Czyszczenie srebra: jak wyczyścić srebro domowymi sposobami? Jak dbać o srebrną biżuterię i co zrobić, aby nie ciemniała?

W jaki sposób wyczyścić poczerniałe srebro? Przedstawiamy 11 nietypowych sposobów na to, jak przywrócić dawny blask zaniedbanym wyrobom ze srebra i rodzinnym pamiątkom. Sprawdź, które domowe produkty są potrzebne do wyczyszczenia srebra.
 • Czyszczenie srebra

  Czernienie srebrnych przedmiotów to nieunikniony proces. Warto wiedzieć, jak można przywrócić im dawny blask.

  pixabay.com

Srebrne i posrebrzane przedmioty z biegiem czasu pokrywają się ciemnym nalotem i tracą blask. To sprawia, że elegancka biżuteria i inne stylowe wyroby zaczynają wyglądać bardzo nieestetycznie. Warto wiedzieć, że przyczyną śniedzenia srebra jest zanieczyszczone powietrze, a dokładniej – dwutlenek siarki. Nie jest więc prawdą, że srebro ciemnieje przez kontakt z tlenem. Z pewnością mieszkańcy większych aglomeracji miejskich i rejonów przemysłowych szybciej zauważą ściemnienie swojej biżuterii niż ci, którzy zamieszkują obszary wiejskie.

Poniżej opisujemy 11 najskuteczniejszych domowych sposobów na wyczyszczenie srebrnej biżuterii.

Uwaga! Pamiętajmy, aby do czyszczenia srebra nie stosować metalowych misek, lecz te wykonane z plastiku lub szkła. Zachowajmy wyjątkową ostrożność w przypadku biżuterii z ozdobami, takimi jak kamienie i inne dodatki – najlepiej będzie unikać wtedy zanurzania całych przedmiotów w roztworach i czyścić je tylko w miejscach, gdzie występuje srebrny element.

 

czyszczenie-srebrnej-bizuteriiPodczas czyszczenia srebrnej biżuterii z ozdobami musimy zachować szczególną ostrożność.Fot. pixabay.com

1. Czyszczenie srebra pastą do zębów

Wykorzystanie pasty do zębów i szczoteczki jest dość znanym sposobem na czyszczenie srebra. Musimy jednak wiedzieć, że istnieje ryzyko zarysowania powierzchni srebrnych wyrobów, trzeba więc podchodzić do tego z dużą ostrożnością. Aby uniknąć uszkodzenia srebrnego przedmiotu sięgnijmy po delikatną pastę do zębów (najlepiej unikać past wybielających, które zawierają ścierające drobinki). Lepiej też zrezygnować z szorowania srebra szczoteczką, która może zarysować jego powierzchnię. Przepis jest prosty - nakładamy pastę na czyszczony przedmiot na kilkanaście minut i następnie dokładnie płuczemy. Po osuszeniu polerujemy srebro za pomocą irchy, czyli wyprawionej cienkiej skóry do polerowania.

Sprawdź: Nietypowe zastosowanie pasty do zębów 

2. Czyszczenie srebra z wykorzystaniem folii aluminiowej

To jedna z najskuteczniejszych metod czyszczenia srebra, trzeba się trochę natrudzić, ale warto! Na początek przygotowujemy szklane naczynie i wykładamy je folią aluminiową. W osobnym naczyniu mieszamy następujące składniki:

 • 2 szklanki gorącej wody
 • 0,5 szklanki octu
 • 2 łyżki soli kuchennej
 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej

W dalszej kolejności sporządzony roztwór wlewamy do szklanej miski wyłożonej folią i umieszczamy w niej srebrne przedmioty, które chcemy wyczyścić. Pozostawiamy je w miksturze tak długo, aż woda zrobi się chłodna, ciemny nalot ze srebra osadzi się stopniowo na arkuszu folii aluminiowej. Po takiej kąpieli wyciągamy i polerujemy przedmioty usuwając wytrącone zanieczyszczenia.

3. Roztwór z sody i octu

Innym domowym sposobem na czyszczenie srebra jest zastosowanie roztworu sody i octu. Potrzebne będą:

 • 1 łyżka octu
 • 1 łyżka sody
 • 1 litr wody

Aby przygotować taką mieszankę do czyszczenia należy wymieszać powyższe produkty. Następnie wystarczy zanurzyć srebrny przedmiot w miksturze na około 15 min. Po tym czasie srebro płuczemy pod bieżącą wodą, suszymy i polerujemy.

Zobacz też: Ocet w domowych porządkach 

4. Czyszczenie srebra za pomocą spirytusu lub coli

Ta metoda czyszczenia sprawdzi się tylko w przypadku biżuterii. Kąpiel w miseczce wypełnionej spirytusem lub colą powinna trwać nie dłużej niż 12 godzin. Zaletą tego rozwiązania jest to, że płyn wnika we wszystkie zakamarki srebrnego przedmiotu i nie trzeba go dodatkowo czyścić ręcznie.

5. Jak czyścić srebro popiołem

Najpierw musimy sporządzić papkę z popiołu papierosowego oraz soku z cytryny, odmierzając proporcje składników tak, aby uzyskać konsystencję pasty. Następnie nakładamy preparat na srebrny przedmiot i czyścimy np. za pomocą bawełnianej szmatki.

6. Czyszczenie srebra kwaśnym mlekiem

Dawniej srebro czyszczono za pomocą kwaśnego mleka, tą metodę możemy wykorzystać również dziś. Całkowicie zakryte tym produktem srebro zostawiamy na 30 minut, a następnie płuczemy, osuszamy i polerujemy.

7. Białko jajka do czyszczenia srebra

Srebrne przedmioty o gładkiej powierzchni można wyczyścić wykorzystując ubitą pianę z czystych białek. Niewielką ilość piany należy nałożyć na srebro i wypolerować.

 

Srebrne-nozePamiętajmy, aby po każdym czyszczeniu srebra wypolerować je miękkim materiałem - np. irchą. Fot. pixabay.com

8. Czyszczenie srebra za pomocą piwa

Pociemniałe srebro wkładamy do słoika z piwem i pozostawiamy na całą noc. Rano trzeba dokładnie wypłukać i osuszyć czyszczony przedmiot.

9. Jak wyczyścić srebro sodą oczyszczoną?

Do naczynia z gorącą wodą należy wsypać paczkę sody oczyszczonej. Po rozpuszczeniu sody zanurzamy w takim roztworze srebro i pozostawiamy na kilka minut. Następnie wystarczy wypłukać, wysuszyć i wypolerować srebrny wyrób.

Przeczytaj: Nietypowe zastosowania sody oczyszczonej w domu 

10. Szare mydło i sok z cytryny do czyszczenia srebra

Jeśli srebro jest tylko lekko pociemniałe, wówczas dobrym sposobem na jego wyczyszczenie jest zastosowanie szarego mydła z dodatkiem soku z cytryny. Do miski z ciepłą wodą dodajemy kostkę szarego mydła i wciskamy sok z połowy cytryny, następnie wrzucamy do niej srebrny element i pozostawiamy na około 15 minut. Po tym czasie srebro należy osuszyć i wypolerować miękką irchą.

11. Czyszczenie srebra z wykorzystaniem ziemniaków

Zanurzenie srebrnych przedmiotów w wodzie, w której gotowały się ziemniaki na czas ok. 20-30 minut przywróci im blask i usunie zmatowienie na ich powierzchni. Na koniec nie możemy zapomnieć o dokładnym wypłukaniu i wypolerowaniu miękką ściereczką. Innym sposobem na wykorzystanie tego warzywa do czyszczenia srebra, jest pocieranie takich wyrobów świeżo przekrojonym ziemniakiem.

Przechowywanie biżuteriiOdpowiednie przechowywanie srebrnej biżuterii jest niezbędne, jeśli chcemy cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem przez dłuższy czas.Fot. pixabay.com

Jak dbać i w jaki sposób uchronić srebrną biżuterię przed ciemnieniem?

Czernienie srebra jest naturalnym i nieuniknionym procesem, jednak dbając właściwie o srebrną biżuterię możemy sprawić, że będzie ona przez dłuższy czas wyglądać estetycznie i elegancko bez szpecących zabrudzeń. Wystarczy przestrzegać następujących zasad:

 1. Unikajmy przechowywania srebra razem ze złotem lub innymi metalami szlachetnymi - pozwoli to zapobiec szybkiemu zabrudzeniu oraz zarysowaniom na delikatnej powierzchni srebrnej biżuterii.
 2. Podczas czyszczenia srebra nie używajmy metalowych misek, najlepiej jest wykorzystać te z plastiku lub szkła.
 3. Srebrną biżuterię wkładajmy do osobnych pudełeczek lub bawełnianych torebek, z dala od innych przedmiotów. Ideałem byłoby umieszczanie każdego elementu biżuterii oddzielnie, aby zapobiec zarysowaniom.
 4. Zakładajmy srebrną biżuterię jak najczęściej, ponieważ nieużywana – szybko pokrywa się nieestetycznym nalotem. 

Polecany artykuł: Przechowywanie biżuterii: kuferki, szkatułki, wieszaczki i stojaki 

Autor: Marianna Leśniewicz
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Najlepsza metoda czyszczenia srebra to łyżka sody i soli rozpuszczona w ciepłej wodzie w misce wysłanej folią aluminiową, poznałam ją z książki " 5 domowych środków, które zastąpią cała drogerię". jest o tyle skuteczne, ze nie trzeba czyścić srebra tylko po wyjęciu wypłukać i wypolerować. W tej książce jest wiele przydatnych ciekawostek, polecam.
Ala, 12.04.2019, 13:32
nie czyściłem starych a kupiłem nowe www.patery.com.pl/srebrne-sztucce.html
Lucek, 02.10.2019, 19:03