Jak przygotować mieszkanie do remontu?

Aby remont mieszkania lub domu przebiegał sprawnie i bez zbędnych strat, należy odpowiednio zabezpieczyć meble i miejsce pracy.
  • Remont mieszkania

    Remontując mieszkanie musimy zabezpieczyć m.in. meble, sprzęt rtv i agd, oświetlenie, okna i podłogi. Niezbędne są do tego: folia malarska oraz klejąca taśma papierowa. Warto zaopatrzyć się od razu w większą ich ilość.

    nyul (123RF)

Oto kilka wskazówek, co należy zdemontować, co przykryć, a co koniecznie wynieść z remontowanego mieszkania.

Jeśli w domu mieszka więcej osób, w tym dzieci, najlepiej by było, gdyby osoby niezaangażowane w remont mogły przenieść się do dziadków, cioć czy znajomych na czas trwania prac. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób nerwów i bałaganu związanych choćby z poszukiwaniem ukrytych na czas remontu rzeczy. To także spory problem dla alergików, dlatego jeśli jesteśmy wrażliwi na kurz i pył, lepiej w miarę możliwości wymigać się od domowych obowiązków.

ZobaczJak szybko i tanio odnowić płytki ceramiczne 

Folia malarska i taśma to podstawa w czasie remontu mieszkania

Osoby, które muszą pozostać na polu boju, powinny dobrze zabezpieczyć miejsce, aby później nie trzeba było w nieskończoność odkurzać i wycierać. Tu z pomocą przyjdzie folia malarska i taśma papierowa. Przyda się do oklejania mebli, listew (jeśli nie możemy ich odczepić), ram okien, etc. Obrazy i inne ozdoby ścienne, w tym lustra, należy dokładnie przykryć materiałem lub folią bąbelkową i położyć w miejscu o ograniczonym użytkowaniu, np. pod łóżkiem. Sprzęt RTV najlepiej jest okleić i wynieść do innego, nieużywanego pomieszczenia, by zminimalizować ryzyko zakurzenia w szczelinach w środku. Na podłodze powinna znaleźć się dużo grubsza folia, by nie przerywała się, bo wtedy brud może uszkodzić powierzchnię podłogi. Uwaga! Jeśli na podłodze stawiane będą ciężkie urządzenia i sprzęty (np. do cięcia płytek), na grubej folii malarskiej należy położyć dodatkowo tekturę, by deski, panele lub płytki nie uległy uszkodzeniu. 

W przypadku malowania lub tapetowania należy wykręcić albo przynajmniej okleić gniazdka (w przypadku pierwszej opcji, koniecznie upewnij się, że prąd został uprzednio wyłączony!).

Polecamy poradnik: Jak poprawnie malować ściany i sufit

Gdy w mieszkania wiszą lampy, żyrandole albo kinkiety, należy je zdjąć i umieścić w bezpiecznym miejscu. To także doskonała okazja do porządnego umycia ich, np. w prysznicu lub wannie.

Ochrona przed kurzem i brudem

Jeśli musimy nocować w remontowanym mieszkaniu, może przydać się zasłona – kurtyna zamykana na zamek błyskawiczny. Takie zabezpieczenie stanie się dodatkową izolacją oprócz drzwi i ograniczy do minimum przedostanie się brudu do pozostałych pomieszczeń.

Oprócz ochrony domu, zadbaj o okrycia wierzchnie dla siebie i twojej osobistej ekipy remontowej. Mogą przydać się rękawiczki, okulary oraz czapki, dzięki którym oszczędzicie sobie na przykład zmywania farby z włosów lub dłoni. 

Autor: Nina Romanek
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

mam na ścianach odcienie szarości z magnata. Każdy pokój ma swoje kolorowe dodatki nadające ciepła wnętrzu. Np w sypialni to fiolet, w salonie mocny żółty. W zimowe dni przy takich kolorach jest ciepło i przytulnie
maura, 11.08.2018, 13:36
Remont to ciężka sprawa, ale ttylko jak sie do niego nie przygotujemy odpowiednio dobrze :) polecam kupić potrzebne rzeczy na arsen24.pl można oszczędzić i na spokojne wszystko zaplanować, sprawdzone info
polek, 02.01.2019, 14:03