Jest całkiem sporo skutecznych sposobów. Możemy sięgnąć zarówno po gotowe preparaty, jak i domowe sposoby, z wykorzystaniem produktów, które mamy pod ręką.

O czym pamiętać przy usuwaniu pozostałości kleju z naklejek

Przy usuwaniu naklejek i resztek kleju ważne są dwie sprawy:

 • rodzaj kleju,
 • rodzaj powierzchni.

Oczywiście najczęściej nie wiemy, jaki klej został wykorzystany w danej naklejce, taśmie itp. A w praktyce jest to o tyle ważne, że nie każdy środek działa na każdy klej. Może się zdarzyć więc, że będziemy musieli nieco poeksperymentować i wypróbować różne metody.

Druga bardzo ważna sprawa to rodzaj powierzchni. Naklejki są umieszczane na przeróżnych produktach i sprzętach. Od szklanych słoików, przez ceramiczne umywalki, lakierowane powierzchnie mebli, laminowane panele podłogowe, czy przeróżne powierzchnie z tworzyw sztucznych.

Jest to ważne, bo niestety powierzchnie z różnych materiałów różnie reagują na rozmaite specyfiki. Trzeba uważać, żeby przy zmywaniu kleju z naklejki nie uszkodzić powierzchni mebla, podłogi itp.
Stosunkowo najodporniejsze jest szkło i szkliwiona ceramika. Natomiast najbardziej powinniśmy uważać przy powierzchniach lakierowanych, laminowanych i plastikowych. Lepiej wypróbujmy wybrany środek na mało widocznym fragmencie przedmiotu, bo może się okazać, że narobimy więcej szkód, niż ślad po naklejce

Gotowe preparaty do usuwania naklejek i kleju

W sklepach budowlanych i z wyposażeniem domu (oraz oczywiście przez Internet) możemy kupić gotowe preparaty do usuwania naklejek wraz z warstwą kleju. Mają one różny skład chemiczny i różne przeznaczenie, a także sposób aplikacji. Najczęściej są to środki w spreju lub płynie. Tymi pierwszymi należy spryskać powierzchnię i po kilku minutach usunąć naklejkę. Produkty w płynie nanosi się za pomocą szmatki lub pędzelka, również na chwilę pozostawia i odkleja naklejkę. Zdarza się, że środek należy nanieść więcej niż raz, metodą „do skutku" (szczególnie w przypadku grubych lub laminowanych naklejek).

Poznaj: Nietypowe zastosowanie soku z cytryny

Najczęściej gotowe produkty do usuwania naklejek są przeznaczone do powierzchni szklanych, plastikowych, gumowych, metalowych. Zawsze sprawdźmy do jakiej powierzchni jest przeznaczony dany preparat. I przestrzegajmy instrukcji dotyczących użycia i bezpieczeństwa.
Ceny gotowych środków do usuwania naklejek, taśm klejących itp. wahają się od nieco ponad 10 zł do prawie 30 zł.

Domowe sposoby na usunięcie naklejek i resztek kleju

Co jednak zrobić, jeśli nie mamy specjalistycznego produktu do usuwania naklejek? Okazuje się, że sporo takich środków znajdziemy we własnym domu.

Jeśli tylko rodzaj przedmiotu na to pozwala, warto zacząć od... ciepłej wody z płynem do naczyń. W ten sposób usuniemy np. etykiety ze słoików, które chcemy powtórnie wykorzystać, szklanek czy kubków. Najczęściej wystarczy namoczyć je w gorącej wodzie, a po kilku- kilkunastu minutach zmyć wodą z płynem do naczyń. W wielu przypadkach naklejka zejdzie wraz z klejem. Jeśli jednak ślady kleju pozostaną, mamy do dyspozycji cały arsenał środków. Oto one.

Olej, majonez i płyn do demakijażu przeciwko resztkom kleju po naklejkach

Wiele klejów jest skutecznie usuwana przez tłuszcze. Możemy skorzystać np. z dowolnego oleju spożywczego, ale też masła. Szeroko polecanym środkiem jest... majonez, który skutecznie usuwa resztki kleju po naklejkach. Możemy skorzystać też z tłuszczów kosmetycznych, takich jak oliwka dla dzieci albo dwufazowy płyn do demakijażu oczu.

Wybrany produkt nanosimy na naklejkę lub jej pozostałości. Zostawiamy na chwilę i zmywamy ciepłą wodą z płynem do naczyń (wystarczy namoczona i odciśnięta szmatka).

Tłuszcze są bezpieczne dla różnego rodzaju powierzchni, w tym plastikowych i lakierowanych. Wyjątkiem są tkaniny (np. tapicerka mebli), na których oczywiście pozostanie tłusta plama. Starajmy się wybierać produkty z jak najmniejszą ilością różnych dodatków (barwiących, zapachowych). Im czystszy tłuszcz, tym lepiej.

Polecamy: Sprytne sposoby na świeże i pachnące pranie

Spirytus i perfumy usuną resztki kleju

Drugą grupą produktów, które możemy wykorzystać do usuwania kleju z naklejek są te na bazie alkoholu. Bardzo skuteczny jest zwykły spożywczy spirytus, można też sięgnąć po spirytus salicylowy. Resztki kleju dobrze usuwa też ocet spirytusowy, a także denaturat. W awaryjnych sytuacjach możemy też sięgnąć po... perfumy (no chyba że nam ich nie szkoda).

Dowolnym środkiem moczymy szmatkę lub wacik i ścieramy resztki naklejki i kleju. Jeśli warstwa jest gruba, warto na chwilę przyłożyć do niej szmatkę i dopiero potem zetrzeć. Wiele klejów pod wpływem alkoholu schodzi bez śladu.

Jednak uważajmy na powierzchnie – szczególnie plastikowe, lakierowane lub laminowane. Im mocniejszy alkohol – tym bardziej. W przypadku mebli, paneli podłogowych itp. lepiej spróbujmy najpierw na jakimś mało widocznym fragmencie.

Co jeszcze usunie klej po naklejkach

Absolutnie wszechstronnym środkiem, który pomoże usunąć również resztki kleju jest WD-40. Zawiera między innymi i tłuszcze, i alkohol. Pozostałości należy spryskać i po chwili – zmyć lub zetrzeć.

Do walki z resztkami kleju mamy do dyspozycji jeszcze jedną grupę produktów, a mianowicie rozpuszczalniki. Do najbardziej popularnych domowych rozpuszczalników należy zmywacz do paznokci. Kiedyś zwykle zawierał on aceton (skuteczny rozpuszczalnik), ale nawet bezacetonowe radzą sobie z usuwaniem kleju.

Jeśli mamy sam aceton, również możemy go wykorzystać. Skuteczna i wszechstronna jest również jest benzyna ekstrakcyjna oraz bardzo mocny rozpuszczalnik nitro. Te środki to jednak częściej wyposażenie warsztatów niż mieszkań. Przy ich stosowaniu trzeba przestrzegać zaleceń związanych z bezpieczeństwem (opary są szkodliwe, są też bardzo łatwopalne). Jeśli jednak zmagamy się z uporczywymi pozostałościami kleju, szczególnie na dużych powierzchniach, warto się nimi zainteresować.

Uwaga: większości rozpuszczalników (w tym niewinnych zmywaczy do paznokci) nie należy używać na lakierowanych powierzchniach. Do ich podstawowych zadań należy przecież... usuwanie lakieru. Uważajmy też przy plastikach i laminatach.

Sprawdź: Do czego jeszcze przyda się benzyna ekstrakcyjna w domu

Co pomoże w usuwaniu resztek kleju, taśm itp.

Zanim zastosujemy wyżej wymienione środki, newralgiczną powierzchnię warto ogrzać. Można to zrobić np. za pomocą suszarki do włosów. Z takiej powierzchni naklejka czy taśma da się łatwiej odkleić, a klej – usunąć. W przypadku szyb okiennych lub szkliwionych płytek ceramicznych i luster dobrze sprawdzają się parownice (myjki parowe). Bywa, że już żadne dodatkowe zabiegi nie będą potrzebne. 

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Majonez,masło,olej nie ruszyły nawet odrobinę kleju który pozostał na plastiku po naklejkach na wyciskarce do soków. Usunął je dopiero WD40 smar w sprayu do zamków,styków elektrycznych w samochodach i.t.p. Niesamowite w ciągu 2 sekund klej się zmarszczył i po przetarciu palcami zszedł.
Browarczyk, 08.05.2019, 21:02