Domowe sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa powinna wyglądać estetycznie. Jednak sęk tkwi w umiejętności usuwania rdzy, kamienia i osadów. Nie wiesz, jak zadbać o prysznic w łazience? Sprawdź domowe sposoby czyszczenia kabiny.
  • Kabina ppysznicowa

    Pamiętaj, by czyścić kabinę prysznicową nie rzadziej niż raz w tygodniu. Pudełko sody i ocet lepiej sprawdzą się niż cały stos detergentów.

    Magdalena Kmita-Kulesza

Dlaczego wybrać domowe sposoby czyszczenia kabiny

Czysta i zadbana łazienka powinna być atutem każdego mieszkania. Jednak woda, mydło, płyny powodują, że w łazience mogą pojawić się smugi i zabrudzenia na płytkach, lustrze a także na kabinie prysznicowej. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze preparaty przeznaczone do walki z kamieniem, rdzą i pleśnią. Jednak nie wszyscy mogą lub chcą korzystać z pomocy chemicznych detergentów, wybierając naturalne metody usuwania brudu.

Polecamy poradnik: Jak ekologicznie posprzątać mieszkanie

Dlaczego wybieramy metody domowe na sprzątanie? Przede wszystkim dlatego, że są sprawdzone i skuteczne. Poza tym polecane są także alergikom, którzy nie mogą mieć styczności ze środkami chemicznymi. Przede wszystkim jednak, odsuwamy w cień detergenty, bo coraz bardziej i intensywniej stawiamy na ekologię i naturę.

Czyszcząc kabinę metodami naturalnymi musimy zdawać sobie sprawę, że nie są to metody „cudowne", nie należy więc pokładać nadziei w tym, że kabina spryskana octem sama się wyczyści. Siła naszych rąk będzie przy tym niezbędna. Niekiedy dość dużym problem staje się fakt, że płytki spryskane kwaskiem lub octem należy dość intensywnie polerować. Co stanowi minus metody naturalnej. Środki chemiczne szybciej usuną rdzę, a polerowanie nie wymaga tyle pokładów energii.

Czytaj teżUsuwanie grzyba i pleśni ze ścian 

Ocet i kwasek cytrynowy – wciąż niezawodne na kamień i rdzę

Używanie naturalnych środków do czyszczenia łazienki jest zalecane osobom, które nie chcą wdychać środków chemicznych. Ocet świetnie zwalcza kamień, który osadza się na kabinie prysznicowej, szczególnie w jej zakamarkach. By ułatwić sobie pracę, ocet możemy wlać do spryskiwacza (po detergentach), spryskać kabinę oraz cały prysznic, pozostawić na kilka minut, po czym polerować gąbką (dość intensywnie), od razu spłukując wodą. Podobnie w przypadku kwasku cytrynowego. Może on zastąpić bez problemu środki chemiczne. Należy wymieszać go z wodą i spryskać zabrudzoną powierzchnię (2 łyżki kwasku na 200 ml wody).

Polecamy poradnik: Jak wykorzystywać ocet w domu

Kiedy chcemy, by kamień zniknął z brodzika, możemy zatkać brodzik korkiem, wlać gorącej (gotującej) wody z octem, poczekać kilkanaście minut i umyć. Kamień w dużej mierze powinien sam odpuścić.

Podczas mycia prysznica nie zapominaj także o główce prysznica. Włóż ją do octu rozcieńczonego z wodą. Pozostaw nawet na godzinę, w zależności od ilości kamienia osadzonego na sitku. Potem wypoleruj.

Pamiętajmy, że używając octu, przez jakiś czas będziemy odczuwać jego zapach w całej łazience, a nawet w całym mieszkaniu. Może być on dość intensywny, dlatego osoby wrażliwe – powinny uważać i jak najszybciej wywietrzyć mieszkanie. Niektóre osoby stosujące ocet w domowych porządkach dodają do niego kilka kropli olejku eterycznego (np. cytrynowego).

Sodą oczyszczoną wyczyścisz brodzik i kabinę prysznicową

Sodę oczyszczoną mieszamy z wodą do uzyskania „papki". Nakładamy (można rozsmarować gąbką) na miejsca zabrudzone, z zaciekami i po kliku minutach usuwamy sodę, myjąc i polerując czyszczone miejsce. Efekt gwarantowany!

Pokonaj pleśń wycinając zajęte uszczelki i likwidując fugi

Pleśń pojawia się najczęściej na silikonowych uszczelkach w kabinie prysznicowej. Jest dość trudna do usunięcia. Często też pojawia się w łazienkach, które nie są wietrzone. Jak ją usunąć? Można zastosować chemiczny środek pleśniobójczy, warto jednak pleśń zwalczyć inaczej.

Zamiast do usunięcia pleśni używać domestosa, wytnij lub wyjmij uszczelki pokryte wykwitami. Pamiętaj jednak, że przed nałożeniem następnych uszczelek, warto zastosować środek, który zapobiegnie powstawaniu pleśni, by problem się nie powtórzył. Niestety, w tym wypadku to konieczność! Samo szorowanie pleśni i wszelkie próby jej usunięcia, zdadzą się na nic. Być może uda się poprawić estetykę, ale zarodniki grzybów pozostaną, a tym samym pleśń wróci niebawem. 

Warto przeczytać: Domowe sposoby na czyszczenie fug z pleśni i brudu 

Autor: Agata Kaźmierczak
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Komentarz został usunięty.
Ja zdecydowanie polecam: http://www.issodrysklep.pl/pl/p/2.-ISOKOR-Descaling-500ml/39
Najlepszy :)
Zuch, 19.06.2017, 19:30
Cześć zdecydowana większość zabrudzeń w kabinach prysznicowych to (nie licząc pleśni) pozostałości mydła, soli, potu i innych organicznych zabrudzeń w tym olei. Szwajcarski producent chemii profesjonalnej Pramol Chemie, wprowadził do sprzedaży produkt, który doskonale sobie radzi z ww. zabrudzeniami i pleśnią. Produktem tym jest preparat o nazwie ANTICID. Preparat ten został doceniony przez hotelarzy, domy pomocy społecznej i nie tylko. Teraz wy też możecie go kupić na https://cleanmed.com.pl/pl/searchquery/anticid/1/full/5?url=anticid i cieszyć się czystą kabiną prysznicową, umywalką czy brodzikiem
Wojciech, 26.09.2018, 11:23
Nie bardzo rozumiem idei promowania takich rozwiązań niby „naturalnych” i męczących . Przecież soda to węglan sodu NaHCO3, ocet to kwas octowy CH3COOH, kwasek cytrynowy to C6H8O7. Czysta chemia tyle, że często używana w gospodarstwie domowym i też detergenty, bo przecież służą do czyszczenia. Do tego autorka pisze, że nie należy się podziewać cudownych efektów i długo stosować lub pomagać szorowaniem . Helou, o co kaman, brakuje tylko końskiego nawozu i zmielonego rogu jednorożca. Jest pełno nowoczesnych środków, które załatwiają sprawę szybko, skutecznie i bez detergentów. Moim zdaniem podstawą jest impregnacja kabiny przed osadem soli rozpuszczonych w wodzie. Nie podam konkretnych nazw, ale jest tego sporo na allegro i w sklepach internetowych, pojawiły się stosunkowo niedawno i świetnie zabezpieczają kabinę nawet na kilka miesięcy. Ich działanie polega na wytworzeniu mikroskopijnej warstewki hydrofobowej, która uniemożliwia zwilżanie kabiny przez wodę. Są dosyć drogie, kilkadziesiąt złotych z małą buteleczkę, ale warto. Dla oszczędnych można też spróbować takiego patentu z marketu do szyb samochodowych (nazywa się to niewidzialna wycieraczka), jest sporo tańszy. Żeby nabyć to cudo wystarczy wklepać w wyszukiwarkę frazę =zabezpieczenie kabiny przed zaciekami=. Jeśli chodzi o mycie zapuszczonej kabiny to liczą się: szybkość czyszczenia i żeby nie dusiło po rozpyleniu w zamkniętej przestrzeni kabiny. Wiadomo z rozpylaczem jest szybciej. I tu jest problem, bo skuteczne środki są na bazie roztworów kwasów a one zasadniczo powodują podrażnienie dróg oddechowych i to wszystkie kwasy octowy i cytrynowy także. Dlatego albo słabszy środek w rozpylaczu albo mocniejszy nakładany szmatką. Jako mocniejszy polecam Enzim E411 https://prosperito-sklep.pl/enzim-e411-do-lazienek-p-236.html albo Pikasat https://prosperito-sklep.pl/pikasat-1l-vc120-voigt-p-7.html a ze słabszych Pikapur https://prosperito-sklep.pl/pikapur-1l-vc-110-voigt-p-3.html . Najlepszym chyba rozwiązaniem jest wybranie specjalnego środka do czyszczenia kabin. Enzim E450 https://prosperito-sklep.pl/enzim-e450-do-mycia-i-impregnacji-kabin-p-39... dobrze doczyszcza zacieki, nie dusi i pozostawia ochronną warstwę hydrofobową. Nie jest ona tak skuteczna jak w środkach przeznaczonych wyłącznie do zabezpieczania kabin ale wydłuża czas pomiędzy kolejnymi czyszczeniami kabiny.
Maciej Jeluków, 08.09.2019, 14:24
Można kombinować na wiele sposobów, ale ja nie bardzo rozumiem, po co. Ja wolę wydać nawet kilkadziesiąt złotych i wiedzieć, że nie znajdę lepszego rozwiązania. Zainwestowałem w Sotin 130 Cleaner i nie żałuję.
Nowik, 09.10.2019, 13:01