Generalny remont domu. Jak pozbyć się materiałów z rozbiórki

Planując remont mieszkania czy domu nie możemy zapominać o tym, że w czasie jego trwania nieuchronnie zostaniemy „wytwórcą” odpadów na dużo większą skalę niż zwykle.
 • Rosnąca góra odpadów po remoncie

  Już na etapie planowania remontu należy przewidzieć, że będziemy musieli pozbyć się niechcianych odpadów budowlanych. Pamiętajmy, że gruzu nie możemy wyrzucać do śmietnika, nawet w małych ilościach. To dlatego, że niej jest on zaliczy do odpadów komunalnych.

  ewk
 • Gruz budowlany

  Gruz budowlany można go przekazać do ponownego wykorzystania lub zlecić jego wywózkę i zapłacić za utylizację.

  ewk
 • Złom w remontowanym mieszkaniu

  Odpad po remoncie, który powinien zakończyć swój żywot na skupie złomu.

  ewk

Poremontowe odpady możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

 • nienadające się do ponownego wykorzystania – np. eternit, rury azbestowe, wyroby z PVC, wykładziny podłogowe, papa, szkło, tapety, ceramika budowlana;
 • nadające się do ponownego wykorzystania – np. gruz budowlany, zdemontowane szafki, urządzenia, armatura, panele podłogowe czy złom.

Odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania

Pierwszą grupę odpadów możemy nazwać „ostatecznymi" z punktu widzenia mieszkańców remontowanej posesji lub mieszkania. Trzeba się ich pozbyć. I niestety nie powinniśmy, a dokładniej nie możemy wyrzucić ich po prostu do kubła na śmieci. Musimy więc przewidzieć, już na początku remontu, określoną kwotę, którą przeznaczymy na wywóz śmieci.

Uwaga! Właścicielowi posesji, który na jej terenie lub przy niej składuje odpady (w tym budowlane), grozi kara grzywny do 500 złotych. Natomiast mniejsza kara może być nałożona  na osoby, które podrzucają śmieci – 50 złotych. 

Tego typu odpady budowlane powstałe w wyniku prac remontowych powinny być składane do kontenera dostarczonego przez podmiot uprawniony.
Podmiotem uprawnionym jest firma, która uzyskała uprawnienia odbioru i wywozu odpadów – czyli świadczy usługi zgodnie z ustawami w zakresie ochrony środowiska. Musi przestrzegać zapisów w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach (Dz.U. nr 62, poz. 628) oraz w ustawie Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz.U. nr 62, poz. 1229).

Kontener lub worki na gruz (tzw. big bag) można zamówić w dowolnym momencie. Musimy jednak pamiętać, że najczęściej za wynajem kontenera płacimy od doby zaś worki, niestety rzadziej oferowane, możemy przetrzymywać tak długo, jak długo będziemy ich potrzebować.

WARTO przeczytaćGdzie wyrzucać odpady po remoncie i pracach budowlanych

Specyficznym odpadem remontowym jest eternit. Nie dość, że nie powinniśmy sami usuwać go tzw. „sposobem gospodarczym", to jeszcze obowiązują bardzo restrykcyjne zasady przy transporcie i utylizacji każdego materiału zawierającego azbest.

Warto przeczytaćJak bezpiecznie pozbyć się szkodliwego azbestu? 

Dlatego jedynym sposobem usunięcia z budynku (eternitowe pokrycia dachowe lub ścienne, rury) oraz pozbycia się takich odpadów jest wynajęcie firmy specjalistycznej.

Odpady nadające się do ponownego wykorzystania

W tym przypadku mamy dużo większe pole do popisu. Gruz wymieniany wcześniej jako odpad „ostateczny" może okazać się też odpadem do ponownego wykorzystania. Czasami wykorzystuje się gruz w niektórych etapach budowy domu lub jako podbudowę dróg. Wystarczy znaleźć odbiorcę. Wystarczy popytać wśród rodziny lub znajomych. Można też wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło: „przyjmę gruz" i wybrać odpowiadającego nam odbiorcę spośród kilkudziesięciu tysięcy chętnych. Bywa też, że zainteresowani odbiorem gruzu, przedsiębiorcy czy dbiorcy indywidualni, sami po niego przyjadą.

Często w czasie generalnego remontu wymieniamy też szafki, urządzenia rtv czy agd, armaturę, dywany i panele podłogowe. Rzeczy te nie przydadzą się już w domu lub mieszkaniu, ale można je wykorzystać do urządzenia piwnicy, magazynku podręcznego, garażu czy domu na narzędzia, który stoi w ogrodzie. Wszystko zależy od stopnia zużycia mebli czy stanu technicznego urządzeń. Innym sposobem pozbycia się tego rodzaju „odpadów" jest przekazanie ich organizacjom charytatywnym lub bezpośrednio osobom potrzebującym czy odsprzedanie za przysłowiową złotówkę.
Ale chyba najbardziej „dochodowym" odpadem poremontowym jest złom. Odpowiednio posegregowany i odsprzedany w skupie może nam z powodzeniem pokryć koszty wywozu odpadów „ostatecznych". 

Zobacz równieżElektroodpady możesz oddać bezpłatnie. Nie wyrzucaj ich do śmieci 

Autor: ewk
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

GRUZU NIE MOZNA wywalicC NA SMIETNIK MOZE PRZYJSC KONTROLA I SPRWDZIC CO ZROBILISMY Z GRUZEM Z REMONTU NP mieszkania
MAJA, 11.07.2012, 22:25
No toż o tym jest ten artykuł!!
Co za blondynka!
wieśniak, 12.07.2012, 00:56
Ja zleciłem wywóz gruzu firmie grunt ze stargardu i jestem zadowolony z ich usług
Mikołaj, 23.08.2018, 12:48
Widzę, że nie tylko ja jestem zadowolony z usług budowlanych GRUNT. Ja od nich zamawiałem jeszcze kruszywo, mają dobre ceny, polecam
hy66q, 23.08.2018, 12:51
Gruz można dostarczyć do kruszarni gruzu w Niedalicach, nie pobierają opłaty. Wystarczy samemu rozładować.
Lola, 12.07.2012, 07:46
gruz z remontu? pożyczyłem żuka od znajomego i wieczorem do lasu. nie będe konowałom z MPO nabijał kasy.
Seba, 17.07.2012, 17:57
to pojedż se na grzyby w to samo miejsce gdzie wyrzucisz ten gruz.
starzec, 17.10.2013, 21:01
Dlaczego zaraz złamany?.Nie życz drugiemu co tobie niemiłe.Przecież żona wyrzuci go zaraz z domu, za taką przypadłość.
wyz, 08.04.2018, 15:02