Podpowiadamy najpopularniejsze i najlepsze sposoby na pozbycie się nieestetycznego osadu i kamienia z naszych czajników.
Sprawdź: Czy kranówka nadaje się do picia?
Główną przyczyną osadzania się kamienia na dnie czajników jest twarda woda, która płynie w większości polskich domów. Osad jest nie tylko nieestetyczny. Ma również zasadniczy wpływ na pogorszenie jakości herbaty i kawy, jakie robimy przy użyciu wody z zakamienionego czajnika. Nie musimy jednak od razu wyrzucać urządzenia i kupować nowego. Warto wypróbować któryś z poniższych pomysłów na usunięcie osadu.
Domowe sposoby na kamień w czajniku
Jeśli nie chcemy korzystać z chemicznych środków dostępnych w sklepach, możemy wypróbować którąś z domowych metod. Na pewno są one tańsze, ponieważ możemy wykorzystać do nich to, co mamy „pod ręką". Jak choćby... obierki od ziemniaków. Wrzucamy je na dno czajnika, zalewamy wodą i zagotowujemy. Następnie wyrzucamy obierki, wlewamy do czajnika świeżą wodę i znów ją zagotowujemy.
Innym ze sposobów jest sok z cytryny. Wlewamy do czajnika szklankę soku i zostawiamy na godzinę. Po godzinie wylewamy i obmywamy wodą. Podobnym, czyszczącym działaniem charakteryzuje się także kwasek cytrynowy. Wsypujemy do czajnika całą torebkę i zalewamy do połowy wodą. Całość zagotowujemy i zostawiamy w czajniku na minimum trzy godziny.
Polecamy: Domowe zastosowania soku z cytryny
Jeśli kamień na dnie czajnika jest naprawdę duży, można sięgnąć po najostrzejszą z pośród domowych metod walki – ocet. Do czajnika wlewamy szklankę octu spirytusowego oraz pół szklanki wody. Gotujemy i odstawiamy mniej więcej na godzinę. Wiadomo, że po użyciu octu w czajniku pozostanie ostry zapach. Aby się go pozbyć musimy dokładnie wymyć czajnik i ponownie zagotować w nim wodę. Jeśli to konieczne, czynność powtórzyć kilka razy (za każdym razem wylewając zagotowaną wodę i wlewając świeżą). Jedną z bardziej oryginalnych metod, choć skuteczną (o ile mamy do czynienia z niewielkim kamieniem) jest coca-cola. Szklankę napoju wlewamy do czajnika, zalewamy niewielką ilością wody i zagotowujemy. Dla zwiększenia efektu można dosypać jeszcze jedną lub dwie łyżki sody oczyszczonej.
Poznaj również: Domowe triki z wykorzystaniem octu
Preparaty chemiczne
Jeśli żaden z domowych sposobów nie pomoże, powinniśmy wypróbować nieco bardziej drastyczne, bo chemiczne, metody. Specjalistyczne preparaty do usuwania kamienia znajdziemy w marketach, sklepach z chemią gospodarczą, czy z AGD. Zanim jednak sięgniemy po któryś z dostępnych na rynku środków upewnijmy się, że można go wykorzystać do czyszczenia urządzenia, które ma kontakt z żywnością. Jeśli na opakowaniu nie widnieje taka informacja, nie powinniśmy czyścić czajnika takim środkiem, ponieważ może być to niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Profesjonalne środki do usuwania kamienia z czajników są tanie. Kosztują od 5 do 15 złotych za opakowanie.
Gdy nic nie pomaga na kamień w czajniku...
Każdy, kto ma w domu twardą wodę, jest zmuszony czyścić czajnik z kamienia średnio co dwa miesiące. Jeśli tego nie robi... czeka go częste wymienianie czajników. Sposobem na „dożywotnie" zwalczenie osadu jest zmiękczanie wody np. przez użycie specjalnych filtrów. Niestety... ta metoda należy do najdroższych. Ceny takich filtrów wahają się bowiem w granicach od 1000–2000 zł. Jednak, jak zapewniają ich producenci, wydatek jest opłacalny i zwraca się mniej więcej po roku.
Warto wiedzieć: Jak samemu zbadać jakość wody płynącej z domowego kranu