Jak ochłodzić mieszkanie?

Choć ostatnio jest trochę zimniej, warto już teraz pomyśleć, jak zabezpieczyć mieszkanie przed kolejna falą upałów
  • Wiatrak domowy

    W kieleckim NOMI są jeszcze dostępne wiatraki w różnych cenach.

    Dawid Łukasik

Podczas gdy właściciele domków mogą korzystać z basenów, które są świetnymi sprzymierzeńcami w walce z upałem, mieszkańcy bloków muszą radzić sobie w inny sposób.

Zobacz również: Basen w ogrodzie: dostępne rodzaje. W co warto się zaopatrzyć 

W ochładzaniu mieszkania pomogą przede wszystkim przeznaczone do tego urządzenia, które są dostępne na rynku. Wiatraki i klimatyzatory są najpopularniejsze.

Po pierwsze – wiatrak

Najczęściej korzystamy z wiatraków, co widać po stanie wentylatorów w marketach budowlanych. W wielu miejscach brakuje towaru, jednak znaleźliśmy miejsca, gdzie jeszcze można kupić sprzęt.
Sławek Boś, pracownik działu elektrycznego w Castoramie w Kielcach, mówi, że w ostatnim czasie wyprzedane zostały najtańsze wiatraki. Były po 59 złotych.
– Wciąż są dostępne wentylatory podłogowe po 137 i 178 złotych – dodaje. Wiatraki w okazyjnych cenach dostaniemy również w kieleckim NOMI. – Nie mamy dużego wyboru, ale w naszej ofercie są jeszcze wentylatory po 49,99, 59,99 i 69,99 złotych – mówi Agnieszka Molęda, kierownik administracji i obsługi klienta.

Po drugie klimatyzacja

Coraz popularniejszą metodą na schłodzenie pomieszczeń w upalne dni staje się montaż klimatyzacji. W tej chwili stosuje się ją nie tylko w biurowych pomieszczeniach, lecz również w mieszkaniach. W Castoramie można dostać dwa rodzaje klimatyzatorów. Są to klimatyzatory przenośne, czyli takie, które mają przewód i podłącza się je do gniazdka, a także klimatyzatory stałe.
– W tej chwili wyprzedaliśmy urządzenia przenośne za 837 złotych, ale wciąż mamy na stanie te po 1094 złote – mówi pan Sławek. – Jeśli chodzi o klimatyzatory stałe, ceny wynoszą od 997 złotych wzwyż. Jest to cena wyłącznie klimatyzatora, bez kosztów montażu – dodaje pan Sławek.

Warto wiedzieć: Klimatyzatory: rozwiązania do domu jednorodzinnego 

Klimatyzacja w porównaniu z wiatrakami jest sprzętem dużo droższym i bardziej profesjonalnym. Przed wyborem warto zorientować się, które urządzenia są dobrej jakości, a także przyjrzeć się firmie montującej.
– Polecałbym, żeby zwrócić uwagę na certyfikataty, zielone karty, a także obecność na rynku firm montujących. Jeśli już decydujemy się na klimatyzację, warto zainwestować i postawić na dobrą jakość – mówi Robert Szmit ze skarżyskiej firmy Klimasko. – Dobre klimatyzatory mają firmy Electra, Toshiba i Mitsubishi – dodaje.

Trudno ustalić przeciętną cenę założenia klimatyzacji. – Trzeba wziąć pod uwagę cenę klimatyzatora, moc, przeszklenie, nasłonecznienie mieszkania. Wszystko musi być odpowiednio dobrane, żeby, mówiąc potocznie, klima nie wysiadła – mówi Leszek Sikora, wiceszef spółki Aquaklim.

Jak informuje nas Robert Szmit, podstawowy koszt montażu to około 1100 złotych. – Klienci zazwyczaj decydują się na założenie klimatyzacji tylko w jednym, najczęściej używanym pokoju. Wtedy przeciętny koszt klimatyzacji z montażem to około 2500 złotych – mówi Leszek Sikora.

Po trzecie – domowe sposoby

Tym, których nie stać na taki wydatek, proponujemy domowe sposoby pani Marysi. – Gdy jest gorąco, moczę prześcieradło w zimnej wodzie i zawieszam je na balkonie przed drzwiami po to, by powietrze, które wpada do mieszkania, było bardziej wilgotne – zdradza nam Czytelniczka.

Zobacz również: Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Izabela Mortas
1komentarzy