Jak przechowywać ważne dokumenty domowe. Poradnik

Przechowywanie dokumentów w mieszkaniu lub domu wielu osobom przysparza wiele problemów. Zobacz, jak to robić, by ważne dokumenty zawsze były pod ręką.
 • Domowe dokumenty

  Podzielone w stosowne grupy tematyczne dokumenty umieść w teczkach lub segregatorach. Lepiej ich nie dziurkuj, tylko włóż w koszulki.

  jackmac34 (Pixabay.jpg)

Każdy z nas ma w domu miejsce, do którego wkłada istotne papiery, paragony, umowy, etc. Jednakże po czasie systematycznego dokładania nowych rzeczy, zaczyna się trudność ze znalezieniem tej właściwej w konkretnym czasie. Wówczas przerzucamy całą stertę, bałaganiąc i wprowadzając jeszcze większy miszmasz. Skorzystaj z kilku wskazówek, by już więcej nie musieć się bać, że zginęło pismo, na którym ci naprawdę zależy.

Przeczytaj poradnik: Jak wygrać walkę z kurzem w mieszkaniu

Dobrze uporządkowane domowe dokumenty to wygoda nie tylko dla nas, ale łatwość znalezienia potrzebnej rzeczy przez osobę przez nas pokierowaną, np. kiedy trafiamy do szpitala i niezbędne jest dostarczenie poprzednich badań. Aby utrzymać porządek w dokumentach, warto podzielić je na kilka kategorii. Proponowane grupy to:

 • umowy,
 • rachunki,
 • gwarancje i paragony,
 • akty notarialne i świadectwa pracy,
 • dokumentacja medyczna,
 • dzieci (świadectwa szkolne, dyplomy, certyfikaty, etc.),
 • urzędy, 
 • inne.

Jeśli potrzebne są podkategorie, np. nazwy różnych firm, urzędów, duża rozpiętość czasowa albo mąż/żona, nie omieszkaj tego zaznaczyć, np. oddzielając od siebie kolorową kartką z zakładką, za którą łatwo złapać i przerzucić całą grupę dokumentów zamiast ją przekartkowywać.

Radzimy również: Jak przechowywać zabawki – nie tylko w pokoju dziecka 

Dokumenty domowe najlepiej umieszczać w obszernych teczkach lub segregatorach, nie dziurkując, a wkładając do koszulki. Umieszczaj je chronologicznie, dzięki czemu prosto będzie odnaleźć potrzebną rzecz. W razie potrzeby, posłuż się papierowymi, kolorowymi zakładkami.

Jak długo przechowywać dokumenty?

Raz na jakiś czas, warto jednak powrócić do starych papierów, by wyrzucić te, których termin minął i nie są nam już potrzebne. Z tym mamy jednak spory problem, bo skąd wiedzieć, kiedy właściwie mija ten czas?

Dokumenty z Urzędu Skarbowego oraz potwierdzenia złożenia PIT-u należy przechowywać 5 lat od zakończenia roku, za który nastąpiło rozliczenie.

Karty gwarancyjne oraz paragony przechowuj 2 lata albo więcej w przypadku, gdy gwarancja trwa dłużej. Warto skserować ważne rachunki, ponieważ mają to do siebie, że zaczynają

blaknąć po dłuższym czasie. Ksero włóż z przypiętym paragonem do konkretnego segregatora, a na komputerze zapisz plik ze zdjęciem.

Opłaty za wodę, gaz i prąd przechowywać należy przez 3 lata, dlatego jeśli opłacasz elektronicznie media, wydrukuj dowód wpłaty i schowaj go na wypadek kontroli. 

Autor: Nina Romanek
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Wynajmuję pomieszczenie self-storage i mam spokój. Zdecydowałam się na Less Mess, bo mają kontrolowaną temperaturę i wilgoć, co jest bardzo ważne przy przechowywaniu papierów. Pomieszczenia są suche, czyste i dostęp mam 24H, więc o dowolnej porze mogę podjechać i cos zabrać. Ogólnie polecam!
Joanna, 31.03.2019, 16:24
Ja też wynajęłam self-storage, wiem, że moje ważne dokumenty przechowywane są w bardzo bezpiecznym miejscu gdzie są bardzo dobre warunki. Jeśli mogę polecić to jest firma Less Mess Storage. Mają bardzo elastyczne warunki cenowe i dostęp przez całą dobę.
AgataL, 29.08.2019, 10:13