Jak przygotować okna i drzwi do zimy – krok po kroku

Zanim temperatury zewnętrzne spadną poniżej zera, powinniśmy wykonać kilka prostych zabiegów, by sprawdzić, czy nasze okna i drzwi są w odpowiednim stanie.
  • Okucia okienne mają wpływ na szczelność stolarki

    Uszczelki zamontowane w naszych oknach powinny być elastyczne przez cały okres użytkowania okien. Niestety, warunki atmosferyczne oraz niewłaściwe środki do pielęgnacji okien sprawiają, że uszczelki tracą swoje właściwości, a nawet wysychają i pękają. W takiej sytuacji możemy uszczelki wymienić na nowe lub stare posmarować specjalnym płynem do pielęgnacji uszczelek, który przywróci im elastyczność. Taki preparat zapobiega również sklejaniu się uszczelek latem i przymarzaniu zimą. Drzwi i okna balkonowe wyposażone są również w system okuć obwiedniowych, który, jeśli się o niego nie dba, z biegiem czasu zaczyna się zacinać, głośno pracuje, klamka ciężko się obraca. Aby mechanizm działał bez zarzutu, potrzebna jest pielęgnacja ruchomych części okucia właściwym środkiem (np. olejem w aerozolu).

    Roto

Zima to najbardziej wymagająca pora roku jeżeli chodzi o konstrukcje naszych domów. Bardzo niska temperatura wraz z silnym wiatrem, któremu towarzyszą opady deszczu i śniegu zagraża również oknom i drzwiom w budynkach. Dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie stolarki otworowej. Dzięki prawidłowo przygotowanym oknom i drzwiom ograniczymy ucieczkę ciepła z budynku i obniżymy koszty ogrzania. Dodatkowo przedłuży żywotność stolarki.

Dzięki naszym poradom przygotujesz swoje okna i drzwi na ekstremalne warunki pogodowe, jakie mogą mieć miejsce zimą. 

Przygotuj okna do zimy

Konserwację okien przed zimą zaczynamy od ich umycia. Musimy jednak wybierać do tego dzień, kiedy będzie dość ciepło, ale też słońce nie będzie zbyt intensywne. Ważny jest również środek czyszczący, jakiego użyjemy do ich umycia. Na rynku jest bogaty wybór preparatów, dlatego najlepiej zastosować przeznaczone do tego celu płyny (dostępne w każdym markecie). Do umycia okien wystarczy mała ilość substancji czyszczącej oraz miękka ścierka bez szwów.

Przeczytaj również: Mycie i konserwacja okien

Okna z PVC należy myć dobrze dobranym płynem. Nie może on zawierać zbyt silnych związków chemicznych, rozpuszczalników czy też substancji ściernych. Nieodpowiedni środek do mycia okien może je uszkodzić, np. przebarwić lub zarysować profile okienne. Bezpiecznym rozwiązaniem jest markowy preparat lub mieszanka płynu do mycia naczyń z wodą.

Skondensowane środki czyszczące i tłuste preparaty mogą zniszczyć uszczelki okienne, zwłaszcza te wykonane ze sztucznego kauczuku (EPDM). Dlatego do umycia uszczelek wystarczy najzwyklejszy płyn do naczyń. Należy także uważać, aby podczas czyszczenia szyb nie spryskiwać ich zbyt silnie, by nie osadził się on na uszczelkach. Ewentualne resztki płynu najlepiej usunąć z gumowych elementów używając do tego czystej wody.

– Wyczyszczenie okien przed zimą ma bardzo duże znaczenie. Głównie ze względu na to, że zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów, które stopniowo niszczą warstwę ochronną profilu. Tworzą one mikroskopijne pory na powierzchni ramy, w które wnikają zanieczyszczenia. Natomiast przy czyszczeniu okuć okiennych pamiętajmy, by stosowane środki nie naruszyły powłoki antykorozyjnej – tłumaczy Marzena Rutyna, Technolog Oknoplast.

Sprawdzenie stanu technicznego stolarki okiennej

Po umyciu okien przystępujemy do kontroli technicznej okien. Na wybrane elementy okna należy zwrócić szczególną uwagę. Na początek sprawdźmy, czy wszystkie ruchome części i okucia działają prawidłowo. Jeśli zauważymy, że okno ciężko się otwiera, zamyka lub też jest nieszczelne, powinniśmy wyregulować je według instrukcji podanej przez producenta stolarki. Jeżeli mieszkamy w nowym domu lub wymienialiśmy niedawno okna mieszkaniu, możemy do wyregulowania okien zawołać fachowców. Pamiętajmy, że nieszczelne okna zimą znacznie zwiększą nasze rachunki za ogrzewanie, gdyż może przez nie uciec nawet 25 procent energii używanej do ogrzania budynku.

Należy również sprawdzić uszczelki. Są one szczególnie narażone na wpływ warunków atmosferycznych. Dotyczy to zwłaszcza uszczelek w dolnej części ramy okiennej. Poprawnie działające uszczelki mają odpowiednie właściwości i odznaczają się elastycznością, pozwalającą na bardzo szybki powrót do pierwotnego kształtu po odkształceniu oraz wytrzymałością na niskie temperatury. Aby uszczelki zachowały te właściwości możemy pielęgnować je smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Smar z dodatkiem kauczuku znakomicie zabezpieczy elementy gumowe przed mrozem i wilgocią, zapewniając im właściwą warstwę ochronną. Jeśli natomiast zauważymy, że uszczelki okienne są przygniecione, porowate lub popękane, powinniśmy wymienić je na nowe. Pamiętajmy, że nie należy przyklejać uszczelek w czasie mrozów.

Radzimy: Jak zadbać o szczelność starych okien

Postaw na trwałość na wiele sezonów

Przed nastaniem zimy powinniśmy skontrolować siłę docisku skrzydła okiennego do ramy. Możemy sprawdzić ją w bardzo prosty sposób. Wystarczy wziąć kartkę papieru i wsunąć ją pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się wysuwa, to znaczy, że okucia mogą wymagać regulacji.

Co prawda okucia okienne są mało widoczną częścią okien, ale to dzięki nim otwieramy, uchylamy czy zamykamy okna. W dużej mierze okucia odpowiadają również za oszczędzanie energii cieplnej. Współczesne okucia obwiedniowe mają pewien zakres regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy. Zależnie od pory roku, należy dokonywać regulacji docisku. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy zimą okno nie zapewnia odpowiedniej izolacyjności termicznej, a latem wymiana powietrza z otoczeniem jest niedostateczna.

– Powinno się regularnie kontrolować mocowania oraz stopień zużycia elementów okucia i gdyby zaszła taka potrzeba należy dokręcić wkręty mocujące lub wymienić niesprawne elementy. Raz w roku natomiast należy nasmarować okucia. Do tego celu znakomicie nadaje się wazelina techniczna, która sprawi, że okucia zachowają sprawność. W rezultacie obsługa okna nie będzie wymagała od nas wiele wysiłku – radzi Grzegorz Bułat z Oknoplastu.

Sprawdź szczelność drzwi

Zazwyczaj w domu są jedne drzwi zewnętrzne, dlatego wydawać by się mogło, że ucieczka ciepła przez nie będzie nieporównywalnie mniejsza niż przez okna. Jednakże nie należy lekceważyć ich znaczenia w przygotowaniu stolarki otworowej przed zimą. Niezabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych drzwi mogą stracić swoje właściwości, co skutkować będzie ich nieprawidłowym funkcjonowaniem. Duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem domu, a klimatem zewnętrznym może spowodować wypaczenie skrzydła drzwiowego. W wyniku tego trudno może się je zamykać lub mogą ocierać się o ościeżnicę. Dlatego zwróćmy uwagę na elementy konstrukcyjne drzwi zanim będzie za późno.

Dowiedz się: Jak zapobiegać parowaniu okien

Po pierwsze należy sprawdzić stan powłoki lakierniczej na drzwiach, zwracając przy tym szczególną wagę czy nie ma żadnych pęknięć lub uszkodzeń mechanicznych. W ciągu całego roku drzwi są szczególnie narażone na ten drugi rodzaj uszkodzeń, dlatego warto uważnie je obejrzeć. Istotna jest też inspekcja połączeń stolarskich przy ramiakach pionowych i poziomych, jak również połączeń w rogach ramek mocujących przeszklenia (o ile nasze drzwi je mają). W przypadku wykrycia braków w opisanych detalach można je uzupełnić zaprawkami lakierniczymi.

– Kolejnym elementem jest badanie szczelności drzwi. Sprawdzenie szczelności drzwi należy przeprowadzać przy zaryglowanych zamkach. Nie powinniśmy wyczuć wtedy żadnych przewiewów. W przypadku ich pojawienia się, prawdopodobną przyczyną jest wypaczenie skrzydła, zły montaż ościeżnicy lub też zużycie się uszczelek. Nieszczelności w drzwiach uda nam się usunąć regulując skrzydło na zawiasach i w blachach kątowych w ościeżnicy od strony zamka. Pamiętajmy jednak, aby regulacji dokonać przy dodatniej temperaturze na zewnątrz. Zmiany wykonane w trakcie mrozów mogą uszkodzić skrzydło drzwi, ponieważ zachodzi wówczas zmiana właściwości materiału. W przypadku zużycia uszczelek, wystarczy je wymienić na nowe – mówi Marzena Rutyna.

W przypadku zamków, które są zastosowane w drzwiach, ich producenci zazwyczaj nie zalecają stosowania smarów w płynie, czy też substancji czyszczących mechanizm. W zamian zaleca się stosowanie białego smaru do konserwacji rygli i innych elementów poddanych tarciu.

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

my na jesieni wymienialiśmy okna na energooszczędne (oknoplast), bo ocieplaliśmy dom (styropianem termo organiki) także nam zima nie straszna! :)
marczewski, 09.01.2015, 18:03