Domowe porządki z wykorzystaniem szczoteczki do zębów

Nie wyrzucaj starej szczoteczki do zębów. Przyda ci się choćby do czyszczenia fug albo złota. Piszemy, do czego jeszcze można jej użyć.
  • Szczoteczka do zębów

    Szczoteczka do zębów przyda się podczas wykonywania domowych porządków.

    Sxch.hu (leocub)

Szczoteczkę do zębów powinno wymieniać się nawet co miesiąc. Zużyta (albo, jak kto woli – nowa) szczoteczka może mieć nietypowe, chociaż powszechnie znane zastosowanie w naszym domu czy mieszkaniu.

Fugi jak nowe

Szczoteczka i pasta do zębów przydadzą się do odświeżenia fug. Trzeba nałożyć pastę wzdłuż fug i nią szorować, a potem zostawić na kilka minut do wyschnięcia. Powinniśmy używać do tego miękkiej szczoteczki lub tej o średniej twardości. Zbyt twarda szczoteczka może powodować kruszenie się fug.

Zobacz też: Jak pozbyć się much z domu? Sposoby na owady 

Błyszcząca armatura

Kran i słuchawkę prysznicową też można czyścić szczoteczką. Jest mała, poręczna i dokładnie usunie zabrudzenia, lepiej niż gąbka czy szmatka. Wystarczy, że na szczoteczkę położymy środek do czyszczenia albo – jeśli jest to mleczko – polejemy nim armaturę.

Lodówka i mikrofalówka

Zabrudzenia najczęściej pojawiają się w miejscach styków z plastikiem i gumą oraz na brzegach, choćby na drzwiczkach. Nic ich tak dobrze nie wyczyści, jak szczoteczka do zębów.

Obejrzyj wido: Jak zmywać naczynia oszczędnie i ekologicznie 

Pokrętła w kuchence

Te często się brudzą od rąk. Podczas gotowania i smażenia nietrudno o zabrudzenie pokręteł kuchenki. Zwykła szczotka nie dotrze w miejsca pomiędzy kurkiem a blachą kuchenki. Szczoteczka do zębów wykona to zadanie wzorowo.

Zawiasy w desce sedesowej

Nagromadzony kurz pod deską, przy klapie, trudno jest usunąć, bo miejsce trudno dostępne. Sprytna szczoteczka dotrze w te zakamarki i wyczyści zawiasy.

Kontakty ścienne

Brzegi kontaktów elektrycznych doprowadzimy do czystości szczoteczką do zębów. Jeśli brudu nagromadziło się wyjątkowo dużo, dobrze jest szczoteczkę owinąć gazą i zwilżyć (Delikatnie! Uwaga na prąd) wodą i dopiero zabrać się do czyszczenia.

Ramy okienne

Szczoteczka przyda się zwłaszcza do czyszczenia szczelin między ramą a gumą i zawiasami. Zabrudzone miejsca przy klamkach też będą jak nowe.

Sitko w zlewie

Sitko umieszczone w odpływie zlewozmywaka zatrzymuje resztki jedzenia, które nie powinny trafiać do ścieków. Samo sitko też trzeba od czasu do czasu oczyścić. I tu pomocna będzie szczoteczka do zębów. Wyciągnie kawałeczki, które w nim utknęły i jeszcze wyczyści sitko z dwóch stron. Warto użyć mleczka czyszczącego.

Klosze lamp

W przypadku czyszczenia kloszy przyda się szczotka lub szczoteczka o miękkim włosiu. Zwilżona wodą z dodatkiem płynu do naczyń usunie kurz i inne zabrudzenia.

Chodnik już bez włosów

Szczoteczka do zębów albo szczotka „wyczeszą" też włosy pozostawione na chodniku łazienkowym. Po kilkunastu sekundach szorowania włosy zwiną się w kłębek, który trafi prosto do śmietnika. Poza tym chodnik będzie wyczesany i będzie wyglądał dużo lepiej.

Ramy obrazów

Kurz z ram można  usunąć za pomocą szczoteczki do zębów. Aby nie uszkodzić ramy, można włosie szczoteczki obwinąć gazą i dopiero wtedy zabrać się za czyszczenie (najlepiej używać szczoteczki miękkiej). Warto zwilżyć gazę i dodać do niej kilka kropli płynu do mycia naczyń.

Akwarium przejrzyste

Zwykła szczotka może nie poradzić sobie ze zlikwidowaniem osadów od wody i innych zanieczyszczeń. Szczoteczka do zębów pomoże wyczyścić ścianki akwarium w rogach, i filtr też.

Polecamy: Nietypowe zastosowania sody oczyszczonej w domu 

Złoto odzyska blask

Biżuteria srebrna i złota będą znowu błyszczące, jeżeli wyczyścimy je szczoteczką do zębów i pastą do zębów, a potem wypłuczemy pastę i wyczyścimy biżuterię do sucha ręcznikiem. 

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Autorka może śmiało zapisać się do zawodowej armii. Umie szczoteczką do zębów wyszorować chyba wszystko. Ja jednak wolę użyć dobrego płynu do mycia (np. alchemica lub sotin) i przetrzeć myta powierzchnię ściereczką. Niczego nie szorować, a juz na pewno szczoteczka do zębów.
Wiktoria, 15.09.2015, 16:17
śmieszny artykuł. Kobiety już na prawdę nie wiedzą co robić z wolnym czasem, więc mogą sobie szorować szczoteczką do zębów cały dzień. Ten artykuł pisał facet.
Jolanta, 04.03.2016, 08:26