Jak prać kurtkę puchową, a jak z membraną? Praktyczne rady

Samodzielne pranie kurtek może okazać się trudną sztuką. Bardzo łatwo jest je zniszczyć przez niewiedzę, pośpiech czy lenistwo. Oto skuteczne sposoby na pranie kurtek puchowych i nie tylko.
  • Pranie kurtek zimowych

    StockSnap Pixabay.com

Kiedy za oknem zaczyna się brzydka pogoda, a termometry wskazują niskie temperatury, zaczynamy przeszukiwać swoje szafy w celu wyjęcia cieplejszych ubrań. Niektóre wymagają tylko odświeżenia, ale zdarza się tak, że nasza ulubiona kurtka puchowa wymaga prania. Wówczas mamy dylemat, jak to zrobić, aby jej nie zniszczyć. Prezentujemy sposoby na samodzielne wypranie kurtek w domu.

Polecamy: Jak suszyć pranie w mieszkaniu. Poradnik 

Jak czyścić kurtkę puchową i z membrany w domowych warunkach?

Aby wyczyścić, odświeżyć, wyprać zimową kurtkę samodzielnie w domu to są na to dwa sposoby: pranie ręcznie i pranie w pralce. Jednak, aby ich nie zniszczyć, należy trzymać się oznaczeń na metce (niektóre kurtki można prać tylko w pralni chemicznej, wówczas domowe sposoby się nie sprawdzą!), zapiąć wszystkie zamki, zatrzaski i rzepy oraz opróżnić kieszenie. 

Jak wyprać kurtkę w pralce?

Jeżeli na metce kurtki nie ma oznaczenia, że nie wolno jej prać w pralce to z powodzeniem i bez większych obaw można ją wrzucić do automatu. Ważne jest, aby przy praniu kurtki odmierzyć odpowiednią ilość detergentu i nastawić pranie na 30 stopni lub wg zaleceń producenta na metce. Następnie po zakończonym cyklu można dodatkowo zaimpregnować kurtkę specjalnym płynem. Wówczas jak się skończy pranie oczyścić dozownik, w którym znajdował się proszek do prania i wlać impregnat. Nastawić ponownie na 30 stopni, wirowanie i płukanie. Ważne jest, aby kurtek zimowych nie prać z innymi rzeczami oraz o odmiennych kolorach.

Zobacz także: Jak prać ubrania w pralce? 10 najczęściej popełnianych błędów przy praniu 

Pranie kurtki w ręku

Pranie ręczne jest zawsze bezpieczniejsze, ale wymaga to od nas więcej poświęconego czasu i trudu. Najpierw należy namoczyć kurtkę w misce z letnią wodą. Nalać preparatu czyszczącego i zostawić tak na około 5 minut. Płuczemy kurtkę i ewentualnie szorujemy miejsca, które najczęściej są zabrudzone, czyli kołnierz i mankiety kurtki. Nawet przy praniu ręcznym warto kurtkę zaimpregnować, aby posłużyła nam jeszcze przez kilka lat. W związku z tym do drugiej miski wlewamy wodę z takim środkiem i moczymy około 15 minut.

Ogólne zasady suszenia kurtek

Kurtkę po każdym praniu trzeba wysuszyć. Nie wieszaj ich na grzejniku. Najbardziej odpowiednim miejscem, oczywiście jeśli pogoda na to pozwala, jest balkon lub ogród. Bardzo ważne jest odpowiednie wysuszenie kurtki, ponieważ zalegająca w kurtce wilgoć może przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów co nie jest dobre dla naszego zdrowia i z pewnością przyśpieszy zniszczenie się kurtki.

To Cię zainteresuję: Pranie butów w pralce - jak to robić skutecznie. Jak prać buty, by ich nie zniszczyć? 

Jak prać kurtkę puchową?

Kurtki puchowe już od kilku lat królują na ulicach miast podczas mroźnych i zimowych dni i nocy. Jak wszystkie rzeczy i ubrania wymagają czyszczenia. Wbrew wielu opiniom można je czyścić samodzielnie i nie trzeba ich oddawać do pralni chemicznej, jednak trzeba być ostrożnym, ponieważ puch zarówno ten naturalny jak i syntetyczny wymaga delikatnej pielęgnacji.
Zanim zabierzemy się za pranie kurtki puchowej, należy, jak w przypadku wszystkich rzeczy zapoznać się z metką i jej oznaczeniami. Dodatkowo należy upewnić się, że w bębnie pralki nie ma żadnych ostrych przedmiotów oraz dokładnie wyczyść dozownik, aby detergent do prania puchu nie zmieszał się ze zwykłym proszkiem lub płynem do prania. Następnie zasuń wszystkie suwaki, zapnij kieszenie i wywiń kurtkę na lewą stronę.
Przed wrzuceniem kurtki puchowej do pralki trzeba ją namoczyć, żeby uciekło powietrze. To zmniejszy ryzyko zbicia się puchu. Większe zabrudzenia zapierz, używając specjalnego detergentu. Aby uniknąć zbicia się puchu, warto wrzucić do bębna pralki parę piłeczek tenisowych, a następnie wybrać odpowiedni program. Jeżeli w twojej pralce nie ma dedykowanego programu do prania puchu to najlepiej ustaw tryb delikatny np. do jedwabiu lub wełny o 30 stopniach i wirowaniu maksymalnie 600 obrotów na minutę.

Suszenie kurtki puchowej

Najlepszym sposobem suszenia kurtki puchowej jest suszenie naturalne, w ciepłym i przewiewnym miejscu. Najlepiej jak rozłożymy ją na płasko i co jakiś czas przekładać będziemy na drugą stronę, delikatnie rozklepując puch. Ta metoda jest czasochłonna, bo suszenie kurtki puchowej w sposób naturalny może potrwać kilka dni.
Szybszym sposobem i równie bezpiecznym jest wysuszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej. Wówczas należy ustawić program suszenie delikatnych rzeczy w nie wyższej temperaturze niż 60 stopni. Warto wrzucić piłeczki tenisowe, tak samo jak w przypadku prania. Zapobiegnie to zbijaniu się puchu.

Jak prać kurtkę z membraną

Membrana w kurtce pełni dwie funkcje: odprowadza wilgoć z naszego ciała na zewnątrz oraz zapobiega wydostaniu się ciepła. Aby tak było dalej, należy ją odpowiednio prać, aby nie straciła swoich właściwości.
Kurtkę z membraną z powodzeniem można wyprać samemu, w pralce automatycznej lub ręcznie. Ważne jest, aby wcześniej zapoznać się zaleceniami na metce i potraktować je delikatnie. Takie rzeczy nie powinno się namaczać i używać silnych detergentów, które niekorzystnie mogą wpłynąć na tkaninę. Najlepiej w tym celu użyć specjalistycznego płynu, jeśli takiego nie mamy, użyjmy zwykłego sklepowego płynu do prania, szarego mydła, płatków mydlanych, płynów do ubranek dziecięcych. Ważne, aby nie było w składzie lanoliny i środków zmiękczających. Unikajmy proszków, ponieważ drobne cząsteczki przedostają się do porów membrany, trwale je zapychając.

Zobacz: Proszek do prania – jak go zrobić samemu w domu. Co zawierają proszki do prania kupowane w sklepie? 

Przed włożeniem kurtki z membrany do pralki wstawmy tzw. puste pranie, co pozwoli nam wyczyścić bęben i podajnik na detergent ze starych środków piorących. Zamknijmy wszystkie zamki, opróżnijmy kieszenie. Kurtki z membrany nie trzeba wywijać na lewą stronę. Należy także unikać prania ich z innymi rzeczami. Ustawmy cykl, w którym temperatura nie przekracza 40 stopni, podwójne płukanie (bez żadnego zmiękczacza) oraz zerowe wirowanie.

Suszenie kurtki z membraną

Kurtkę z membraną nie wirujemy, więc należy po wyjęciu z pralki strzepać nadmiar wody. Następnie rozwiesić ją na suszarce, którą ustawiamy daleko od grzejnika w przewiewnym miejscu. Niektóre modele kurtek z membraną można suszyć w suszarce bębnowej, jednak wcześniej należy się upewnić. 

Autor: Katarzyna Dębek
0komentarzy