Dekoracje grobów – jak ozdobić nagrobki, aby nie było kiczowato, jakie wybrać znicze (ZDJĘCIA)

Cmentarz to miejsce zadumy. Wyścig typu: kto zapali na mogile najwięcej zniczy, są nie na miejscu. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze zniczy i dekoracji nagrobków oraz jakie znicze elegancko się prezentują.
 • Klasyczny znicz

  Przykład bardzo eleganckiego zniczu otwartego. Niestety tak ładne znicze bez pokrywy nie jest łatwo kupić. Ponadto przy panującej w nas aurze może być problem z ich rozpaleniem.

  _Alicja_ (Pixabay.com)
 • Znicze na nagrobku

  Szklane znicze na wkłady dostępne są w wielu wzorach, rozmiarach i kolorach.

  goszka (Pixabay.com)
 • Znicz kapliczka

  Znicz kapliczka wygląda elegancko. Jest też praktyczny, bo najczęściej ma wymienny wkład.

  Andrzej Muszyński
 • Szklany znicz

  Szklane znicze są najczęściej spotykane. Ich zaletą jest wygląd. Minus taki, że są ciężkie i mogą się stłuc. Niektórzy producenci poszli zatem o krok dalej: dzięki pogrubionej szybce znicz jest odporny na uszkodzenia.

  Aldi
 • Znicz z figurką

  Znicze z figurkami stanowią ozdobę same w sobie. Wyglądają, jak minirzeźby ze światełkami.

  Carrefour
 • Znicz

  Znicze wykonane ze szkła w połączeniu z metalem lub tworzywem prezentują się elegancko i szykownie.

  Castorama
 • Znicz odkryty

  Znicze bez pokrywy są rzadziej spotykane.

  Castorama
 • Znicz z motywem ozdobnym

  Znicze z ozdobami, m.in. złotymi aniołami, krzyżami lub gałązkami świerku, również są w sprzedaży.

  Castorama
 • Kolorowy znicz

  Eleclerc
 • Znicz witraż

  ELeclerc
 • Znicz ze zdobieniami

  Leroy Merlin
 • Znicz

  Lidl
 • Znicz

  Lidl
 • Znicz

  Lidl
 • Znicz

  Obi
 • Dekoracyjny znicz

  Obi
 • Znicz szklany z wkładem można wykorzystać kilka razy

  Piotr i Paweł
 • Znicz

  Tesco
 • Znicz

  Tesco
 • Znicz z czarnym kominkiem

  Tesco

Święto Zmarłych to okazja do odwiedzenia grobów naszych bliskich, którzy odeszli. Ci z nas, którzy rzadko odwiedzają mogiły krewnych i znajomych, próbują niejako nadrobić zaległości, kładąc 1 listopada na ich grobach dużo zniczy i wiele wiązanek lub donic z chryzantemami czy astrami. Zwróćmy uwagę nie tylko na liczbę dekoracji na nagrobku, lecz także na ich wygląd. Radzimy, jakie znicze warto wybrać, aby prezentowały się elegancko, a nie kiczowato.

Polecamy poradnik: Jak przygotować wiązanki i wianki na groby bliskich 

Szklane znicze

Szklane znicze z białym lub kremowym wkładem należą do jednych z najpopularniejszych. Na szkle mogą mieć kolorowe, ale delikatne, namalowane motywy ozdobne, choćby w postaci pojedynczej róży, krzyża, gałązki ze złotymi listkami albo zielonej gałązki świerku. Elegancko prezentują się również znicze z czerwonego szkła. Z daleka przypominają one plastikowe proste znicze, które były popularne jeszcze jakieś 5 lat temu. Można też kupić znicze ze szkła mrożonego. Wyglądają, jakby były oszronione albo popękane. Ozdobami zniczy mogą być wstążki wykonane z tworzywa lub tradycyjne wstążki, których powierzchnię wzmocniono preparatem odpornym na wysokie temperatury. Inne dekoracje zniczy stanowią cyrkonie, złocenia, efekt lustra czy delikatne, ledwie widoczne nadruki, np. "Świętej pamięci", "Pamiętamy" lub "Spoczywaj w pokoju".

Poczytaj i zobacz: Dekoracje na Wszystkich Świętych 

Nowości wśród szklanych zniczy

Do nowości należą znicze wykonane ze szkła tęczowego. Takie szkło zmienia kolor w zależności od tego, pod jakim kątem pada kąt światło, mieni się na słońcu. Szkło w tym przypadku jest najczęściej ozdobione specjalnym tęczowym lakierem przeznaczonym do malowania zniczy. Znicze witrażowe – kolejna nowość – wyglądają niczym kościelny witraż, jak nazwa wskazuje, lub mozaika. Są wykonane z kostek szkła. Mienią się od barw. Znicze-kapliczki – także stosunkowo niedawno weszły na rynek – z daleka wyglądają, jak wazony albo latarnie. Ścianki mają wykonane ze szkła, natomiast brzegi ścianek, podstawę oraz pokrywę – z metalu lub tworzywa przypominającego metal.

Czasem znicze-kapliczki mają otwierane drzwiczki i są na wkład wymienny. Nowością są ponadto znicze-doniczki. To znicze typu dwa w jednym: w dużej podstawce przypominającej doniczkę na środku zamontowany jest znicz, a wokół niego jest dekoracja najczęściej z zielonych gałązek oraz kwiatów, świeżych lub sztucznych.

Znicze gipsowe kojarzą się wielu z nas z białym, płaskim, okrągłym zniczem i pomarańczowym bądź czerwonym wkładem. Tymczasem gipsowe znicze wracają do łask, ale już inaczej wyglądają. Kto patrzy na nie z daleka, może je pomylić ze szklanymi.

Warto przeczytaćKwiaty na grób 

Dzień Zmarłych nie powinien być okazją do konkurencji typu "kto zapali więcej zniczy na jednej mogile, ten wygrywa". Przyjęło się, że na pojedynczym grobie wystarczy od czterech do sześciu mniejszych zniczy lub trzy bądź cztery duże. Jedna wiązanka ze świeżych gałązek ze świeżymi lub sztucznymi kwiatami też będzie wystarczająca. Zamiast wiązanki można wybrać dwie małe lub średniej wielkości doniczki z chryzantemami.

Tego na mogile nie stawiaj

Znicze z pozytywką, przyozdobione koralikami czy cekinami lub wstążkami w kolorach tęczy nie pasują na cmentarzu. Podobnie, jak trzy lub cztery wiązanki, które zajmują całą powierzchnię płyty nagrobnej. Bywa też, że na pojedynczym grobie rodzina postawi kilkanaście zniczy. Pamiętajmy: nagrobek nie lubi przepychu. Chodzi o pamięć o zmarłym, a nie o bogactwo na mogile. 

Dowiedz się: Kiedy lepiej sprawdzą się znicze tradycyjne, a kiedy znicze elektryczne


Dekoracja grodu
Dekoracja powinna pasować do stylu nagrobka, na którym chcemy ją postawić.Fot. ManfredKain (Pixabay.com)

 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy