Jak dezynfekować mieszkanie. Domowe środki, które pomogą pozbyć się wirusów i bakterii

Dezynfekcja mieszkania do niedawna była przeprowadzana w szczególnych sytuacjach, jednak ze względu na zagrożenie koronawirusem, warto ją przeprowadzać częściej. Podpowiadamy, jak pozbyć się wirusów domowymi środkami.
  • Sprzątanie

    Czyste mieszkanie to mniejsze ryzyko chorób.

    Tumisu (Pixabay.com)

W czasach zagrożenia związanego z koronawirusem trzeba zadbać nie tylko o własną higienę (mycie rąk!), ale także o czystość, a nawet dezynfekcję naszego mieszkania. Wynika to z faktu, ze wirus może się utrzymywać na różnych powierzchniach, a z nich – możemy go przenieść dalej lub zakazić się – wystarczy dotknąć zanieczyszczonej klamki, a potem ust. Jak przeprowadzić dezynfekcję mieszkania i sprawić, by było „strefą bez wirusów"? Podpowiadamy, jak i czym oczyścić mieszkanie za pomocą dostępnych, domowych środków.

Radzimy: Jak i czym myć ręce, żeby chronić się przed koronawirusem

Przynieś jak najmniej wirusów do domu

Zanim zaczniemy dezynfekować mieszkanie, warto zadbać o to, żeby przynosić jak najmniej wirusów do domu. Pamiętajmy, że ich nosicielem może być również osoba, która nie ma objawów chorobowych, a także, że bakterie, wirusy (w tym koronawirusy) mogą utrzymywać się na różnych powierzchniach. Dlatego myjmy lub dezynfekujmy ręce np. po podróży autobusem lub zakupach itp., a przed powrotem do domu. Zmieniajmy ubranie po powrocie do domu i nie trzymajmy razem rzeczy „wewnętrznych" i „zewnętrznych". Wycierajmy starannie buty i nie chodźmy w nich po mieszkaniu (dotyczy to również gości, choć oczywiście ich przyjmowanie również powinniśmy ograniczyć), elegancja obecnie powinna zejść na drugi plan, higiena przede wszystkim!
Starajmy się dotykać jak najmniej powierzchni, zanim nie dotrzemy do łazienki i nie umyjemy rąk (jeśli mamy baterie jednouchwytowe, a myjemy ręce po przyjściu do domu, uruchamiajmy je np. nadgarstkiem). Nie stawiajmy toreb z zakupami na blatach itp. (zresztą tego w ogólne nie powinniśmy robić).

Pamiętaj o wietrzeniu mieszkania

Częste wietrzenie mieszkania pomoże pozbyć się wirusów i innych zanieczyszczeń z powietrza. To jedna z najprostszych i bardziej skutecznych rzeczy, jakie możemy zrobić, by oczyścić powietrze w domu. Pamiętajmy, że znacznie efektywniejsze jest intensywne wietrzenie – lepiej otworzyć okno szeroko na kilka minut niż mieć uchylone przez dłuższy czas. Jeśli obawiamy się zaziębienia, wietrzmy pomieszczenia po kolei, niekoniecznie musimy siedzieć w przeciągu czy przy pootwieranych oknach. Wietrzenie mieszkania, poza tym, że pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń, poprawia też jakość powietrza w domu, co z kolei wpływa m.in. na stan naszych błon śluzowych. A to one są jedną z barier ochronnych naszego organizmu, dlatego warto o nie zadbać.

Sprawdź: Czy można zarazić się koronawirusem przez kanały wentylacyjne w budynku?

Jakie miejsca w mieszkaniu trzeba szczególnie dezynfekować

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca, których dotykamy najczęściej, a które dość często pomijamy w codziennych porządkach. Są to przede wszystkim klamki – szczególnie drzwi wejściowych oraz łazienki, ale również wszelkie inne. Miejscami, w których gromadzą się wirusy i inne zanieczyszczenia są też włączniki światła, słuchawki domofonów, uchwyty mebli, piloty, włączniki czy przyciski wszelkich sprzętów RTV i AGD, pamiętajmy również o swoim telefonie oraz kluczach. Szczególną uwagę zwróćmy też na baterie umywalkowe, z których korzystamy, myjąc ręce po powrocie do domu.

Porządki w mieszkaniu a dezynfekcja

Oczywiście nie możemy pominąć powierzchni sprzątanych i mytych standardowo, takich jak podłogi, meble, umywalki, wanny, sedesy, a także baterie umywalkowe czy wannowe. Podczas porządków absolutnie nie dotykajmy twarzy (nosa, ust, oczu) – oczywiście tego nie powinniśmy robić również przy „zwyczajnych" porządkach, ale teraz zwróćmy na to szczególną uwagę. Do sprzątania i dezynfekcji załóżmy rękawiczki jednorazowe.

Czym dezynfekować mieszkanie – domowe środki

Koronawirusów pomaga pozbyć się m.in. zwykłe mydło, które niszczy ich tzw. warstwę lipidową (tłuszczową). To samo dotyczy środków, które na co dzień pomagają w usuwaniu tłuszczów, takich jak płyny do naczyń. Warto także sięgać po środki z chlorem. Do dezynfekcji mieszkania możemy użyć płynów, żeli i chusteczek antybakteryjnych oraz specjalnych płynów dezynfekcyjnych, które pojawiły się w sprzedaży. Z domowych środków możemy także sięgnąć po alkohol etylowy, ale pamiętajmy, że musi on mieć on stężenie etanolu powyżej 60%.

Domowy płyn do dezynfekcji

Domowy płyn do dezynfekcji zarówno rąk, jak i różnych powierzchni możemy też przygotować – zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na bazie spirytusu 95-96% z dodatkiem wody utlenionej (3%) oraz gliceryny (ten ostatni składnik przede wszystkim łagodzi podrażnienia skóry, które wywołuje mocny alkohol; zamiast gliceryny można użyć np. żelu aloesowego).
Podane składniki wystarczy wymieszać i przelać np. do buteleczki z atomizerem, które bywają w drogeriach. Dzięki temu będzie można spryskać określoną powierzchnię (klamkę, baterię) i zetrzeć papierowym ręcznikiem. Trzeba tylko zachować proporcje, żeby stężenie alkoholu nie spadło poniżej 60%. Na 1000 ml (1 litr) należy użyć 833 ml spirytusu, 42 ml wody utlenionej, 14,5 ml gliceryny, 110 ml przegotowanej wody.


Środki czystości
Większość środków chemicznych stosowanych do sprzątania pomoże pozbyć się wirusów. Dodatkowo do dezynfekcji powierzchni warto wykorzystać preparaty na bazie mocnego alkoholu.Fot. Fotoblend (Pixabay.com)

Jakich środków użyć do dezynfekcji mieszkania

Oczywiście nie wszystkie powierzchnie można zdezynfekować w ten sam sposób. Te najbardziej narażone na wirusy (klamki, przyciski, włączniki, uchwyty baterii itp.), najlepiej czyścić środkiem dezynfekującym lub roztworem na bazie alkoholu (pamiętajmy, że musi to być mocny alkohol!). Oczywiście przy dezynfekcji np. włączników światła trzeba pamiętać o zwykłych zasadach bezpieczeństwa i nie wycierać ich np. mokrą szmatką czy gąbką!

Do sprzątania i dezynfekcji łazienki i kuchni użyjmy środków przeznaczonych do sprzątania zawierających chlor (uwaga: chlor niszczy chrom, którymi są pokryte m.in. baterie). Dobrą alternatywą są środki z mocnym alkoholem.
Do mycia podłóg itp. możemy użyć standardowych płynów, które rozpuszczają tłuszcze. Jeśli mamy mop lub myjkę parową, wykorzystajmy ten sprzęt jako pomoc w dezynfekcji mieszkania.

Dowiedz się więcej: Mop parowy i myjka parowa - jak wybrać dobre urządzenia i jak je stosować

Pranie i mycie naczyń

Pamiętajmy także, że do zdezynfekowania ubrań, pościeli czy ręczników należy zastosować wyższą temperaturę prania (60 stopni Celsjusza lub więcej). To samo dotyczy mycia naczyń i sztućców.

Domowe środki do sprzątania

Z ekologicznych i zwykle skutecznych środków do sprzątania, takich jak soda, kwasek cytrynowy czy ocet lepiej na razie zrezygnować – nie zapewnią one dezynfekcji mieszkania. Ocet zawiera wprawdzie alkohol, ale maksymalnie w zaledwie 10% stężeniu.
Również olejki eteryczne, nawet te o działaniu przeciwwirusowym (olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, tymiankowy), lepiej stosować tylko wspomagająco do płynów na bazie alkoholu lub mydła. 

Sprawdź: Jak odkazić mieszkanie po grypie lub innej infekcji

Autor: redakcja.regiodom
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

abc, 17.03.2020, 10:36
Po grypopodobnej infekcji warto odwiedzić solarium.
abc, 18.03.2020, 11:05
tak, ja nawet specjalnie zamówiłam sobie odkurzacz roborock żeby nie utonąć w śmieciach przy dwójce dzieci w domu i klapa... wraz muszę sama sprzątać...
Natalia, 31.03.2020, 09:49
Ocet to nie alkohol tylko roztwór kwasu octowego
ja , 15.04.2020, 14:28
www.sprzataniezpara.pl lub www.czyszczeniepara.pl polecam te firmy z Poznania znają się na rzeczy dezynfekują za pomocą gorącej pary profesjonaliści 99,99% zabitych wirusów, potwierdzone laboratoryjnie.
Krzysztof krotowski, 26.05.2020, 13:42
Firma sprzątająca Poznań www.sprzataniezpara.pl lub www.czyszczeniepara.pl polecam te firmy z Poznania znają się na rzeczy dezynfekują za pomocą gorącej pary profesjonaliści 99,99% zabitych wirusów, potwierdzone laboratoryjnie.
Krzysztof krotowski, 26.05.2020, 13:45
Ja na trudne zabrudzenia sobie parownice zakupiłam philipiaka , nie ma szans zadem tłuszcz zaschniety czy brud :)
Lidka, 30.05.2020, 00:57
Gdzie taka parownice mozna obejrzec stacjonarnie ?
Donek, 08.06.2020, 23:27
Witam! Donek, tak. Produkty naszej marki na żywo obejrzysz w naszych salonach stacjonarnych - jest ich kilka na terenie Polski. Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK
Marta Kowalewska, 14.06.2020, 12:24
Potwierdzam. Okna, łazienka, podłogi z drewna czy dywany wełniane czyści się z jej pomocą łatwością.
zobia, 20.06.2020, 13:28
Moim zdaniem najlepiej oczyści mieszkanie z wirusów porządny filtr powietrza. Ja mam taki philipiaka . Zero kurzu , pleśni, bakterii i wirusów.
Jo, 23.06.2020, 10:03
Można również użyć bardziej zaawansowanych przedmiotów, jak np. urządzenie do dezynfekcji promieniami UV-C -Protekt Germicidal typ - 3 - https://liteshop.pl/protekt-uv-c-typ-3.html
Liteshop, 24.07.2020, 09:45