Jak czyścić akcesoria do sprzątania: ścierki, mopy, szczotki i inne przedmioty?

Dowiedz się, jak czyścić akcesoria do sprzątania, takie jak szczotki toaletowe, gąbki, ścierki, mopy oraz inne przybory, aby służyły Ci przez długi czas i nie roznosiły brudu oraz bakterii po domu.
  • Akcesoria do sprzątania

    Gąbkę, którą myjemy talerze, powierzchnie w kuchni, czy w łazience należy wyczyścić po użyciu.

    Karolina Grabowska Pexels.com
  • Jak czyścić i dbać o akcesoria do sprzątania?

    Czyste akcesoria do sprzątania są tak samo ważne jak częstotliwość i rodzaj stosowanych środków chemicznych.

    RitaE, pixabay.com

Domowe porządki to rutynowy obowiązek i nawyk. Jednak czy pamiętamy aby... posprzątać to, czym sprzątamy? Czyszczenie akcesoriów do sprzątania jest bowiem równie ważne jak utrzymywanie czystości w całym domu. Badanie przeprowadzone przez Charlesa Gerbę - amerykańskiego profesora mikrobiologii na Uniwersytecie Arizona dowodzi, że najwięcej bakterii w naszych domach znajduje się w kuchni. Według badacza, istną bombą biologiczną są kuchenne zmywaki - znajduje się na nich wielokrotnie więcej bakterii niż na desce sedesowej.

Przeczytaj: Domowe triki z wykorzystaniem octu. Porządki bez chemii 

Sterylizacja gąbek w kuchence mikrofalowej i za pomocą innych metod tylko pogarsza sytuację

Porowata struktura, ciepłe i wilgotne środowisko gąbek kuchennych sprzyjają rozwojowi mikrobów,  pochodzących głównie z żywności. Na jednym centymetrze kwadratowym zmywaka kuchennego żyje ok. 80 mld bakterii, podobną ilość znaleźć można jedynie w ludzkich odchodach...

W sieci krążą informacje o metodach dezynfekcji gąbek, takich jak sterylizacja w kuchence mikrofalowej, zanurzanie w occie, wyparzanie lub pranie w zmywarce. Niestety, wszystkie te sposoby tylko pogarszają sytuację. Agresywne czyszczenie zmywaków zabija jedynie najsłabsze osobniki. W efekcie, zmywak kuchenny, zlew i jego najbliższe otoczenie skażone są jeszcze silniejszymi szczepami bakterii.

Zobacz: 10 najbrudniejszych miejsc w naszym najbliższym otoczeniu 

Według naukowców, jedyną dopuszczalną metodą czyszczenia gąbek i kuchennych zmywaków, jest wypranie ich w jak najwyższej temperaturze z dodatkiem wybielacza i proszku do prania. Po praniu nie powinny jednak być już wykorzystywane do zmywania naczyń, lecz np. do sprzątania łazienki.

Najlepiej wymieniajmy więc gąbki regularnie, przynajmniej co tydzień.

Porowata struktura i wilgoć to idealne warunki do rozwoju mikrobów.

Porowata struktura gąbki i wilgoć to idealne warunki do rozwoju mikrobów.Fot. Robfoto, pixabay.com

Jak wyczyścić mop paskowy i sznurkowy?

Zaniedbany mop zamiast czyścić powierzchnie podłogowe, będzie rozprzestrzeniał zabrudzenia i bakterie. Pamiętajmy zatem, aby po sprzątaniu nigdy nie pozostawiać mokrego mopa we wiadrze. Tworzymy bowiem w ten sposób doskonałe źródło do rozwoju bakterii, a w dodatku gwarantujemy sobie  nieprzyjemne zapachy. Wymienne końcówki oraz wkłady mopa czyścimy zanurzając je w gorącej wodzie z dodatkiem płynu uniwersalnego. Co pewien czas możemy je wyprać w pralce, zgodnie z zaleceniami producenta. Włókna materiału mopów szybko się niszczą, zachowajmy więc ostrożność podczas czyszczenia.

Zobacz też: Magiczna gąbka - jak i do czego jej użyć?

Szczotka do WC – sposób na bezdotykowe czyszczenie

Szczotkę do WC najwygodniej wyczyścimy razem z muszlą klozetową. W tym celu nalejmy płyn dezynfekujący do toalety i zanurzmy w nim szczotkę na minimum 30 minut, następnie spłuczmy wodę i pozostawmy szczotkę do wyschnięcia, umieszczając jej rączkę pod deską sedesową.

Czyszczenie ścierek i ręczników

Wszelkiego rodzaju ścierki, szmatki i stare ręczniki używane do sprzątania pierzemy w pralce w 60 stopniach, na pełnym cyklu prania.

Sposób na ...
Częstą wymianę ścierek i wkładów podczas sprzątania

Aby uniknąć ciągłego płukania brudnych ścierek podczas wycierania kurzu lub mycia podłogi, musimy zaopatrzyć się w ich zapas i po każdym zabrudzeniu, zamiast płukać - wymieniać na nową. Zebrane materiały możemy wyprać razem i tym sposobem pozbyć się problemu, niewystarczającej na jedno pranie, liczby brudnych ściereczek.

Jak wyczyścić miotłę i inne szczotki?

Miotły i szczotki w pierwszej kolejności wytrzepujemy, pozbywając w ten sposób brudu i kurzu; usuwamy również włosy. W celu dokładniejszego czyszczenia zanurzamy miotłę w ciepłej wodzie z mydłem lub proszkiem do prania, następnie płuczemy chłodną wodą. Suszymy w pozycji pionowej, najlepiej włosiem skierowanym w dół.

Czyszczenie miotłyUtrzymywanie akcesoriów do sprzątania w czystości jest istotne ze względu na higienę oraz estetykę.Fot. Orzalaga, pixabay.com

 Jak wyczyścić odkurzacz?

Czyszczenie odkurzacza jest bardzo proste. Najpierw usuwamy kłaczki i resztki włosów ze szczotki, a następnie rurę od odkurzacza oraz wąż płuczemy pod ciepłą wodą, bez dodatku detergentów. Jeżeli filtr nadaje się do mycia – postępujemy tak samo i suszymy przez co najmniej 24 godziny. 

Polecany artykuł: Osady i kamień w kuchni i łazience. Naturalne metody na pozbycie się ich  

Autor: Marianna Leśniewicz
0komentarzy