Jak często prać pościel, ręczniki i piżamy

Pewnie przypuszczasz, że znasz odpowiedzi na to z pozoru błahe pytanie, jak często prać pościel, ręczniki i piżamy. Jednak możesz się mylić. Spieszymy z pomocą i wyjaśniamy (WIDEO)
  • Pościel o ręczniki do prania

    Większość Polaków za rzadko zmienia ręczniki, pierze piżamy i pościel. Zanim wejdziesz do łazienki lub sypialni, zastanów się, jak często ty to robisz. To szczególnie ważne w czasie pandemii koronawirusa.

    tanyar30/123RF

Z pozoru błahe pytanie, ale odpowiedzi bywają trudne, zaskakujące. Niektórzy myślą, że skoro czyści, bo przecież po umyciu lub kąpieli wycieramy się ręcznikiem, zakładamy piżamę i kładziemy się do łóżka w czystej pościeli, to nie ma potrzeby częstego prania ręczników i bielizny pościelowej. Piszemy, jak jest z tą częstotliwością i jak powinno być naprawdę.


Źródło: Agencja TVN/x-news

To też ciekaweJak roztocze wpływają na nasz organizm 

Jak często prać pościel

Zmiana pościeli to sporo roboty. Nie tylko dlatego, że trzeba ściągnąć powłoki z poduszek, kołder lub pierzyn oraz zdjąć prześcieradło. Trzeba przecież też to wyprać (a nazbiera się zazwyczaj więcej niż jedna pralka). Potem czeka nas jeszcze rozwieszanie na suszarce, prasowanie, no i zakładanie czystych powłok. Prasowanie pościeli (podobnie, jak piżam) jest istotne, gdyż pozwala ono zlikwidować roztocze, których nie wyeliminowało się w praniu.

Fachowcy mówią o tym, że najlepiej jest zmieniać pościel przynajmniej raz na 2 tygodnie. My to robimy zwykle raz na miesiąc, nawet raz na 2 miesiące, zwłaszcza zimą, gdy trudniej jest wysuszyć pranie. Pościel po paru dniach od założenia wygląda jeszcze świeżo, lecz ta świeżość jest pod znakiem zapytania. Wewnątrz pościeli kryją się m.in. roztocze. To żyjątka, mogące przenosić choroby, a żywiące się naszym naskórkiem – chcemy, czy nie, naskórek z nas schodzi m.in. wtedy, gdy leżymy i wiercimy się w łóżku.

Polecamy poradnikJak prać pościel, żeby pozbyć się roztoczy i bakterii 

Sama myśl, że roztocze wywodzą się z rodziny pajęczaków, czyli tej samej, do jakiej należą skorpiony oraz pająki, powinna wystarczyć, żeby się zmobilizować i regularnie, 2 razy w miesiącu, przebrać pościel na nową. Gdy w naszym domu mieszka noworodek, pościel dobrze byłoby zmieniać maluchowi raz na tydzień. 

Jak często prać ręczniki

Bakterie, grzyby, nasz naskórek, włosy i inne drobnoustroje – to wszystko, choć poza włosami najczęściej niewidoczne gołym okiem, zostaje na powierzchni ręcznika. Specjaliści od higieny przekonują, że ręcznik powinno wymieniać się nawet codziennie (dla porównania: statystyczny Polak zmienia ręcznik nawet tylko raz na tydzień, ewentualnie co 5 dni), po 3–4 użyciach. Chodzi przede wszystkim o ręcznik, którego używamy do wycierania rąk czy twarzy. W przypadku ręcznika kąpielowego, powinien być on prany średnio co 3 dni. Po każdym wytarciu się, powinniśmy rozwiesić ręcznik, żeby się wysuszył. Inaczej wilgotny materiał, w połączeniu z wyższą, niż w innych pomieszczeniach, temperaturą, będzie sprzyjał mnożeniu się bakterii oraz grzybów, poza tym będzie specyficznie, nieprzyjemnie pachniał. Rodzice noworodka powinni nawet codziennie zmieniać mu ręcznik kąpielowy.

PrzeczytajJakie ręczniki łazienkowe wybrać, by dobrze wycierały i szybko schły 

Jak często prać piżamę

Świeża piżama raz na tydzień – taka zmiana jest stanowczo za rzadka. Piżamę czy koszulę nocną lepiej zmieniać co 3–4 dni. Na nic zdają się tłumaczenia, że jesteśmy czyści, ubierając piżamę, bo przecież dopiero co wyszliśmy z wanny czy spod prysznica. Chociaż tego nie widzimy, złuszcza się nam naskórek, który wnika w strukturę materiału, z jakiego uszyta jest piżama. Tak „opancerzeni" jakby drugą skórą, kładziemy się spać. Nocą, nie tylko latem, gdy panują upały, pocimy się. Pot wycieramy w piżamę i pościel. To z tego powodu budząc się rano, czujemy czasem, że mamy mokre plecy. Jeśli natomiast jesteśmy chorzy, np. zmogło nas ciężkie przeziębienie, pocimy się znacznie mocniej. Przepoconą piżamę należy zmieniać przynajmniej raz na dobę, a najlepiej 2 razy na dobę, a jeżeli zachodzi potrzeba, to co parę godzin. Piżamkę noworodka warto mu zmieniać codziennie albo raz na 2 dni.

Polecamy: Porównanie proszków, płynów, żeli, kapsułek, past i orzechów do prania

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Eeee, zmieniać pidżamę co kilka godzin? Że niby jak, mam budzik nastawić?
asdf, 06.04.2018, 13:06
Zmiana ręczników co 3-4 użycia, świetnie to jakieś 3-4 ręczniki dziennie i to bardzo powściągliwe wyliczenia.
Gość, 05.05.2020, 20:39