Jak pozbyć się much z mieszkania

Muchy wydają irytujące dźwięki, potrafią godzinami latać w kółko nad naszymi głowami. Uprzykrzą życie każdemu, jeśli na dobre zadomowią się w naszym mieszkaniu. Noc z brzęczącymi muchami nad uchem będzie nieprzespana. Radzimy, jak pozbyć się much.
  • Muchy w domu zatruwają życie mieszkańcom

    bella_domanie (morguefile.com)

Muchy szczególnie latem potrafią nam nieźle dokuczyć, szczególnie, gdy ich liczne grono zagości w naszym mieszkaniu. Poznajcie sprawdzone sposoby na pozbycie się ich z domu.

Warto zapobiegać wlatywaniu much do domu

O tym na pewno każdy z nas wie, warto jednak przypomnieć, że takie złe nawyki jak nieregularne wyrzucanie śmieci czy niemycie rąk sprzyjają pojawianiu się i rozmnażaniu much w naszych domach. Po pierwsze, systematycznie wyrzucajmy śmieci, do nich muchy zlecą się bowiem bardzo szybko. Podobnie z resztkami jedzenia – usuwajmy je od razu, im dłużej bowiem będą leżały na talerzu, tym szybciej przyciągną do siebie muchy.

Radzimy również: Jak pozbyć się PAJĄKÓW z domu

Mycie rąk jest niezwykle ważne nie tylko ze względów higienicznych. Na brudnych rękach możemy przenosić larwy much, które bardzo szybko rozprzestrzenią się w naszym domu.

Zabezpiecz okna przed wlatywaniem much

Jednym z popularniejszych sposobów na zahamowanie zlatujących się do domu much jest montaż moskitier. To rozwiązanie jest skuteczne również w przypadku innych uciążliwych owadów, takich jak komary czy osy. Moskitiery montuje się w oknach. Dzięki nim, w upalne dni, po otwarciu okna nie musimy martwić się o to, że do mieszkania wlecą nieproszeni goście. Moskitiery skutecznie ich przed tym powstrzymają. Oczywiście moskitiera nie należy do rozwiązań zbyt estetycznych, choć na rynku dostępne są i takie, które jak najmniej rzucają się w oczy.

Gdy muchy już się zadomowiły

Jeśli mimo naszych starań, muchy zdążyły już opanować nasze mieszkanie, konieczne jest sięgnięcie po sposoby, które umożliwią nam ich „wyproszenie". Tu możliwości jest kilka.
Pierwsza, bodaj najbardziej popularna, to lep na muchy. Należy rozwiesić kilka sztuk w pomieszczeniach, w których muchy latają i czekać, aż lep zwabi je do siebie. Niestety to rozwiązanie zdecydowanie nie należy do estetycznych, szczególnie gdy po czasie do lepu przyczepiają się owady. A dodatkowo osoby, które z tego rozwiązania korzystały mówią o jego małej skuteczności. Zdarza się również, że gdy lep wisi dość nisko, kleją się do niego włosy domowników.
Można skorzystać również z muchozolu – środka chemicznego, który natychmiast pozwoli się nam pozbyć much z mieszkania. To rozwiązanie, mimo że szybkie i skuteczne, jest jednak niebezpieczne dla naszego zdrowia. Po użyciu środka, najlepiej jest wywietrzyć dokładnie całe pomieszczenie, zanim znów zaczniemy w nim przebywać.

Jeśli wolimy uniknąć tak drastycznego rozwiązania, jakim jest muchozol, środek tępiący muchy, możemy zrobić sami preparat na owady. Potrzebne będzie nam do tego pół szklanki wody, pół szklanki mleka i 25 gramów formaliny. Wszystko dokładnie mieszamy i rozlewamy do małych spodków, które rozstawiamy w całym domu. Pamiętajmy, by zrobić to tak, żeby do płynu nie miały dostępu dzieci. Substancja zwabi muchy, które po zanurzeniu w niej, pozostaną w spodku. „Upolowane" owady wystarczy wylać razem z zawartością pojemniczków.

Odstraszające działanie roślin

Dobrym sposobem na walkę z muchami są rośliny, które działają na te owady w sposób odstraszający. Jedną z takich roślin jest paproć, którą wystarczy pozostawić na parapecie. Skutecznie działają również: świeży czosnek, papryka, liście orzecha włoskiego i piołun. Możemy skorzystać także z zapachu olejku lawendowego, który swoją intensywnością odstraszy nie tylko muchy, ale i inne owady. 

Dowiedz się więcej: Rośliny, które odstraszają komary, muchy i meszki 

Autor: Anna Chreptowicz
5komentarzy

Polecamy