Jak usunąć kamień z czajnika tradycyjnego i elektrycznego

Kupujesz do domu nowy, ładny czajnik. Jednak już po kilku tygodniach na jego dnie możesz zauważyć brzydki, kredowy osad. Brzmi znajomo? Oczywiście, bo z kamieniem w czajniku miała do czynienia większość z nas. Jak pozbyć się kamienia z czajnika?
  • Czajnik bez kamienia

    Seemann (morguefile.com)

Podpowiadamy najpopularniejsze i najlepsze sposoby na pozbycie się nieestetycznego osadu i kamienia z naszych czajników.

SprawdźCzy kranówka nadaje się do picia? 

Główną przyczyną osadzania się kamienia na dnie czajników jest twarda woda, która płynie w większości polskich domów. Osad jest nie tylko nieestetyczny. Ma również zasadniczy wpływ na pogorszenie jakości herbaty i kawy, jakie robimy przy użyciu wody z zakamienionego czajnika. Nie musimy jednak od razu wyrzucać urządzenia i kupować nowego. Warto wypróbować któryś z poniższych pomysłów na usunięcie osadu.

Domowe sposoby na kamień w czajniku

Jeśli nie chcemy korzystać z chemicznych środków dostępnych w sklepach, możemy wypróbować którąś z domowych metod. Na pewno są one tańsze, ponieważ możemy wykorzystać do nich to, co mamy „pod ręką". Jak choćby... obierki od ziemniaków. Wrzucamy je na dno czajnika, zalewamy wodą i zagotowujemy. Następnie wyrzucamy obierki, wlewamy do czajnika świeżą wodę i znów ją zagotowujemy.

Innym ze sposobów jest sok z cytryny. Wlewamy do czajnika szklankę soku i zostawiamy na godzinę. Po godzinie wylewamy i obmywamy wodą. Podobnym, czyszczącym działaniem charakteryzuje się także kwasek cytrynowy. Wsypujemy do czajnika całą torebkę i zalewamy do połowy wodą. Całość zagotowujemy i zostawiamy w czajniku na minimum trzy godziny.

PolecamyDomowe zastosowania soku z cytryny 

Jeśli kamień na dnie czajnika jest naprawdę duży, można sięgnąć po najostrzejszą z pośród domowych metod walki – ocet. Do czajnika wlewamy szklankę octu spirytusowego oraz pół szklanki wody. Gotujemy i odstawiamy mniej więcej na godzinę. Wiadomo, że po użyciu octu w czajniku pozostanie ostry zapach. Aby się go pozbyć musimy dokładnie wymyć czajnik i ponownie zagotować w nim wodę. Jeśli to konieczne, czynność powtórzyć kilka razy (za każdym razem wylewając zagotowaną wodę i wlewając świeżą). Jedną z bardziej oryginalnych metod, choć skuteczną (o ile mamy do czynienia z niewielkim kamieniem) jest coca-cola. Szklankę napoju wlewamy do czajnika, zalewamy niewielką ilością wody i zagotowujemy. Dla zwiększenia efektu można dosypać jeszcze jedną lub dwie łyżki sody oczyszczonej.

Poznaj również: Domowe triki z wykorzystaniem octu 

Preparaty chemiczne

Jeśli żaden z domowych sposobów nie pomoże, powinniśmy wypróbować nieco bardziej drastyczne, bo chemiczne, metody. Specjalistyczne preparaty do usuwania kamienia znajdziemy w marketach, sklepach z chemią gospodarczą, czy z AGD. Zanim jednak sięgniemy po któryś z dostępnych na rynku środków upewnijmy się, że można go wykorzystać do czyszczenia urządzenia, które ma kontakt z żywnością. Jeśli na opakowaniu nie widnieje taka informacja, nie powinniśmy czyścić czajnika takim środkiem, ponieważ może być to niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Profesjonalne środki do usuwania kamienia z czajników są tanie. Kosztują od 5 do 15 złotych za opakowanie.

Gdy nic nie pomaga na kamień w czajniku...

Każdy, kto ma w domu twardą wodę, jest zmuszony czyścić czajnik z kamienia średnio co dwa miesiące. Jeśli tego nie robi... czeka go częste wymienianie czajników. Sposobem na „dożywotnie" zwalczenie osadu jest zmiękczanie wody np. przez użycie specjalnych filtrów. Niestety... ta metoda należy do najdroższych. Ceny takich filtrów wahają się bowiem w granicach od 1000–2000 zł. Jednak, jak zapewniają ich producenci, wydatek jest opłacalny i zwraca się mniej więcej po roku.

Warto wiedzieć: Jak samemu zbadać jakość wody płynącej z domowego kranu  

Autor: Anna Chreptowicz
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

Proszę nie czytać tych głupot odnośnie octu, ocet negatywnie wpływa na elementy gumowe w czajniku typu uszczelki itp, rozpuszcza je, więc w reakcją z wodą po takim czyszczeniu octem mamy 2 negatywne skutki ! posmak gumy w napojach, lub cieknący czajnik
serwis, 08.05.2015, 16:10
anna, 11.05.2015, 10:40
Zgadzam się. Jeszcze w zwykłym garnku czy czajniku, to mogę zrozumieć, ale wlewać go do urządzenia elektrycznego, takiego jak czajnik elektryczny lub ekspres do kawy, to jest jakieś zupełne nieporozumienie. Czy czytaliście kiedyś na opakowaniu kwasu octowego (octu) w jakich proporcjach można bezpiecznie go używać w urządzeniach?
MAŁGORZATA ROHNKA, 26.10.2015, 15:28
Nie masz pojęcia o czym piszesz. Kupujesz badziewie, to ci wali gumą. Octowałem czajnik wielokrotnie i jedyną uciążliwością jest konieczność kilkukrotnego zagotowania w nim wody w celu usunięcia pozostałości "octowych".
Oskar, 19.01.2019, 10:51
coca cola z cukrem to tez bardzo głupi pomysł.
dsds, 08.05.2015, 19:15
Najlepiej to usunąć czajnik na złom. Potem kupić nowy.
Najlepiej..., 11.05.2015, 06:39
A kupić sobie dzbanek Brita i wkład za 14zł, wymienialny co 2 mies. Zero kamienia w czajniku, a mam wodę tak twardą, że odkamienianie było konieczne co 2 tygodnie. Bez tego to już po 2-3 gotowaniach na dnie był biały osad z kamienia.
endrju, 11.05.2015, 09:18
obu tylko ta woda z Britty jelit nie wyjałowiła
koman, 11.05.2015, 10:41
Witajcie, nie polecam bawić się w ocet, kwasek cytrynowy i inne tego typu "domowe sposoby". Wydaję mi że że w przypadku wyjątkowo twardej wody warto zainwestować w dobre urządzenie zmiękczające. Ja korzystałem z opinii ekspertów http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id3419,zmiekczacz-wody-polecany-p...
Marczak, 14.05.2015, 10:22
W prosty sposób likwiduję. Do gorącej wody wczajniku wsypuję 1 łyżeczkę kwasku i pozostawiam do wystygnięcie. Następnie wylewam wodę i opłukuję czajnik i już jest gotowy.
elza, 25.06.2018, 12:54
https://fryzjerzy.com/forum/529-sprzt-fryzjerski/8872-czyszczenie-prosto...
Natalia, 22.11.2019, 16:38
Nie jesteś pierwszą osoba, która mi mówi o kwasku cytrynowym. Chyba go wypróbuję, zwłaszcza, że nie chcę stosować żadnej chemii, mam małe dzieci. Przed świętami staram się jak najwięcej dowiedzieć właśnie o takich sposobach na czyszczenie. Tutaj https://przemianydomowe.pl/jak-wyczyscic-czajnik-poradnik/ czytałam o czyszczeniu zewnętrza czajnika/.
Natalia, 25.11.2019, 13:08