Jak usunąć kamień i osady z mydła w łazience. Poradnik

Kamień zalegający w toalecie, zabrudzone płytki czy ścianki prysznica to nie tylko problem estetyczny, ale i sanitarny. Na kamieniu osadzają się bakterie. Bardzo zaniedbane i nieodkamieniane urządzenia mogą się psuć.
 • Kamień na baterii łazienkowej

  Woda i ocet wystarczą, by usunąć nalot i kamień z baterii łazienkowej lub kuchennej. Zrób roztwór w proporcjach 2 części octu i 3 części wody, a następnie przemyj nim baterię. Jeżeli kamień jest już tak duży, że samo przetarcie go miksturą nie pomaga, to weź papierowy ręcznik lub szmatkę i nasącz go roztworem. Później owinąć zakamienione miejsce. Po kilkunastu minutach osad z kamienia powinien zejść. Nigdy nie czyść kamienia z baterii druciakami i ostrymi krawędziami, po porysujesz sprzęt.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Usuwanie kamienia z użyciem octu

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Bateria łazienkowa wyczyszczona z kamienia

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Usuwanie kamienia z baterii łazienkowej

  Dobrym i naturalnym sposobem na pozbycie się kamienia z baterii jest sok z cytryny.

  Magdalena Kmita-Kulesza

Na rynku dostępnych jest szereg gotowych proszków, past i płynów, które mają za zadanie poradzić sobie z problemem kamienia i osadów z mydła. Tyle, że większość z nich zawiera w składzie silne kwasy, w tym chlorowodorowy, sprytnie zakamuflowane dodatkami zapachowymi i innymi substancjami. Ich stosowanie nie jest obojętne dla środowiska. Czasem mogą ujawniać się szkodliwe opary. Na przykład wtedy, gdy używamy wybielacza w toalecie, gdzie jednocześnie zawieszone są kostki zapachowe (zwykle zawierające amoniak).

Polecamy poradnik: Jak ekologicznie sprzątać mieszkanie

Naturalne środki kontra kamień, zacieki i osady w łazience

Znacznie lepiej, prościej, bardziej ekologicznie i przede wszystkim taniej można pokonać kamień, zacieki i osady z pomocą naturalnych środków, jakich nie brakuje w lodówce czy spiżarce. Wystarczy ocet, kwasek cytrynowy (lub świeże cytryny) czy boraks, minerał dostępny w specjalistycznych sklepach i aptekach lub soda oczyszczona (idealna do czyszczenia fug między kafelkami; zarówno sama jak i z octem).

Zobacz wideo: Do czego można stosować w domu sól

Twarda woda to codzienność w polskich domach

W konsekwencji wystarczy na krótko zaniedbać czyszczenie, żeby po jakimś czasie zmagać się z grubą warstwą kamienia w toalecie, przy kranie w zlewie, w słuchawce od prysznica. Podobnie szybko dadzą o sobie znać zacieki i plamy na ścianach kabiny prysznicowej czy osady na płytkach łazienkowych.

Jak walczyć z kamieniem

W toalecie, gdzie kamień zbiera się najczęściej, doskonałym rozwiązaniem będzie ocet. Poradzi sobie nawet z kamieniem poniżej poziomu wody. Najlepszą metodą jest zalanie toalety wieczorem odpowiednią ilością octu, zależną od stopnia zabrudzenia kamieniem. Rano, o ile oczywiście nikt z domowników w nocy nie spłukał wody, kamień wystarczy przetrzeć ściereczką, aby zszedł bez żadnych problemów.

Warto wiedzieć: Jak walczyć z wilgocią i grzybem w dom

Profilaktycznie, by o kłopotach z kamieniem zapomnieć w ogóle, szklankę octu można wlewać do toalety raz na dwa, trzy tygodnie. Z kamieniem powyżej poziomu wody, także w miejscach niewidocznych dla oka, poradzi sobie pasta z boraksu zmiksowana z sokiem z cytryny. Wystarczy spłukać toaletę i starannie wetrzeć tak przygotowaną pastę w zabrudzone miejsca. Po kilku godzinach, przy okazji kolejnego spłukania wody, osad powinien zniknąć.

Sposoby na czysty kran

Ocet przyda się również, gdy zechcemy oczyścić z kamienia krany. Kamień, który zostawia wysychająca woda, jest szczególnie widoczny i trudny do usunięcia właśnie w pobliżu kranu. Wystarczy jednak szmatkę zamoczyć w gorącej wodzie z octem i owinąć kran, aby po kilku godzinach nawet najbardziej oporny osad ustąpił miejsca czystości.

Czysta armatura

Podobnie ocet – tym razem rozcieńczony – przyda się do czyszczenia armatury jak i całego zlewu, jeśli wykonany jest ze stali. Ocet poradzi sobie świetnie z zaciekami bez ryzyka zarysowania powierzchni, czego nie gwarantują pasty i proszki.

Przeczytaj: Jak utrzymać ceramikę łazienkową w czystości 

Z kolei do usunięcia zacieków i śladów po wodzie i mydle z kabiny prysznicowej i kafelków wystarczy woda z płynem do naczyń. Sama główka od prysznica również bywa zapychana osadem. Jeśli w związku z tym jej funkcjonalność jest znacznie ograniczona, należy ją wykręcić i całą wsadzić na kilka godzin do wody, w której został rozcieńczony kwasek cytrynowy. Po wypłukaniu nie powinno być już śladu kamienia. Podobnie kwasek może służyć do rozpuszczenia kamienia w czajniku – wystarczy zagotować wodę i ją wylać, żeby wraz z nią czajnik opuściły wszystkie osady. 

Autor: Katarzyna Piojda
21komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (21)

Soda razem z octem...hmmm... , zapraszam na lekcję chemii na poziomie podstawówki (zasada +kwas), potem artykuły!!!
Jak dobrze pamiętam , to preparaty usuwające kamień produkowane są na bazie kwasu fluorowodorowego , fosforowego. Tego samego , który dodaje się do popularnych napoi (...coli). Na bazie chlorowodorowego , solnego produkuje się środki dezynfekujące.
Zzbbiigg, 24.09.2014, 22:30
Nie "napoi", tylko napojów, ortografia na poziomie szkoły podstawowej.
Hey, 04.11.2014, 19:46
Najlepiej przy pomocy młotka, choc sa znawcy ktorzy wola wode z czajnika w ktorym jest juz osad kamienia kotłowego poniewaz ta woda ktora sie pije ma mniej tego kamienia jak z zupełnie wyczyszczonego czajnika.
czajnik, 25.09.2014, 08:37
oczywiście, jasne, jasne... normalnie jak perfekcyjna pani domu. Szkoda tylko, że octowe metody można spłukać w toalecie, bo do niczego się nie nadają. Wiem, przetestowałam.
czytelniczka, 25.09.2014, 12:51
Komentarz został usunięty.
Ocet nie działa na dużych powierzchniach. Owsem nada ładnego blasku, ale już wyczyszczonym bateriom. Używam specjalistycznych płynów do mycia. Obecnie używam niemieckiej firmy Sotin. Są to profesjonalne preparaty i efekt po myciu też jest jak po firmie sprzątającej.
JULIA NOWAKOWSKA, 23.02.2015, 18:04
Zdecydowanie wolę aby sprzątanie nie zajmowało mi większości życia. Używam dobrych środków czyszczących Sotin, dobrze wykonują swoje zadanie i ulegają biodegradacji. Nie męczę się w czasie szorowania i nie niszczę środowiska, ponieważ moje preparaty są wysokiej jakości i używam ich bardzo mało. Są stworzone przez fachowców i rozkładają się w kanalizacji.
Gosia, 11.03.2015, 10:32
Też używam tej firmy. Różnych preparatów, nie tylko do kranów.
Hanna-N, 16.05.2015, 19:31
Zgadzam się z Gosią, nie należy oszczędzać na preparatach do sprzątania. Mamy wtedy więcej czasu, nie niszczym rąk i sprzętów. W dodatku nie szkodzimy środowisku. Sotin, to rzeczywiście produkty wysokiej jakości.
Krystyna Kowalska, 30.07.2015, 10:18
Nie ma co się bawić w pół środki. Najlepiej stosować środki czystości używane przez profesjonalizstów np. Sanitex Plus http://www.grupapsc.pl/sanitex-plus-lakma-srodek-do-gruntownego-mycia-sa...
Grupa PSC - Profesjonalne Środki Czystości, 03.08.2015, 18:03
Do mycia łazienki używam płynów alchemika. Innego do kabiny prysznicowej, innego do armatury i jeszcze innego do wanny i brodzika akrylowego. acha i mam jeszcze taki uniwersalny do reszty.
Mam całą półkę tych płynów, ale takie ukierunkowane na specjalne zadania, lepiej działają. Alchemika spisuje się znakomicie.
krystyna, 03.09.2015, 16:49
Kupiłam środek tej firmy i słaby. Nie poradził sobie z osadem/kamieniem na płytkach pod prysznicem. Myłam nim dwa razy i nic nie dało.
Malgosia, 22.01.2018, 12:13
Używam płynów dla profesjonalistów, dlatego działają szybko i skutecznie. Mam takie specjalne do kabiny, armatury, grilla i szyb. Firma to sotin.
Wioletta, 15.09.2015, 15:57
jak sprzątać dom, gdybyś nie czytał szfapskich gazet. Bo to niektórzy chcą repolonizować. No to łazienki będą całe zamydlone a kamień będziemy sprzedawać do kamieniołomów. A bez żydoniemieckiej telewizji nie będziesz wiedział rano jak się ubrać.
hens, 24.04.2017, 23:42
Nie ma nic lepszego niż: http://www.issodrysklep.pl/pl/p/2.-ISOKOR-Descaling-500ml/39
Nie mogłam dać rady sobie z kamieniem aż trafiłam na ten preparat. Polecam wszystkim :)
Zuch, 14.07.2017, 20:36
SODA- NaHCO3- wodorosól kwasu węglowego, czy aby na pewno jest to zasada??
kris, 23.01.2018, 16:19
nie wiem czy ktoś z Was uzywał do walki z kamieniem takiego środka jak Isokor descaling? jeśli nie to spróbujcie u nas tylko ten srodek sie najlepiej sprawdza, a sporo różnych płynów już przetestowaliśmy https://efektlotosu.pl/isokor-descaling-500ml-p-2.html
Jarek, 13.03.2018, 07:12
Polecam krem do czyszczenia kamienia z wody o nazwie SOLVED. Nie niszczy powierzchni czyszczonej a rewelacyjnie usuwa kamień.
Arek Małaszyński, 26.08.2018, 11:37
Ja pierdole jaka ściema wystarczy zobaczyć pierwsze zdjęcie nie doświetlone, a reszta aż bije po oczach światło i wielkie mi sprzątanie łazienki. Oszustwo a nie sprzątanie.
Adolf Hitler, 12.09.2018, 20:56
ja staram się w łazience wszystko oczyszczaczem parowym, zabijam bakterie a unikam chemii, mam nie drogie urządzenie od Ariete
marianna, 12.11.2019, 14:40
U mnie zadziała produkt gotowy - odkamieniacz. Kupiłem i nie sądziłem, że będzie tak skuteczny: https://pokpol-elektro.pl/pl/p/Odkamieniacz-do-Zelazek-Ekspresow-Czajnik... . Użyłem go również do expresu do kawy, który ledwo coś kapał, a po użyciu tego środka wrócił do pełnej pracy! Żadko się zdarza, że można coś uznać za skuteczne...!
Kartosz, 05.01.2020, 22:03