Jak suszyć pranie w mieszkaniu. Poradnik

Suszenie prania w czasie, gdy na dworze deszcz i coraz niższe temperatury przysparza trochę problemów, bo wyprane ubrania muszą schnąć w domu. Radzimy, co zrobić, by było to jak najmniej uciążliwe i nie groziło pojawieniem się pleśni w mieszkaniu.
 • Suszarka nawannowa

  Suszarka ustawiana na wannie nie zabiera cennej przestrzeni w małej łazience. Suszarkę nawannową można ustawiać w różnych konfiguracjach.

  Vileda
 • Suszarka Acrobath

  Taka suszarka do pomysłowy sposób na suszenie prania bez zajmowania przestrzeni użytkowej w mieszkaniu.

  Vileda
 • Suszarka nagrzejnikowa

  Gdy metraż mieszkania jest niewielki, a w bloku nie ma suszarni, trzeba znaleźć inny sposób na skuteczne i bezproblemowe suszenie mokrej odzieży.

  Vileda
 • Suszarka typu

  Suszarka wieżowa może stać na przykład w kabinie prysznicowej

  Vileda
 • Suszarka 2 w 1

  Vileda

Poznaj sposoby na sprawne wysuszenie prania nawet w małym mieszkaniu. 

Do suszenia prania w mieszkaniu najczęściej wykorzystujemy mobilne suszarki. Rozstawiamy je w łazience lub pokoju. Niestety zajmują one sporo cennego miejsca, a do tego utrudniają komunikację i raczej niekorzystnie wpływają na estetykę pomieszczenia. 

Suszenie prania na małym metrażu

Jeżeli każdy centymetr kwadratowy mieszkania jest na wagę złota, warto przemyśleć alternatywne rozwiązania na suszenie prania. – Jeśli decydujemy się na zakup tradycyjnej suszarki rozkładanej, praktycznym wyborem będzie wersja z kółkami, które ułatwią przesuwanie. To ważne, ponieważ suszarka z wilgotnym praniem bywa dosyć ciężka i nie jest łatwo ją przenieść. W małym mieszkaniu bardzo pomocne są wysokie, stojące suszarki typu „wieża". Zajmują niewiele przestrzeni na podłodze, a jeśli nie chcemy trzymać ich w pokoju, można je umieścić na przykład w kabinie prysznicowej – tłumaczy Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.

Przeczytaj również: Jak prać ubrania, by pachniały ładnie, świeżo i długo 

– Suszarki typu "wieża" pozwalają rozwiesić odzież i bieliznę na kilku poziomach, w optymalnych odstępach od siebie. Ponadto są bardzo stabilne. Można też regulować w nich poszczególne segmenty – ich wysokość oraz położenie. Są też suszarki, które umożliwią jeszcze efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni, np. przeznaczone do zawieszenia na grzejniku, wannie lub ścianie. Z tej ostatniej powinni zrezygnować właściciele łazienek z zainstalowanym piecykiem gazowym, bo rozwieszone pranie utrudnia przepływ powietrza, wentylacja jest nieodpowiednia, tym samym wzrasta niebezpieczeństwo zaczadzenia – dodaje ekspert.

Dowiedz się: Jak uniknąć zatrucia czadem

Efektywne suszenie prania

Wybierając suszarkę, zwróćmy uwagę na to jak jest wykonana. Elementy powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, by nie zardzewiały.

– Ubrania przeznaczone do suszenia nie powinny ociekać wodą. Jeśli nie ma przeciwwskazań producenta, prane rzeczy powinny być wyciśnięte lub mocno odwirowane, wówczas szybciej wyschną. Rozwieszajmy odzież i bieliznę jak najbardziej rozprostowaną – będzie mniej pognieciona, co ułatwi prasowanie. Swetry najlepiej suszyć poziomo lub równomiernie rozwieszone (nie rozciągną się), a koszule rozwieszone na wieszakach. Nie zapomnijmy też o uchyleniu lub rozszczelnieniu okna, zwłaszcza w początkowej fazie suszenia, gdy wilgoć w powietrzu jest największa – mówi ekspert.

Zobacz wideoJak suszyć i prasować ubrania 

Wilgoć w mieszkaniu warto mieć pod kontrolą

Pamiętajmy też, że suszenie prania w domu powoduje, że powstaje duża ilość wilgoci. Susząc pranie w mieszkaniu wilgoć może w tym czasie wzrosnąć nawet o 30 procent, co spowoduje rozwój pleśni i grzybów odpowiedzialnych za alergie i zapalenie płuc. Dlatego warto kontrolować poziom wilgoci w mieszkaniu.

Jeśli jest on zbyt wysoki (prawidłowy powinien oscylować między 40 a 60 procent), należy zastosować specjalny pochłaniacz. Urządzenie kontroluje oraz samodzielnie redukuje nadmiar wilgoci w powietrzu do optymalnego dla zdrowia poziomu. W ten sposób można zapobiec parowaniu okien, a także zabezpieczyć mieszkanie przed pleśnią i grzybami oraz nieprzyjemnym zapachem. 

Na wilgoć w mieszkaniu polecamyOsuszacze powietrza do walki z wilgocią

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Vileda
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Najlepsz suszarka elektryczna po prostu. Ja teraz testuję sobie jedną i przynam, ze to super rozwiązanie
terko, 17.12.2017, 16:48
Teraz jest opcja żeby ją wziąć na testy na miesiąc z tego co widziałem na plakacie w media expercie w Lubinie
Jan Jaśkiewicz, 17.12.2017, 23:55
W lecie balkon, w zimie suszarka elektryczna z pompą ciepła.
Gazowe są tańsze ale też i większe.
Można jeszcze kupić pralko-suszarkę.
xyz, 12.10.2018, 13:41
Mam od kilku lat ale suszarka elektryczna powoli niszczy i ubranie stopniowo się kurczy !
Massier, 13.10.2018, 17:39
Dokładnie, ja też jestem za suszarką, ale mam osobiście pralko-suszarkę . skorzystałam z proad z neta tutaj - https://www.videotesty.pl/pralko-suszarka/ranking/ nie wiem skąd opinie, że ciuszki się kurczą, trzeba po rpostu dobrze wybrać i tyle.
Agusia, 07.12.2018, 04:56
Jako kosmetolog pracujący w http://panorama-morska.pl polecam pochłaniacze wilgoci jeśli mamy problem z wilgotnymi obraniami w szafie a także saszetki odświeżające do szafy
Health Resort & Medical SPa Panorama Morska, 06.12.2018, 15:41
Czytałem ostatnio na portalu zdrowotnym, że suszenie prania wewnątrz, zwłaszcza w małym mieszkaniu może być szkodliwe dla zdrowia. Zwiększa znacznie wilgoć i pomaga mnożyć się roztoczom czy grzybom. Tutaj na przykład można poczytać jak to wpływa i co z tym robić https://meacopolska.pl/suszenie-prania-w-okresie-jesienno-ziomowym/
Wychodzi na to, że przydaje się pochłaniacz wilgoci i dobra wentylacja.
Herm, 09.10.2020, 11:33