Jak prać czarne ubrania, aby zachowały swój kolor? 8 ważnych zasad

Czarne ubrania są uwielbiane przez wielu ludzi – zawsze modne i ponadczasowe. Jednak, aby tak się stało, czarny musi być czarny. Niestety wiele ubrań z czasem robią się coraz jaśniejsze. Jak prać czarne ubrania, aby zachowały swój kolor? Podpowiadamy!
 • Pranie czarnych ubrań

  Jedną z metod zachowania czarnego koloru na ubraniach jest namoczenie ich przed praniem w roztworze wody i octu w proporcji 12:1.

  123 RF
 • Pranie czarnych ubrań

  Czarne ubrania wymagają specjalnej pielęgnacji i odpowiedniego prania.

  cottonbro Pixabay.com
 • Pranie czarnych ubrań

  Czarne ubrania nie lubią wysokich temperatur.

  123 RF
 • Pranie czarnych ubrań

  Przed włożeniem ubrań do pralki, zapoznaj się z oznaczeniami na metce.

  123 RF

Czarne ubrania są na tyle uniwersalne, że świetnie się je łączy z różnymi kolorowymi stylizacjami. Podobno czarny wyszczupla i każdy w tym kolorze wygląda dobrze. Jak nie wiadomo, w co się ubrać z pomocą przychodzi mała czarna, która jest w każdej kobiecej szafie.

 

Dlaczego warto dbać o czarne ubrania?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Bo to nie tylko inwestycja na lata, bo jak wspomnieliśmy, czarne ubrania są zawsze w modzie, ale także oszczędność pieniędzy. Czarny sweter jest idealnym dodatkiem do jeansów, jak i bardziej eleganckich spodni czy spódnicy. Więc traktując je odpowiednio, stosując dobre środki piorące, wydłużasz ich życie, dbając o swój portfel i środowisko naturalne.

Polecamy: Nietypowe zastosowanie piwa. Do czego wykorzystać piwo w domu i ogrodzie? 

Jak prać czarne ubrania, aby zachowały swój kolor?

Jeśli skorzystasz z naszych wskazówek, dotyczących prania czarnych ubrań one z pewnością odwdzięczą się wam intensywnością koloru przez długie lata. Ważne jest także kupowanie garderoby wysokiej jakości. Lepiej jest mieć mniej rzeczy, a dobrych niż 10 par bluzek, które szybko się zmechacą, poprują i zniszczą.

8 wskazówek, które pozwolą zachować intensywność koloru twoich czarnych ubrań

Pierz w niskich temperaturze

Wrogiem czarnych ubrań jest wysoka temperatura, dlatego pierz je maksymalnie w 40 stopniach i przestrzegaj zaleceń producenta na metce. Jeżeli masz tendencję do obcinania ich, bo drażnią twoją skórę i nie wiesz, w jakiej temperaturze wyprać swoje czarne rzeczy, wybierz tą najbezpieczniejszą, czyli 30 lub 40 stopni. W połączeniu z dobrym środkiem piorącym wszelkie zabrudzenia znikną i zachowasz intensywność koloru.

Namocz ubrania w roztworze octu

Jedną z metod zachowania czarnego koloru na ubraniach jest namoczenie ich przed praniem w roztworze wody i octu w proporcji 12:1. Następnie wypierz je w pralce, nastawiając temperaturę 30 stopni. Użyj specjalnego płynu do prania czarnych tkanin. Dzięki niemu unikniesz białych mikroplamek, przebarwień i blaknięcia tkaniny.

Zobacz także: Sposoby na usunięcie plam z dywanu 

Ustaw pralkę na najkrótszy cykl prania

Jeśli nie chcesz, aby twoje czarne ubrania wyblakły ustaw najkrótszy cykl prania. Zbyt długi może sprawić, że czarny barwnik będzie się wypłukiwał. Zwróć uwagę także na wirowanie, nie może one być zbyt intensywne.

Odwróć ubrania na lewą stronę

Przed wrzuceniem do pralki swoje czarne ubrania odwróć na lewą stronę. Dzięki temu unikniesz przebarwień i uszkodzeń mechanicznych tkaniny. Dodatkowo wszelkie grafiki i naprasowane wzory nie spiorą się tak szybko.

 


Czarne ubrania
Przy praniu czarnych ubrań warto trzymać się kilku zasad! Fot. VladBitte Pixabay.com

 

Sprawdź kieszenie

Tej zasady trzeba trzymać się nie tylko przy czarnych ubraniach, ale w tym przypadku jeśli zapomnisz usunąć chusteczkę z kieszeni, wyjmiesz spodnie w opłakanym stanie. A każdy chyba wie, jak ciężko jest usunąć kawałki papieru z ubrań, które przylepiły się do tkaniny.

Naturalne sposoby na zachowanie czerni ubrań

Istnieje także wiele naturalnych metod zachowania czarnego koloru ubrań. Można je moczyć w piwie lub wywarze z liścia orzecha włoskiego. Świetnym pomysłem jest także dolanie do komory piorącej w pralce naparu (bez fusów) z kawy lub herbaty.

Jak usuwać plamy z czarnych ubrań?

Jeżeli na twoich czarnych ubraniach pojawiła się plama, nigdy nie używaj do tego odplamiacza, bo może to skutkować odbarwieniem się tkaniny. Najbezpieczniejszą metodą usuwania zabrudzeń jest zwykła szmatka zamoczona np. w herbacie. To zapobiegnie powstawaniu białych plamek.

To Cię zainteresuje: Nietypowe zastosowanie tabletek do zmywarki. Przydadzą się nie tylko w kuchni 

Jak suszyć czarne ubrania?

Oprócz odpowiedniego prania czarnych ubrań bardzo ważną kwestią jest też ich suszenie. Aby zapobiec blaknięciu koloru, nigdy nie suszcie ubrań w pełnym słońcu. Jeśli jednak wywieszacie pranie na balkon lub wystawiacie suszarkę na taras, to zawsze odwracajcie ubrania na lewą stronę. 

Autor: Katarzyna Dębek
0komentarzy