Jak tanio i bez użycia chemii posprzątać mieszkanie (WIDEO)

O tym, jak tanio i bez chemii wyczyścić cały dom opowiada Ewa Kozioł, autorka książek i bloga ekologicznego.
  • Porządki bez chemii

    Mając w domu małe dzieci lub alergika najlepiej unikać sklepowej chemii w postaci płynów, proszków i mleczek. Lepiej samemu przygotować środki czystości. Mało kto zdaje sobie sprawę, jaki potencjał "porządkowy" drzemie w zwykłej cytrynie. Sok z tego owocu pomaga usuwać plamy, które pojawiły się na jasnych ubraniach. Dzięki niemu pozbędziemy się również kamienia z czajnika i nadamy blask szklanym powierzchniom. Pamiętajmy, że cytryna pochłania zapachy, dlatego wkładając jej połówkę do lodówki możemy zneutralizować nieprzyjemną woń.

    Dzień Dobry TVN/x-news

Nasze domy pełne są środków czyszczących. W ich skład wchodzi cała tablica Mendelejewa. Tymczasem tan arsenał środków chemicznych można zastąpić octem sodą, solą kuchenną, sokiem z cytryny czy kwaskiem cytrynowym.

Polecamy również: Nietypowe domowe zastosowania soku z cytryny 

– Możemy własnoręcznie zrobić płyny do czyszczenia domu. Nie dość, że oszczędzimy pieniądze, to oszczędzimy własne zdrowie – uważa Ewa Kozioł. Pani Ewa unika stosowania chemii w domu ze względu na to, że ma trójkę małych dzieci. Unikanie chemii jest również bardzo ważne wziąwszy pod uwagę, że żyjemy w "erze alergików".

Jak tanio i bez chemii czyścić mieszknie

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Autorka bloga na temat ekologii pokazuje, jak przygotować płyn do czyszczenia szyb i pastę do mycia umywalki. Przypomina, przy tym, że podczas sprzątania ważne jest również używanie odpowiednich szmatek. Dobrze sprawdza się mikrofibra. 

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Zobacz, jak przygotować proszek do czyszczenia zmywarki

To jego przygotowania potrzebujemy nadwęglanu sodu (czyli tzw. tlenu aktywnego), boraksu, kwasku cytrynowego oraz soda. – Wszystkie te produkty bez problemu można kupić przez internet – dodaje Ewa Kozioł.

Porządki bez chemii: Domowe triki z wykorzystaniem octu 

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Owoce i warzywa mają na sobie bardzo często duże ilości pestycydów i bakterie ecoli i salmonelli.

Pokazujemy, jak w ekologiczny i skuteczny sposób umyć owoce i warzywa

Można przygotować dla warzyw i owoców "kąpiel" na bazie octu, sody oczyszczonej i wody.


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Autor: redakcja.regiodom
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
o kwasku też używam np d mycia osadu na szybach, a tak to polecam oczyszczanie gorącą parą, mam takie Ariete 4167 Seamer, mega wygodna sprawa
Izka, 17.09.2019, 13:33
o, ja mam od nich czyścik parowy, jest bardzo dobry, świetnie czyści się tak parą :)
Malina, 20.03.2020, 15:04