Jak odkazić mieszkanie po grypie lub innej chorobie zakaźnej?

Dowiedz się jak sprzątać, by odkazić mieszkanie po chorobie. Podpowiadamy, na co zwrócic uwagę, by dobrze oczyścić mieszkanie z wirusów i bakterii.
  • Odkażanie domu po chorobie

    Sprzątanie mieszkania po chorobie domowników to konieczność. Warto poznać zasady, dzięki którym zrobimy to dobrze.

    rawpixel, unsplash.com

Wirusy i bakterie rozprzestrzeniają się poprzez dotykanie przedmiotów, kichanie czy też kaszel. Sprzątanie i dezynfekcja mieszkania po przebytej chorobie to konieczność. Warto poznać najważniejsze zasady odkażania przestrzeni z drobnoustrojów oraz technikę prawidłowego mycia rąk, by nie roznosić drobnoustrojów.

9 zasad odkażania domu po chorobie

1. Pranie pościeli i dezynfekcja materaca
Sprzątanie po chorobie rozpocznijmy od wyprania pościeli w jak najwyższej temperaturze (powyżej 60 stopni). Jeżeli nie mamy takiej możliwości, pościel warto poddać profesjonalnej dezynfekcji. Wyprać należy wszystkie materiały na łóżku, z którymi miał styczność chory, tj. koce, narzuty, pokrowce. To czego nie da się wyprać, jak np. materac, możemy spryskać wodą z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, który ma działania dezynfekujące. Zapobiegawczo warto co pewien czas wietrzyć pościel nawet w okresie, gdy nie chorujemy, zmniejszy to szanse na zarażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Przeczytaj też: Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie w domu i właściwości

2. Pranie ręczników
Ręczniki oraz ubrania chorego należy wyprać w wysokiej temperaturze. Nie należy umieszczać ich w koszu razem z rzeczami pozostałych domowników. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się zarazków.

3. Wymiana przyborów higienicznych: gąbka i szczoteczka do zębów
Wilgotne szczoteczki do zębów, gąbki i inne przedmioty higieny osobistej to wprost idealne miejsce do namnażania się patogenów. Po przebytej chorobie przybory te najlepiej jest wyrzucić. Pamiętajmy o regularnej wymianie artykułów, takich jak szczoteczka do zębów (przynajmniej co trzy miesiące), są one bowiem siedliskiem wirusów i bakterii.

4. Dezynfekcja często używanych przedmiotów: klamki, telefony, włączniki światła
Rozprzestrzenianie patogenów odbywa się poprzez dotyk, dlatego na najczęściej używanych przedmiotach z pewnością znajduje się spora ilość bakterii i wirusów. Nie zapominajmy więc o dokładnym wyczyszczeniu klamek, telefonów, pilotów do telewizora, klawiatury komputerowej, włączników światła itp.

Warto wiedzieć. Przeczytaj: Jak uchronić się przed koronawirusem? [Zalecenia WHO i GIS] 

5. Wyparzanie naczyń i sztućców
Naczynia kuchenne również mogą być siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych. Posiadacze zmywarki poradzą sobie z dezynfekcją naczyń, nastawiając program na najwyższą temperaturę. Jeśli nie mamy zmywarki w domu – sztućce i naczynia najlepiej będzie wyparzyć we wrzątku.

6. Wietrzenie pomieszczeń
Aby odkazić dom po chorobie, należy dokładnie wywietrzyć wszystkie pomieszczenia, gdyż w powietrzu może unosić się wiele patogenów. W czasie zimy wietrzymy mieszkanie otwierając okna na kilka minut, tak by nie obniżyć za bardzo temperatury w pomieszczeniu. Pamiętajmy przy tym, aby na czas wietrzenia zakręcić grzejniki. Regularne wietrzenie w domu to także dobre działanie profilaktyczne przeciwko grypie i innym chorobom. 

Zobacz: Jak najlepiej wietrzyć mieszkanie?

7. Wynoszenie śmieci i zużytych chusteczek

Pamiętajmy o regularnym wyrzucaniu jednorazowych chusteczek higienicznych i ręczników papierowych, których używał chory. Należy unikać gromadzenia chusteczek w pomieszczeniu, w szczególności przy łóżku chorego. Systematyczne wynoszenie śmieci i dezynfekcja śmietników to niezbędne działania zapobiegające powtórnemu zakażeniu po chorobie.

8. Dezynfekcja łazienki
Łazienka jest miejscem, w którym, zwłaszcza w czasie choroby domowników, gromadzi się znaczna ilość bakterii i wirusów. Dlatego też zwróćmy szczególną uwagę na dokładną dezynfekcję toalety i umywalki.

9. Ścierki, mopy i szczotki – odkażanie
Gdy wysprzątamy już i odkazimy dom, koniecznie pamiętajmy o dezynfekcji, a najlepiej wymianie ścierek, mopów, szczotek i innych akcesoriów do sprzątania. Unikniemy w ten sposób rozprzestrzeniania się obecnych na nich drobnoustrojów. 

Dowiedz się więcej: Jak wykorzystać ocet do porządków w mieszkaniu

Autor: Marianna Leśniewicz
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

hello its submit very cool
googles https://google.com/
googles, 29.03.2019, 23:12
Promienie UV zabijają wszelkie bakcyle - wystarczy kilka minut
abc, 13.03.2020, 07:21
Mozna tez uzyc parownicy, ja mam karchera i pieknie daje rade, zabija skutecznie do 99% bakterii domowych, kupilam na karchercenter-ocean.pl jakis czas temu i teraz sprawdza sie idealnie
Karbowska, 25.04.2020, 15:34