Jak odstraszać gołębie w mieście (PORADNIK)

Zanieczyszczone elewacje, odpychające wyglądem gzymsy, dachy i rynny - to częsty widok w polskich miastach. Sprawcami są gołębie. Ich liczba w większym mieście sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy. Do odstraszenia gołębi mamy do dyspozycji zarówno domowe jak i profesjonalne sposoby.
 • Jak odstraszać gołębie w mieście (PORADNIK)

  BirdSystem
 • Jak odstraszać gołębie w mieście (PORADNIK)

  BirdSystem
 • Jak odstraszać gołębie w mieście (PORADNIK)

  BirdSystem

Gołębie stanowią problem w większości miast Polski. Z powodu ich obecności widzimy zanieczyszczone budynki. Wpływa to bezpośrednio na estetykę obiektu i generuje dodatkowe wydatki na jego czyszczenie lub renowację. Jednak zanieczyszczone przez gołębie elewacje to nie jedyny problem związany z tymi ptakami. Gołębie przyczyniają się do zachorowań ludzi na różne choroby odzwierzęce, a ich upierzenie jest dla wielu z nas czynnikiem alergennym. Stąd też osoby, odpowiedzialne za wygląd miasta oraz mające na uwadze jakość życia mieszkańców, powinny przyjrzeć się poważnie temu problemowi.

Zobacz również: Wojna spółdzielni z ptakami: czy zgodnie z prawem 

- Gołębie potrafią wyrządzić szkody także na terenie domków, działek i na balkonach. Dlatego warto spróbować zniechęcić je do przebywania w tych miejscach. Istnieje na to kilka bezpiecznych i całkiem skutecznych sposobów - komentuje Paweł Ćwierzyński z BirdSystem.

Obecność gołębi jest nie tylko szkodliwa dla zdrowia, ale niekiedy także dla życia! Takie zagrożenie pojawia się w przypadku zaczadzenia, do którego mogą przyczynić się gołębie gniazda. Ptaki często budują je w kominach na dachach budynków. Kiedy znikają nasady kominowe,będące elementem poprawiającym ciąg w kanale wentylacyjnym, nic nie ochrania już wlotu do komina. Może się w nim znaleźć wszystko, także ptaki szukające schronienia, szczególnie w zimne i deszczowe dni. Gdy dojdzie do zatrucia spalinami, gołębie spadają w głąb przewodu i skutecznie go zatykają. Niesprawny komin nieodpowiednio odprowadza spaliny, czego efektem jest niepełne spalanie gazu do trującego tlenku węgla. W takiej sytuacji gołębie mogą stać się odpowiedzialne za tragedię. 

- Administracja często decyduje się na zakładanie specjalistycznych siatek na kominy, które skutecznie uniemożliwiają ptakom przedostanie się do środka - dodaje Paweł Ćwierzyński.

Odstraszanie gołębi domowymi sposobami

Są domowe sposoby na uniknięcie towarzystwa gołębi w naszym otoczeniu. Powinniśmy zdecydowanie pamiętać o ich niedokarmianiu. To, że ptaki upodobały sobie dane miejsce do wypoczynku bądź gniazdowania nie jest dziełem przypadku. Znalezienie w pobliżu źródła wody i pokarmu, gołębie traktują jako zaproszenie do regularnych odwiedzin.

Może też odciąć gołębiom dostęp do miejsc, które szczególnie lubią. Jednym z takich miejsc może być parapet, na którym rozciągnięta na całej długości żyłka powinna przynajmniej na jakiś czas utrudnić ptakom odwiedziny na naszym oknie. - Co istotne, moduły mechaniczne nie rzucają się w oczy, z poziomu chodnika są praktycznie niewidoczne - wyjaśnia przedstawiciel BirdSystem. - Mają one zastosowanie także na wielu innych płaszczyznach, przy czym nie ranią gołębi, a jedynie odstraszają - dodaje Paweł Ćwierzyński.

Niektórzy decydują się również na zastosowanie siatki, którą można zamówić jak i wykonać we własnym zakresie. Jest to mało atrakcyjny, aczkolwiek skuteczny sposób. - Najskuteczniejszym sposobem jest obudowanie balkonu siatką, choć z drugiej strony rzutuje to na jego estetyce. Siatka uniemożliwia fizyczne wylądowanie na terenie balkonu, co chroni nie tylko przed nieczystościami, ale także potencjalną próbą założenia gniazda przez gołębie - ocenia Paweł Ćwierzyński z firmy BirdSystem, specjalizującej się w ochronie budynków przed gołębiami.

Inny domowy sposób ma na celu odstraszenie gołębi z miejsca przesiadywania. Możemy to zrobić za pomocą płyty CD, która zaczepiona nad miejscem odpoczynku gołębi przestraszy je bijącym z niej blaskiem. Alternatywnie wykorzystuje się inne błyszczące blaszki albo nawet dziecięce wiatraczki. Gołębie kierują się naturalnym instynktem, dlatego wystrzegają się miejsc, które kojarzą im się z zagrożeniem. Wszystkim posiadającym nagranie odgłosów wydawanych przez sowy oraz jastrzębie polecamy puszczanie ich głośno gdy tylko zobaczycie w okolicy gołębia. To prosta recepta na odstraszenie miejskich szkodników. Oprócz tego, warto spróbować zawieszenia barwnych flag lub szmatek, które nie tylko utrudnią gołębiom dostęp do miejsca, gdzie chciałyby odpocząć, ale także wywołają u nich niepokój. 

A to ciekawe

Z tych kilku powodów ptaki można dokarmiać tylko zimą

 1. Człowiek dokarmiający ptaki ingeruje w prawo selekcji naturalnej i tłumi instynkty zwierząt. Przez nas stają się mało samodzielne.
 2. Otrzymując ,,łatwy pokarm", ptaki szybko się do tego przyzwyczajają i zaprzestają samodzielnego poszukiwania jedzenia. 
 3. Ptaki szybko oswajają się z przyjaznymi gestami ludzi i domagają się jedzenia w sposób napastliwy. Regularnie dokarmiane ptaki szybko przybierają na wadze i stają się ociężałe, co negatywnie wpływa na ich zdrowie. 
 4. Dokarmianie ptaków odbija się na estetyce miasta. Im łatwiej zdobyć im żywność, tym więcej odchodów ląduje na chodnikach, ławkach, samochodach, budynkach i ubraniach mieszkańców.

Odstraszanie gołębi z dachu

Efektywna ochrona dachu przed zanieczyszczeniami stanowi większe wyzwanie z racji na to, że nie sposób pokryć czymś całej jego powierzchni, przy czym nawet wtedy, z racji na rozmiar, byłby on łatwym celem dla przelatujących nad nim gołębi. Z dachem wiążą się jednak dodatkowe zagrożenia, szczególnie w postaci zakładania gniazd oraz tworzenia całych siedlisk bakterii w różnych zakamarkach, które upodobają sobie zwierzęta. Ważne jest więc uniemożliwienie dostania się gołębi do rynien, gzymsów, wszelkich elementów architektury niewidocznych z zewnątrz. W tym celu, najrozsądniej wykorzystać specjalne siatki, które w łatwy sposób można zainstalować nawet w trudno dostępnych miejscach.

Strach na gołębie

Godne uwagi jest również skorzystanie ze ,,strachów na gołębie". W tej roli ponownie najlepiej sprawdzają się drapieżniki. Polecamy gumowe węże, wypchane ptaki drapieżne albo balony z namalowanymi oczami przypominającymi spojrzenie sowy. To proste sposoby na zniechęcenie gołębi do odwiedzin przynajmniej na jakiś czas. Skutecznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wsparcie ze strony sokolników, co często jest praktykowane na terenie lotnisk. Drapieżnik latający nad danym terytorium nie pozwoli gołębiom beztrosko zanieczyszczać żadnego budynku. Jednak nawet jeśli pozwolimy sobie na wsparcie sokolnika będzie to działanie krótkoterminowe. W przypadku korzystania z domowych sposobów odstraszania gołębi warto stosować kombinację różnych metod. W przeciwnym razie, gołębie szybko przyzwyczają się do nowych warunków.

To też cię zainteresuje: Ładny balkon: jak o niego zadbać 

Ważna zasada! - Przy odstraszaniu gołębi na własną rękę należy trzymać się istotnej zasady - nie wolno naruszać gniazd z lęgiem, czyli takich, gdzie pojawiły się już jajka albo nawet pisklaki! Przeniesienie gniazda jest możliwe, ale dopiero, gdy nie będzie się to wiązało z zagrożeniem życia zwierząt - radzi Paweł Ćwierzyński. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: BirdSystem
51komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (51)

W czym problem? Gołębie, w przeciwieństwie do wróbli, nie są pod ochroną więc problem da się rozwiązać bardzo szybko.
Taju, 17.04.2013, 11:48
dzik, 12.06.2013, 11:40
Niektóre .panie o"gołębim sercu"? KUPUJĄ BEZSENSOWNIE CHLEB NA ZAŚ..JAK IM PLEŚNIEJE TO..gołębie nim karmią.CODZIENNIE ,PRZEZ OKRĄGŁY ROK TO WIDZĘ,NA OSIEDLU PRÓSZKOWSKA.CHODZĘ DO AUTOBUSU O WCZESNYCH GODZINACH PORANNYCH,PRZECHODZĘ Z OBAWĄ ,ŻE LATAJĄCE STADO NAD MOJA GŁOWĄ .. ZAPASKUDZI MNIE GŁOWĘ,KREACJĘ/ZA CIĘŻKIE PIENIĄDZE ZAROBINE Z TRUDEM../ ROBIĄ TO DWIE PANIE.JEDNA ZE SKLEPU Z CHLEBEM" wiejskim' WYSYPUJE PRZED SKLEP OKRUCHY.DRUGA WYCHODZI Z KLATKI NR 1 . Z psem. Pies obok "załatwia" się.Pani wyrzuca chleb.Po psie NIE SPRZĄTA.Widać "OLBRZYMIE ŚLADY".. I TAK NA OKRĄGŁO..CAŁY ROK.ZA NIEDŁUGO ZACZNIE SIE OKRES LĘGOWY GOŁĘBI..te gołębie zaczną zakładać gniazda..PROBLEMÓW BĘDĄ MIEĆ MIESZKAŃCY..ŻE CHO..CHO.MOŻE ZARZĄD OSIEDLA" ZAODRZE " ZWRÓCI TYM PANIĄ UWAGĘ..PRZYNAJMNIEJ ARTYKÓŁ NIECH SOBIE PRZECZYTAJĄ,może ..JAKAŚ REFLEKSJA PRZYJDZIE IM DO GLOWY..??
Władek Jastrząb -Gołębiarz OPTYMISTA, 17.04.2013, 12:42
Jak podpowiadają sąsiedzi.."karmę dla gołębi wysypuje ta pani Z Prószkowska 1/z psem/ tak "chyba w jej mniemaniu"..sprytnie.NA GRANICY.Posesji Prószkowska 1-5 I Gruntu NALEŻĄCEGO DO MIASTA..OPOLA.Tak ,że i STRAŻ MIEJSKA..miałaby też co tu robić..GDYBY ZECHCIAŁA..
Władek Jastrząb -Gołębiarz OPTYMISTA, 17.04.2013, 12:49
te panie co tak dokarmiaja gołebie powinne miec takie bóle w przewodzie pokarmowym i tak cierpiec jak te gołębie.Ciemnota ludzka nie zdaje sobie sprawy z tego jak w ten sposób krzywdzi te biedne ptaki. A jeszcze troche to my bedzie zjadac robaki, mszyce itp... bo przez to beznadziejne dokarmianie zaburzamy ich instynt naturalny ,sposób żywienia prawidłowy i ectera.Szkoda pisania to do nich nie dotrze, do ludzi bezmozgowców
5 kondygnacja, 20.04.2013, 20:15
Dokarmianie ptaków jest w świetle prawa prowadzeniem nielegalnej hodowli. Stałe rozsypywanie pożywienia ptakom jest wykroczeniem - łamie się w ten sposób przepisy porządkowe miasta zabraniające zanieczyszczania środowiska miejskiego.--- Należy robić zdjęcia karmiącym z datownikiem i
wysyłać je ze skargą do straży miejskiej, sanepidu i do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. Mając styczność z ROZWIEWANYMI Z DACHÓW ODCHODAMI jesteśmy narażeni na robaczyce, czyli choroby wywołane przez TASIEMCE, nicienie i glisty!!!!___ Rozmnażające się w szybkim tempie gołębie są dużym zagrożeniem zdrowotnym zwłaszcza dla dzieci i seniorów ! Sanepid opublikował informacje o chorobach przenoszonych przez gołębie. Należą do nich: ornitoza, gruźlica ptasia, salmonelloza i campylobacterioza. A to nie koniec, bo NA PTAKACH ŻERUJĄ KLESZCZE, ptaszyńce, wszy, świerzbowce, pluskwy i pchły. W gniazdach natomiast żyją obrzeżki, które, jak informuje sanepid, żywią się m.in. ludzką krwią i PRZENOSZĄ BORELIOZĘ!!!!! .
____ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY - MUSIMY DZIAŁAĆ____ POWODZENIA
Nycz, 29.09.2016, 15:09
Dokarmianie ptaków jest w świetle prawa prowadzeniem nielegalnej hodowli. Stałe rozsypywanie pożywienia ptakom jest wykroczeniem - łamie się w ten sposób przepisy porządkowe miasta zabraniające zanieczyszczania środowiska miejskiego.--- Należy robić zdjęcia karmiącym z datownikiem i
wysyłać je ze skargą do straży miejskiej, sanepidu i do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. Mając styczność z ROZWIEWANYMI Z DACHÓW ODCHODAMI jesteśmy narażeni na robaczyce, czyli choroby wywołane przez TASIEMCE, nicienie i glisty!!!!___ Rozmnażające się w szybkim tempie gołębie są dużym zagrożeniem zdrowotnym zwłaszcza dla dzieci i seniorów ! Sanepid opublikował informacje o chorobach przenoszonych przez gołębie. Należą do nich: ornitoza, gruźlica ptasia, salmonelloza i campylobacterioza. A to nie koniec, bo NA PTAKACH ŻERUJĄ KLESZCZE, ptaszyńce, wszy, świerzbowce, pluskwy i pchły. W gniazdach natomiast żyją obrzeżki, które, jak informuje sanepid, żywią się m.in. ludzką krwią i PRZENOSZĄ BORELIOZĘ!!!!! .
____ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY - MUSIMY DZIAŁAĆ____ POWODZENIA
Nycz, 29.09.2016, 15:09
Dokarmianie ptaków jest w świetle prawa prowadzeniem nielegalnej hodowli. Stałe rozsypywanie pożywienia ptakom jest wykroczeniem - łamie się w ten sposób przepisy porządkowe miasta zabraniające zanieczyszczania środowiska miejskiego.--- Należy robić zdjęcia karmiącym z datownikiem i
wysyłać je ze skargą do straży miejskiej, sanepidu i do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. Mając styczność z ROZWIEWANYMI Z DACHÓW ODCHODAMI jesteśmy narażeni na robaczyce, czyli choroby wywołane przez TASIEMCE, nicienie i glisty!!!!___ Rozmnażające się w szybkim tempie gołębie są dużym zagrożeniem zdrowotnym zwłaszcza dla dzieci i seniorów ! Sanepid opublikował informacje o chorobach przenoszonych przez gołębie. Należą do nich: ornitoza, gruźlica ptasia, salmonelloza i campylobacterioza. A to nie koniec, bo NA PTAKACH ŻERUJĄ KLESZCZE, ptaszyńce, wszy, świerzbowce, pluskwy i pchły. W gniazdach natomiast żyją obrzeżki, które, jak informuje sanepid, żywią się m.in. ludzką krwią i PRZENOSZĄ BORELIOZĘ!!!!! .
____ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY - MUSIMY DZIAŁAĆ____ POWODZENIA
Nycz, 29.09.2016, 15:10
kupic wiatrowke i po problemie
asd asda, 17.04.2013, 14:09
chetnie wystrzelac dokarmiaczy gołębi ,o tak ,o tak.
5 kondygnacja, 20.04.2013, 20:18
No gdyby tak wystrzelać część głupków pozostałym też żyłoby się dużo lepiej.
ANn, 01.03.2014, 12:39
trzeba nie mieć serca żeby nie pomóc ptakom zimą czy latem - wszystko jedno. to wpaniałe stworzenia, a na brudny parapet mam jedno zdanie - umyj chamie, niech ci się chce. i już. ptaki mozna karmić, wystarczy potem po nich posprzątać.
nie mam co robić tylko jeszcze nazwiskiem sie przedstawiać, 17.04.2013, 15:38
gołębi jest szkodliwe, dla ludzi - bo to jak hodowla latających szczurów, brudzących i roznoszących choroby, a także dla gołębi - bo pozbawia ich instynktu
czy dokarmialibyście szczury?
jan serce, 17.04.2013, 15:51
ty..NIE WYZYWAJ OD CHAMÓW ,BO TY PO CHAMSKU POSTĘPUJESZ .innym ZATRUWASZ ŻYCIE ,NARAŻASZ NA CHOROBY ,SMRÓD I ROBACTWO.chcesz dokarmiać ?TO IDŻ DO SCHRONISKA PSÓW,,NAD ODRĘ,NAD KANAŁ,ZA MIASTO..A NIE KOMUŚ POD OKNEM.WIOCHA I CHAMSTWO WYCHODZĄ..
glizda, 17.04.2013, 16:32
..myślisz ,że do nieba się dostaniesz?.Nie tylko ptakom szkodzisz,przede wszystkim ludziom,sąsiadom zatruwasz życie.Bliżnim swoim.Jak uciążliwe są gołębie w wysokich blokach,poznamy jak zaczną gniazda budować.Jak gruchają,jak nachalne są .Paskudzą odchodami ,strasznie żrącymi . Miasto zaczęło się ich pozbywać jesienią spod mostów na odrze,bo odchody zżerały ,korodowały rury,przewody.Zwabione przez karmicielki przeniosły się na osiedla.Ponadto ,za zaśmiecanie płaci się mandat-do 500PLN. Nie każdy ma ochotę na chlew na balkonie.Mnie to przeszkadza.uczulony jestem na ptasie /gołębie pierze/,nie lubię chamstwa i bezczelności jaką ty tu prezentujesz.
Jastrząb, 17.04.2013, 16:59
to sie chopie wyprowadź. mi przeszkadza darcie mordy kiboli i łomot dyskotek, ale jak się poskarżyłem to powiedzieli mi- wyprowadź się. no to ty też się wyprowadź jak ci przeszkadzaja te piękne ptaki
mamałyga, 17.04.2013, 17:37
nie masz serca dokarmiajac gołebie ,zycze ci zeby ciebie bolał tak brzuch i choroby przewodu pokarmowego dopadły ciebie tak jak te biedne ptaki cierpia przez twoje dokarmianie.Nie obrazaj ludzi i nie wyzywaj od chamow, to swiadczy o tobie i twojej wiedzy.TY CHAMIE
5 kondygnacja, 20.04.2013, 20:22
Karmisz ptaki. One sie rozmnażają na potęgę.Przez to ,ze je dokarmiasz one nie potrafią odnaleźć się w środowisku naturalnym. To,że ty dokarmisz ptaszki związane jest z tym, ze kolejne zgina w męczarniach. Tak! bo nienastępujące naturalna selekcja i rodzą się coraz słabsze ptaki.WCALE IM NIE POMAGASZ! Zrozum to! Ale twoje sumienie jest spokojne. A po za tym ptaki narażone sa na drapieżniki bo dostając jedzenie w określonym miejscu. Zdziczałe bezdomne Koty też szybko sie uczą i wiedza gdzie atakować... i gdzie skupisko ptaków jest największe. A to wszystko za sprawa twojego dokarmiania. A co z kaczkami? Dlaczego nie odlatują na zimę? Bo człowiek ich nauczył ze dostaną jeść a po tem zimą gdy nie ma pogody na spacerki zapomina się o nich. A one umierają z zimna.
saset, 22.04.2013, 16:31
....., 23.04.2013, 08:41
Jak ty albo twoje dzieci zarazisz się od ptaków chorobą nieuleczalną to dopiero zrozumiesz że ptaki nie dokarmia sie na balkonie.
Ornitolog, 28.07.2014, 10:36
A ciemnota zawsze górą.
Jak Ty albo Twoje dzieci zarazicie się od ptaków chorobą nieuleczalną to dopiero zrozumiesz, że ptaki nie dokarmia sie na balkonie.
Ornitolog, 28.07.2014, 13:18
Inaczej byś mówił (pisał) gdyby Twój sąsiad pod tobą czy nad Tobą te gołębie dokarmiał i nocowałyby na jego balkonie mimo siatki a smród unosiłby się cały czas.Uwierz żadna przyjemność. Ja mam takiego sąsiada
Sąsiad gołębiarza, 19.10.2015, 22:45
Człowieku, nawet nie wiesz ile chorób przenoszą te ptaki. Nie mogę otworzyć okna, mieszkam na 4tym piętrze - gołębie chmarą lądują na dachu i za każdym razem leci pył, kurz, pióra, plus do tego ich kupy. Serio - jeśli tak pomagasz - to czy bierzesz pod uwagę cudze zdrowie? TO nie są niegroźne choroby. Ogarnij się. Te ptaki powinny same znajdować pożywienie i nie lęgnać się wśród ludzi. Już wolę kruki i wrony - te przynajmniej lecą na wysypiska wcześnie rano i wracają wieczorem. Nie są tak nachalne. Choć i tak bywają uciążliwe. Bywały momenty, że nie dało się przejść Plantami nie obsranym. Dalej będziesz "pomagać"? Jeśli masz psa - to sprzątasz po nim?
W, 28.10.2015, 14:28
najlepsze są petardy, świetnie odstraszają i zniechęcają to gówniane ptactwo do powrotu w to samo miejsce
gołab, 17.04.2013, 16:46
powycinać drzewa i pozabijać zwierzęta. będzie czysto i spokój.
mamałyga, 17.04.2013, 17:34
Po komentarzach i artykule sądzę, iż gołębie mają większy problem z ludźmi, niż ludzie z nimi. Mimo tak dużych mózgów ludzie w miastach nie potrafią dalej pojąć, że Ziemia dla ludzi tak samo jest domem, jak i dla wszelkiej maści zwierząt. Wystarczy przejść się po mieście i policzyć pety, woreczki, butelki, plamy oleju, etc. Nie wspominając o dzikich wysypiskach, oponach i innych cudach w pobocznych stawach. W porównaniu z gołębiami ludzie pozostawiają dużo więcej śmieci i robią więcej bałaganu, niż wszystkie razem wzięte zwierzęta zamieszkujące miasta. Kto tego nie widzi, ma rzeczywiście kawał zalegającego niepotrzebnie w głowie mózgu.
Mario_, 17.04.2013, 20:03
sądze po opisie ze nigdy nie myłas okien po obstrukcji gołąbka.
5 kondygnacja, 20.04.2013, 20:28
oby tylko takie problemy byly w zyciu.
czytelnik, 17.04.2013, 23:15
Problem jest i to bardzo duzy, nieswiadoma jestes na twoje szczęście.Wystrzelac tych co je dokarmiają.
5 kondygnacja, 20.04.2013, 20:07
A może wystrzelać tych co tak piszą? choć przyznaję że problem jest.
bobo, 15.03.2016, 14:07
WYSTRZELAĆ! Humanitarnie, rzecz oczywista !
czesmir, 18.04.2013, 11:13
Pomijając choroby przenoszone przez gołębie (komary przenoszą ich najwięcej) one po prostu mają bardzo toksyczne odchody, na balkon nie da się wejść, spać się nie da a niech taki się wypróżni na auto... lakier blednie w zastraszającym tempie! Nie mam nic do gołębi ale niech nie przesiadują u mnie, nie zapraszam ich! Są gołębniki, niech tam przesiadują.
Mówi się, że jeden zestrzelony gołąb to tragedia ale już tys. to statystyka!
Popędz Gołębia, 17.04.2014, 05:50
Polecam KOTA na balkonie...i problem gołębii nie istnieje :)
kicikici, 18.04.2013, 13:28
Zgadzam się. Kotek na balkonie i problem rozwiązany. W tym roku mój dżinks tylko jednego gołębia upolował i na razie chodzi głodny ...
X, 18.04.2013, 14:28
Przecież jak ktoś nienawidzi gołębi to i małe jest prawdopodobieństwo, że będzie lubił cośkolwiek innego poza sobą. Pewnie za kotami też biegają aby je wykończyć czekając aż szczury w kamiennicach czy na blokowiskach osiągną taką popoulację, że strach będzie wejść do piwnicy przed wścieklizną. Ludzie żyjcie i dajcie żyć innym stworzeniom, najlepiej nie wtrącając się w ich egzystencję. Jak już przytoczyłam wcześniej puszczony z jutuba odgłos puszczyka czy jastrzębia działa cuda, nie wiem płyta cd wywieszona czy naklejka lub drewniana figurka kruka i nie ma problemu.
ANn, 01.03.2014, 12:46
Przecież jak ktoś nienawidzi gołębi to i małe jest prawdopodobieństwo, że będzie lubił cośkolwiek innego poza sobą. Pewnie za kotami też biegają aby je wykończyć czekając aż szczury w kamiennicach czy na blokowiskach osiągną taką popoulację, że strach będzie wejść do piwnicy przed wścieklizną. Ludzie żyjcie i dajcie żyć innym stworzeniom, najlepiej nie wtrącając się w ich egzystencję. Jak już przytoczyłam wcześniej puszczony odgłos puszczyka czy jastrzębia działa cuda, nie wiem płyta cd wywieszona czy naklejka lub drewniana figurka kruka i nie ma problemu.
ANn, 01.03.2014, 12:46
to sa winni ludzie ,ktorzy dokarmiaja gołebie nie potrzebnie.W naszym klimacie one przeżyja bez dokarmiania.I tepic trzeba ludzi -tych nieudaczników,nieuków.
5 kondygnacja, 20.04.2013, 20:03
a ja wole wroble ,bo nie lataja tak wysoko, a jak juz im sie zdarzy to SRAJĄ mniej.
5 kondygnacja, 20.04.2013, 20:38
Jak przylatują,chociaż wtedy mam spokój z gołębiami,odstraszają
z "gołębnika" /wieżowca/, 21.04.2013, 08:53
po pierwsze w kominach gniazda robią kawki natrętne to one są problemem nie gołębie bo gołąb jest zbyt głupi zeby z niego wyjsc jestem hodowcą to wiem co gołębie potrafią a co nie a ten pismak niech głupot nie pisze
maksu, 23.04.2013, 06:17
Nie wiem jakim trzeba być dziennikarzem żeby reklamować taki bestialstwo w gazecie.
Gość., 30.04.2013, 17:57
Na szczęście są w miastach drapieżniki żywiące się gołębiami.
Poniżej filmik z takiego polowania. https://www.youtube.com/watch?v=aXeHFob87uk
Obserwator Przyrody, 26.08.2013, 16:08
Borykam się z tymi nieznośnymi ptakami rok.
Upodobały sobie mój balkon ,nocuja na nim,rano okropnie gruchaja,nawet przebrzydle,bo nie jest to miły dla uszu spiew .Zainstalowałam siateczke,ale przeszly,a raczej przefrunęły,sa płytki CD,kota sie nie boją,mam tez te kolczatki-nic nie pomaga.Jestem na skraju załamania.Tym bardziej,ze jestem sama i wielu rzeczy nie zrobię.
Kołodziej, 25.02.2014, 16:05
Fajny artykuł, ciekawe pomysł nie zakrawające na bycie okrutnym. Mi osobiście również nie przeszkadzają ale balkon mam wspólny z sąsiadem i nie chcę oglądać rozwalania gniazda jak będą w nim złożone jajeczka więc właśnie szukam humanitarnych sposobów na zniechęcenie ptaków do balkony. Powiem szczerze, że odgłos puchacza puszczony z youtuba czyni cuda do tego płyta cd i nie potrzeba kolców ani innych brutalnych rozwiązań.
ANn, 01.03.2014, 12:37
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Bardzo fajny tekst, myślę że autor tekstu podszedł do tego bardzo rzetelnie i merytorycznie. Spotkałam się z tym Birdsystemem na kilku budynkach i, o dziwo, nie były brudne, widać więc działa :)
Elizza, 01.05.2014, 19:49
Coroby przenoszone przez ptaki
1.Ornitoza,
2.Salmonelloza,
3.Aspergiloza,
4.Kokcydioza,
5.Robaczyca,
6.Toksoplazmoza,
7.Ptasia grypa
A teraz dokarmiaj ptaki . Decyzja należy do Ciebie
Ornitolog, 28.07.2014, 10:41
Ja kupiłam w markecie budowlanym wiklinową matę . Przypięłam ją do barierki na balkonie . Teraz żaden ptak mi nie siada na balkonie . Gołębi też nie ma .
EWA, 24.06.2015, 10:24
Witam, a ja wpadłem ostatnio na stronę http://topprotect.pl - można też zabezpieczyć balkon siatką
Mar, 11.02.2016, 11:38